География 8 сынып реферат
Обновлено: 05.07.2024
- Для учеников 1-11 классов и дошкольников
- Бесплатные сертификаты учителям и участникам
8 сынып География ҚМЖ
Мектеп:ЖББМ №2
Географияны зерттеу тәсілдері
Күні: Мұғaлімніңaты-жөні: .Сихимбаева Э.Н.
Сынып: 8Қатысқандар:Қaтыспaғaндaр:
Сабақтың тақырыбы
География ғылымының салалары
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)
8.1.1.1 география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді
8.1.1.2 география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтайды;
Сабақтың мақсаты
Барлығы саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттайды.
Көпшілігі ұлы географиялық ашылулар мәтінін пайдаланып, кескін картаға саяхатшылардың жүрген жолдарын түсіріп түсіндіре алады.
Кейбіреуі саяхатшылар мен зерттеушілердің жүрген жолдарын жоққа шығару немесе дәлелдеу арқылы еңбектеріне баға береді.
Бағалау критерийі
География ғылымының дамуына саяхатшылар мен зерттеушілердің қосқан үлестерін анықтап талдай алады.
Географиялық саяхатшылар мен зерттеушілердің жүрген жерлерін картадан анықтай алады.
Ғалымдардың ғылыми-зерттеулеріне баға бере алады.
Тілдік мақсаттар
География ғылымының дамуына үлес қосқан саяхатшылар мен зерттеушілер туралы түсіндіре алады.
Зерттеушілер, саяхатшылар, географиялық қоғам, Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым Академиясы, Географияинституты, сел – терминдермен жұмыс жасай алады.
Ұлы географиялық ашылулар кезеңінің зерттеген саяхатшылар туралы бейне материалы көрсетеді.
Ұлы географиялық ашылулардағы саяхатшылар мен зерттеушілердің жүрген жерлерін дұрыс не бұрыс екендігін дәлелдей аласың ба?
Құндылықтарды дарыту
Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Жұпта, топта, топпен жұмыс істей білу. Оқушылар белсене қозғала отырып, сымбаттылықтарын сақтауға жаттығу жасайды. Бір-бірінің іс-қимылдарын түсіне білу.
Пəнаралық байланыс
Тарих, метеорология.
Алдыңғы білім
География ғылымынын дамуына үлес қосқан басқа да зерттеушілерді айта алады.
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Дерекк і здер, ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу.
Психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар бір бірене мадақтау сөздерін айтады. (жұпта)
Сандықтағы қиынды қағаздар арқылы 3 топқа бөлінеді.
- Саяхатшылар;
- Зерттеушілер;
- Ғалымдар.
Үй тапсырмасы: Сызба нұсқа арқылы география ғылымының салаларын және оларға мысал келтіріп түсіндіреді:
Сабақтың тақырыбы: Ұдайы өсудің түрлері Оқу мақсаты: 8.4.1.2 дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді Сабақтың мақсаты: Дүниежүзі елдерінің халықтарының ұдайы өсу түрлерін анықтап жіктеу
Халықтың ұдайы өсуі
Халықтың ұдайы өсуі (табиғи қозғалысы) деп адам ұрпағының үздіксіз жаңарып және ауысып отыруын қамтамасыз ететін туу, өлім және табиғи өсімінің жиынтығын айтады.
Халықтың ұдайы өсуі – бұл туу көрсеткіші (Т) мен өлу көрсеткішінің (Ө) арақатынасы.
Туу мен өлудің айырмасы – табиғи өсу деп аталады. (ТӨ).
Т) Мәтінді оқып, постер дайындаңыз
Халықтың ұдайы өсуінің І типінің ерекшелігін, артықшылығы, кемшілігін
Халықтың ұдайы өсуінің ІІ типінің ерекшелігін, артықшылығы, кемшілігін анықтап талдаңыз
Халықтың ұдайы өсуінің 2 типі
Халықтың табиғи өсуінің екі типі
Халықтың ұдайы өсудің І типі
- Табиғи өсу,туу және өлу көрсеткіштері бойынша төменгі көрсеткіш.
- Халық санының тұрақты болуы;
- Халықтың қартаюы;
- Халықтың табиғи өсу формуласы
Халықтың ұдайы өсудің ІІ типі
Шетелдік Еуропа елдері, ТМД, Солтүстік Америка, Австарлия, Жапония
Табиғи өсудің жоғары болуы;
Халық санының үнемі өсуі;
Жалпы халық санындағы жас адамдардың үлесінің көп болуы;
Халықтың табиғи өсу формуласы
Латын Америкасы елдері, Африка елдері және Шетелдік Азия елдері.
Халықтың ұдайы өсуінің І-ІІ типтері
АҚШ, Канада, Франция, Германия, Австралия, Италия, Ұлыбритания, Польша, Беларусь, Украина, Венгрия, Болгария.
Қытай, Үндістан, Индонезия, Пәкістан, Бангладеш, Жапония, Вьетнам, Филлипин, Иран.
Халықтың ұдайы өсуінің 2 типі
I. Демографиялық дағдарыс
II. Демографиялық жарылыс
Экономикалық дамыған елдер
Дамушы елдер
Халықтың ұдайы өсуінің типі
Кескінді диаграммада
«Демографиялық
Табиғи өсу төмен
Экономикалық дамыған елдер
1 подгруппа
США, Канада, Австралия.
2 подгруппа
Табиғи өсудің болмауы
Халықтың ұдайы өсуінің типі
Кескінді диаграммада
«Демографиялық
Табиғи өсу жоғары
Мен тақырыпты жақсы түсіндім және тапсырмасын оңай орындаймын
Мен тақырыпты дұрыс түсінген жоқпын және тапсырманы орындауда қиналамын
Мен тақырыпты мүлдем түсінген жоқпын және тапсырма маған қиындық тудырады
Снежана Иванова
Аселья, Алдын ала шығарып жатырмыз
Сынып-БЖБ-ТЖБ, пж 2 БЖБ бар болса шығарыңыздаршы пж
Асемай, Жауабын тауып беріп жатырмызғой))
Ақтолқын Өзбекова ответила Алихану
Сынып-БЖБ-ТЖБ, Көп рахмет сендердің арқалыңда двойшниктер отличник боп кетіп жатр
Сынып-БЖБ-ТЖБ, сого
Раха брат
7ні осы группаның көмегімен норм бітірдік қо
Маржан, Сізгеде рақмет,осы жылы да жақсы бітіріңіз.
Сынып-БЖБ-ТЖБ, оқасы жоқ
Сынып-БЖБ-ТЖБ, рахмет !
Маржан, сендерне сабакты енд бытырып жатсындарма не
Айнат Нурадин
Рахмет
Ayazhan Dauletovna
Куды сотка дисіңғо
Арай Темірбековна
Ayazhan,
Арай Темірбековна
Эх сендерге рахаи го жана 9 снпка калай болад екен бжб тжб
Завтра школу не пойду
Madina Kurbanbek
Мээ сабак басталды десендерш ияя
Сабактын басталуына 1 ай калд ал мыналар согыска бараиын деп жаткандаи даиындалдыгои
Мадина, Айтпа емааааааа
Kenny, шынгои
Сынып-БЖБ-ТЖБ, бурнда аталармз ослай азап шегетн казргы балалар согскан баратндай саьака барадгои и содан катты аур емес шгар
Зато рх
Адила Идрисова
Дұрыспа
Амина Капасова
Мерей Сапарова
Акмарал Сансызбай
Рахмет сізге көөп көп көшіріп алып комент жазбайм мойндайм кешіріңіз7сыныпты 5ке бітірдім размет көп Аллахтың нұры жаусын
Специально для учителя географии. Смотрите и скачивайте бесплатно уроки, тесты, конспекты, презентации, планы, мероприятия и прочие полезные материалы по географии 8 класс.
Внутренние воды Казахстана
Уроки ![]()
Географические вершины
Презентации ![]()
В своей совместной работе мы были нацелены решить проблемы объективного контроля и самоконтроля, проверки знаний, используя при этом опыт учителя и инновационные идеи учащихся при.
Учитель географии
Уроки ![]()
Описание экологических проблем ПМР, г, Бендеры и микрораона "Солнечный", где расположена школа.
Биік таулы өлкелер
Уроки ![]()
Білімділік. ?аза?стан биік таулы ?лкелері туралы, биіктік белдеулер ж?не таби?ат ресурстары туралы білімдерін ?алыптастыру.
Рефлексия на уроках географии
Мероприятия ![]()
Выступление на МО Географии по теме: "Рефлексия на уроках географии"
Растительный и животный мир Казахстана
Презентации ![]()
Применяется на уроке Природные ресурсы РК.Рассматривается растительный и животный мир Казахстана.
Особо охраняемые природные территории России. Заповедники России.
Уроки ![]()
Разработка урока географии 8 класса "Особо охраняемые природные территории России. Заповедники России" направлена на экологическое обучение и воспитание учащихся. Здесь.
Уроки ![]()
Ауаны? жылынуы. К?н – жары? пен жылу тарататын ж?лдыз. Жер де жылуды к?ннен алады. К?н с?улелері ауадан ?тіп, жер бетін жылытады да, сонан со? жер бетіне таяу ауаны.
"Моя Родина-Россия"
Мероприятия ![]()
Разработка внеклассног мероприятия географический КВН "Моя Родина_Россия" позволяет закрепить и углубить знания учащихся о России, расширить кругозор,побудить интерес к.
"Мы за чистоту"
Разное ![]()
Как известно, из года в год в Крыму всплывает экологический вопрос. Чаще всего он всплывает накануне летнего сезона, когда в Крым начинают приезжать туристы. И каждый год.
Получайте новое первыми
Лицензия на право ведения образовательной деятельности №5251 от 25.08.2017 г.
Читайте также: