Разговорный английский план урока

Обновлено: 05.07.2024

Задачи:

2. Повторение тематической лексики с употреблением в различных учебно-речевых ситуациях. Совершенствование навыков говорения, чтения и письма.

3. Развитие речи учащихся.

4. Формирование нравственных качеств личности (уважительное отношение к семье, развитие чувства прекрасного).

5. Отработка грамматического материала при помощи упражнений.

Этапы урока:

1. Этап. Организационный момент

2. Этап. Создание проблемной ситуации

3. Этап. Этап целеполагания

4. Этап. Учебные действия по реализации плана

- Речевая зарядка

- Отработка лексических навыков. Выполнение упражнений на закрепление.


На что же стоит обратить внимание при подготовке и проведении урока, развивающего речевые навыки? Перечислим 5 ключевых пунктов, которые помогут вам на отлично подготовить и провести занятие.

Определение цели урока: чему научатся студенты, выполняя предложенные задания

Для начала стоит определиться с целями и задачами урока и понять, что будет находиться в фокусе: речь на основе изученной лексики и грамматики? подготовленное высказывание? или более спонтанное обсуждение на основе стимула — ситуации, прочитанного текста или предложенных картинок? Вы собираетесь развивать монологическую или диалогическую речь? О чем студенты научатся говорить к концу занятия?

Установка на обсуждение и общение, поддержание атмосферы доверия и сотрудничества

Ключевые ингредиенты успешного урока

Увлекательные темы (Topic)

2 truths and 1 lie (elementary). Каждый говорит о себе несколько предложений — остальные должны догадаться, какие из них правда, а какие ложь.

16 things about me (pre-intermediate). Студенты рисуют линию времени Past, Present, Future и рядом с каждым отрезком пишут чье-то имя, дату и несколько слов. Эти слова обозначают 4 важные вещи в прошлом, 4 значимые вещи в настоящем и 4 желания в будущем. В парах учащиеся задают друг другу вопросы, выясняя детали.

Стимулирующие задания и ситуации (Task)

Но далеко не все студенты рады поделиться какой-то информацией о себе или поинтересоваться жизнью партнера. Здесь выручают правильно подобранные задания, организующие совместную деятельность:

information gap, где нужно запросить недостающую информацию у партнера,

interview — провести интервью (можно на материале реального интервью с поп-звездой или актером),

explain — объяснить друг другу смысл пословицы или выражения,

make a story — придумать историю на основе ключевых слов из рассказа или газетной статьи, затем прослушать реальную историю и сравнить,

describe, compare and contrast the pictures — сопоставить несколько картинок, выявить сходства и различия,

guessing games — все варианты игр на загадывание слова, предмета, животного, человека или места прекрасно тренируют навык задавания вопросов и подогревают интерес к изучаемой теме,

Необходимые языковые средства (Tools)

Основная лексика, грамматика и речевые образцы должны быть уже проработаны, но при необходимости можно написать некоторые на доске или раздать карточки с фразами. Для монологических высказываний подойдут ключевые слова или тезисы, для диалогов — ключевые лексико-грамматические конструкции (What happened in…? Who/what was…? Why is… important? Why/when would you like to…?) Не стоит забывать и о разговорных клише (I absolutely agree, I’m not so sure, I really don’t think so, I’m sorry to interrupt but…). Иногда именно такие фразы помогают обрести большую уверенность в ведении беседы.

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Зарегистрироваться 15–17 марта 2022 г.

6 form

Theme: “Developing of speaking skills”.

Цели урока: активизация пройденного лексико-грамматического материала, совершенствование навыков диалогической и монологической речи, развитие навыков чтения и навыков работы с текстом.

Задачи урока:

образовательные: - обобщение и систематизация полученных знаний в новых комму-никативных ситуациях;

- отработка произносительных навыков;

- расширение кругозора учащихся.

развивающие: - развитие умения общаться на английском языке;

- развитие навыков чтения с извлечением нужной информации;

- развитие навыков строить высказывания самостоятельно.

воспитательные: - прививать интерес к англоязычной литературе и чтению;

- воспитывать уважение к культуре других народов;

- воспитывать умение вежливо обращаться с людьми;

- воспитывать умение работать самостоятельно.

I Greeting .

T: Good morning, pupils! I’m glad to see you!

Ps: Good morning, teacher! We are glad to see you, too.

T: Who’s on duty today?

T: Who’s absent? Is classroom ready for the lesson?

P d : Yes, it is. The classroom is clean, the duster is wet. There is a piece of chalk on the blackboard. That’s why I think that the classroom is ready for the lesson.

II Motivation. Formulation of the theme.

As you know very well, English is, first of all, a means of communication that is a speaking language. Learning of any foreign language is connected with grammar and vocabulary. Of course, at our lessons we learn grammar rules, such as tense forms of the verb, plural of nouns, possessive forms of nouns, degrees of comparison of adjectives, etc. But there is no grammar for the sake of grammar. The ultimate aim of language learning is the ability to speak. You should be able to express your thoughts in another foreign language, in this case English.

T: Can you guess what we are going to talk today?

P 1 : I think we’ll answer the questions on topics which we know.

T: Partly, you are right. I’d like you to speak on different themes in the forms of dialogues. You can do it, because you were trained in it. That’s why at our today’s lesson at first we’ll generalize themes which we had learnt before. After that we’ll read new text and discuss it.

III Updating the knowledge of reference.

Let’s take for our conversation such topics as “My house”, “My pet”, and “My school”.

Dialogue №1 “My house”

P1: ………., Where do you live?

P2: I live in a new house in Voronthovka, Yeskiy district.

P1: Where is it exactly on the map?

P2: In the south of Russia, near the Sea of Azov.

P1: How many floors has your house got?

P2: My house has got two floors. My house is comfortable. I like it very much and my family is happy here.

P1: How many rooms are there in your house? And what are they?

P2: There are five rooms. This is a living room, two bedrooms, a bathroom and a kitchen. My bedroom is my favourite о ne.

P1: Is your room on the first or the second floor?

P2: It is on the first floor.

P1: What’s your room like?

P2: It is rather big and light. There is a window in this room. There is a bed with a wardrobe near the wall. There is a desk and chair in front of the window. Above the desk there are several book-shelves with books.

T: Have you got any garden? T: And what about you?

P2: Yes, I have a garden near my house. P1: Yes, of course. We have got s got a garden.

T: Do you grow anything in it? T: And you? What kinds of trees have you got?

P2: In the garden we grow vegetables and fruit. P1: cherry tree, apple tree, apricot, plum.

T: Have you got any garage? T: And what about you?

P2: Yes, we have a garage and in the garage P1: We have a garage and a car, too.

we keep our car. T: What colour’s your car?

T: What colour’s your car? P1: …………

2. T: Many of us have got some domestic animals. Let’s listen to the dialogue about pets between two pupils of our form.

Dialogue №2 “ About pets”

P1: I’m going to ask you some questions about pets.

P1: Do you have any pets?

P2: Yes, I do. I love pets, because they’re so nice and cute. In fact, in my house we have two pets: a dog and a cat.

P1: What are their names?

P2: My dog’s name is ………., and my cat’s name is …….. .

P1: Do you train the dog?

P2: Yes, of course. We got him when he was a puppy. We teach him basic things, you know, ”sit”, “come”. My dog (…….) understands us. I feed him and he thanks me. He is happy when he sees me. I like him very much.

P1: What does he look like? Describe him to me.

P2: He is brown and grey. He has long fur and a short tail. He is very cute and funny.

P1: Do you also have a cat?

P2: Yes. Her name is ………. . He is white and grey. He has got sharp teeth and green eyes. ……… follows me around the house. I feed her with milk, but he also likes fish and meat. I like playing with my cat very much.

And what about you? Do you have any pets?

P1: Yes, I do, but only one dog. His name is Jack, and he lives in the kennel. If someone approaches our house, he starts to bark.

T: Can your dog bite anybody? T: Does your cat scratch furniture with her claws?

P1: No, he barks but never bites. P2: No, sometimes she scratches me with her claws.

Dialogue №2 (2) “About pets”

T: Can you tell me about your animals? Do you have any pets?

P3: Yes, I do. I have two dogs, a cat, and my best friend a little parrot Carol.

T: Wow, you’ve got so many pets! I think that it’s difficult to take care of them.

P3: Not at all! I adore them, so I just spend great time.

T: Do you cook meals for them?

P3: Yes, and they like meals that I cook for them.

T: Do your dogs know any tricks?

P3: Yes, they do. My dogs are very smart and know a lot of tricks.

Dialogue №2(3) “About pets”

T: Have you got any animals at home?

P4: Yes, I have four cats and four dogs. Besides, I have an aquarium with fish.

T: Wow, so many animals! Do they all live with you?

P4: Yes, we take care of them and love very much.

T: Do your cats catch mice?

P4: Yes, my cats catch mice very well.

(T: Why do people keep animals at home?

P5: I believe that animals bring us joy and other positive emotions.

T: What do you think about animals?

P6: I think that our life without animals would be boring. Animals are our friends that will never desert us.)

3. T: Our second home is a place of our work or study. Can you describe your school? Can you describe your school life?

Dialogue №3 “My school”

P1: Is your school old or new?

P2: The building of my school is very old. This year it is 40 (forty). Our school is very clean and light. But it is not very large.

P1: How many floors has your school got?

P2: It has two floors and two departments – for primary school and for secondary school.

P1: How many classrooms are there in your school?

P2: There are 9 classrooms on the second floor for secondary and senior school. And there are 4 classrooms for primary school on the ground floor.

P1: How many pupils study at your school?

P2: Approximately 200 (two hundred) pupils.

P: What is there in front of the school?

P2: There is a school yard with many flowers.

T: You could describe your school in general. But besides classrooms where we have our lessons, any school has got something else.

T: What else has your school got?

P3: Our school has got a sport hall, a canteen, a library and a medical room. It also has director’s cabinet and two cabinets of deputy director.

T: What subjects do you learn at school?

P4: At school we learn different subjects such as Russian language, Literature, English, Mathematics, History, Biology, Geography, Music, Art, and Technology.

T: What’s your favourite subjects?

IV New theme. Reading.

1. Read the text and say how the little mouse helped the lion.

meet [mi:t] встречать

to be afraid of - бояться , быть испуганным

kill [kil] убивать

hungry [ h Λ n g ri] голодный

some day – в какой-то день

catch [ k ӕ t ] ловить

put [ put ] положить put up - выставлять

roar [ rͻ : ] рычать

bite [ bait ] кусать bite off - откусывать

cord [kͻ:d ] верёвка , шнур

run – бегать run out – выбегать run up – подбегать

release [ ri ´ li : z ] – освобождать, избавлять ( from )

The Big Lion and the Little Mouse

One morning a big lion meets a little mouse. The little mouse is afraid of the big lion. The lion says to the mouse: “I can kill you.”

The mouse asks the lion not to kill her. And the lion does not kill the mouse. The mouse is very happy. She thanks the lion and says that some day she can help him. But the lion laughs. He does not understand how a little mouse can help a big lion.

One day a man wants to catch the lion. So he puts up a net. The lion is very hungry. He does not see the net and falls into it. Now he cannot get out and begins to roar.

The little mouse lives not far from that place. She hears the lion and runs out of her house. She sees the lion in the net and runs up to him.

The little mouse wants to help the big lion. She begins to bite off the cords with her teeth. The mouse bites off one cord. Then she bites off one cord after another. Now the lion is free.

So the little mouse helps the big lion.

2. T: How did the mouse help the lion?

P: She bit cords of the net in which the lion fell.

P: She didn’t just help him. She saved him. The mouse remembered that the lion spared her. And when the big lion found himself in difficult situation the little mouse could save his life.

T: How did the lion react at first when the mouse said that she would help him?

P: At first the lion laughed at the mouse, because he didn’t believe how that little mouse could help him.

T: The relationship between characters in fairy tales reflects the relationship among the people in the life. The life proves that some little people may have a lot of dignities and valued qualities. We can have the trust in some people and disappointment in others, because we estimate the person in his actions.

V Consolidation of the new material.

Task . Answer the following questions.

1. Whom does the lion meet one morning?

2. What does the lion say to the mouse?

3. Does he kill the mouse?

4. What does the mouse say?

5. Why does the lion laugh?

6. Who comes to the wood where the lion lives?

7. What does the man put up?

8. Does the lion see the net?

9. Does the little mouse hear the lion?

10. What does she do to help him?

VI Reflection

T: Analyze you work at the lesson.

P: We studied to speak English.

VII Conclusion.

As you can see, learning English is a long, difficult and gradual process. From lesson to lesson, from class to class, step by step you make your knowledge wider and deeper. Concerning English, it is one thing to know grammar, words, pronunciation, to be able to read, and quite another thing is to be able to speak English, moreover, to think and express your thoughts in English. That is an ultimate aim and you should have a desire to achieve this aim.

VIII Homework.

Разговорные темы по английскому языку для начинающих

Что собой представляют разговорные темы по английскому языку

Начнем наш урок с небольшого пояснения. Итак, что же это такие за разговорные темы? Дело в том, что изучение иностранного в большинстве случаев представляет собой академическое обучение, т.е. мы берем учебник, учим правила и выполняем задания. Такая методика очень эффективна для набора базы языковых знаний, т.е. лексики, грамматики, общих сведений о языке. Но в то же время подобный подход несколько оторван от жизненных реалий, ведь работа по учебнику не нацелена на развитие устной речи, а язык мы как раз учим для общения. Вот для того, чтобы устранить этот недостаток методики, и были разработаны устные темы по английскому языку.

На нашем сайте есть отдельная статья, посвященная фразам на английском языке для общения с иностранцами на любую тему, если интересно, переходите по ссылке. Удачи!

Примеры разговорных темы

Поскольку уровень подготовки у всех учащихся разный, то для начала возьмем самые простенькие темы, которые сможет понять любой начинающий. Например, откроем топики по английскому языку на 6 класс. Как правило, учебная программа будет содержать следующие темы:

Выбираете любой понравившийся вам текст, открываете топик и сразу переходите к разделу с вопросами. Для примера разберем первый топик – О себе (About Myself). Чтобы потренировать навыки устного общения, для этой темы английского языка пригодятся следующие вопросы:

  • What is your name? – Кактебязовут?
  • Whenisyourbirthday? – Когда у тебя день рождения?
  • Where do you live? – Гдетыживешь?
  • Can you describe yourself? – Опишисебя.
  • Can you describe your city? – Опишисвойгород.

И далее уже можно эту тему развивать как угодно, от вопроса о том, как ты празднуешь день рождения (How do you celebrate your birthday?), до рассказа курьезных историй из жизни. В общем, все что вам нужно, чтобы практиковать разговорный английский – это тема и наводящие вопросы. И чтобы на первое время у вас был запас готовых занятий, предлагаем вашему вниманию небольшую подборку популярных устных тем и вопросов к ним.

Family

  • How many people are there in your family?
  • What are your parents’ main characteristics?
  • Have you got any brothers or sisters?
  • How old is your sister (brother, mother, father etc.)?
  • What does your father do?
  • How does your sister look like?
  • Is your family friendly?
  • Are you good friends with your family members?
  • What do you like doing together?
  • Do you always understand your parents? Do they understand you?
  • Are you married?
  • How many children is ideal for one family?
  • What is an ideal family as you see it?

Hobby&Entertainments

  • What are your hobbies?
  • Do you have any hobbies or interests?
  • What do you want to be?
  • How long have you been doing these hobbies, and how did you get started?
  • What do you do for fun?
  • Do you play any musical instrument?
  • What do you want to talk about?
  • Do you think your hobby may help you in future?
  • What film would you like to see?
  • Do you like reading? Why/why not?
  • What types of music do you like?
  • What do you prefer to do in your spare time?

Workday

  • When do you usually get up?
  • It is difficult for you to get up early, isn’t it?
  • What do you usually have for breakfast?
  • Are you a ‘lark’ or an ‘owl’?
  • What do you do?
  • What do you like to do in the evenings?
  • When do you usually go to bed?
  • What is your dream job?
  • Do you want to work in this position?
  • What are some jobs that you think would be boring for you?
  • Do you like weekends? Why?
  • What is the most important factor when applying for a job?
  • Where do you see yourself in two years from now?
  • What is more important: career or family?
  • Does money lead the world?

Education

Holidays

  • What is your favorite holiday?
  • You like to get presents, don’t you?
  • Do you invite a lot of guests to your birthday party?
  • Is New Year the most wonderful and amazing holiday?
  • How are you going to celebrate Christmas?
  • Where have you spent New Year and Christmas? Do you like it?
  • What is your favorite holiday food?
  • Do you paint eggs at Easter?
  • What dishes are there on the Christmas table?
  • Do you play any jokes on April 1st?
  • What holidays have disappeared in your country?
  • Do you send cards on Valentine’s Day?

Sport

  • What is your favorite sport activity?
  • Do you find time to do sports?
  • Is it important to be athletic in our modern society?
  • Do you follow a healthy way of life?
  • Are you for and against sport?
  • What is your favourite football team?
  • Is chess a sport?
  • What is the most popular sport in your country?
  • Do you think that professional sport is dangerous? Why?
  • What extreme sports would you like to try?
  • What do you think about extreme sports like rock climbing or white-water rafting?

Friends & Relation

  • Do you have many friends?
  • Are you friendly?
  • Do you have any childhood friendships that are still strong today?
  • How often do you talk with your friends?
  • Is it easier to find or to lose a good friend?
  • How can you get to better know a person?
  • Why do people need friends?
  • Do you have different groups of friends who never meet one another?
  • Who is the most interesting person you have ever met?
  • Are relationships among people better or worse than a few years ago? Why?
  • Do you have a girlfriend (boyfriend)?
  • Is friendship between a man and a woman possible?
  • Do you think it would be possible for you still be friends with an ex-boyfriend or ex-girlfriend?
  • When you have upset someone by your actions, what do you try to do?
  • Do you think you can find eternal friendships through the internet?

Travelling

  • Have you ever been abroad?
  • What types of travelling do you prefer?
  • Where have you been?
  • What season do you think is the best for travelling?
  • Do you prefer active or relaxing holidays? Why?
  • If you had much money, where would you go on holiday?
  • Have you ever hitchhiked?
  • What country you would like to visit? Why?
  • Where did you go travelling last time?
  • What are some countries that you would never visit? Why?
  • Why do people like to travel?
  • Can you describe the most interesting person you met on one of your travels?
  • Have you ever been in a difficult situation while traveling?

Technology

  • What kinds of technology interest you?
  • How do you feel if you forget your mobile phone and leave it somewhere?
  • What new technology could you not live without?
  • How can technology help learning?
  • What were the last and the most important technological advances in the 21st century?
  • How has technology changed society?
  • What do you think of tomorrow’s technology?
  • Has technology made our lives better than our grandparents’ lives?
  • What technology is dangerous?
  • Some people dislike or fear technology. Do you know anyone like this?
  • Which electronics brands do you trust most?
  • What are some of your favorite websites?
  • Do you play computer games?
  • Which social networking services do you use?

Согласитесь, поводов для общения просто предостаточно. А если когда-нибудь и появится нехватка тем, то можно взять топики по английскому языку за 7, 8, 9, 10-11 класс, тексты из учебников для студентов, любые газетные или журнальные статьи. Фактически из любого обучающего материала можно сделать устный английский рассказ с выражением собственного мнения. Главное правильно организовать процесс обучения, о чем прямо сейчас и поговорим.

Как проводить разговорные уроки английского языка

Помощь друга

В идеале для наработки навыка общения вам потребуется партнер. Им может стать любой ваш знакомый, который обладает достаточным уровнем знания английского. Можно, конечно, попросить ассистировать и друга, который совсем не знаком с English language, но подобная работа вряд будет менее эффективной. Итак, в чем заключается суть методики.

  1. Открываете понравившуюся тему.
  2. Ваш партнер выбирает любой вопрос и задает его вам.
  3. Вы развернуто отвечаете, на ходу формулируя свое мнение (заранее готовиться не надо!)
  4. Меняетесь с другом ролями.

Чтобы беседа получилась интересной и эффективной, конечно, желательно чтобы оба участника обладали одинаковым уровнем знаний. Но если ваш друг не знаком с английским, то достаточно того, чтобы он смог задать английский вопрос вам, а сам собеседник отвечать может и на русском языке.

Общение с иностранцем

По большей части актуальны топики по английскому языку для начинающих, поскольку эти материалы изначально адаптированы под определенный уровень знаний. Если же вы уже достигли в английском определенных успехов, но все еще стесняйтесь общаться, то самым идеальным вариантом станет общение с нэтив-спикером. Сегодня в интернете достаточно площадок для языкового обмена, и найти подходящего собеседника не составит труда. Не стесняйтесь заводить новые знакомства, ведь на этих сайтах регистрируются такие же любители изучения иностранных языков, как и вы. Ну а с чего начать разговор, мы вам уже подсказали: задавайте любой вопрос и включайтесь в беседу!

Самостоятельная работа

Если же все-таки общаться вы не очень любите, то это вовсе не повод отказаться от разговорной практики английского: просто вам придется одновременно играть обе роли. Например, представьте, что вы на интервью и выполните следующие действия:

  1. Откройте список вопросов.
  2. Случайным образом выберите один из пунктов.
  3. Озвучьте выбранный вопрос измененным голосом, имитируя роль журналиста.
  4. Сформулируйте развернутый ответ от собственного лица.

Читайте также: