Омонимнар татар телендэ 3 класс конспект

Обновлено: 07.07.2024

Максат: Антонимнар турында мәгълумат бирү, сөйләмдә аларны дөрес куллану күнекмәләрен булдыру, өлкәннәргә ихтирам хисе тәрбияләү.

Җиһазлау: Презентация, дидактик материаллар (уен өчен ясалма йортлар, омоним, синоним, антоним кисмә сүзләр), биремле карточкалар. Рус телендә башлангыч гомуми белем бирү мәктәбенең 3 нче сыйныфы өчен дәреслек, (татар балалары өчен, Казан “мәгариф-вакыт” нәшрияты 2013), эш дәфтәрләре.

Дәрес планы:1) Исәнләшү.

2) Өй эшен тикшерү. 66 нчы күнегү. Синонимнар һәм антонимнарны искә төшерү. Берничә укучы кагыйдәләрне әйтә, калганнары мисаллар китерә.

3) Яңа темага кереш. Рәсем буенча әңгәмә оештырыла.

Рәсем экранда күрсәтелә.

Укытучы сораулар бирә:

- Рәсемдә кемнәр сүрәтләнгән?

- Әби белән бабай нинди?

- Нинди агачлар үсә?

- Балалар нинди агачлар утырталар?

Капма- каршы сүзләрне укучылар әйтәләр.

Сүзләр экранда күрсәтелә.

  • Сүзләрне укыгыз, сүзтезмәләр төзеп карыйбыз.
  • Бу нинди сүзләр икән? Моны белер өчен 40 нчы биттәге диалогны рольләргә бүлеп укыйбыз һәм җавап эзлибез.
  • Димәк, капма – каршы мәгънәле сүзләр ничек дип атала?
  • Кагыйдәне укыйбыз, 40 нчы бит.
  • Дәфтәрләрегезне ачыгыз, язып куегыз, бүгенге числоны, сыйныф эше. Тактадагы сүзләрне дәфтәрегезгә күчереп языгыз.

4) Мәкальләр белән эш. 69 нчы күнегүдә бирелгән мәкальләрне укучылар кычкырып укыйлар. Аларның мәгънәләре хакында фикер алышалар. Укытучы нәтиҗә ясый.

- ТЫРЫШ, БЕЛЕМЛЕ, ЭШЛЕКЛЕ, АКЫЛЛЫ булу өчен, һәр уйлаган эшне уйлап башкарырга кирәк һәм олыларның киңәшләрен дә тыңларга кирәк. Сез минем белән килешәсезме?

- Мәкальләрдәге антонимнарны табып дәфтәрегезгә языгыз.

Аз - күп, башланган – беткән, тырышлык – ялкаулык, ялкау – уңган, алга – артка.

Күнегү телдән тикшерелә.

5) – Әйдәгез әле сезнең белән уен уйныйбыз “Адашкан сүзләр”

Синоним, антоним, омоним сүзләр үз йортларына урнаштырылалар. Уенда актив катнашкан укучыларга приз бирелә.

6) Белемнәрне ныгыту. Карточкаларда эшләү.

7) Дәрескә нәтиҗә ясала.

8) Өй эше. Дәреслектәге 73 нче күнегү.

По теме: методические разработки, презентации и конспекты


Урок татарского языка

Обобщающий урок татарского языка для русскоязычной группы по теме "Татарстан".


Применение инновационных технологий для развития коммуникативных способностей у русскоязычных учащихся на уроках татарского языка и литературы

В последние годы все чаще поднимается вопрос о применении новых технологий в средней школе. Это не только технические средства, но и методы преподавания, новый подход к процессу обучения.


Использование новых информационных технологий на уроках татарского языка

Я считаю, что презентация - это самый оптимальный вариант изложения учебного материала на каждом этапе урока. В процессе обучения я регулярно применяюмультимедийный проектор. Использование доски позво.


Интегрированный урок (татарский, английский язык) для русскоязычных учащихся "Употребление модальных глаголов в речи с использованием в лексики по теме "Одежда", 7 класс.Цели урока:- обобщить все ранн.


Разработка урока татарского языка "Кошлар -безнең дуслар"( "Птицы наши друзья") с презентацией для 6 класса татарской группы

Урок развития речи, подготовка к написанию сочинения "Кошлар -безнең дуслар".


Конспект урока татарского языка на тему " Ө хәрефе" во 2 классе (татарская группа).

2 В сыйныфында “Ө хәрефе” дигән темага дәрес. Укыту процессында укучыларны тәрбияләү юллары, аларга белемнәрне бирү, ул белемнәрне тикшерү һәм ныгыту юллары, укучыларның акыл көчләрен һәм сәләтләрен ү.


Презентация урока татарского языка на тему "Ө хәрефе" (татарская группа), 2 класс

Тема: Ө хәрефе. Максат:1. [ө] авазының әйтелешенә һәм язылышына өйрәтү.2. Ө хәрефләре кергән сүзләрне уку һәм язу күнекмәләрен камилләштерү.3. Активлык хисен тәрбияләү. Җиһазлау: компьютер, .

Наличие наград/званий (по желанию): Почетная грамота Министерства образования и науки РТ, 2011

2.Методическая разработка для учителя. Авторы Ф.Ф.Харисов, Ф.М. Хисамова, Ч.М.Харисова. Казань. Издательство “Магариф” 2009 год.

Тема: Омонимнар.

Максат: 1. Укучыларны омоним турында төшенчә белән таныштыру; аларны җөмләдә дөрес итеп табарга һәм мәгнәләрен аңлатырга, синоним, антоним сүзләрдән аерырга өйрәтү; укучыларның фикер йөртә белү сәләтләрен үстерүне дәвам итү.

2. Логик фикерләү, уйлау сәләтен, уку активлыгын, мөстәкыйльлеген, монологик сөйләмне үстерү.

3. Туган як табигатенә сак караш тәрбияләү.

Дәрес тибы: Яңа материалны өйрәнү.

Җиһазлау: Дәреслек, проектор, экран, тема буенча презента ц ия.

Дәрес барышы.

1.Оештыру өлеше. Исәнләшү. Уңай психологик халәт тудыру.

Б ү ген сыйныфта кем киз ү ?

Укучылар, б ү ген к ө н нинди?

К ө з көне тагын нинди көннәр була?

Көз айларын санагыз әле.

Көз көне табигатьтә нинди үзгәрешләр була?

- Алдагы дәресләрдә үткәннәрне искә төшереп китик әле. Нинди сүзләр белән таныштык?

( Туры һәм күчерелмә, бер һәм күп мәгънәле, синоним һәм антоним сүзләр белән таныштык.) Мисаллар ярдәмендә аңлатыгыз. (слайд №1)

-Дөрес, укучылар. Ә хәзер ,әйдәгез синоним һәм антонимнарның кагыйдәләрен искә төшереп китик әле.

- Булдырдыгыз, укучылар.Үткән дәрес темаларын яхшы үзләштергәнсез.

3.Уку мәсьәләсен кую.

- Ә хәзер игътибар белән тактага карадык. Сүзләрне укыгыз һәм рус теленә тәрҗемә итегез, мәгънәләрен аңлатыгыз. (слайд №2)

- Сораулар куеп сүз төркемнәрен билгеләгез. (слайд№3)

- Бу сүзләр ничек языла? ( Бер төсле языла, ләкин мәгънәләре төрле).

- Дәвам итәбез, тактада бирелгән рәсемнәргә карагыз, язылышын һәм мәгънәләрен аңлатыгыз. ( 4-14 слайдлар)

- Бу нинди сүзләр? Рус телендә сез мондый сүзләрне ничек атадыгыз? Рус телендә өйрәнгән кагыйдәне искә төшерегез. (Омонимы)

-Димәк, без бүген әйтелешләре бертөрле, мәгънәләре төрле булган сүзләр белән танышырбыз.

( слайд №15) Бүгенге темабыз “Омонимнар” дип атала. (слайд №16)

- Дәфтәрләргә число, теманы һәм тактада бирелгән матур язу күнекмәләрен язып куегыз.

- Ә хәзер дәреслекләрдә бирелгән кагыйдәне укыгыз.(32 бит)

- Тактада бирелгән ребусны чишеп карыйк. Нинди сүз яшерелгән икән? (слайд №17)

- Дәреслекләрдә бирелгән 66 нчы күнегүне таптык. Биремне укыгыз.

- Мин дә күнегүдә бирелгән рәсемнәр белән җөмләләр төзедем. Игътибар белән тактага карадык. ( слайд №18, 19)

- Ничек уйлыйсыз алдагы дәресләрдә үткән нинди сүзләр белән омонимнарны бутап була? (куп мәгънәле). ( слайд №20-22)

-Дәфтәрләргә экранда сүзтезмәләрне беренче баганага күп мәгънәле, икенче баганага омоним сүзләрне аерып языгыз. ( слайд №23)

- Хәзер дәреслекнең 32 нче битендә бирелгән 67нче күнегүнетелдән эшлибез. Шигырьне укыйбыз һәм омоним сүзләрне табып мәгънәләрен аңлатабыз.

- 68 нче күнегүне бирем буенча язып эшлибез. Омоним сүзләрнең мәгънәләрен аңлатып, җөмләләр уйлап язарга. Күнегүне мөстәкыйль эшлибез.

- Тактада бирелгән кроссвордны чишү. (слайд №24,25)

-Бүгенге дәрестә нәрсәләр эшләдек? Ничек эшләдек?

6. Өй эше. 33 нче бит, 69 нчы күнегү бирем буенча эшләргә.


Слайд 1

     1.Балалар әкият укыганда көләләр. Күктә кояш көлә. 2. Бу өстәл имән агачыннан ясалган. Аның битеннән елмаю качты. Тау битендә чырышы үсеп утыра. 3. Аның бу кадәр матур, чибәр, сылу кызны күргәне юк иде әле. 4.Бауның озыны, сүзнең кыскасы яхшы.


Слайд 2

Сораулар куеп, нинди сүз төркеменнән булуын билгеләгез. КӨЗГЕ – КӨЗГЕ АТ – АТ КӨТҮ – КӨТҮ ЙӨЗ – ЙӨЗ БАСМА - БАСМА


Слайд 3

 КӨЗГЕ(нәрсә?), исем – КӨЗГЕ (нинди?), сыйфат .  АТ(нәрсә?), исем – АТ(нишлә?), фигыль.  КӨТҮ(нәрсә?), исем – КӨТҮ(нишләү?), фигыль.  ЙӨЗ(нәрсә?) ,исем – ЙӨЗ (ничә?), сан ЙӨЗ(нишлә?), фигыль.  БАСМА (нәрсә?), исем – БАСМА(нинди?), сыйфат - БАСМА (нишләмә?), фигыль.


Слайд 4


Слайд 5


Слайд 6


Слайд 7


Слайд 8


Слайд 9


Слайд 10


Слайд 11


Слайд 12


Слайд 13


Слайд 14


Слайд 15

Бер итеп күрсә дә күзләр, бу – төрле Туп Яз сүзләр. Бүлмә Казан (уен(исем) (исем) (ялчык) Яз Бүлмә гызлык исем) – Туп (боеры (бо(ату к фиерык казан корагыль) фи(исем) гыль) лы)


Слайд 16


Слайд 17


Слайд 18


Слайд 19


Слайд 20

Омонимнарны күп мәгънәле сүзләр белән бутарга ярамый: Күп мәгънәле сүзнең мәгънәләре үзара бәйләнгән була: кәгазь – акча, документ һ.б., ә омоним сүзләрнең мәгънәләре арасында бәйләнеш булмый: кара (төс) – кара (игътибар ит) һ.б.


Слайд 21


Слайд 22


Слайд 23

Омоним һәм күп мәгънәле сүзләр беррәттән бирелгән.Шуларның кайсылары күп мәгънәле, ә кайсылыры омоним икәнен әйтегез. Матур йөз – җир йөзе, елга яры – утын яр, йөз сум акча – суда йөз, кәгазь акча – кәгазь документ, бала төше - алма төше, агач мичкә- мичкә ягу. Күп мәгънәле сүзләр Омоним сүзләр


Слайд 24

О  М  О  Н   И  М Утта янмый,суда батмый. Кечкенә инеш аша чыгу өчен салынган такта. Яшелчә. Җәнлек оясы. Чикләвек ярата, сызгырса урманны яңгырата. Абзардагы терлекләр.


Слайд 25


Полный текст материала Разработка урока по теме "Омонимы" в 3 классе смотрите в скачиваемом файле.
На странице приведен фрагмент.

Спасибо за Вашу оценку. Если хотите, чтобы Ваше имя
стало известно автору, войдите на сайт как пользователь
и нажмите Спасибо еще раз. Ваше имя появится на этой стрнице.


Есть мнение?
Оставьте комментарий

Упражнения на технику чтения и понимания прочитанного

Тонкости и секреты работы в Яндекс.Почте

Как работать с детьми с СДВГ в обычном классе?

Отправляя материал на сайт, автор безвозмездно, без требования авторского вознаграждения, передает редакции права на использование материалов в коммерческих или некоммерческих целях, в частности, право на воспроизведение, публичный показ, перевод и переработку произведения, доведение до всеобщего сведения — в соотв. с ГК РФ. (ст. 1270 и др.). См. также Правила публикации конкретного типа материала. Мнение редакции может не совпадать с точкой зрения авторов.

Для подтверждения подлинности выданных сайтом документов сделайте запрос в редакцию.

О работе с сайтом

Мы используем cookie.

Публикуя материалы на сайте (комментарии, статьи, разработки и др.), пользователи берут на себя всю ответственность за содержание материалов и разрешение любых спорных вопросов с третьми лицами.

При этом редакция сайта готова оказывать всяческую поддержку как в публикации, так и других вопросах.

Если вы обнаружили, что на нашем сайте незаконно используются материалы, сообщите администратору — материалы будут удалены.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Показать сходство и различие словообразования на двух языках.

МБОУ Татарско- Шмалакская средняя школа.

Конспект интегрированного урока

в 3 классе (русский + татарский язык)

« Тамырдаш сүзләр”

Подготовила и провела:

учитель родного языка и литературы

Тип урока: Урок – закрепление.

Цели: 1. Обобщить представления детей о родственных ,однокоренных

словах, корне слова .

учить различать однокоренные, родственные слова.

2.Показать сходство и различие словообразования на двух языках.

3. Развивать внимание, память, умение логически мыслить.

4. Формировать навык грамотного письма, умение самостоятельно

работать со словарем, проводить мини- исследования на заданную

5. Обогащать словарный запас детей.

6. Воспитывать любовь к языкам, чувство патриотизма, любовь к

Оборудование: компьютер, слайды, музыкальный центр, диск, учебник, толковые словари русского языка, карточки и тесты.

Максатлар: 1. Тамырдаш сүзләр һәм тамыр турында укучыларның

белемнәрне ныгыту; сүзләргә тамырдаш сүзләрне табуын

һәм кушымчалар ярдәмендә яңа сүзләр ясаун ныгыту;

2. Укучыларның фикер йөртү сәләтен, игтибарлыгын, сүзлек

3. Татар һәм рус теленә хөрмәт тәрбияләү; укучыларда

табигатка сакчыл караш, патриотизм тәрбияләү;

4. Сүз төзелеше тармагының ике телдә аермасын һәм гомуми

Жиһазлау: компьютер, слайдлар, музыкаль центр, диск, дәреслек; кирәкле күрсәтмә; дәреслек; материал С.И.Ожеговның һәм татар аңлатмалы, орфографик сүзлекләреннән, карточкалар, тест

1.Организационный момент.

Сегодня у нас необычный урок. Видите сколько у нас гостей? И учителя тоже два. Мы попробуем провести два урока за 1 час. А что для этого нужно?

Слайд1. Дисциплина, быстрота мысли, активность, четкие ответы, дружба.

Эшләгез сез,

иң мөкатдәс нәрсә - эш.

Габдулла Тукай.

Учитель русского языка:

Из чего состоит наша речь? А предложения? (из слов)

Вы хотите быть исследователями?

3. Для начала проверим д/ з.

Вы должны были ответить на вопрос- шутку Родня ли гусеница гусю? (ответы детей) Проверим.

Слайд2. Родня ли гусеница гусю? Почему?

Вот мы и провели наше первое мини- исследование.

Вывод делают дети:

Гусь и гусеница это однокоренные , но не родственные, так как происходят от разных слов.

4. Работа по теме урока.

1.) Чтение стихотворения

Как-то много лет назад

Посадили странный сад,

Не был сад фруктовым

Был он только словом.

Это слово – слово-КОРЕНЬ,

Разрастаться стал он вскоре

И плоды нам принесло-

Стало много слов.

Вот из САДА вам РАССАДА

Вот еще ПОСАДКИ рядом.

А вот САДОВОД

С ним САДОВНИК идет

Очень интересно гулять в саду словесном.

Вывод: Видите сколько однокоренных слов образовалось от одного корня.

Продолжим наше исследование. Давайте выясним значение слова КОРЕНЬ.

Найдите в толковом словаре значение этого слова.( Работа с толковыми словарями.) Дети читают, одновременно появляется

Комментарий к слайду. Для чего нужен корень растениям? Через корни растения получают все необходимое для роста. Значит –это самая главная часть. А что значит корень в слове? Именно от корня образуются другие однокоренные слова.

Вывод: Корень – это значимая часть слова.

Балалар, ә татар телендә сөйләм нәрсәдән төзелә?

Нинди сүзләр беләсез?

Укучылар, мин сезгә бер кечкенә генә әкият сөйлим. Аның исеме “Эш агачы”дип атала. Борын-борын заманда яшәгән ди “эш”. Беркөнне кешеләргә эндәшкән ди. – Мине утыртыгыз, ә мин зур булып үсәрмен. Сезгә көч һәм дәрт биреп торырмын, - дигән. Кешеләр “эш”не җиргә утыртканнар. “Эш” тамыр җәеп үсеп киткән. Ул башта бер ботак, аннан икенчесен җибәргән. Һәр ботакта яңа сүз барлыкка килгән ди. Кешеләр игътибар белән карасалар, аларның барысыда бер тамырдан үсеп чыкканын күргәннәр. Шуннан соң мондый сүзләрне тамырдаш сүзләр дип атап йөртә башлаганнар.

Бүген без тамырдаш сүзләр турында белемнәребезне ныгытырбыз, татар һәм рус теле арасында аерма, гомуми күрсәтү.

Әйдәгез, без дә сезнең белән “корень” сүзен сүзлекчеләрдән тәрҗемәсен карыйк.

(Корень – тамыр, төп)

Нәрсәнең тамыры була?

(тал, теш, чәч, кеше кайда туа)

Ә сүз төзелешендә, тамыр диеп нәрсә атала?

(Тамыр – сүзнең төп мәгнәле кисәкләргә бүленми. Мисал: урман, су, җир.)

Нәтиҗә: Тамырдан башка сүзләр ясалана. Менә тамыр – сүзнең төп мәгънәле кисәк.

2).Отгадайте загадку.

По полю рыщет

Поет да свищет

Деревья ломает

К земле траву приклоняет. (ВЕТЕР)

Рассмотрим это слово с точки зрения словообразования.

На доске написано слово ВЕТЕР. Разберите по составу.

Давайте образуем однокоренные родственные слова.

Запись на доске и в тетрадях

Ветерок, Ветрище, безветренний.

С помощью каких частей слова образовались новые слова?

4. Табышмак чишү

Аягы юк, кулы юк,

Сөйләшергә теле юк,

Кояш кебек нуры юк,

Күрергә күзе юк, һич җитмәгән җире юк.

Җил сүзен сүз төзеле ягыннан анализ ясыйк.

Сүзне мәгънәле кисәкләргә бүлегез.

Тамырдаш сүзләр аңарга табыйк.

Җил – җилле, җилдә, җилсез

Нинди кисәкләр ярдәмендә алар ясалды?

(сүзә ясагыч кушымчалар белән)

Рус теленнән нинди гомуми бар? ( кушымча, тамыр)

Аерма? (приставка юк)

Шул сүзләрне дәфтәрләрегезгә языгыз һәм кисәкләргә билгеләгез.

3) Найди лишнее слово

Слайд 6

Лень Конюшня

Лентяй Подоконник

Лента конница

Ленивец

“Артыгын тап”

Яз, язгы, язын, язды

Аш, ашлык, аша, ашыга

4) Физминутка

Игра с тюбетейкой

5 ).Подбери схемы к словам. ( на магнитную доску прикреплены слова, дети подбирают схему к каждому слову.)

Вода, безводный, Половодье,

Су, сусыз, сулык

5. Работа в группах.

работа эш

Дети делятся на 2 группы. Одна группа работает с заданием на русском языке , другая –на татарском языке. Дети должны подобрать однокоренные слова к данному слову и разместить на дереве ( на рисунке)

Задание проверяют учителя. Дети делают выводы. Должны назвать сходство и различия в словообразовании на русском и татарском языке.

Омонимы – интересное явление языка, когда слова пишутся и (иногда) читаются одинаково, но имеют совершенно разные значения. "Әйдә! Online" собрал 27 популярных омонимов в татарском с примерами.

Омонимы (греч. homos – "одинаковый", onyma – "имя") – это одинаковые по написанию и звучанию, но разные по значению слова. Значение омонимов можно определить только по контексту, так как отдельно взятое слово не позволяет определить его смысл.

1. Төш – сон, полдень, обед / ядрышко, косточка

  • Шундый матур төш күрдем. (Увидел(а) такой красивый сон)
  • Мангоның төше зур, карап аша. (У манго большая косточка, кушай аккуратно)

2. Яз – весна / пиши (повелит. форма глагола "язарга")

3. Бит – лицо / страница / ведь (частица)

4. Бик – запор, засов / очень, весьма, слишком (наречие)

5. Чык – роса / выйди, выходи (повелит. форма глагола "чыгарга")

  • Алар чык кипкәнче килеп җиттеләр. (Они приехали до того, как высохла роса (очень рано))
  • Чык әйдә, курыкма. (Давай выходи, не бойся)

6. Йөз – лицо, облик / сто

  • Аһ, йөзе бигрәк матур! (Ох, уж очень красивое у неё лицо!)
  • Йөз кат уйладым инде мин. (Я уже подумал раз сто)

7. Эт – собака / толкай, двигай (повелит. форма глагола "этәргә")

8. Тиен – белка / копейка

  • Кара, агачта тиен сикерә, күрәсеңме? (Смотри, на дереве прыгает белка, видишь?)
  • Ун сум да илле тиен тора. (Стоит десять рублей и пятьдесят копеек)

9. Яшь – год, возраст, молодой / слеза


Слова наоборот! 30 интересных палиндромов татарского языка

10. Яр – берег / возлюбленный

  • Озак итеп яр буенда утырдым. (Долго сидел на берегу)
  • Бу минем сөйгән ярым. (Это мой возлюбленный)

11. Ят – чужой, посторонний / ложись (повелит. форма глагола "ятырга")

  • Монда ят кешеләр күп, китик моннан. (Тут много чужих людей, пойдём отсюда)
  • Ят әле, соң бит инде. (Ложись-ка спать, поздно же уже)

12. Җәй – лето / постели (повелит. форма глагола "җәергә")

  • Быел җәй бик салкын булды. (В этом году лето было очень холодным)
  • Менә бу җәймәне җәй. (Постели вот эту скатерть)

13. Кыр – поле / скрести, точи, брей (повелит. форма глагола "кырырга")

  • Кырда күбәләкләр оча. (В поле полно бабочек)
  • Кулларың белән генә кыр инде. (Соскреби уж только руками)

14. Туп – мяч / пушечное ядро, пушка

15. Күркә – индейка, индюшатина / шишка

  • Күркә ите белән яшелчәләр кыздырдым. (Пожарила индейку вместе с овощами)
  • Җирдә дистәләп күркә ята, берәрсен ал. (На земле лежат десятки шишке, возьми уж одну)

16. Кадак – гвоздь / мера веса, фунт (409,5 г)

  • Кадак кага беләсеңме син? (Ты умеешь забивать гвоздь?)
  • Моның авырлыгы 5 кадак хәтле бардыр. (У этого вес, наверное, фунтов 5)

17. Салам – солома, соломенный / я кладу, ссыплю, ставлю и т.д. (наст. время глагола "салырга")

  • Салам җәеп яттым. (Легла, постелив солому)
  • Хәзер 2 кашык шикәр салам да, болгатам. (Сейчас кладу 2 ложки сахара и перемешиваю)

18. Тел – язык / маятник (настенных часов), стрелка (приборов)

  • Аның татар теле шундый матур. (У неё такой красивый татарский язык)
  • Үлчәү теле бер генә. (стрелка весов только одна (правда всегда однозначна))


Длинные слова в татарском языке

19. Җәя – лук (оружие) / скобка

  • Җәядән атканың бармы? (Когда-нибудь стрелял из лука?)
  • Җәяләр эчендә язылган. (Написано в скобках)

20. Үпкә – лёгкое, лёгкие (орган) / обида, упрёк

  • Үпкәмне тикшерәсе бар, суларга авыр. (Нужно проверить мои лёгкие, тяжело дышать)
  • Менеджерга үпкә саклады ул. (Он затаил обиду на менеджера)

21. Күз – глаз, око / петля, ячея (в сетях), ушко (иглы)

  • Күзләрең бик матур! (У тебя очень красивые глаза!)
  • Энә күзенә эләгү авыр. (Тяжело попасть в ушко иглы)

22. Кала – город / остается (наст. время глагола "калырга")

  • Казан каласын яратам. (Люблю город Казань)
  • Ялларга кадәр ничә көн кала? (Сколько дней остаётся до выходных?)

23. Кер – одежда, бельё / заходи, зайди (повелит. форма глагола "керергә")

  • Керләремне юып элдем. (Постирала и повесила свою одежду)
  • Керегез, керегез, оялмагыз! (Заходите, заходите, не стесняйтесь!)

24. Таба – сковорода / к . по направлению к . (послелог)

  • Гөмбәләрне табага салып кыздырдым. (Пожарил грибы, высыпав на сковороду)
  • Мәчеткә таба барам. (Иду в сторону мечети)

25. Күк – небо, небесный, синий / как (послелог)

  • Төнге күк йөзенә карарга яратам. (Люблю смотреть на ночное небо)
  • Кыш та үтеп киткән күк. (Будто и зима уже прошла)

26. Исәп – численность, количество, счёт / намерение, план

  • Исәп икегә ике, уен ахырына кадәр ун минут калды. (Счёт два на два, до конца игры осталось десять минут)
  • Исәбең нинди соң? (Так какие у тебя намерения?)

27. Ял – отдых, перерыв, выходной / грива

  • Түземсезлек белән ял көннәрен көтәм. (С нетерпением жду выходных дней)
  • Аһ, бу атның ялын гына күрсәгез, таң каласыз. (Эх, будете восторгаться, если увидите хотя бы гриву этой лошади)

У омонимов также есть разные варианты: омофоны, омографы, омоформы. Также есть паронимы. Мы разберём эти варианты в отдельных материалах. В данном же списке представлены как абсолютные омонимы, так и омоформы.


Популярные парные слова в татарском

Понравился материал? Заходите на наш сайт, каждый день вы найдёте там что-то новое и интересное! Также подписывайтесь на наши соцсети: мы есть в Вконтакте, Telegram-е, Facebook-е и Instagram-е. ​

Читайте также: