План урока по английскому языку 4 класс

Обновлено: 05.07.2024

Библиотека образовательных материалов для студентов, учителей, учеников и их родителей.

Наш сайт не претендует на авторство размещенных материалов. Мы только конвертируем в удобный формат материалы из сети Интернет, которые находятся в открытом доступе и присланные нашими посетителями.

Если вы являетесь обладателем авторского права на любой размещенный у нас материал и намерены удалить его или получить ссылки на место коммерческого размещения материалов, обратитесь для согласования к администратору сайта.

Разрешается копировать материалы с обязательной гипертекстовой ссылкой на сайт, будьте благодарными мы затратили много усилий чтобы привести информацию в удобный вид.

Уроки по английскому языку 4 класс и другие полезные материалы для учителя английского языка, которые вы можете выбрать и скачать бесплатно в этом разделе.


All our yesterdays

Уроки

Повторение грамматической структуры was/were, отработка на сайте Wordwall, изучение новой лексики по теме.


Уроки


План урока " Home, sweet home" с презентацией и сопровождением

Уроки

Course-book: “Enjoy English-4” M.Z. Biboletova Number of class: 4 a Level of class: beginners Age: 9-10 Material used: pictures, cards, PPP Anticipated problems: pronunciation.


МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА: "Технологическая карта урока английского языка Степени сравнения прилагательных"

Уроки

Нажмите, чтобы узнать подробности

Цель: развитие речевого умения, систематизация знаний по изученной теме..

развивающая цель: развитие логического мышления; развитие языковой догадки; развивать у учащихся умение выделять главное, обобщать изученный материал.

воспитательная цель: приобщение к культуре стран изучаемого языка; формирование познавательного интереса; приобщение к общечеловеческим ценностям, воспитание личностных качеств (трудолюбие, доброта, уважение к себе и другим); формирование умения работать в группе, планировать учебное сотрудничество со сверстниками, согласовывать действия по решению учебной задачи.

Задачи урока:

Осуществить совместное с детьми целеполагание.

Формировать навыки ознакомительного и поискового чтения

Закрепить знание тематической лексики.

Способствовать формированию навыков устной речи путем создания ситуации монолога.

Развивать умения систематизировать новые знания.

Воспитывать интерес к образованию как части культуры страны изучаемого языка.

Формировать навыки аудирования.

Планируемый результат

Предметные умения

1.Рассказывать о школе и ошкольных предметах

2.Развивать навыки аудирования.

3. Использовать в речи грамматические структуры

Личностные УУД:

• формирование ответственного отношения к учению, готовности к саморазвитию и самообразованию;

•формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками.

• формирование устойчивой учебно-познавательной мотивации и интереса к учению.

Регулятивные УУД:

• осуществление регулятивных действий самонаблюдения, самоконтроля, самооценки в процессе коммуникативной деятельности на иностранном языке;

• формирование умения самостоятельно контролировать своё время и управлять им.

Коммуникативные УУД:

• Формулирование собственного мнения и позиции

• организация и планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками

• использование адекватных языковых средств для отображения своих чувств, мыслей, мотивов и потребностей.

Познавательные…УУД

• построение логических рассуждений, включающих установление причинно-следственных связей;

• освоение ознакомительного, изучающего и поискового чтения.

Межпредметные связи: История, литература

Формы работы: Индивидуальная, групповая, фронтальная

1.Организационный момент.

T.: Good morning, boys and girls! I am glad to see you! Sit down, please!

T.: How are you? (Слайд №1)

P.: I am fine. Thank you.

T.: And how are you?

P.: I am fine too. Thank you.

T.: I see you are in a magic mood. And today we have magic English. Do you know what is “magic”? Can you translate?

2. Постановка цели и задач урока

Ok. You’ve got a magic sentence. So, your task is: Put these words in the right order and you will know the topic of our lesson. Well, what is written here? (Слайд №2) What is the first word? Look at the screen?

T.: That’s right. So, next?

T.: Will you translate this sentence?

T.: Well, I have a question to you. Do you like school? Be honest.

T.: What about you? And you please?

3. Актуализация знаний

And look at the screen. What school is it? Do you know what place is it? (Слайд №3)

T.: Yes, you are right. It’s Hogwarts. Would you like to visit Hogwarts today?

P.: Yes, of course

T.: So let us visit this place. (Слайд 4) ( Просмотр видеофрагмента школы Хогвартс)

Who is this boy (Слайд №5) What is his name?

T.: You’re right. Ok. And who saw the film about Harry Potter? Raise your hand. Ok. Well

And who read the book about Harry Potter. Raise your hand. Ok/ A lot of pupils. Thank you.

4. Обобщение и систематизация знаний

And today I’ve got a letter from Harry Potter. Will you listen to me, please. Be attentive.

Читается текст письма

My name is Harry Potter. I’m from London. I’m 11. I haven’t got my parents, but I have got two good friends. We go to Hogwarts School. It is big and old. We learn magic there. Our school uniform is black. We have got three holidays: Christmas, Easter and Summer holidays. I like flying on my broom. People say I am friendly, kind, funny and brave but I think, I’m a normal boy who loves adventures.

T.: And now take your yellow cards. Look through the text again and fill in the blanks. So, take your pens and answer my questions:

- Where is Harry Potter from?

P.: He is from London

T.: How old is he?

T.: Now find in the text how many friends has he got

T.: That’s right. What school does he go to?

T.: Ok well. What subject does he learn at school? Find in the text.

P.: We learn Magic

T.: Yes, Magic What does it mean?

T.: What colour is his school uniform? Find in the text.

T.: You are right. How many holidays does Harry Potter have?

T.: You’re right. What is his hobby? Find in the text. What does he like to do?

P.: He likes flying on his broom.

T.: What are his main characteristics? What is he like?

P.: He is friendly

T.: Put down some characteristics. As much as you can

(Ученики выполняют задания на желтых карточках)

T.: If you are ready let's check up your work. Now look at this table and check up your work (Слайд №6). Ok. And now you have smiles. Take your smiles and evaluate your work.(Слайд №7). So how you have done this work. Show me your smiles. (На парте у каждого ученика находятся смайлики. Дети показывают своих смайликов). Be honest! Thank you. Put down your smiles.

T.:As you remember there was a magic hat (Слайд №8). I've got a Magic Hat too. Let's take our magic hat. I'm going to ask you questions one by one (одевать шляпу на каждого ученика и задавать вопросы)

1.What is your name?

2. How old are you?

3. What are your characteristics?

4. Do you like school?

5. Is your school big or small?

6. Do you have your school uniform?

7. What colour is your school uniform?

8. How many holidays have you got?

9. What is your hobby?

10. What foreign languages do you speak?

11. How old are you?

12. What is your name?

13. Where do you live?

14. Have you got friends?

15. How many friends have you got?

16. What is your hobby?

T.:Thank you very much for your answers. And now you can see Hogwarts (Слайд№9). And it's coat of arms. What does it mean "coat of arms". It's герб and it's a motto of Hogwarts. Let us translate (Слайд№10) Motto means "девиз" "We are strong when we are united and we are weak when we are divided". Can you translate these sentence?

Do you agree with these words? Can these words be the motto of your class? of our school? of our country? Могут ли быть эти слова девизом вашего класса, школы, страны? Can you tell me? Use those phrases (на доске фразы: I think so; I don't think so; I agree: I disagree)

Now you can see different things of Harry Potter. What things can you see in his classroom. So any ideas?(Слайд№11). Look at the screen, please. Read these words. Thank you.

Now take your blue cards and let's describe our classroom together. What can you see in our classroom?. You may use the structures in your cards

Thank you. So we have described our classroom a little. And now you can see there school subjects of Harry Potter(Слайд№12). What does it mean "school subjects"?

P.: "Школьные предметы"

T.: You are right. Let us translate them alltogether. So "Flyng". What does HP like to do?

P.: he likes to fly

T.:Yes Flying means - полет. Herbology means - "травология"; Potions means - "снадобье"; 'Transfiguration" - "превращение"; "Divination" - "предсказание". Ok Now take your green cards and let's match means their school subject and its definitions (Ученики читают предложения. переводят и соединяют с названием предмета)

Ok. Put away please these cards. What school subjects have you got in your school?

T.: What is your favourite subject?

P.: My favourite subject is.

T.: HP is a student. Answer the question: Is HP a good student?(Слайд№13). Take your smiles and show me your smiles. Thank you. Are you good students? Show me your smiles. Be honest. Ok. Thank you very much.

Динамическая пауза

T.: And now we are in a magic forest(Слайд№14). Will you stand up? Imagine that you are magic trees and show me the magic trees. Raise your hands up. Now you are magic birds. You are magic animals (руки на пояс и покачаться). You are magic flowers. Thank you sit down, please

After school students of Hogwarts have different clubs (Слайд№15). So let us match the namesof this clubs with the symbols. Your task is to name the number. So chess club. What does it mean?

P1: Шахматы. Number 4

P2: Reading Club is number 3

P3: Broom Club is number 1

P4: Rat Race Club is number 5

P5: Drawing Club is number 2

T.: Ok. Have you got any clubs in your school? And do you go to these clubs?

P1: I go to dancing club.

T.: What do you do there?

P1: I dance there.

P2: I go to the swimming club.

T.: What do you do there?

P2: I swim in the swimming pool

(Спросить несколько человек)

T.: And now you can see two portraits, two characters. Let us charaterize them. So Harry Potter and Draco Malfoy. So look at these words and what can you say about H.P.? You can see the words (Слайд№16).

P1: H.P. is friendly, kind, clever.

T.: What can you say about Draco Malfoy?

P1: He is a bad boy

T.: Is he polite or impolite?

P3: He is impolite.

T.: And now I've got a magic ball (Слайд№17). Translate these words. Your task is to say a compliment to each other. You are smart. You are. Thank you very much.

5.Применеие знаний и умений в новой ситуации

And let us make up Cinquain. What is it Cinquain? It is a short poem. Show me your fingers, please. This poem has got five lines:

It's a title - заголовок

Then two adjectives - 2 прилагательных

Three verbs - 3 глагола

And conclusion - вывод, который переплетается с темой.

So, you can see a Cinquain about Harry Potter (Слайд№18)

Let us make up a Cinquain about student. You are students. Tell me two adjectives about ideal student. How can you describe a good student?

P1: smart, friendly

P2: learn, help, write(or read)

P3:Students must do homework

T.: И если все это ученик будет выполнять, то вырастит умным человеком HUMAN. Не только умным , но и достойным гражданином нашей страны.

6. Информация о домашнем задании, инструктаж его выполнения

Your Hometask will be to make a school album. What is it?(Слайд№19)

P.: Школьный альбом

T.: It's a cover of your school album. There are four groups. This group is going to prepare this page about school "OUR SCHOOL". This group is going to prepare this page about classroom "OUR CLASSROOM". You are going to tell about your class "OUR CLASS". This group is going to speak aboutschool clubs "OUR CLUBS"

You may decorate your pages with your photjs and pictures

And now I have got a present from Harry Potter. It's a book MAGIC BOOK with predictions. Predictions means "предсказания". So take it, but don't read. You are wizards of your life. And your happiness is in your hands

7. Рефлексия

And you can see two hats ). (Слайд№20Look here, please. The HAT OF WISDOM and the HAT OF CRITICISM. Today you are all stars and you have stars on your desks. Let's evaluate your work. Idid all my best (Я сделал все, что от меня требовалось). I should learn English better (мне следует учить анлийский лучше)

Show me your stars who did all my best. Thank you

Show me your stars who should learn English better

So I would like to finish our lesson with the words: today you are stars. You have done good job today. But what people you will become. Life will give you the mark.

So, will you stand up. Smile is the same in all languages. So let's smile. Say "Thank you" and "Good buy"(Слайд№21)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока английского языка для 4 класса

Описания материала: Я предлагаю разработку урока английского языка для 4 класса

Данный материал будет полезен учителям английского языка в начальной школе. Урок направлен на на решения задач личностного развития учащихся, обеспечивает их продвижение в развитии и усвоении знаний.

• Тренировать произношение учащихся;

• Отработка употребления лексики в устной и письменной речи;

• Развитие навыков чтения и аудирования;

• Формировать грамматические навыки;

• Активизировать ранее изученный грамматический материал (The Past Simple Tense);

Воспитательные:
• Воспитывать культуру общения в разных видах коллективного взаимодействия;

• Воспитание интереса к учебе, учебным предметам, расширение кругозора учащихся, желания учится;

Развивающие:
• Развивать логическое мышление, языковую догадку, память, внимание.

• Развитие диалогической и монологической речи, приобщение к новому социальному опыту через приобретенные знания.

Тип урока: комбинированный.

Приветствие и организационный момент начала урока (2 минуты)

Т: - Good morning boys and girls!

I am glad to see you.

Р: - We are glad to see you too.

Т: - Sit down, please. How are you today?

P1 - Fine, thanks.

P3 - I am fine, thank you.

P4 – I’m ok, thanks.

T: - What is the date today?

P1:- Today is Tuesday, the ninth of April.

Т: - What is the weather like today?

P2 – The weather is wonderful!

T: - I think so too. Thank you.

Т: Let’s start our lesson.

2. Фонетическая зарядка (3 минуты)

T: - Now look at the screen. Let’s repeat English sounds. You will repeat after me.

(Посмотрите на экран. Давайте повторим английские звуки. Повторяйте за мной)

[i:] – we, she, read, speak, teacher, meet, please

[ I ] – think, dictionary, Britain, nickname, hurry, silly

[e] – tell, desk, felt-tip pen, letter, welcome, very
[a:] – ask, answer, by heart, sharpener, Barbara
[ju:]- super, computer, new, news
[υ] – good, book, full, look
[ei] – break, nickname, today, it’s great

P1, P2, P3, P4, P5, P6, P7.
T: - Good for you.

(Сегодня мы продолжаем говорить о школе и школьных предметах. Посмотрите на экран. Какие предметы изображены на картинках?)

P1: - Mathematics, Russian, English, Informatics.

(Математика, Русский язык, Английский язык, Информатика)

P2: - Reading, Music, Art.

(Чтение, Музыка, Рисование)

P3: - Physical Education.

(Физкультура)
T: - All right! Good for you!

T: - What is your favorite subject? And why?

(Какой ваш самый любимый предмет в школе и почему?)

P1: - My favorite subject is Informatics, because it is very interesting.

P2: - My favorite subject is English, because I want to go to America in my future.

P3: - My favorite subject is Math, because I like count.

P4:- My favorite subject is Physical Education, because I want to be a sportsman, very big and strong.

T: - That's great! Thank you!

T: - So, What do you usually do in the lesson?

P1: - In the lessons we usually read, write and count.

P2: - In the lesson we draw, sing songs, run and jump.

P3: - In the lesson we speak English.

T: - Very well. Now open your textbooks.

Say what pupils must or mustn’t do in the lesson.

T: - Good for you. Thank you!

T: - But if you go to school, you must know school rules. Let’s read and translate these rules.

SCHOOL RULES
Школьные правила
1. You must be polite to your teachers.
Вы должны быть вежливым со своим учителем.

2. You must come back to school in time.
Вы должны приходить в школу вовремя.

3. You must be quiet in the corridor.
Вы должны быть спокойными в коридоре.

4. You must work hard on the lessons.
5. Вы должны упорно трудиться на уроках.

6. You must not run in the corridor.

7. Вы не должны бегать в коридоре.

8. You must wear a school uniform.

Вы должны носить школьную форму.

9. You must write with a blue pen.
Вы должны писать синей ручкой.

4. Проверка домашнего задания (5 минут)

T: - Let's check your homework. I asked make your timetable in English on six days.

( Давайте проверим ваше домашнее задание. Я просила составить ваше школьное расписание на английском на шесть дней)

T: - What timetable do you have today? What timetable do you have on Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday?)
(Какое расписание уроков у вас сегодня? Какое расписание у вас во вторник, в среду, в четверг, в пятницу и в субботу?)
P1, P2, P3, P4, P5, P6.
T: - Good for you! Thank you!

Textbook – учебник
Workbook – рабочая тетрадь
Rubber – ластик
Pen – ручка
Pencil – карандаш
Pencil box - пенал
Ruler – линейка
Dictionary - словарь
CD – диск
Paints – краски
Sharpener – точилка
Colored pencils – цветные карандаши
Cassette – кассета

T: - And now, I’ll give several minutes to do the exercise. Open your textbooks at page exercise 18. (Соединить слова)
T: - Are you ready? Let’s check.
P1, P2, P3, P4.
T: - Thank you!
T: - Look at the screen. Let's read.

Давайте прочитаем новое правило!
This (ед.ч), these (мн.ч) – это (эта, этот), эти
That (ед.ч), those (мн.ч) – тот (та), те
T: - And now, open your workbooks at page 58 exercise 10. Посмотрите на картинки, прочитайте предложения. Выберите и обведите нужное слово карандашом.
T: - Are you ready? Let’s check.
P1, P2, P3.
T: - Thank you!

6. Физкультминутка (3 минуты)
T: - Boys and girls! It’s time to have a rest! Let's play in game! I put in this bag many different school supplies. You must guess what it is.
(Мальчики и девочка, пришло время отдыха! Давайте поиграем в игру! Я положила в этот пакет различные школьные принадлежности. Вы должны отгадать что там лежит).
P1 – Have you got a ruler in your bag? (линейка)
T: - Yes, I have! Good for you!
P2: - Have you got a Textbook in your bag? (учебник)
T: - No, I haven’t. Try again!
P3: - Have you got a sharpener in your bag? (точилка)
T: - Yes, I have. Good for you!
P4: - Have you got a pen in your bag? (ручка)
T: - Yes, I have! Good for you!
P5: - Have you got a pencil in your bag? (карандаш)
T: - No, I haven’t. Try again!
P6: - Have you got a rubber in your bag? (стёрка)
T: - Yes, I have! Good for you!
P7: - Have you got a dictionary in your bag? (словарь)
T: - Yes, I have! That’s brilliant!

T: - Let’s continue our lesson.

6. Повторение времени The Past Simple Tense.(7 минут)

T: - Давайте с вами вспомним, что за время такое - Past Simple?
Для описания действия в прошлом используется время Past Simple Tense, что переводится на русский язык – Простое Прошедшее Время.
Если действие, о котором мы рассказываем, произошло в прошлом, то употребляется вторая форма глагола. Глаголы в английском языке бывают правильные и неправильные.
Вторая форма глагола образуется по-разному:
- к правильным глаголам прибавляется – (e)d
- неправильные глаголы изменяются в соответствии с таблицей, которая есть у вас в учебнике на стр. 130
например: go – went, see – saw

T: - Посмотрите на экран. Схема образования времени Past Simple.
Правильные глаголы:

Неправильные глаголы изменяются:
go – went; see – saw

T: - Какой вспомогательный глагол используется в Past Simple в вопросительных и отрицательных предложениях?
P1 – Глагол did.
T: - Какие слова являются спутниками времени Past Simple?
P2 – Yesterday, last week, last month, two years ago, a month ago
T: - All right! Good for you!
T: - А сейчас я вызываю к доске троих учеников. которые найдут вторую форму следующих глаголов – Buy, come, take, live, give, have, sleep, make, open. Пользуясь таблицей в конце учебника.
T: - Now look at the screen.

Остальные посмотрели на экран. Прочитайте текст. Раскрой скобки и поставь глаголы в Past Simple.

8. Подведение итогов (1 минута)
сегодня я узнал…
было интересно…
было трудно…
я выполнял задания…
я понял, что…
теперь я могу…
я почувствовал, что…
я приобрел…
я научился…
у меня получилось …
я смог…
я попробую…
меня удивило…
урок дал мне для жизни…
мне захотелось…

T: - So, the lesson is over! Thank you for the lesson! Good bye!
P: - Good bye teacher!

Читайте также: