English around us initial sounds план урока 1 класс

Обновлено: 05.07.2024

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Зарегистрироваться 15–17 марта 2022 г.

Поурочный план или краткосрочный план для педагога организаций среднего образования
English around us : Initial sounds ( Тема урока )

Unit 4. The world around us.

English around us: Initial sounds

Цели обучения в соответствии

с учебной программой:

1.1.4.1- recognize with support short basic questions about what something is;

1.2.1.2- make basic personal statements about people, objects and classroom routines;

1.2.3.1- pronounce familiar words and expressions intelligibly;

1.3.1.1- recognize sound and name the letters of the alphabet;

1.3.2.1- recognize initial letters in names and places;

1.3.4.1- use the alphabet to place the first letters of word in alphabetical order;

1.5.11.1- use there is / there are to make short statements and ask questions;

1.5.14.1- use basic prepositions of location and position e.g. in, at, next to, near, on, to describe where people and things are;

1.5.14.2- use basic prepositions of time: on to talk about days

повторить модальный глагол can / can ’ t ,

повторить слова на буквы B , D , F , A , L , G и продолжить использовать их в предложении,

узнать немного информации об английском языке,

выучить новые слова,

научиться спрашивать и рассказывать о любимых местах и животных

Организационный момент

How are you? I am fine thank you.

What is the season? It is winter.

What is the month? It is December.

What day is today? Today is Monday, (Wednesday, Thursday, Friday).

What is the weather today? Today is cloudy (snowy, sunny, cold).

Task 1. Let’s practice our pronunciation. Repeat after me . Давайте потренируемся в нашем произношении.

One, two, three, four, five.

I can swim. I can’t fly.

I can sing. I can hop.

I can jump. I can stop.

1, and 2, and 3, and 4

I am sitting on the flour

I am playing with a ball

And a pretty little doll.

Task 2. Name the words. Write them in alphabetical order. Назовите слова. Запишите их в алфавитном порядке.

ball, doll, fox, apple, lemon, grape

This is a ball. This is a doll. This is a fox. This is an apple. This is a lemon. This is a grape.

Task 3. English around us.

Most of the inhabitants of our Earth speak English.

Большинство жителей нашей Земли говорят на английском языке.

English language takes 3rd place in the world.

Английский язык занимает 3 место в мире.

It is the official language of the USA, Great Britain, Canada, Australia, New Zealand and India. Это официальный язык США, Великобритании, Канады, Австралии, Новой Зеландии, Индии.

English is the language of international communication.

Английский - это язык международного общения.

Also, English should be studied by travel lovers. Knowing English language, you will get a lot more emotions and impressions from the trip.

Также английский следует изучать любителям путешествий. Зная английский язык, вы получите намного больше эмоций и впечатлений от поездки.

Let’s practice

What's new we learned about English?

Task 4. Let’s learn new words and talk about your favorite place.

Open your pupil’s book p. 98

hello_html_5ec57046.jpg

lake – озеро river – река mountain – гора

Let's learn to ask about our favorite place. Давайте научимся спрашивать о любимом месте.

What is your favorite place? Какое твое любимое место ?

hello_html_m63bc5e9.jpg

Follow the lines and answer:

What is Saule’s favorite place?

What is Talgat’s favorite place?

What is Serik’s favorite place?

What is your favorite place?

My favorite place is _____________ .

Task 5. Let's talk about favorite animals in different countries.

Open your pupil’s book p. 54. Listen and read.

hello_html_6be57433.jpg

Which country this flag?

This is the flag of Australia

Which country this flag?

This is the flag of Kazakhstan.

Which country this flag?

This is the flag of China.

What is your favorite animal?

My favorite animal is _______________ .

Итог урока

Tell me please, what we talked about in the lesson today?

Скажите мне, пожалуйста, о чем мы сегодня разговаривали на уроке?

I liked and understood the lesson

I didn’t like and understand the lesson

Краткое описание документа:

Этот поурочный план может быть полезен при разработке поурочного плана для учителей, которые работают по учебникам Smiles 1.

  • подготовка к ЕГЭ/ОГЭ и ВПР
  • по всем предметам 1-11 классов

Курс повышения квалификации

Дистанционное обучение как современный формат преподавания


Курс повышения квалификации

Инструменты онлайн-обучения на примере программ Zoom, Skype, Microsoft Teams, Bandicam

  • Курс добавлен 31.01.2022
  • Сейчас обучается 35 человек из 22 регионов


Курс повышения квалификации

Специфика преподавания английского языка с учетом требований ФГОС

  • Сейчас обучается 143 человека из 50 регионов
  • Для учеников 1-11 классов и дошкольников
  • Бесплатные сертификаты учителям и участникам

Дистанционные курсы для педагогов

Найдите материал к любому уроку, указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:

5 613 330 материалов в базе

  • ЗП до 91 000 руб.
  • Гибкий график
  • Удаленная работа

Самые массовые международные дистанционные

Школьные Инфоконкурсы 2022

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Другие материалы

Вам будут интересны эти курсы:

Оставьте свой комментарий

  • 22.12.2020 154
  • DOCX 941 кбайт
  • 4 скачивания
  • Оцените материал:

Настоящий материал опубликован пользователем Савченко Ольга Владимировна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт

Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

Автор материала

40%

  • Подготовка к ЕГЭ/ОГЭ и ВПР
  • Для учеников 1-11 классов

Московский институт профессиональной
переподготовки и повышения
квалификации педагогов

Дистанционные курсы
для педагогов

663 курса от 690 рублей

Выбрать курс со скидкой

Выдаём документы
установленного образца!

Учителя о ЕГЭ: секреты успешной подготовки

Время чтения: 11 минут

Рособрнадзор предложил дать возможность детям из ДНР и ЛНР поступать в вузы без сдачи ЕГЭ

Время чтения: 1 минута

Новые курсы: преподавание блогинга и архитектуры, подготовка аспирантов и другие

Время чтения: 16 минут

Онлайн-тренинг: нейрогимнастика для успешной учёбы и комфортной жизни

Время чтения: 2 минуты

Россияне ценят в учителях образованность, любовь и доброжелательность к детям

Время чтения: 2 минуты

В Россию приехали 10 тысяч детей из Луганской и Донецкой Народных республик

Время чтения: 2 минуты

Отчисленные за рубежом студенты смогут бесплатно учиться в России

Время чтения: 1 минута

Подарочные сертификаты

Ответственность за разрешение любых спорных моментов, касающихся самих материалов и их содержания, берут на себя пользователи, разместившие материал на сайте. Однако администрация сайта готова оказать всяческую поддержку в решении любых вопросов, связанных с работой и содержанием сайта. Если Вы заметили, что на данном сайте незаконно используются материалы, сообщите об этом администрации сайта через форму обратной связи.

Все материалы, размещенные на сайте, созданы авторами сайта либо размещены пользователями сайта и представлены на сайте исключительно для ознакомления. Авторские права на материалы принадлежат их законным авторам. Частичное или полное копирование материалов сайта без письменного разрешения администрации сайта запрещено! Мнение администрации может не совпадать с точкой зрения авторов.

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Зарегистрироваться 15–17 марта 2022 г.

LESSON: 30. English around us: Initial sounds

School: Enbekshi School

Date: 23 .12.2016

Teacher name: Alimzhan Yakhiyarov

CLASS: 1 а,ә,б,в

Number present:

Learning objectives(s) that this lesson is contributing to

1.L4 recognise with support short basic questions about what something is

1.L9 recognise the names of letters of the alphabet

1.UE1 use singular nouns, plural nouns – to talk about people and places

Lesson objectives

All learners will be able to:

listen and repeat sounds correctly

Most learners will be able to:

recognise and name some sounds

Some learners will be able to:

recognise and name all sounds

Value links

Good citizenship and positive behavior

Language focus

Previous learning

(listen, read, write, sing, say, look)

Planned timings

Planned activities (replace the notes below with your planned activities)

1. Hello, how are you?

2. Review My/His/Her name is…

3. T eacher will invite Ss to stand in a circle and to greet each other.

Place the fish in the pond with the picture side down. Make sure the number is also down and not visible.

One student is given the fishing rod and asked to catch a fish by connecting the magnet at the end of the line to the paperclip on the fish. When the student has the fish in-hand, he or she names the picture, makes the beginning sound and names the letter. If the child gets the sound, but does not know the letter name, that is OK. The sound is the important piece of information in this task.

After a few turns each, students then add the points on the fish’s tail for a total number of points. If this task is too hard, have students count the number of fish they caught.

Sing Your Way Through Phonics Ready-to-Read!

large piece of blue bulletin board paper cut to look like a pond

small picture cards attached to each fish by slipping it under the paper clip placed at the fish’s mouth

a number (1-5) written on the tail of the fish

Activity book (optional) p. 6

Additional information

Differentiation – how do you plan to give more support? How do you plan to challenge the more able learners will be

Create mixed ability pairs

Assessment – how are you planning to check learners’ learning?

through questioning and the redirecting of questioning in feedback activities

through observation in pair & group work

through formative assessment

Health and safety check
ICT links
Music

Fact-based observation

Careful movement around the room

Boy-girl-boy-girl arrangement within sitting and standing circles to encourage positive behaviours like keeping hands to self.

Were the lesson objectives/learning objectives realistic?

What did the learners learn today?

What was the learning atmosphere like?

Did my planned differentiation work well?

Did I stick to timings? What changes did I make from my plan and why?

Summary evaluation

What two things went really well (consider both teaching and learning)?

What two things would have improved the lesson (consider both teaching and learning)?

What have I learned from this lesson about the class or individuals that will inform my next lesson?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Планирование урока по обновленной программе. Можно добавить видеоматериалы из диска для учебника.

Short-term plan unit:

Unit 2 My school

School: Turksib’s school

Date:01.10.2018

Teacher name:Sadykova Zhanar Zhanatovna

Number present:

Theme of the lesson: Initial letters

Learning objectives(s) that this lesson is contributing to

1.R1 recognise initial letters in names and places

1.W2 form some lower case letters of regular size and shape

Lesson objectives

Learners will be able to:

Sound letters of the alphabet

Recognize the majority of letters

Success criteria

Learners have met the learning objective (R1) if they can:

Identify 5 or more letters.

Value links

Cross-curricular links

Using videos, working with URLs

Previous learning

Vocabulary knowledge from Unit 1, basic colours and numbers 1-10

Planned timings

Planned activities

Organizational moment

Teacher greets students; students respond to greeting and take their places.

Teacher asks students “How are you?” to find out their mood at the beginning of the lesson; students choose one of the smiles they have on their handouts, saying “I am happy/sad….etc.”

Revising the ABС (18) (D, W, G)

Demonstration / Whole-class activity:

- inform students that they are going to watch the 1 st 2 mins of the video about the ABC and ask them to repeat after the speaker

- demonstrate flash cards to students and ask them to name letters

Group work: (FA)

- split the class into 2 teams

- take two different sets of ABC flashcards and mix each of them; after provide each group with one set of cards

- set a time limit of 7 mins and explain the task - to try and put mixed letters in the correct order (from A to Z)

- monitor students’ progress and assist if necessary

- in 7 minutes ask groups to present their results

- groups feedback to peers’ presentations, identifying one good point and one area for improvement.

- play the song from the beginning of the lesson again in order to check if they did everything correctly as well as consolidate.

Dynamic break (W) (2)

Whole-class activity:

Ask students to stand up, go to the carpet and repeat the moves shown in the video for dynamic break “Head, shoulders, knees & toes”

Tracing letters (10) (I)

Individual work (with extension to home task if necessary):

- provide each student with a worksheet for tracing letters A-Z

- explain that students should first trace the letters and then try to write letters themselves on the space provided

- remind that students should use pens only

- set a time limit of 10 minutes; monitor students’ progress and assist if necessary

- when students finish, check and assess the work (orally or with an appropriate sticker)

NOTE: if some students do not finish the exercise in class let them take it as a home assignment and check it the next lesson

Нажмите, чтобы узнать подробности

Learners are divided into 2 teams. Teacher gives a paper to each team with the word “ENGLISH”. The winner team is that to elicit the word.

Start- up activity

A teacher asks learners “What word is THIS?” “What does it mean?” , giving clues (in Russian)– You learn it. It is in England. Learners try to guess the meaning of the word.

Globe or map of Great Britain

Taxi, hotel, mobile tennis, pizza, coke. Teacher explains that all these words are international- used in all countries in all languages almost the same way.

1)Modelling: teacher demonstrates the pictures and changes first slowly then very quickly making children to catch up with the rhythm of moving pictures. Teacher says initial sound, so she\he presents 6 sounds pictures: l h t m p c

2) Recasting: teacher asks CCQ indicating the wrong pictures “Is this pizza? Is this coke. etc Students reply Yes/No

3)Drilling: *game “Black box” students are to to make predictions what word is hidden in the box. Learners give their suppositions. *learners play game “Pelmanism” in pairs: they have cards with new vocabulary word initial sounds l h t m p c and pictures turned over. then a learner opens one card with thw word and 1 card with a picture. And if they coincide and match a learner gets these 2 cards. The winner is who picks the biggest number of cards.

4)Fixing: learners do exercises in a work book

Cards with sounds

Evaluation of the lesson

Evaluation of the lesson

Students make a collage with the whole class sticking the word ENGLISH in the middle of the poster and attaching international words around it.

Learners observe and comment the result of their work, sharing what was difficult and easy.

Teacher give everyone some smiles to assess their work during the lesson.

Poster, flash cards

Use the space below to reflect on your lesson. Answer the most relevant questions from the box on the left about your lesson.

What two things went really well (consider both teaching and learning)?

What two things would have improved the lesson (consider both teaching and learning)?

What have I learned from this lesson about the class or achievements/difficulties of individuals that will inform my next lesson?

План урока английского языка на тему

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
До 500 000 руб. ежемесячно и 10 документов.

Урок запланирован согласно целям обучения. На уроке учащиеся знакомятся с новой лексикой.Тренируются в употреблении выражении классного обихода. Учатся воспринимать материал на слух. Учащиеся работают в парах и группе, что способствует усвоению материала и вызывает интерес к предмету. Они различают виды животных, определяют места их обитания.Урок запланирован согласно целям обучения. На уроке учащиеся знакомятся с новой лексикой по теме Health and body. На уроке учащиеся называют части тела животных. Учатся логически думать. Определяют по тени какое животное и называют его на английском языке. Тренируются в употреблении выражении классного обихода. Учатся воспринимать материал на слух. Учащиеся работают в парах и группе, что способствует усвоению материала и вызывает интерес к предмету. Они различают тени животных, самостоятельно делают тени на стене, что для них очень увлекательное занятие.

Читайте также: