Спотлайт 11 3b план урока

Обновлено: 07.07.2024

Образовательная цель : Расширение и отработка словарного запаса по теме.

Деятельностная цель : Совершенствование навыков аудирования и монологического высказывания.

Тип урока : Урок открытия нового знания

Планируемые результаты

Формирование и совершенствование иноязычной коммуникативной компетенции.

Развитие умения адекватно вести себя в трудных жизненных ситуациях.

Метапредметные

Регулятивные :

Формирование умений планирования и регуляции своей деятельности.

Познавательные :

Совершенствование умений извлекать информацию, перерабатывать её, анализировать.

Коммуникативные :

Формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками, умения осознанно использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации для выражения своих мыслей.

Задачи урока

Образовательные :

Способствовать овладению новой лексикой по теме.

Способствовать совершенствованию навыка монологического высказывания.

Развивающие :

Развивать навыки чтения, аудирования с пониманием основного содержания.

Развивать навыки чтения с полным пониманием.

Развивать умение организовывать информацию по теме.

Развивать навыки монологического и диалогического высказывания.

Воспитательные :

Воспитывать уважение к ценностям правового государства

Развивать стремление к овладению иностранным языком

Формы работы : индивидуальная, фронтальная, парная, групповая

Формы контроля : групповой

Домашнее задание : Написать историю с использованием активной лексики

Этап урока, время

Деятельность учителя

Речь учителя

Деятельность обучающихся

Мотивация к учебной деятельности

Побуждает учащихся настроиться на урок.

Hello, students, sit down, please. I’m glad to see all of you. I want to show you a video. Now you can guess the topic, aim and objects of our lesson today.

Смотрят видео. Отвечают на вопросы учителя. Определяют тему, цель и задачи урока.

Актуализация и пробное учебное действие (4-5 мин)

Настраивает учащихся вспомнить известную лексику по теме.

How can we call the characters of the abstract?

Right ! Victims of a crime.

Our topic today is “Have you ever been the victim of a crime?”

Отвечают на вопросы учителя , вспоминая известную лексику по теме .

Постановка учебной задачи

(4-5 мин )

Организует выполнение упр. 4 в учебнике и упр в презентации

Let’s work with the words, related to the topic.

Let’s do ex.4 page 46. Name serious crime.

Well, crime is reality nowadays. It’s time to have a look at the texts and talk about petty crime.

Читают новые слова по теме. Выполняют различные упражнения в презентации.

Открытие нового знания (1 4 -1 6 мин)

Организует работу с текстом, аудирование. Задает вопросы по тексту, проверяет правильность выполнения упр. 3.

Заполняет таблицу на доске вместе с учениками.

Разбивает класс на группы, организует работу в группах.

Контролирует время на выполнение разных видов работы.

Now listen to the texts and do ex.1. Match the headings with the texts. Take your pencils and underline key words or phrases to prove your opinion. What is each text about?

Let’s work with words from the text. Ex 3.

Now work in groups and do the same with one of the other texts.

Tell us about the result.

Слушают тексты на стр. 46-47 учебника, подставляют подходящие по смыслу заголовки из предложенных. Приводят доказательство своего выбора.

Выполняют задания по тексту 3.

Заполняют таблицу в тетради.

Обсуждают ответы одноклассников.

Первичное закрепление ( 4 - 5 мин)

Организует работу в парах.

Work in pairs . One of you is a police officer and one of you is a victim. Chose a text and ask and answer 3 questions about the case, using the word Why.

Работают в парах, задавая вопросы и отвечая на них.

Самостоятельная работа (6-7 мин)

Организует и при необходимости помогает выполнить работу.

Take a role: pretend that you are a sister or a brother of a victim, a journalist, a teacher or a friend, a policeman and tell us about the case. Use new words. Think of a style.

Выбрав роль , готовят монологическое выступление об одном из случаев .

Включение в систему знаний

(7-8 мин )

Выслушивает представителей разных ролей. Комментирует выступления.

Рассказывают о случае с позиций назначенной роли.

Рефлексия и домашнее задание (3-4 мин)

Проводит блиц-опрос, используя прием: Закончи предложение.

Объявляет домашнее задание, оценки и замечания.

Complete the sentences:

Caught red-handed means…

A shoplifter steals ….

When in a crowded place you should …

What have you learnt today? Has the goal been achieved?

Thank you for your active work.

Your homework will be the following:

Learn the new words by heart. Write a story using the active vocabulary- ex 7. Use the texts as an example .

Отвечают на вопросы, составляя окончание предложений, подводят итог урока.

Записывают домашнее задание.


Полный текст материала Конспект урока английского языка "Crime and the Law. Преступление и наказание"; 11 класс смотрите в скачиваемом файле.
На странице приведен фрагмент.

Спасибо за Вашу оценку. Если хотите, чтобы Ваше имя
стало известно автору, войдите на сайт как пользователь
и нажмите Спасибо еще раз. Ваше имя появится на этой стрнице.


Есть мнение?
Оставьте комментарий

Упражнения на технику чтения и понимания прочитанного

Тонкости и секреты работы в Яндекс.Почте

Как работать с детьми с СДВГ в обычном классе?

Отправляя материал на сайт, автор безвозмездно, без требования авторского вознаграждения, передает редакции права на использование материалов в коммерческих или некоммерческих целях, в частности, право на воспроизведение, публичный показ, перевод и переработку произведения, доведение до всеобщего сведения — в соотв. с ГК РФ. (ст. 1270 и др.). См. также Правила публикации конкретного типа материала. Мнение редакции может не совпадать с точкой зрения авторов.

Для подтверждения подлинности выданных сайтом документов сделайте запрос в редакцию.

О работе с сайтом

Мы используем cookie.

Публикуя материалы на сайте (комментарии, статьи, разработки и др.), пользователи берут на себя всю ответственность за содержание материалов и разрешение любых спорных вопросов с третьми лицами.

При этом редакция сайта готова оказывать всяческую поддержку как в публикации, так и других вопросах.

Если вы обнаружили, что на нашем сайте незаконно используются материалы, сообщите администратору — материалы будут удалены.

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Зарегистрироваться 15–17 марта 2022 г.

Конспект урока по английскому языку

Spotlight 11, module 3b

Учебник: Английский язык. 11 класс: учеб. для общеобразоват. учреждений/ [О.В.Афанасьева, Дж. Дули, И.В. Михеева и др.].-3-е изд.-М. : Express Publishing : Просвещение, 2011.- 244с.: ил.-(Английский в фокусе).

Тема урока: Права и обязанности

Цель: Научиться рассказывать о правах и обязанностях человека

- развитие навыков чтения

- развитие навыков письма

- развитие навыков говорение

- развитие навыков аудирования

Оборудование: мультимедийный проектор, компьютер, презентация, аудиозапись, доска, учебники, мел.

Орг . Момент

Good morning, dear pupils. I’m very glad to see you today. Sit down, please.

How is it going? Who is on duty today? What date is it today? What day of the week is it today? Who is absent?

I’m on duty today. It’s the 9 th of November. It’s Monday. …., …. are absent.

Введение в тему

Look at the blackboard and read the theme of our lesson.

What do you think we are going to speak about today?

Is this topic worth discussing?

What is the goal of our lesson?

We are going to speak about the rights we have and what we are responsible for.

We should know our rights to be successful in our society.

The goal of the lesson is to learn more about the rights we have and in what documents we can find information about them.

Введение лексики

Open your textbooks on page 48. Ex.1 Here you can find 2 boxes. One is about your rights, the other is about your responsibilities.

Liza, read the list of rights. Luba, read the list of responsibilities.

Now match your rights with their responsibilities. Do the task individually and then compare your answers with a partner.

Ученики читают про права и обязанности.

to be educated ― not to bully/harm others to be safe ― to obey the law to live and work in a clean unpolluted environment ― to look after the environment to be treated with respect ― to respect others regardless of sex, age, ethnic origin, nationality

Развитие навыков говорения

Let’s remember what the word “right” means?

What rights do you have?

What rights do you think are the most important for you?

What does the word “responsibility” mean?

Let us divide into 4 groups. Pupils, think about the following questions: What are your rights/responsibilities at school? What are your rights/responsibilities at home? Each group must give some examples. Write down your ideas.

Right is something you are morally or legally allowed to do or have.

- to live, to choose our own religion, to an education, to be protected from abuse and neglect, to express the views you have and your views to be listened to in anything that affects you, to a decent standard of living, to choose your friends and hang out with them, to be protected from all form of cruelty, exploitation and torture

Responsibility is something you must do.

What are your rights at school?

-To be educated and to be treated with respect.

What are our responsibilities at school?

-To respect others and not bully or harm others and to look after the environment.

What are your rights at home?

-To live in a clean, unpolluted environment and to be treated with respect.

And what are our responsibilities at home?

- To obey the law and to look after the environment. etc

Pupils, I want you to read the poem by Eduard Everett Hale, an American clergyman who lived from 1822 -1909. This poem is connected with our theme. …, read out the poem to the class. What is “responsibility” for the author? Do you agree with him? Discuss in pairs.

Ученики читают стихотворение и высказывают свою точку зрения

Отработка новой лексики по теме

Let’s work with our new vocabulary.

Misha, read the phrases from Ex 4. Please use a dictionary at the end of the book to understand the meaning of the phrases.

Complete the sentences with the phrases

Ученики читают новые фразы и дополняют предложения

1 stand up for your rights 2 have no right 3 have the responsibility to 4 have the right to 5 take responsibility for 6 do their bit

The next task for you is Ex. 5. Please read the sentences and choose the correct verbs. Do this task individually. Use a dictionary. It’ll help you to make a choice.

Listen to the recording and check your answers.

Ученики самостоятельно читают предложения и выбирают правильный глагол

1 violate 2 given 3 denied 4 accepts 5 treats 6 defend 7 tolerate

Развитие навыков аудирования

It’s time to listen to the speakers and for questions 1-3 choose A,B,C. Circle your response.

Развитие навыков чтения

Let’s pass on to Ex.7. Read sentences A-F. What do you think the dialogue might be about?

Pay attention to the incomplete dialogue below the phrases. Read it silently and complete with the sentences from Ex.7a

Listen to the recording to confirm the correct answers.

Masha and Vlad, read the dialogue to the class.

You can find the highlighted words and phrases in the text and the list of meanings in Ex. 8. Match the highlighted words and phrases in the dialogue with their meanings.

I expect the dialogue to be about a problem in a class at school.

1 E 3 A 5 D 2 C 4 B 6 F

messing around ― behaving in a silly way It’s not on ― it’s not acceptable so you should ― that’s the correct thing to do get at ― criticise thank goodness that’s over ― I’m glad that’s ended obvious ― easy to see thought of it ― considered in the wrong ― not right

Развитие навыков говорения (выражение сожаления)

Pupils, in life there are a lot of situations when we should express regret. Let’s have a look at the language box (Ex.9) and review the phrases which help us to do that. Listen to the example exchange and then act out the dialogues: express regret for all the situations given below.

Ученики знакомятся с фразами для выражения сожаления и создают свои примеры для определенных ситуаций.

Выражение возмущения и недовольства

You have already known how to express regret.

It’s interesting to know how to express outrage or disgust.

Listen to the recording and repeat using the correct intonation. Then, suggest what the other speaker might have said.

Suggested Answer Key

1 My flat was burgled yesterday. 2 My pet rabbit has died. 3 Some kids were teasing an old woman! 4 I always get the blame! 5 The price of petrol has gone up again! 6 The government has decided to bring back hanging! etc

Подведение итогов урока . Рефлексия . Задание на дом

What have we discussed today?

Have we achieved the goal of the lesson?

Учитель оценивает работу учащихся .

Your home task is WB: p. 21, Exs. 1–6; textbook p. 158 Ex.2

You worked hard today. The lesson is over. Good bye. See you soon.

We have discussed the most important rights in our life, children’s responsibilities, what rights are urgent and often broken nowadays.

Учащиеся анализируют результат своей работы на уроке.

  • подготовка к ЕГЭ/ОГЭ и ВПР
  • по всем предметам 1-11 классов

Курс повышения квалификации

Дистанционное обучение как современный формат преподавания


Курс повышения квалификации

Инструменты онлайн-обучения на примере программ Zoom, Skype, Microsoft Teams, Bandicam

  • Курс добавлен 31.01.2022
  • Сейчас обучается 30 человек из 19 регионов


Курс повышения квалификации

Специфика преподавания английского языка с учетом требований ФГОС

  • Для учеников 1-11 классов и дошкольников
  • Бесплатные сертификаты учителям и участникам

Дистанционные курсы для педагогов

Найдите материал к любому уроку, указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:

5 612 858 материалов в базе

  • ЗП до 91 000 руб.
  • Гибкий график
  • Удаленная работа

Самые массовые международные дистанционные

Школьные Инфоконкурсы 2022

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Другие материалы

Вам будут интересны эти курсы:

Оставьте свой комментарий

  • 20.12.2021 156
  • DOCX 53.5 кбайт
  • 6 скачиваний
  • Оцените материал:

Настоящий материал опубликован пользователем Столярова Анастасия Викторовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт

Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

Автор материала

40%

  • Подготовка к ЕГЭ/ОГЭ и ВПР
  • Для учеников 1-11 классов

Московский институт профессиональной
переподготовки и повышения
квалификации педагогов

Дистанционные курсы
для педагогов

663 курса от 690 рублей

Выбрать курс со скидкой

Выдаём документы
установленного образца!

Учителя о ЕГЭ: секреты успешной подготовки

Время чтения: 11 минут

Онлайн-тренинг: нейрогимнастика для успешной учёбы и комфортной жизни

Время чтения: 2 минуты

В Госдуме предложили ввести сертификаты на отдых детей от 8 до 17 лет

Время чтения: 1 минута

Отчисленные за рубежом студенты смогут бесплатно учиться в России

Время чтения: 1 минута

ГИА для школьников, находящихся за рубежом, может стать дистанционным

Время чтения: 1 минута

Новые курсы: преподавание блогинга и архитектуры, подготовка аспирантов и другие

Время чтения: 16 минут

Рособрнадзор предложил дать возможность детям из ДНР и ЛНР поступать в вузы без сдачи ЕГЭ

Время чтения: 1 минута

Подарочные сертификаты

Ответственность за разрешение любых спорных моментов, касающихся самих материалов и их содержания, берут на себя пользователи, разместившие материал на сайте. Однако администрация сайта готова оказать всяческую поддержку в решении любых вопросов, связанных с работой и содержанием сайта. Если Вы заметили, что на данном сайте незаконно используются материалы, сообщите об этом администрации сайта через форму обратной связи.

Все материалы, размещенные на сайте, созданы авторами сайта либо размещены пользователями сайта и представлены на сайте исключительно для ознакомления. Авторские права на материалы принадлежат их законным авторам. Частичное или полное копирование материалов сайта без письменного разрешения администрации сайта запрещено! Мнение администрации может не совпадать с точкой зрения авторов.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок английского языка в 11 классе по Spotlight 11, module 3.

Тема урока “Rights and responsibilities”.

Spotlight 11. Module 3b.

Цели и задачи урока:

1. Развивать навыки коммуникативной компетенции по видам речевой деятельности в области:

Устной речи на базе неподготовленного диалога - обмена информацией.

Аудирования на материале видеороликов и аудиотекста. Использовать различные виды контроля: ответы на вопросы, множественный выбор и заполнение пропусков текста недостающей информацией.

Чтения текста с пониманием основного содержания прочитанного.

4. Развивать психологические характеристики мыслительной деятельности учащихся, включая внимание, память, логическое мышление, языковую догадку.

5. Содействовать повышению интереса и мотивации к изучению иностранного языка. Побудить учащихся совершенствовать свой уровень владения языком во всех видах речевой деятельности.

6. Содействовать воспитанию толерантности, политической грамотности в их повседневной жизни.

Оборудование: презентация, тесты, аудио и видеофайлы.

(видео)

Введение в сюжет урока.

Активизация лексических единиц по теме.

Аудирование с извлечением запрашиваемой информации.

Рефлексия. Подведение итогов урока.

Ход урока:

1. Good morning. I am glad to see today. How are you today? Let’s start our lesson.

2. You are going to see a video fragment. Please, watch it and guess what our lesson will be about.

P. about human rights

You are quite right. The theme of our lesson is “Rights and Responsibilities”.

3. Let’s practice your phonetic skills. Listen and repeat.

4. So, what is the right? What rights do you know? What are your rights at school, at home?

Rights (possible student’s answers)

the right to life

the right to have a name and a nationality at birth

the right to education

the right to health and health care

the right to information

the right to have a rest and leisure

the right to privacy

the right to labour, work

the right to social welfare, etc.

the right to be safe

to tell what I am feeling

to be listened to

to participate in cultural life of a community

meet or associate with others

choose their own friends

choose their work

practice own religion

express own opinions

believe what they wish

ask to change unfair laws

take part in meetings demonstrations

be treated kindly

to ask for help

to work in a quiet classroom

live in a family

I see you remember the peoples’ rights quit well. Look at this spider gram. Here are only some of human rights. read them aloud, please.


But as you know, every person has not only rights but responsibilities as well. Of course, you also know that we should answer for our actions because every action has consequences that may affect not only your own lives but the lives of others.

What are your responsibilities at home, at school? What duties do you have at home?

Responsibilities (possible student’s answers)

Our responsibilities: To do my best / To do homework / To keep classroom clean /

/ To be kind / To use my time wisely / not to break the laws

To not bully others / To use school books neatly / To respect people.

Match the list of rights to their responsibilities.

Test “Hot potatoes”


Now I want you to do some vocabulary work.

Complete the sentences with the phrases:

have no right – не иметь права,

have the right to – иметь право,

have the responsibility to - нести ответственность,

do their bit, - исполнять долг,

take responsibility for – взять на себя ответственность

stand up for your rights – отстаивать свои права

1. You shouldn’t let your employer make you work so many hours. You should …!

2. You … to speak to me like that!

3. As the captain of the basketball team, I feel I … go to all the practices.

4. We all … freedom of speech.

5. Who’s going to … organising the picnic next week.

6. I think everyone should … for the environment.

Choose the correct verbs.

1. No one should be allowed to violate / abolish someone else’s rights.

2. Jane has been given / put the responsibility of buying a birthday present for Kim.

3. Many people in the world are rejected / denied their basic human rights.

4. Matt knows he was to blame for the fire. He accepts / receives responsibility.

5. Ann often says nasty things to her sister. I think she deals / treats her very badly!

6. Lawers offend / defend the rights of their clients.

7. I can’t tolerate / face his attitude any more! I think it’s disgraceful!

8. There are campaigns to violate / abolish the death penalty in several American states.

5. Now we are going to do some listening exercises. Listen to the speakers. For questions 1-3, choose A, B or C. You can hear the recording twice. (аудио Spotlight 11. Ex.6, p.48)

6. Are you tired? Let’s do some exercises for your eyes.

Look left, right

Look up, look down

Look at your nose

Look at that rose

Close your eyes

Open, wink and smile.

Your eyes are happy again.

7. Now let’s answer the question that was at the beginning of our lesson.

What are human rights?

Human Rights are things that we all should have or to be able to do.

Who are they for?

For everyone. Each person in the world has human rights.

Human rights are the basic rights and freedoms that belong to every person in the world. (Every man, woman and child ) Although they can sometimes be restricted, human rights can never be taken away from you.

Which rights seem (the) most important to you.

Right to live, to work, to education

I can’t agree with you. Every human right is important! Every human right is needed to live and grow – and to be a human being! Human rights are indivisible. All rights are equally important and necessary for life and dignity – there are no rights which are more important than others.

There are different laws that protect human rights.

Do you know any of such laws? In our country.

The Constitution of the Russian Federation.

And you know that next year we are going to celebrate its 25 th Anniversary

(the adoption of the Russian Constitution in 1993)

And any international laws? The most important is The Universal Declaration of Human Rights. Now let’s learn some facts about the Declaration of Human Rights.

Работа с текстом. Подбор заголовков. (Spotlight 11. Ex.2, p.58)

The Universal Declaration of Human rights

Read the text and match the headings (A-E) with a paragraph (1-4) There is one heading that you do not need to use.

Answer my questions.

What is the Declaration?

It’s a document written by the United Nations which states that all people in the world have certain rights.

What organization adopted the UDHR?- the United Nations

When and where was the Universal Declaration of Human Rights adopted? - It was adopted in 1948 in New York.

What is the Russian translation for the Universal Declaration of Human Rights? - Всеобщая декларация прав человека.

8. Аудирование, заполнение пропусков недостающей информацией

Now you know more facts about the Declaration. Right? We are nearly at the end of the lesson. I want you to watch one more video. While listening to the text you’ll have to fill in the blanks with the proper words.

Watch the video

And complete the sentences:

The Universal Declaration of Human Rights

Was written in 1948…(1). Millions of people perished in the second World War. Many countries were still deeply divided by racism and military oppression. So the …48 (2) countries of United Nations got together and decided that ENOUGH was ENOUGH! So they would sit down and wrote 30 (3) articles. That’s the 30 (4) rights and freedoms which belong to all of us.

Article 1. We are all born free…(5). We have our own thoughts and ideas and we should all be treated the same way.

Article 9 says nobody has the right to put us in prison without good …reason (6), to keep us there, to send us away from our country.

Article 15 We all have the right…(7) to belong to the country.

Article 18 says we all have the right to believe in whatever we like, to have a religion…(8) and to change it if we wish

Article 19. We all have the right to make up our own minds, to think what we like, to say what we like and to share our thoughts with other people

Article 30. says that nobody can take these rights and freedoms away from us. They belong to everyone.

Here are some simplified examples of some of the articles in UDHR - - Prezi

Do the crossword. (Решение кроссворда в программе Hot potatoes)

1: State of being away from others, alone

2: Personal opinion

4: News or knowledge given

5: Spare time, time free from work

6: Ability to treat differently, to make distinctions

7: Being a member of a nation

8: Training and instruction, knowledge and abilities


9. Write down your homework. Ex…..in Workbook

Thank you for your work. You’ve worked really hard today. Your marks are…. Our lesson is over. See you soon. Good bye.

10. Reflection. (Рефлексия)

Our lesson comes to its end. Did you like it? People all over the world speak so much about rights and responsibilities nowadays. Do you think these problems should be discussed or is it no use talking? This is not our last lesson on this topic and we will definitely continue our work.

УМК : Английский язык . Spotlight. Module 3 „Responsibility “. Учебник для 11 класса: учеб. для общеобразоват. учреждений / [О.В. Афанасьева, Дж. Дули, И.В. Михеева и др.]. – 2-е изд., доп. и перераб. – М. Express Publishing : Просвещение 2017.

Возраст учащихся: 16-17 лет.

Воспитательные цели: воспитание интереса к языку, культуры общения и поведения, уважения к правам человека, умения работать в группе, парами, выражать свое собственное мнение.

Общеобразовательные цели: обеспечить усвоение нового материала, обсудить права человека, закрепить знания учащихся данной темы, осуществляя межпредметные связи с обществознанием.

Развивающие цели: развитие лингвистического мышления и мыслительной активности учащихся.

Формы обучения: фронтальная, групповая, парная.

Средства обучения: раздаточный материал (карточки), презентация, видеофильм, компьютер, проектор, интерактивная доска.

Методические пометы для учителя

- Good morning, boys and girls! Sit down, please, let’s begin our lesson.

- Who is on duty today?

- What day is it today?

- What is the date today?

- Who is away from the class today?

Написать на доске дату .

1 1 : 3 2-1 1 : 3 3

- Today we are going to discuss a very important topic. You will watch a video and know something new and we will do some exercises.

/data/files/j1572865145.pptx (Презентация по теме "Human Rights") Look at the smart board. Let’s read a poem that will help you to train your tongues and to guess the topic of our lesson. Repeat after me:

Both adults and children

Not depend on language,

Creed, and race, so forth

You should have the right to talk

And, of course, the right to leisure,

You should have the right to rest

And enjoy the life for pleasure.

Don`t forget that all the laws

“ Treasure” should be called,

Never should be broken, course,

Often one is told!

- So, what are we going to discuss today?

- Yes, you’re right. The problem of human rights is an important issue in our world.

(1 слайд – стихотворение для фон. зарядки).

Написать на доске тему урока, но не открывать до прочтения стихотворения, пока дети сами ее не сформулируют. + открыть слайд 2 в презентации с темой урока.

1 1 : 38 -1 2 : 10

Формирование умений устной речи и аудирования по теме “ Human Rights ”

- Now, I want you to watch a video about the human rights which are proclaimed by the Universal Declaration of human rights. First of all pay attention to some words, that can be unfamiliar to you: /data/files/g1572865185.docx (Раздаточный материал для учащихся)

Отчитать с учащимися новые слова хором с переводом.

To revoke – лишать,

To reaffirm – вновь утверждать,

Servitude – каторга, порабощение,

To respect smb’s rights – соблюдать чьи - либо права ,

To abuse - пренебрегать,

- Please, write down all the human rights that you will hear and you will see in the video and then we will discuss it. Besides, pay attention which group of human rights they are referred to. Is everything clear? Then, start watching.

Видео : (досмотреть до 02: 08 минуты )

- First of all tell me, please, what document was adopted by the General Assembly in 1948?

- That’s right. So, what human rights have you heard?

- Are you aware of these rights or are they new for you?

- We can divide these rights into several groups. You could hear these groups in the video. So, who remember these groups of rights? What rights can we refer to these groups:

1) positive rights,

2) negative rights,

3) basic civil and political rights,

4) socio-economic and cultural rights.

- What other human rights can you add to our list? Work in groups, I give you 4 minutes to think it over. The first group (4 человека ),please, think about the first group of rights, the second group (4 человека ) - about the second group, the third group (5 человек ) – about the third and the fourth groups. Use your knowledge of Social Science.

- Are you ready? Let’s begin.

- Well done! Are these rights always respected? What do you think?

- Well, let’s continue watching the video and find it out.

Видео: (продолжение просмотра с 02:08 минуты до конца). Pay attention to the information in the video which is important to answer some questions that are given on your sheets of paper. Let’s read them:

1) Why are the human rights abused and ignored?

2) What is the basic activity of the main bodies of the UN who are in charge of protecting human rights?

3) Which court is considered to be powerful in protection of human rights?

Now, start watching the video.

-Well, answer the questions.

- Very good, thank you!

- Now, let’s speak about children and their rights. Work in pairs and discuss some topics in a form of a short dialogue. /data/files/j1572865215.docx (Карточки с темами мини-диалогов)

The first pair - topic № 1 (Teenagers today have too much freedom/ not enough freedom/ the right amount of freedom).

The second pair - topic № 2 (The strictest people are parents/ teachers/politicians).

The third pair - topic №3 (Do you have freedom to choose your own friends, the music to listen to, how to spend your own money).

The forth pair - topic № 4 (Which of the things (hats, piercing, baggy clothes, short skirts, make-up, dyed hair) do you think should be banned from school and why?).

The fifth pair - topic № 5 (Parents today should have the right to control the TV programs their children watch and to limit what their children can access via the internet).

And topic №6 is for you, guys (3 человека ), you prepare a trialogue (At what age do you think the following things (getting married, getting a driving license, smoking cigarettes, having tattoos, piercing, part time jobs, drinking beer) should be allowed and why?).

I give you 4 minutes to do this task.

- So, let’s start. The first pair, begin, please, and the others can add some information.

Читайте также: