План урока по теме еда

Обновлено: 04.07.2024

Цель урока: повторение пройденного грамматического материала (простое настоящее время), активизация употребления лексических единиц по теме.

Задачи:

  • Обучающий аспект: усиление мотивации обучения английскому языку, активизация употребления лексических единиц по теме, развитие лексических и грамматических навыков, навыков чтения, аудирования, устной и письменной речи.
  • Воспитательный аспект: воспитание активного поддержания интереса к изучению английского языка, развитие сознательного отношения к употреблению здоровой пищи.
  • Развивающий аспект: развитие способности к догадке на основе иллюстративной и звуковой наглядности, развитие памяти, воображения.

Формы работы: фронтальная, парная, индивидуальная.

План урока:

  1. Организационный момент, приветствие
  2. Речевая разминка. Объявление целей урока
  3. Введение новой лексики по теме (развитие навыков аудирования)
  4. Развитие навыков чтения
  5. Отработка новой лексики
  6. Развитие навыков письменной речи
  7. Физкультминутка
  8. Проверка домашнего задания (развитие навыков монологической речи)
  9. Развитие навыков аудирования
  10. Подведение итогов урока, объяснение домашнего задания, выставление оценок

Ход урока

I. Организационный момент, приветствие.

– Good morning, dear children!

– How are you today? (We are fine, thank you. And how are you?)

– I am fine, too. Thanks.

II. Речевая разминка, объявление цели урока.

(на столе: яблоки, конфеты, бананы, сок)

– Children, look at the table, please. Oksana, what is this? (учитель показывает яблоко).

– What colour is it?

– Is it big or little?

– Thank you. Nastya, what is this? (учитель показывает конфету).

– Does your mother like it?

– Thanks. Andrey, what is this? (учитель держит пакет сока).

– What colour is it?

– Do you like juice?

– Zoya, is it a banana? (учитель держит в руке банан).

– What colour is it?

– Does your father like bananas?

– Children, can you guess the topic of our lesson? (The topic of our lesson is “Food”).

– You are quite right. Today we shall talk about different kinds of food.

(Активизация внимания учащихся на теме урока, эмоциональный настрой на плодотворную работу)

III. Введение новой лексики по теме (развитие навыков аудирования).

– You are going to listen to some new words. Be attentive, please. Repeat the words after me (учитель читает новые слова, словосочетания и предложения с ними, показывая при этом картинки и карточки со словами. После прослушивания дети повторяют за учителем).

– Salad. Tasty salad. Fruit salad. I like salad very much.

– Egg. An egg – eggs. Two eggs. My father eats eggs for breakfast.

– Pizza. Big pizza. - Do you like pizza? – No, I don’t. I don’t like pizza.

– Ice cream. Sweet ice cream. My sister likes ice-cream. He doesn’t like ice-cream.

– Hamburger. A big hamburger. A hamburger – hamburgers. Three hamburgers. My sister likes hamburgers.

– Now answer my questions, please (учитель показывает картинку, учащиеся отвечают на вопросы).

IV. Развитие навыков чтения.

Card 1

– Salad. Tasty salad. Fruit salad. I like salad very much.

– Egg. An egg – eggs. Two eggs. My father eats eggs for breakfast.

– Pizza. Big pizza. – Do you like pizza? – No, I don’t. I don’t like pizza.

– Ice cream. Sweet ice cream. My sister likes ice-cream. He doesn’t like ice-cream.

– Hamburger. A big hamburger. A hamburger – hamburgers. Three hamburgers. My sister likes hamburgers.

(5-6 учащихся читают слова, словосочетания и предложения по очереди, остальные за ними повторяют)

V. Отработка новой лексики.

– And now let’s see what we eat and what we drink (на доске нарисованы 2 столбика:

We eat We drink

P1: We eat eggs, hamburgers,…

P2: We drink juice, milk,… .

VI. Развитие навыков письменной речи.

– Children, you know that we must eat healthy food, don’t you? Please find card 2 at your desks. Work in pairs and find out what food is healthy and what food is not very healthy. Write the words into two columns.

Card 2

Healthy Not very healthy

VII. Физкультминутка

– I see you are tired. Let’s have a rest. Stand up, please. Diana, come to the blackboard, you are a teacher now.

(Под музыку дети повторяют за ведущим)

Hands up,
Hands down.
Hands on hips,
Sit down.
Hands up,
To the sides,
Turn left,
Turn right
One, two, three – hop,
One, two, three – stop.

(Далее в роли учителя выступают еще 2 учащихся)

– Thank you. You are very good teachers.

VIII. Проверка дом. задания.

– Now let's check up your homework. At home you have drawn some food your parents and you like and don’t like. Let’s look at your pictures. Who wants to be the first? (дети показывают свои рисунки и рассказывают, какую еду они и их родители любят и не любят есть).

IX. Развитие навыков аудирования.

– Children, do you like poems? Let’s listen to a new poem. Then we shall learn it by heart. It is called “What Do I Like?”.

(Включается кассета, дети слушают стихотворение)

Card 3

What Do I Like?

– Children, can you hear any new words we learn today in this poem? What are they?

– Now repeat after the announcer (дети слушают стихотворение еще раз и повторяют за диктором).

– Good. Let’s read this poem. Zhenya, begin reading, please. Children, repeat after Zhenya.

– And now let’s read one after another. Andrey, begin, please.

– Thank you. It’s time to recite the poem. Who wants to be the first?

(2-3 учащихся, которые успели выучить стихотворение, рассказывают его наизусть)

X. Подведение итогов, объяснение домашнего задания, выставление оценок.

– Thank you very much.

– Children, what did we talk about? Did we read? Did we write? Did we listen? What new words did we learn? What new poem do you know?

– Ok. And here is your homework.

– We are going on a school picnic at our next lesson. Write some food and drinks you need to take with you. You can use the new words.

Card 4

School Picnic

Food Drinks
eggs tea

– At our next lesson we put your lists together and find out what the whole class wants for the school picnic.

– Today I like your work. You worked very well. And I give you the following marks (учащимся выставляются оценки, каждая оценка комментируется).

– Thank you, children, the lesson is over. Open your record books and come to me for your marks. Goodbye, children.


Содержимое разработки

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

I Создание атмосферы иноязычного общения

1.Организационный момент

Определение уровня готовности учащихся к уроку и создание атмосферы комфортной ситуации на уроке.

Good morning, children! I`m glad to see you. I think you are well. Let`s begin our lesson.

Проверяют готовность своего рабочего места к уроку, настраиваются на успешную работу в процессе урока.

Приветствуют учителя, одноклассников, гостей.

2. Постановка цели и задачи урока:

It`s important to know the topic of our lesson. Answer the question and name the key word from the crossword. Please, look at the pictures.

Father, mother, sister, brother. It is a … (family)

Книга-твой надежный друг.

По-английски книга- …. (book)

Я в словаре вчера нашел,

Что кукла по-английски … (doll)

What is it? (картинасобаки) (dog)

Формулируют тему урока разгадывая кроссворд.

Also, speak about Japan, Italian and Russian food.

Знакомятся с понятиями здоровая и нездоровая еда.

3.Фонетическая зарядка+

Проверка домашнего задания

Please, look at the cards and name these things.

Cake, egg, rice, oil, pizza, cheese, chicken, meat, salad, soup, sandwich, porridge, salt, bread, butter, ham, bacon, fruit, plum, cherry, banana, orange, cucumber, juice, apple, water, milk, tea, jam, sugar, tomato, onion, cabbage.

Читаются слова, обращая особое внимание на выделенные буквосочетания.

4.Индивидуальное задание.

Индивидуальная работа у доски. Расположить картинки с продуктами в алфавитном порядке.

Картинки: apple, coffee, egg, honey, juice, lemon, nut, sausages, tomato, pizza, sugar.

Let`s remember the alphabet. Come out to the blackboard, please. And do this excises.

Move out of the way so that everyone can see. Let`s check. Is there anything to correct?

Работаудоски. Ученик распределяет картинки продуктов в алфавитном порядке.

5.Речеваяразминка

You have done the task without any mistakes. Good for you. Then try to guess what is it? Look at the screen please.

Name a fruit that is always sour. It is yellow on the inside and outside. Adults like to drink tea with it.(lemon)

Monkeys like to eat it. (banana)

Its name is its colour (orange)

Clean, but not water,

White, but not snow,

Sweet, but not ice-cream,

What is it? (sugar)

Which alphabet is a hot drink? (tea)

You smile when you name it

The mouse likes it very much.(cheese)

This little orange lady

Is hard to be found,

As only her green plait,

Sticks out of the ground. (carrot)

It is red and sweet,

It is good to eat. (apple)

II Показ функционирования усваемоего материала

1.Работа с лексикой на закрепление слов healthy и unhealthy

As you know some foods can be healthy, but others are dangerous for our health. You can see different food. Let`s answer the questions.

What food is healthy?

What food is unhealthy?

Chocolate, milk, meat, nuts, juice, porridge, hamburger, coke, fish, fruit, chips, sweets, vegetables.

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Зарегистрироваться 15–17 марта 2022 г.

Открытый урок по английскому языку в 6-м классе по теме "Еда"

Учащихся в классе (аудитории): 12

Используемое оборудование: компьютер, колонки, проектор, экран.

Используемые ЦОР: мультимедийные презентации, видео.

Тип занятия: Обобщающее повторение. Урок-соревнование

Тема урока: Food (Еда)

Цель урока: Обобщить и систематизировать знания учащихся по теме "Еда".

Образовательные: развитие навыков устной речи, восприятия речи на слух, чтения, письма по теме "Food" ("Еда"); отработка произносительных навыков.

Развивающие: развитие мотивации к изучению иностранного языка, навыка языковой догадки, памяти, внимания.

Воспитательные: cоздание условий для формирования представлений школьника о здоровом питании; воспитание умений групповой работы, ответственности за индивидуальный вклад в общее дело.

1. Организационный момент.

Учитель: Good morning , dear girls and boys !

Учащиеся : ( все вместе ) Good morning, Good morning, Good morning to you, Good morning, Good morning, We are glad to see you!

Учитель : I am glad to see you, too! Sit down, please. How are you today? Are you ready for thee lesson?

Учащиеся : We are fine, thank you. Yes, we are.

Учитель : Who is on duty today? Who is absent today? What date is it today? What day of the week is it today? What season is it now?

2. Определение темы и целей урока

Учитель : What do you think, what we'll speak about? Now you will see some proverbs, I suppose, you will guess. Match the proverbs with their equivalents.

На доске (слайды 2-6) представлены английские пословицы и варианты их перевода на русских язык. Учащиеся должны выбрать правильный вариант и в итоге самостоятельно определить тему и цель урока.

Tastes differ . - О вкусах не спорят.

An apple a day keeps the doctor away . - Кто по яблоку в день съедает, у того доктор не бывает.

The appetite comes with eating. - Аппетит приходит во время еды .

Too much butter won’t spoil the porridge. - Кашу маслом не испортишь .

Учитель : So, what shall we speak about? What shall we do during the lesson?

Учащиеся : Today we shall have a lesson according to our topic “Food” and we shall wrote some recipes.

Учитель : And now let’s start our work. We are going to play a game. You will be divided into three groups. Take your seats according to the number you’ve got and think of the name of your team.

Дети распределяются по группам, занимают места за составленными вместе партами так, чтобы получилось три команды. На доске учитель пишет название команд, чтобы в последствии вести подсчет баллов за каждый конкурс.

3. Фонетическая разминка.

You can get 3 points if you read the tongue twister together, fast and correctly

Каждая команда может получить по 3 балла, если скороговорка прочитана дружно (1 балл), бегло (1 балл) и верно (1 балл). (Слайды 7-9).

She sells sea shells on the sea shore,

The sea shells she sells are sea shore sea shells.

A big bug bit the little beetle,

But the little beetle bit the big bug back.

The thirty-three thieves thought

that they thrilled the throne on Thursday.

4. Грамматическая разминка

Учитель : You will get cards with irregular verbs. Put them into four columns correctly. Fill in the missing forms yourselves . Read aloud

Раздаются листы А4 с карточками (неправильные глаголы) – Приложение 1.

Задача команды: распределить полученные карточки по четырем столбикам. Те графы, которые остаются пустыми, необходимо заполнить самостоятельно.

Например, get - got - -получать. Дети самостоятельно должны вписать третью форму глагола get ( got ). Максимальное количество баллов за это задание – 10 (по 1 баллу за каждую правильно составленную строку). Прочитать вслух всей командой. Если были ошибки, то команды-соперники могут спросить у них формы дополнительных глаголов.

5. Речевая разминка .

Teacher: Look at the blackboard. Here you can see the three dishes. You task is to write a recipe to one of them (to put the instructions into correct order)

Слайды 10-13. Учащимся необходимо составить рецепт к блюдам из презентации (в зависимости от уровня учащихся можно предложить вариативность задания: дети либо распределяют выданные учителем инструкции (Приложение 2) в правильном порядке, либо составляют рецепт самостоятельно).

Порядок проверяется следующим образом: один участник из команды зачитывает правильный вариант. От второй и третьей команды по одному участнику являются судьями. Верный вариант при этом открыт на доске для остальных учащихся.

Максимальное количество баллов за этот конкурс – 7 (за каждое совпадение с исходным текстом).

6. Совершенствование навыков аудирования.

Teacher: I shall give you sheets of paper where you can see the texts with the blanks. Your task is to fill them.

Необходимо прослушать текст и выполнить задание (Приложение 3) *

Максимальное количество баллов - 4

Далее необходимо предварительно подсчитать баллы

7. Развитие языковой догадки. Решение ребусов

Teacher: And the last task for today is Solving Puzzles. Look at the blackboard and get as many points as you can to be the first!

(Слайды 14-20). Ответ на ребус виден на следующем слайде, вместе со следующим заданием. Максимальное количество баллов – 6 баллов, равное количеству ребусов.

9. Подведение итогов . So let’s count your points. The first prize goes to…

Распределение мест в соответствии с набранными баллами

10. Рефлексия (Слайд 21)

Teacher: Did you enjoy working with others in the group?

Did you enjoy taking part in the group work?

What were three things that you enjoyed most of all?

11. Conclusion, giving Homework.

Teacher: You’ve worked hard today! I liked your answers, the way you have worked. I think you have done your best. I give you all excellent marks.

Thank you for the lesson.

Now open your dairies and I want you to write down your homework for the next lesson

Глаголы в данной таблице распределены для удобства разрезания. Представлены только три из четырех столбцов, может быть пропущен любая из трех форм глаголы или перевод.

Take a slice of bread

Put some mayonnaise or butter

Take some sausages and cheese

Cut everything into slices

Put a leaf of salad

Enjoy your sandwich

Take some flour and two eggs

Add some salt, water and oil

Mix everything and make dough

Take some sausages, cheese and vegetables

Wash and cut, put on the dough

Add some mayonnaise

Bake for 20 minutes. Serve hot

Take some fruits

Peel oranges and kiwi

Cut everything into small pieces

Put them into a bowl

Mix strawberries, kiwi, oranges, apples and pears

Add some yogurt and enjoy your meal!

Вы услышите четыре коротких диалога, обозначенных А, B, C и D. Определите, где происходит каждый из этих диалогов. Используйте каждое место действия из списка 1–5 только один раз. В задании есть одно лишнее место действия. Вы услышите запись дважды. Занесите свои ответы в таблицу.

1. At an animal farm

2. In a restaurant

3. In a classroom

5. In a hospital

Правильный ответ: 5241

Тексты для аудирования:

Dialogue A.
A: OK, let's have a look at what's wrong with you. Does it hurt when I touch it like this?
B: A little.
A: What did you eat yesterday?
B: Two pieces of cake. It was my friend's birthday party and I couldn't resist the temptation. I didn't eat anything for three days before it.
A: Why not?
B: I'm on a strict diet. It makes you lose seven kilos a week.
A: Your dieting has already given you a stomach problem. But I'm afraid it's not the only one. A blood test is necessary to find out more.

Dialogue В .
A: I'm awfully hungry, aren't you?
B: Yes, I am too. Let's have a look at what they've got. Hey, there are lots of vegetarian dishes here. I definitely like this place.
A: First see what they taste like. I like their dessert page.
B: Are you going to start with dessert?!
A: Why not? Only I can't choose between the walnut cake and vanilla cake. OK, I'll take both and skip the main course. B: You're incredible!

Dialogue С .
A: You've been sitting at your books for hours already. You must be awfully hungry.
B: No, I don't feel like eating at all, thanks, Mum.
A: Come on, I've cooked spaghetti bolognaise. You like that, don't you?
B: Yeah, I do, but I don't want to eat anything now. Perhaps later.
A: Not even chocolate cake? I bought a couple of pieces for you in a coffee shop.
B: That's another thing altogether. You know I can never resist cake.

Dialogue D.
A: What are you doing? Can't you read the sign, "Don't feed animals"?
B: But she looked hungry. And she seems to like my ice cream very much.
A: Ice cream — for a kangaroo! Have you given her anything else?
B: Just a piece of strawberry cake. and a chocolate cake.
A: Oh, gosh! A veterinarian has already examined her because she ate a kilo of sugar. I'm afraid I may have to call him again!


A−5: Does it hurt when I touch it like this? B: A little.

B−2: Why not? Only I can't choose between the walnut cake and vanilla cake. OK, I'll take both and skip the main course. B: You're incredible!

C−4: You've been sitting at your books for hours already. You must be awfully hungry. No, I don't feel like eating at all, thanks, Mum.

D−1: Can't you read the sign, "Don't feed animals"? B: But she looked hungry. And she seems to like my ice cream very much.

Цель урока: обобщить и систематизировать знания учащихся по теме "Food".

Образовательные: развитие навыков говорения, аудирования, чтения, письма по теме "Food"; отработка произносительных навыков.

Развивающие: развитие мотивации к изучению иностранного языка, навыка языковой догадки, интеллекта, памяти, совершенствование внимания.

Воспитательные: cоздание условий для формирования ясных представлений школьника о здоровом питание; воспитание умений работать в парах, группах, самостоятельно.

I. Организационный момент.

Учитель : Good morning, dear girls and boys!

Учащиеся: Good morning, Good morning, Good morning to you, Good morning, Good morning, We are very glad to see you!

Учитель : I am glad to see youtoo! Sit down, please. How are you?

Учащиеся: We are fine, thank you. And how are you?

Учитель : I’m OK too. Who is on duty today? Who is absent today? What date is it today? What day of the week is it today? What season is it now?

- Тoday we shall have a lesson according to our topic “My favourite food ” and we shall speak about tasty, healthy and useless food.And now let’s start our work.

III. Фонетическая зарядка. (Слайд № 1)

- Let’s train our tongues and practice the English sounds. Look at the screen carefully and read the words with sounds.

IV. Речевая разминка.

- Now, remember the words according to our topic. (Повторение лексики по слайдам) (Презентация)

- Let’s continue warming up our vocabulary. Listen to me and try to complete some sentences using necessary words. (Слайд№ 2)

Вкуснотища – Very good! Пищу называют – food.

Это вовсе не каприз, сыр мы называем – cheese .

Мясо жарится, шкварчит, мясо по-английски – meat .

Арбуз предпочитаю сливам, арбуз иначе – water-melon.

Узнали все впервые, что груша – это pear .

Масло нужно всем ребятам. Масло по-английски – butter .

Без соли борщ не лезет в рот. Соль по-английски – просто salt .

Ведро воды не принесете? Вода, водичка будет – water .

Слива тут и слива – там. Слива по-английски – plum .

Виноград мы съели весь. Виноград – иначе grape .

- Now, look at the screen. There are a lot of pictures on the screen. These words are well – known for you.

- Dear boys and girls, answer my questions (фронтальный опрос класса):

- Do you like milk? Do you like ice – cream? Which is your favourite food?

- Open your exercise - books, please. Make a list of six things (My favourite food is …). (Слайд № 4)

- Then write the words on your list in two columns: healthy and unhealthy food (Учитель раздает заранее подготовленные шаблоны таблицы) (Cлайд № 5)

- Let’s try to compare you answers.

For example: I think pizza is healthy but coke is unhealthy. (фронтальный опрос класса)

Читайте также: