План канспект урока па беларускай мове 2 клас

Обновлено: 04.07.2024

Пашырыць веды вучняў аб правапісе д і дз, т і ц, падоўжаных зычных, спалучэнняў зычных зн, сн, сл, рн, рц, шч; удасканальваць навыкі напісання д і дз, т і ц, падоўжаных зычных, спалучэнняў зычных зн, сн, сл, рн, рц, шч у адпаведнасці з арфаграфічнымі нормамі, развіваць пазнавальную актыўнасць, арфаграфічную пільнасць, уменне працаваць самастойна, уменне працаваць з падручнікам; выхоўваць пачуццё адказнасці за вынікі сваёй працы.

Абсталяванне:

Уводны тэст, выніковы тэст

Тып урока:

Урок камбінаванай будовы

Тэхналогія:

Ход урока

І. Арганізацыйны момант

ІІ. Праверка дамашняга задання

Патрыёт, піяніст, фразеалогія, патрыятычны, геніяльны, акіян, фіялка, археалогія; на льдзіне, за імгненне, пад ільдом, заржавець; вастрыць, вачыма, ваколіца, вустрыца, вохра, воцат, опера, унікум, соус, вакуум, фрау, аул, аўра, на Украіне, паўночна-ўсходні, невысокае ўзвышша, ва ўніверсітэт, клоўн.

IІI. Матывацыйны этап

Мэта мовай вучняў: паўторым тое, што ведаем па тэме “Правапіс д і дз, т і ц, падоўжаных зычных, некаторых спалучэнняў зычных”; пашырым свае веды, падрыхтуемся да выніковага тэсту.

  1. Уводны тэст. Самаправерка па ўзоры ( на дошцы)
  2. Адзначце словы, у якіх на месцы пропускупішацца д (т):

1) гняз..ечка;3) каман..ір;5) ме..ыцына;

2) ..вес..е; 4) сту..энт;6) а..эстат.

  1. Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца дз (ц):

1) у бі..ве;3) у Лі..ве;5) Люд..міла;

2) лі..він; 4) ча..вер;6) Д..мітрый.

  1. Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішуцца падоўжаныя зычныя:

1) стаго..дзе;3) цёмнай ноч..у;5) груп..а;

2) Іл..я; 4) сум..а;6) саван..а.

  1. Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца зычны:

1) праяз..ны;3) колькас..ны;5) шчас..лівы;

2) міласэр..ны;4) віс..нуць;6) вус..на.

ІV. Інфармацыйна-дзейнасны этап

Вучні, карыстаючыся падручнікам, тлумачаць свае памылкі, дапушчаныя ва ўводным тэсце.

V. Трэніровачна-карэкцыйны этап

Вучні выконваюць заданні ў залежнасці ад вынікаў уводнага тэсту. Пасля выканання задання свайго ўзроўню, вучні перахлдзяць на больш высокі ўзровень

1-ы ўзровень (1-5 балаў) – тэарэтычнае асэнсаванне матэрыялу падручніка (с.80-81, 83, 86).

2-і ўзровень (6-8 балаў) – пр. 124, 128, 134.

3-і ўзровень (9-10 балаў) – пр. 129 (адрозненне падоўжаных зычных ад падвоеных). Рыхтуюць паведамленне класу. Дапамагаюць аднакласнікам выконваць заданні.

VІ. Кантрольна-ацэначны этап

1. Выніковы тэст

Варыянт І

  1. Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца д (т):

1) ла..ынь;3) інд..еец;5) кас..юм;

2) ла..інка; 4) ..ысцыпліна;6) кля..венны.

  1. Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца дз (ц):

1) Д..віна;3) у Лі..ве;5) Люд..міла;

2) лі..він; 4) д..веры;6) Вы..ыкан.

  1. Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішуцца падоўжаныя зычныя:

1) Ул..яна;3) Ган..а;5) за печ..у;

2) бас..ейн; 4) су..дзя;6) клас..

  1. Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца зычны:

1) віс..нуць;3) трэс..нуць;5) капус..ны;

2) пос..ны;4) жалас..лівы;6) шас..наццаць.

Варыянт ІІ

1) счарс..велы;3) ..эпутат;5) бры..венны;

2) чэрс..вы; 4) гвард..еец;6) ..юльпан.

  1. Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца дз (ц):

1) Бал..ыка;3) у Лі..ве;5) под..віг;

2) лі..він; 4) Ма..вей;6) Люд..міла.

  1. Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішуцца падоўжаныя зычныя:

1) Емел..ян;3) кал..ектыў;5) Жан..а;

2) над сенажац..ю; 4) разво..дзе;6) кас..а.

  1. Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца зычны:

1) бліс..нуць;3) кантрас..ны;5) помс..лівы;

2) віс..нуць; 4) аблас..ны; 6) шас..наццаць.

VІI. Рэфлексія. Дамашняе заданне

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мэты: замацоўваць веды вучняў пра зычныя гукі [т] - [ц’]; вучыць адрозніваць на слых мяккі гук [ц’]; развіваць фанематычны слых, развіваць арфаграфічную пільнасць праз уменне знаходзіць арфаграмы ў словах; развіваць лагічнае мысленне пры выкарыстанні алгарытму; выхоўваць ветлівасць, узаемапавагу.

1. Арганізацыйны момант.

2. Праверка дамашняга задання.
– Прачытайце загадку, назавіце слова адгадку. Якія літары вы ўставілі у словы? Як абазначаецца мяккасць гука (ц’) на пісьме?

3. Актуалізацыя ведаў.

Хвілінка чыстапісання.

ста сць цер цац цыб

старасць вецер цыбуля маладосць

– Які словы маюць супрацьлеглы сэнс? Якое слова лішняе?

4. Замацаванне вывучанага.
Практыкаванне 45.
Прачытайце верш. Выпішыце словы з прапушчанымі літарамі. Устаўце прапушчаныя літары і растлумачце іх правапіс.

Практыкаванне 46.

На дошцы запісы: На асушаным (балота) ­­_____ усё добра расце.
На газавай (пліта) _____ мы варым абеды.
У (газета) _____ я прачытаў аб навінах у (свет) _____.
Змяніце словы, як патрабуе сэнс. Запішыце трэці сказ у сшыткі.
Запіс прыказкі пад дыктоўку
С…арасць – не радас…ь, а маладос…ь не на век.

Самастойная работа на картках

1. Абвядзіце літары, якія пішуцца пасля (ц’):
е, у, э, ё, ю, я, ы, і, ь, о.
2. Прачытайце вершаваныя радкі. Падкрэсліце адной рыскай словы з цвёрдым гукам (т), а двумя рыскамі – словы з мяккім (ц’).
Цецярук вясной лапоча,
Што прадаць кажух ён хоча.
Стала цёпла ў лесе так –
Перайсці пара на фрак.

Запіс слоў слоў пад дыктоўку па варыянтах
1 варыянт – словы з цвёрдым гукам (ц)
2 варыянт – з мяккім гукам (ц’)
цана, цюлень, цюльпан, цукерка, цемя, цыбуля, цень, цыркуль, цяпло, цукар, цэгла, вецер, цацка.

5. Падвядзенне вынікаў урока.
– Як абазначаецца цвёрдасць гука (т) на пісьме? Прывядзіце прыклады слоў з гукам (т). Як абазначаецца мяккасць гука (ц’) на пісьме? Прывядзіце прыклады слоў з гукам (ц’).

Беларуская мова. План-канспект урокаў. 2 клас. Аверсэв

Выданне змяшчае метадычныя распрацоўкі ўрокаў беларускай мовы для 2 класа, якія адпавядаюць вучэбнай праграме. Прадстаўлены матэрыял дапаможа педагогам у арганізацыі і правядзенні заняткаў.

Адрасуецца настаўнікам устаноў агульнай сярэдняй адукацыі.

Выданне змяшчае метадычныя распрацоўкі ўрокаў беларускай мовы для 2 класа, якія адпавядаюць вучэбнай праграме. Прадстаўлены матэрыял дапаможа педагогам у арганізацыі і правядзенні заняткаў.

Адрасуецца настаўнікам устаноў агульнай сярэдняй адукацыі.

  • старшы выкладчык кафедры беларускага і рускага мовазнаўства, намеснік дэкана па выхаваўчай рабоце факультэта пачатковай адукацыі БДПУ імя Максіма Танка І. А. Буторына

Этот сайт защищен reCAPTCHA и Google. Политика конфиденциальности и Условия использования применяются

Мы в социальных сетях

https://vk.com/aversev
https://www.facebook.com/aversev


Выбрано максимальное количество наименований в одном заказе (25шт). Для заказа дополнительных позиций необходимо создать новый заказ. ×

Превышено количество неоплаченных заказов (не более 5). Для оформления нового заказа, необходимо оплатить или отменить предыдущие заказы в личном кабинете. ×

Чтобы процесс обучения не был сложным и однообразным, необходимо сделать его увлекательным. Ведь в школьный период своей жизни ребёнок старается узнать как можно больше обо всём мире. Освоить учебный материал можно в процессе игры.
Увлекательные задания, представленные на этих страницах, помогут младшим школьникам занять свободное время, превратят повторение и закрепление школьного материала в захватывающий творческий процесс. А также окажут помощь учителям при организации повторения изученного в предшествующем году, при подготовке К

План-конспект урока математики по теме "Решение текстовых задач", 4 класс

План-канспект урока беларускай мовы па тэме "Зычныя гукі [т],[ ц']", 2 клас

Содержание и организация методической работы с учителями начальных классов

Читайте также: