Who and what 2 класс план урока smiles

Обновлено: 04.07.2024

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Зарегистрироваться 15–17 марта 2022 г.

Урок английского языка во 2-м классе "Давайте познакомимся"

Презентации к уроку

знакомство с буквой Aa.

отрабатывать произношение отдельных звуков;

развивать умения и навыки устной речи, логическое мышление, память, умение работать самостоятельно и в группе;

воспитывать интерес к иностранному языку, как к средству общения, к многообразию средств английского языка, культуру речи, внимание, чувство ответственности за получаемые знания;

формировать чувство ответственности при работе в группе.

What is your name?

I. Организационный момент :

– Good morning, children! I’m glad to see you.

– Sit down, please. Say “Hello” to each other. ( Учитель переводит )
– Good.
– How are you? ( Как идут дела ?)
– Now listen to me, please. (Слушайте меня, пожалуйста.)

( рифмовку учили на прошлом уроке )
Good morning, good morning
Good morning to you,
Good morning my teacher
We are glad to see you.

– Fine, thank you. ( Хорошо .)

II. Фонетическая зарядка:

Цель: отработать учебный материал прошлого урока: структуру “My name is…”)

Дети повторяют за учителем, смотря в зеркальце.

III. Новый материал:

1. – Теперь давайте распределим роли и проверим, как вы запомнили названия животных.
Учитель называет животных по-английски, а ребенок, который желает играть за этого животного должен выйти и выбрать соответствующую игрушку. Учитель и дети помогают.
Когда все роли распределены, учитель спрашивает:

– I am а producer ( режиссер ) and who are you? ( Кто ты ?)
– Who are you? и т . д .
– Let’s play.

My name is Irina Ivanovna. What is your name?
– Скажите, какой вопрос я задала?
– That’s right. (Правильно.)
– Сегодня на уроке мы будем знакомиться друг с другом. Научимся спрашивать по-английски: Кто ты? – Who are you? и Как тебя зовут? – What is your name?
Учитель показывает выражения, напечатанные на доске.

– Сейчас вы послушаете английскую песенку. Постарайтесь понять о чем в ней поется, услышать английские имена, которые в ней прозвучат.
После прослушивания песенки.
a) – Какие имена вы услышали в песне?
(если дети затрудняются ответить, можно послушать еще раз)
– Какое имя вы бы хотели дать своему актеру?

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА
Предмет: Английский язык
Класс: 2
Тема: My Letters! Алфавит: a–h.
Цель: Развитие учебно-информационных умений и навыков (при обучении говорению).
Задачи урока:
Развитие коммуникативных умений чтения.
Формирование и развитие языковых речевых умений в устной речи.
Оборудование: учебник, компьютер, аудиозапись, тетради, словари.
Ход урока
1. Приветствие. Good morning, boys and girls! I’m very glad to see you. Sit down please.
2. Организационный момент
- How are you?
- What date is it today?
- What day of the week is it today?
- Who is absent today?
I want you to work very hard at the lesson and I wish you to get only good and excellent marks. For each your answers I’ll stick a smile under your name on a poster and at the end of the lesson we’ll count your smiles and you’ll get marks for the lesson.
3. Лексика. ant, bed, cat, dog, egg, flag, glass, horse.
4. Фонетика. Алфавит: a–h. Звуки: /ei/, /b/, /k/, /d/, /e/, /f/, /g/, /h/.
5. Говорение. Ex. 2, p. 6.
6. Физминутка.
7. Аудирование. Ex. 1, 2, p. 6. Спой песенку.
8. Чтение. Ex. 1, p. 6. Алфавит: a–h.
9. Письмо. Ex. 1, p. 6. Записать лексику.
10. Домашнее задание. Ex. 3, p. 7.
11. Подведение итогов.
Our lesson is ending. Let’s make a conclusion. Учитель выставляет и комментирует оценки за урок.Thanks a lot. A perfect job! Goodbye! Have a good day!

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА
Предмет: Английский язык
Класс: 2
Тема: My Letters! Алфавит: i–q.
Цель: Развитие учебно-информационных умений и навыков (при обучении говорению).
Задачи урока:
Развитие коммуникативных умений чтения.
Формирование и развитие языковых речевых умений в устной речи.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА
Предмет: Английский язык
Класс: 2
Тема: Letter Blends! th, ph.
Цель: Развитие учебно-информационных умений и навыков (при обучении говорению).
Задачи урока:
Развитие коммуникативных умений чтения.
Формирование и развитие языковых речевых умений в устной речи.
Оборудование: учебник, компьютер, аудиозапись, тетради, словари.
Ход урока
1. Приветствие. Good morning, boys and girls! I’m very glad to see you. Sit down please.
2. Организационный момент
- How are you?
- What date is it today?
- What day of the week is it today?
- Who is absent today?
I want you to work very hard at the lesson and I wish you to get only good and excellent marks. For each your answers I’ll stick a smile under your name on a poster and at the end of the lesson we’ll count your smiles and you’ll get marks for the lesson.
3. Лексика. thumb, thimble, this, the.
4. Фонетика. Звуки: Буквосочетания: th, ph. Звуки: Звуки: /T/, /D/, /f/.
5. Говорение. Ex. 1, 3, p. 14-15.
6. Физминутка.
7. Аудирование. Ex. 1, 3, p. 14-15. Слушай и повторяй.
8. Чтение. Ex. 1, 3, p. 14-15.
9. Письмо. Ex. 2, p. 14. Записать лексику.
10. Домашнее задание. Ex. 4, p. 15.
11. Подведение итогов.
Our lesson is ending. Let’s make a conclusion. Учитель выставляет и комментирует оценки за урок.Thanks a lot. A perfect job! Goodbye! Have a good day!

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА
Предмет: Английский язык
Класс: 2
Тема: Big and Small!
Цель: Развитие учебно-информационных умений и навыков (при обучении говорению).
Задачи урока:
Развитие коммуникативных умений чтения.
Формирование и развитие языковых речевых умений в устной речи.
Оборудование: учебник, компьютер, аудиозапись, тетради, словари.
Ход урока
1. Приветствие. Good morning, boys and girls! I’m very glad to see you. Sit down please.
2. Организационный момент
- How are you?
- What date is it today?
- What day of the week is it today?
- Who is absent today?
I want you to work very hard at the lesson and I wish you to get only good and excellent marks. For each your answers I’ll stick a smile under your name on a poster and at the end of the lesson we’ll count your smiles and you’ll get marks for the lesson.
3. Лексика. Лексика по теме.
4. Фонетика. Заглавные буквы алфавита.
5. Говорение. Ex. 2, p. 17.
6. Физминутка.
7. Аудирование. Ex. 1, 3, p. 16-17. Слушай и повторяй.
8. Чтение. Ex. 1, 3, p. 16-17.
9. Письмо. Ex. 2, p. 17. Записать лексику.
10. Домашнее задание. Ex. 3, p. 17.
11. Подведение итогов.
Our lesson is ending. Let’s make a conclusion. Учитель выставляет и комментирует оценки за урок.Thanks a lot. A perfect job! Goodbye! Have a good day!


урок предназначен для учащихся 2 класса и соответстует требованиям урока по обновленной программе.

Содержимое разработки

LESSON: Module 3

Theme: My School

School: Asenkritovskaya secondary school

Date: 09.11.2017

Teacher name: B.A.Artykbaeva

CLASS: 2

Number present: 8

Learning objectives(s) that this lesson is contributing to

2.L1 understand a range of short basic supported classroom instructions

2.L3 understand the main points of short, slow and carefully articulated talk on routine and familiar topics features such as colour and number

2.L5 identify missing phonemes in incomplete words

2.S4 respond to basic supported questions giving personal and factual information

2.R4 begin to use with support a simple picture dictionary

2.UE2 use cardinal numbers 1 -20 to count

2.UE11 use there is/there are to describe and ask about school objects

Lesson objectives

All learners will be able to:

respond correctly to some prompts about classroom objects, identify some words in reading and listening tasks and spell some words correctly

Most learners will be able to:

respond correctly to most prompts about classroom objects, identify most words in reading and listening tasks and spell most words correctly

Some learners will be able to:

ask and answer questions correctly, with correct word stress and identify all words in reading and listening tasks and spell most words correctly with very little support

Previous learning

What’s …. This …. It’s a ….. pen pencil bag

Planned timings

Planned activities

Smiles
Resources

Teacher
Notes

Beginning the lesson

Lesson Opening & Warm-Up

Greet learners. Have them take their places

Teacher asks students to greet our guests in different languages

Teacher introduces lesson objectives to the students.

P’s: Good morning! Салеметсиз бе! Доброе утро!

T: Now , children come to me and stand in circle, take the hands and wish to each other “Good luck!”

Нажмите, чтобы узнать подробности

-I’ll divided into 2 groups. You can choose the pictures and look at me. If you take a scool things , you must go school groups . If you take a park things , you must go park groups.

Today we are going to speak about different places.

Picture of different places

II. Speaking Activity 1. Grammar rule Have got/has got

Pupils last lesson we are going grammar rule about have got/has got…yes? Now, we are repetition our last lessons grammar have/has got. Now first of all you will speak me example please use have/has got…

1. Put into the sentences have got or has got.

1) She … a dog. 2) I … a computer. 3) He … a scooter. 4) My sister … a barbie doll. 5) Her friend … a funny kitten. 6) They … a big toy car.

I’ll give you pictures, you will speak grammar rules




III. Warming-up

IV. Speaking Activity 2:

Make a puzzle and talk about this different places

The first group is make a puzzle of school, the second group is make of park. Describe

Puzzle for the first group is school. For the second group is park.



School Park

V. Read the text

My name is Dana. I have got a kite. But I have not got a dog. My friend Rob has got a fish. Den and Rom have not got dogs. I have got a brother. I have not got a sister.

My brother has got a bag. I have got a pen. She has a pencil. He has got a blue eyes. I have got a big house.

Читайте также: