Internet конспект урока английского языка

Обновлено: 05.07.2024

Форма урока: Урок обобщение и систематизации знаний и умений.

Цель урока: создать условия для развития коммуникативных умений и навыков по теме с использованием технологии развития критического мышления.

Формировать УУД:

-) умение адекватно самостоятельно оценивать правильность выполнения действия и вносить необходимые коррективы в исполнение;

-) формировать познавательные интересы за рамками урока и расширять представления обучаемых о роли Интернета в жизни людей;

-) умение работать с текстом и таблицей, с различными источниками информации;

-) произвольное и осознанное построение речевого высказывания на иностранном языке;

формировать познавательные интересы за рамками урока и расширять представления обучаемых о роли Интернета в жизни людей.

-) умение организовывать и планировать учебное сотрудничество с преподавателем и сверстниками, определять цели и функции участников;

-) умение адекватно использовать речевые средства (иностранного языка) для решения коммуникативных задач (рассказ о роли интернета в жизни людей, его плюсах и минусах, высказывание своего мнения);

-) умение понимать причины успеха/ неуспеха учебной деятельности;

-) развитие учебно-познавательного интереса.

Знать: необходимую для рассказа об интернете тематическую лексику; распознавать и употреблять новые ЛЕ

Уметь: рассказывать о плюсах и минусах интернета, с использованием информации из различных источников, изученного лексико-грамматического материала и с опорой на образец и высказывать свое мнение о проблеме, употреблять в речи, ранее изученные грамматические структуры

  • умение планировать и осуществлять работу в группах;
  • развитие познавательного интереса к учебному предмету.
  • Компьютер
  • Текст для аудирования на CD-диске
  • проекционное оборудование
  • лингафонный кабинет

Приложение 1. Презентация к уроку

  • мультимедийные технологии,
  • технологии развития критического мышления

I. Вводная часть урока

Приветствие. Постановка задач урока.

T: Good morning, students! I’m glad to see you. Take your seats, please.

T: Yesterday I got a flame by e-mail and came across (встретить, натолкнуться) a very important problem. Look at some slides of the presentation and try to define the problem of our lesson.

Слайд 1 Слайд 2

T: What is the problem of our lesson?

T: Look at slide 3 of the presentation and say what tasks we are going to do at the lesson.

(You are right. It’s OK. All right. May be. It’s your opinion.)

(Учащиеся просматривают слайды презентации и определяют тему, проблему и ход урока, опираясь на слайд 3 презентации, содержащий ключевые слова: to revise (исправлять, проверять), to learn, to read, to discuss, to listen, to do tasks, to write an essay)

T: You are right. The topic of our discussion is “The Internet in Our Life”. We are going to read and discuss the texts about the Internet and prepare to write an essay or an article on the topic. And to our aim we’ll return later. I want you to be brave. Speak out! (Высказывать, говорить громче) I hope you’ll enjoy the lesson!

II. Стадия “Вызов”.

T: At first I want you to work with the words. Look at slide № 4 and answer what words you expect to use in our future work. Make the sentences with these words. (Учащиеся выполняют задание на слайде 4: читают слова и строят предположение, какие из них они встретят в дальнейшей работе на слайде, затем придумывают предложения с этими словами.) (Составляем список известной информации.)

T: OK, Look at slide № 5 and work with the table “Know – Want – Have learnt”:

Think of what you know about the Internet and fill in the first column of the table.

Слайд 5 Таблица “Знаю – Хочу знать – Узнал”

(Учащиеся работают с таблицей “З-Х-У” “Знаю – Хочу знать – Узнал”: самостоятельно заполняют первый столбик таблицы. Добавляем информацию на доску.)

T: Now I want you to talk about the Internet using the table of “thick” and “thin” questions. Work in pairs and then ask these questions each other.

(Обучаемые беседуют об Интернете и его роли в жизни людей, опираясь на таблицу “толстых” и “тонких” вопросов. Задают и фиксируют в письменном виде вопросы, на которые они хотели бы получить ответы. А затем устно спрашивают друг друга о проблемах интернета).

Слайд 6 Таблица толстых и тонких вопросов.

T: Think of what you want to know and fill in the second column of the table.

(По мере работы с текстом учащиеся заполняют колонку “ Хочу знать ” таблицы информацией об Интернете.)

III. Стадия осмысления.

T: You will listen to a text about the Internet and its role in our life. Then do some tasks. We are split into two groups. The first group fills in the gaps. The second group puts correctly jumbled words. Don’t remember to fill in the third column of the table “Know – Want – Learnt”. Let’s listen two times.

(Учащиеся прослушивают текст о роли Интернета в нашей жизни, затем они выполняют задания и заполняют колонку “Узнал” таблицы).

Task 1. LISTENING GAP FILL

I think the Internet is the greatest _______________________. Think how it has changed the world. So much information is out there. _______________________ changed my life. I can chat with friends, download music, buy books and _______________________ I need for my homework. It took days or _______________________ any of these things before the Internet. I spend hours every day online. I think I _______________________ too long. I’m sure _______________________ computer screen all day isn’t good for my eyes. I think it’s also _______________________. I need to exercise a little more. The only thing I don’t like about the Internet _______________________ be dangerous. I don’t really _______________________ personal information online, especially on _______________________ sites like Facebook.

Task 2. UNJUMBLE THE WORDS

I think the Internet the ever greatest is invention. Think how it has changed the world. So much information is out there. life my changed totally has It. I can chat with friends, download music, buy books and get all the info I need for my homework. took It any do to weeks or days of these things before the Internet. I spend hours every day online. I long too little a spend I think. I’m sure a screen day at computer all staring isn’t good for my eyes. I think it’s also making me fat. I need to exercise a little more. The only thing don’t I Internet the about like is that it can be dangerous. I my putting like really don’t personal information online, especially on like networking Facebook sites social.

T: Let’s check your task. Compare with the tapescript.

THE TAPESCRIPT

I think the Internet is the greatest invention ever. Think how it has changed the world. So much information is out there. It has totally changed my life. I can chat with friends, download music, buy books and get all the info I need for my homework. It took days or weeks to do any of these things before the Internet. I spend hours every day online. I think I spend a little too long. I’m sure staring at a computer screen all day isn’t good is that it can be dangerous. I don’t really like putting my personal information online, especially on social networking sites like Facebook.

T: Now. Say me, please; what is aim of our lesson?

T: Read the text. While working with the text fill in column 3 of the table.

T: When you are sitting at the computer a lot, your eyes get tired. In order to be healthy we must make a pause in time. Look at the screen and do exercises for your eyes. Your eyes should follow the eyes of boy. Enjoy music.

Save your eyes. You needn’t use the Internet too much, because it hurts your eyes.

Close your eyes tight. (4 sec)

Open your eyes widely. (4 sec) 5-6 times

Follow the eyes of boy.

Internet and Modern Life

The Internet is a part of our ordinary life. Everybody knows that the Internet is a global computer network, which embraces hundreds of millions of users all over the world and helps us to communicate with each other in our ordinary life.

The history of Internet began in the United States in 1969. It was a military experiment, designed to help to survive during a nuclear war.

Nowadays most of the people use the network only for sending and receiving e-mail messages, people who do not have e - mail are seen as old - fashioned. We use the internet for reading news, available on some dedicated news servers, telnet, and FTP server and for getting necessary information.

In many countries the Internet could provide businessmen with its own reliable system of telecommunications. The commercial use of the network is constantly increasing. Now you can work through the Internet, gambling and playing through the net.

However, there are some problems. The most important problem is security. When you send an e-mail, your message can travel through many different networks and computers.

There is no effective control in the Internet, because a huge amount of information circulating through the net.

Thieves and hackers may gain access to personal information. Additionally there is an endless amount of violent and sexually explicit sites.

Besides that anyone who surfs the Internet for long periods is clinically ill and needs medical treatment.

Thus there are some pros and cons. But no doubt the Internet is a great achievement of mankind.

IV. Стадия рефлексии. Then make up a few sentences on the topic of our lesson. Приём “Кластер”

(Учащиеся совместно с учителем составляют общий кластер на доске: отвечают на вопросы учителя, опираясь на таблицу “З-Х-У” и таблицу “толстых” и “тонких” вопросов, и заполняют ячейки схемы по теме).

T: Your time is up. Let’s work together. Answer my questions and fill the cluster.

  1. What are we going to talk about?
  2. When we begin to talk about the Internet the first thing is a global computer network. What is it connected with?
  3. What does the Internet help people with?
  4. How does it extend the limits of communication?
  5. What do people learn with the help of the Internet?
  6. Why do people enjoy the Internet?
  7. But some people think that the Internet is a problem. Why do they think so?
  8. What negative influence do social networks have?
  9. What conclusion can you draw?

T: Compare with the benchmark.

T: We have been very active today and have done lots of work. Can we use this cluster and speak about the Internet? Divide into two groups. Your task is to speak about its positive (one group) and negative (the other group) points.

(Осмысление полученных знаний. Учащиеся работают в двух группах: опираясь на составленный кластер, одна группа раскрывает положительные стороны Интернета, а вторая рассказывает о его отрицательном влиянии на людей. Аргументируя собственную позицию с помощью слайда презентации, сравнить групповые кластеры с эталоном. Один из группы объясняет кластер.)

T: In conclusion we should first sum up the topic and then express our own opinion. Which of the opinions is close to your own? Use the on slide 18 of the presentation.

(Опираясь на фразы слайда 7, аргументируют собственную позицию).

V. Заключительная часть урока.

T: I’d like to thank you for your work. At the beginning of the lesson you put the tasks for yourself. Have you achieved these tasks? Fill in this table please and see what marks you have today.

T: What do you think of our lesson and your work?

(Учащиеся подводят итоги урока, оценивают свою работу на уроке, высказывают своё мнение о достижении цели урока и заполняют таблицу “рейтинговая ведомость студента”).

VI. Домашнее задание.

T: Write an essay:”Some people believe that the Internet is a great pleasure, while others are sure it is a big problem.” Or write an article in an Internet – journal on the topic. “How to use the Internet safely” .What is your opinion?

  • Для учеников 1-11 классов и дошкольников
  • Бесплатные сертификаты учителям и участникам

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение

«Щебетовская школа им. М.А. Македонского

План-конспект урока

по английскому языку в 9 классе

Разработала и провела:

учитель английского языка

Ромащенко А.В.

Дата проведения: 07.12.2018 г. Номер урока в теме: 4

Тема: Интернет.

Вид урока: урок открытия новых знаний, обретения новых умений и навыков.

Тип урока: комбинированный.

образовательная: ознакомить учащихся с новинками технического прогресса, использованием гаджетов учащимися и их сверстниками;

развивающая:

- развивать внимание и познавательную активность, креативность;

- развивать память, логическое мышление, языковую догадку;

- развивать умение классифицировать, сравнивать, анализировать и обобщать информацию;

воспитательная:

- формировать уважительное отношение к мнению другого человека, потребность в высказывании собственного мнения;

- формировать положительную мотивацию к учению;

- формировать потребности к сотрудничеству.

В. Эванс), ПК, мультимедийный проектор, экран; раздаточный материал: рабочие листы с заданиями, комплект постеров.

Организационный момент. Introduction . Greeting .

- Good afternoon, students. I'm glad to see you. Take your seats, please. Today I'll be your teacher. My name's AnastasiyaVladimirovna. So, I ask you to be active, bright and emotional.

- By the way , as you can see I g а ve you some cards . Please, don’t touch them until I ask you about it . – ОК . Let’s start.

II . Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности .Main part of the lesson.

- Today we will revise the vocabulary on the topic and speak about the advantages or disadvantages and the role of the Internet in our life.

• Речевая зарядка .

- I have a tongue twister for you. Let’s listen and then repeat after me.

Good better, best

Never let it rest.

Till you good is better

And you better best.

Well, repeat one more time. And all together.

III . Основная часть урока. Стадия осмысления. Main part of the lesson.

- What gadgets have you got?

- How often do you use them?

- Why do we need gadgets?

- What is your favourite gadget?

P1: My favourite gadget is.

- Good. thank you for your answers. as for me. My favourite gadget is an MP3 player. It helps me to listen to music. (and. ) I can't live without it because it's great and music makes me happy and kind.

• Прием "Фишбоун". Работа с верхним рядом "рыбы" - факты.

- Look at the blackboard. Add some synonyms to the word "Gadget". Now repeat these words after me.

- So, let's look and match the functions of them.

• Прием "Снежный ком". Работа с нижним рядом "рыбы" - причины. Учащиеся по очереди высказываются о функциях гаджетов с опорой на схему при соблюдении общей линии повествования группового монолога.

Ss: We can use. to.

(таблички у каждого на парте).

- So, today we'll speak about the Internet. We live at age of informational technologies. Do you have a computer at home? And what do you usually do every evening?

S1: . chat online with my friends.

S2: . search information on the Internet for my lessons.

S3: . watch some videos and may be listen to music.

- The most part of teenagers use the Internet. By the way let's remember Winston Churchill said: "He who owns the information he owns the world".

• Работа с учебником .

- Please open your books at page 64 ex. 1. - What do you know about the Internet? Do the quiz. Listen and check.

IV. Динамическая пауза . (Просмотр ролика "Гимнастика для глаз").

V. Чтение . Listening and reading.

- Listen and read the text. What do these numbers refer to: 1970s, 38, 13, 5, 17%, 80%.

VI. П росмотр видео "Advantages and Disadvantages of Internet".

Students, you know the Internet is useful but sometimes it will be harmful. So, let’s watch the video. While watching try to write advantages and disadvantages of Internet. You can use exercise 6a, page 65.

• Прием "Сводная таблица". На столах таблички, которые учащиеся заполняют и проводят взаимопроверку.

Well. Give your shits of paper your partner. Let’s check.

VII. Заключительная часть урока . Рефлексия . Revision.

Нажмите, чтобы узнать подробности

развивать навыки использования современных средств информации.

знать лексические единицы по теме урока и употреблять их в речи;

понимать различие между преимуществом и недостатком интернета;

применять полученные знания на практике.

Уметь употреблять условные предложения первого типа

Психологический настрой на урок

Речевая зарядка работа в паре Соединить слова с их определениями Slide 1

Знакомство с темой урока Slide 2 (работа по картине)

Slide 3 Ответить на вопросы (об интернете)

Работа с одаренными детьми. Презентация. What are the advantages and disadvantages of using the internet?

Чтение текста с извлечением нужной информаций

Comprehension check. Ответить на вопросы

Работа в группе “Что мы знаем об интернете”

1 группа – история интернета

2 группа – сервис интернета

Закрепление грамматики Real conditional

Рефлексия. Прием незаконченного предложения

учебник, карточки с разными заданиями, слова для перегруппировки, презентации учащихся, постеры, маркеры, карточки для рефлексии и оценивания, интерактивная доска, компьютер, планшет, интернет.

Источники, оснащение и оборудование, ресурсы:

T: Good morning everybody! Sit down, please. I'm very glad to see you. I wish you have a good lesson.

T: I want to know about your mood. How are you today?

You may use pictures on your desk. Choose one of these cards according to your mood.

Dear friends, I see that you are in a good mood today. Let's start our lesson.

Перегруппировка с помощью слов google and yandex

T: Let's divided into the groups with the help of the words - google and yandex

Речевая зарядка: Consolidation of the words Slide 1

T: First we'll revise our words. Your task is to match the words and the descriptions in the task on your papers.

2. Fax (machine)…._________

3. E-mail….________

4. Telephone….________

5. Internet…._________

a) The machine which is used for sending or receiving copies of printed materials, letters, pictures, etc. along a telephone line.

b) An international network of computers. It has electronic mail and provides a large amount of information.

c) An electronic machine that can stir and recall information, do many processes on it.

d) A method of using computer for composing, storing and receiving messages over electronic communication systems.

e)A system for sending or receiving speech over long distances.

(Keys:1c; 2a; 3d; 4e; 5b )

С помощью смайликов определяют свое настроение

делятся на группы

соединяют слова с их определениями

отвечают верно или неверно

Развитие иноязычной коммуникативной компетенции по теме урока;

получить представление о сервисах сети Интернет и об интернете;

Расширить словарный запас учащихся;

наряду с академическими знаниями формировать функциональную грамотность учащихся;

развивать навыки использования современных средств информации.

знать лексические единицы по теме урока и употреблять их в речи;

понимать различие между преимуществом и недостатком интернета;

применять полученные знания на практике.

Уметь употреблять условные предложения первого типа

Психологический настрой на урок

Речевая зарядка работа в паре Соединить слова с их определениями Slide 1

Знакомство с темой урока Slide 2 (работа по картине)

Slide 3 Ответить на вопросы (об интернете)

Работа с одаренными детьми. Презентация. What are the advantages and disadvantages of using the internet?

Чтение текста с извлечением нужной информаций

Comprehension check. Ответить на вопросы

Работа в группе “Что мы знаем об интернете”

1 группа – история интернета

2 группа – сервис интернета

Закрепление грамматики Real conditional

Рефлексия. Прием незаконченного предложения

учебник, карточки с разными заданиями, слова для перегруппировки, презентации учащихся, постеры, маркеры, карточки для рефлексии и оценивания, интерактивная доска, компьютер, планшет, интернет.

Источники, оснащение и оборудование, ресурсы:

T: Good morning everybody! Sit down, please. I'm very glad to see you. I wish you have a good lesson.

T: I want to know about your mood. How are you today?

You may use pictures on your desk. Choose one of these cards according to your mood.

Dear friends, I see that you are in a good mood today. Let's start our lesson.

Перегруппировка с помощью слов google and yandex

T: Let's divided into the groups with the help of the words - google and yandex

Речевая зарядка: Consolidation of the words Slide 1

T: First we'll revise our words. Your task is to match the words and the descriptions in the task on your papers.

2. Fax (machine)….._________

3. E-mail…..________

4. Telephone…..________

5. Internet….._________

a) The machine which is used for sending or receiving copies of printed materials, letters, pictures, etc. along a telephone line.

b) An international network of computers. It has electronic mail and provides a large amount of information.

c) An electronic machine that can stir and recall information, do many processes on it.

d) A method of using computer for composing, storing and receiving messages over electronic communication systems.

e)A system for sending or receiving speech over long distances.

(Keys:1c; 2a; 3d; 4e; 5b )

С помощью смайликов определяют свое настроение

делятся на группы

соединяют слова с их определениями

отвечают верно или неверно

Знакомство с темой урока Slide 2

T: Look at these pictures. What shall we do at our lesson today?

You are right. We'll speak about the history, services of the internet, about advantages and disadvantages, read the text and do some exercises.

Ответить на вопросы (об интернете) Slide 3

Is the Internet one of the greatest inventions of the century?

Do you often use the Internet?

Do you use the Internet for fun or education?

Do you think that it is important for schools to have Internet access? Why?

Can you believe all the information that is published on the Internet?

When did you first use the Internet?

How many hours a day do you use the Internet?

Who uses the Internet the most in your family?

How can the internet help you learn English?

Работа с одаренными детьми. Презентация

What are the advantages and disadvantages of using the internet?

Примерные ответы учащихся Слайды

I think using internet has more advantages then disadvantages.

Internet is fast and easy to use.

It gives access to a lot of information.

There are a lot of information . Some of them are very useful in our job other helps in our hobby.

In the Internet we can find everything we want.

Internet can help us to find data on any subject that we need.

We can also do shopping using Internet.There are many online stores and sites that can be used to look for products and buy them .

With e-mail we can send and receive electronic messages.

Beside a lot of advantages, Internet has some disadvantages too.

People who spend too much time sitting in the front of computer can easily gets ill.

Radiation emitted by computer’s screen is harmful to eyes.

People who spend too much time at their homes are getting weaker because they can do everything using Internet.

Sitting for a long time is also harmful to the spine.
Internet can by addictive because some people just can’t live without it.

People have no real friends and when Internet is down they are getting furious. (свирепый)

Смотрят картинки и определяют тему урока

отвечают на вопросы низкого и высокого порядка

учащиеся рассказывают о преимуществах и недостатках интернета

Чтение текста с извлечением нужной информаций ex.1 p.153

T: All right, now let's read the text and get some new information.

Who wants to read it?

Comprehension check Ответить на вопросы

1. What is the internet?

2. When did public Internet appear?

3. In what way can the internet be useful to everyone?

4. What can you say about the advantages of the e-mail?

5. What search programmes do you know? Which ones do you use?

Работа в группе “Что мы знаем об интернете”

T: Now we'll work in groups The first group will talk about the history of internet; the second group — services of internet

1 группа – история интернета

2 группа – сервис интернета

Закрепление грамматики Real conditional

main clause

Simple Present

If I study,

I will pass the exams.

а) Make up true sentences matching two parts of the sentences (слабоуспев.)

1. If I go on a diet a. we'll make a snowman

2. If it's sunny tomorrow b. I'll buy you some chocolate

3. If John doesn't hurry c. she'll have to take a taxi

4. If it snows d. I'll lose weight

5. If there are no buses e. he'll be late

6. If you are a good girl f. we'll go for a picnic

b) Complete the Conditional Sentences Type I. (одарен.)


If Caroline and Sue( prepare) the salad, Phil (decorate) the house.


If Sue (cut) the onions for the salad, Caroline (peel )the mushrooms.

If Bob (tidy) up the kitchen, Anita (clean) the toilet.

Elaine (buy) the drinks if somebody (help) her carry the bottles.


If Alan and Rebecca (organise) the food, Mary and Conor (make) the sandwiches.

Урок английского языка по теме " INTERNET IN OUR LIFE" разработан для учащихся 9 класса. Является вводным в тему и требует организации работы в кабинете, где есть компьютеры с выходом в интернет.

ВложениеРазмер
для оценки работы учащихся 12.88 КБ
конспект урока 22.49 КБ
приложение 11.11 КБ
для работы в парах 11.33 КБ
задание к аудированию 11.64 КБ
презентация к уроку 231.6 КБ

Предварительный просмотр:

The part of the lesson

Your mark (or the number of the correct answers)

1. SONG (the number of the correct answers)

2. Your answers at the lesson(the number of the correct answers)

3. test (the number of the correct answers)

4. Your presentation and searching work (the mark you give yourself)

5. Your participation in a chat-show (the mark you give yourself)

Your feeling after the lesson

The part of the lesson

Your mark (or the number of the correct answers)

1. SONG (the number of the correct answers)

2. Your answers at the lesson(the number of the correct answers)

3. test (the number of the correct answers)

4. Your presentation and searching work (the mark you give yourself)

5. Your participation in a chat-show (the mark you give yourself)

Your feeling after the lesson

The part of the lesson

Your mark (or the number of the correct answers)

1. SONG (the number of the correct answers)

2. Your answers at the lesson(the number of the correct answers)

3. test (the number of the correct answers)

4. Your presentation and searching work (the mark you give yourself)

5. Your participation in a chat-show (the mark you give yourself)

Your feeling after the lesson

The part of the lesson

Your mark (or the number of the correct answers)

1. SONG (the number of the correct answers)

2. Your answers at the lesson(the number of the correct answers)

3. test (the number of the correct answers)

4. Your presentation and searching work (the mark you give yourself)

5. Your participation in a chat-show (the mark you give yourself)

Your feeling after the lesson

The part of the lesson

Your mark (or the number of the correct answers)

1. SONG (the number of the correct answers)

2. Your answers at the lesson(the number of the correct answers)

3. test (the number of the correct answers)

4. Your presentation and searching work (the mark you give yourself)

5. Your participation in a chat-show (the mark you give yourself)

Your feeling after the lesson

The part of the lesson

Your mark (or the number of the correct answers)

1. SONG (the number of the correct answers)

2. Your answers at the lesson(the number of the correct answers)

3. test (the number of the correct answers)

4. Your presentation and searching work (the mark you give yourself)

5. Your participation in a chat-show (the mark you give yourself)

Your feeling after the lesson

The part of the lesson

Your mark (or the number of the correct answers)

1. SONG (the number of the correct answers)

2. Your answers at the lesson(the number of the correct answers)

3. test (the number of the correct answers)

4. Your presentation and searching work (the mark you give yourself)

5. Your participation in a chat-show (the mark you give yourself)

Your feeling after the lesson

The part of the lesson

Your mark (or the number of the correct answers)

1. SONG (the number of the correct answers)

2. Your answers at the lesson(the number of the correct answers)

3. test (the number of the correct answers)

4. Your presentation and searching work (the mark you give yourself)

5. Your participation in a chat-show (the mark you give yourself)

Your feeling after the lesson

The part of the lesson

Your mark (or the number of the correct answers)

1. SONG (the number of the correct answers)

2. Your answers at the lesson(the number of the correct answers)

3. test (the number of the correct answers)

4. Your presentation and searching work (the mark you give yourself)

5. Your participation in a chat-show (the mark you give yourself)

Your feeling after the lesson

The part of the lesson

Your mark (or the number of the correct answers)

1. SONG (the number of the correct answers)

2. Your answers at the lesson(the number of the correct answers)

3. test (the number of the correct answers)

4. Your presentation and searching work (the mark you give yourself)

5. Your participation in a chat-show (the mark you give yourself)

Your feeling after the lesson

The part of the lesson

Your mark (or the number of the correct answers)

1. SONG (the number of the correct answers)

2. Your answers at the lesson(the number of the correct answers)

3. test (the number of the correct answers)

4. Your presentation and searching work (the mark you give yourself)

5. Your participation in a chat-show (the mark you give yourself)

Your feeling after the lesson

The part of the lesson

Your mark (or the number of the correct answers)

1. SONG (the number of the correct answers)

2. Your answers at the lesson(the number of the correct answers)

3. test (the number of the correct answers)

4. Your presentation and searching work (the mark you give yourself)

5. Your participation in a chat-show (the mark you give yourself)

Your feeling after the lesson

Предварительный просмотр:

TOPIC : Internet in our life

1. Практическая : активизация речевой деятельности в учебных и реальных ситуациях в рамках использования информационных ресурсов, предусмотренных программой;

2. Развивающая : на основе актуализации практического материала и выполнения учебных задач способствовать формированию умения анализировать и сопоставлять, формулировать и аргументировать мысли, находить требуемую информацию в различных источниках, развивать культуру речи;

3. Воспитательная: создать условия для развития у учащихся информационной культуры (при использовании новейших компьютерных технологий).

Тип урока : урок закрепления знаний, совершенствования умений и навыков.

Форма урока: комбинированный урок с применением мультимедийной презентации и Интернет-ресурсов.

Оборудование: раздаточный материал (карточки с заданиями, карточки для самооценки, тестовые карточки), мультимедийная презентация, компьютеры, разноцветные карточки для деления учащихся на группы, весы.

Этап I. Организационно-мотивационный этап .

Цель этапа: введение в атмосферу иноязычного общения, подготовка учащихся к работе.

Good morning. Nice to see you. Take your sits. Let’s start our lesson

Today you will evaluate yourself.I’ll give you cards.Put marks yourself for each task

Этап II. Речевая зарядка.Bведение в тему урока

Цель этапа: развитие навыков неподготовленной устной речи, развитие навыков восприятия и понимания речи на слух, развитие воображения, формирование познавательных мотивов.

Yesterday I found a nice song. BUT I can’t understand what is this song about because some words were lost.Help me please. Listen to the song and fill in the gaps.

Get cards, listen and fill in the gaps

The answers are on the screen. Check up and put marks

Check up themselves. Put the number of the correct answers in the evaluation card

What is this song about?

So.Why do you think so many people use computers if there are so many problems with them?

Этап III. Определение учениками темы и целей урока.

Цель этапа : создать условия для целеполагания.

We’ve discussed a lot about computers at the previous lessons. But tell me what is the closest thing to computers?

Answer the question (INTERNET)

Today at the lesson we are going to talk about INTERNET and to revise everything we know about it

Этап IV. Выполнение заданий в режиме on-line.

Цель этапа : усвоение новых знаний, активизация употребления учащимися изученного языкового материала.

So let’s start with the question

Why do we use the internet?

Some years ago people couldn’t even imagine to see any cities without leaving their home. But today….

Sit at the computers and type the web-adress you see on the screen

What city have you recently seen?

What sihths have you seen?

What can we do with the help of internet?

What are these sites about?

So the internet helps us to …..

What can you find on this site?

Look at this adress

What can you do using it?

WRITE the number of your answers in your evaluation card

type the web-adress

watch the film about London

answer the questions

type the web-adress

read the information

answer the questions

find friends, make friends…..

type the web-adress

read the information

answer the questions

type the web-adress

read the information

answer the questions

Этап V. Работа с поисковыми системами Интернета. Поиск информации на тему урока.

Цель этапа : обучение работе с поисковыми системами Интернета, обучение поисковому чтению, формирование умений обобщения и систематизации материала на заданную тему, обучение работе в паре.

So you see thet the internet world is quite wide.

And now I will ask you to sit at the computers in pairs. You’ll be given a question the answer to which you need to search for. Try to shorten the information in order to present it to your classmates.

Search the information

Этап VI. Презентация мини-докладов с выполнением мини-теста.

Цель этапа : обучение говорению (монологическая речь), обучение восприятию и пониманию речи на слух, формирование навыков обобщения и систематизации услышанного материала, проверка понимания услышанного и прочитанного.

- And now it’s high time to present the information you have found to your classmates. While the pairs present their information make notes in your test-cards, choosing the right variants. The first pair, you’re welcome!

And now let’s check the answers to the test. Exchange your test-cards with your neighbours. You’ll also see the right variant on the screen. (проверка мини-тестов) Put down the number of the right answers into your evaluation cards.

Present the information

Check up each other

Цель этапа : развитие навыков неподготовленной устной речи, развитие познавательной активности и творческого мышления, развитие умений строить логически-опосредованные высказывания.

Children, imagine, please, that we have a chance to take part in a famous chat-show “Choice”. But it’ll be more interesting to be divided into 2 groups: the Green Group - “for” and the Red Group – “against”. Choose the group, please

Ladies and Gentlemen! The hot-topic of our discussion is the question “Internet: for or against”. Give your hot arguments to stand your opinion. The scales will show us who the winner is!

Каждый аргумент выкадывается на весы( на доске)

Devided into two groups

Give their arguments for and against of the internet

Этап VII. Домашнее задание.

Цель этапа : объяснение требований к выполнению домашнего задания.

Our lesson is coming to an end. It’s high time to write down your home task for the next lesson.

I’ll give you shirts of paper.

Read the text and answer the questions

Write down their homework

ЭтапIX . Подведение итогов урока. Рефлексия.

Цель этапа : создание условий для оценочной деятельности учащихся.

I’ll ask you to look throw your evaluation cards count your answers and put marks

Now look at the aims we put at the beginning

Have we discussed everything?

So tell me please about your feelings

“I’m satisfied at the lesson because…”, “I’m not quite satisfied because …”, “I’m not satisfied because …” Why? Use some phrases on the screen.

- Thank you for your work at the lesson

Answer the questions

Предварительный просмотр:

1. The "http" you type at the beginning of any site's address stands for

a) HTML Transfer Technology Process

b) Hyper Text Transfer Protocol

c) Hyperspace Techniques and Technology Progress

d) Hyperspace Terms and Technology Protocol

2. "www" stands for

a) World Wide Wait

b) World Wide Web

c) World Wide War

d) World Wide Wares

a)Number in Math

•b)Chat service on the web

c) Search Engine

d) Directory of images

4. Internet Explorer is a

b) Graphing Package

d)Any person browsing the net

5. Modem stands for

a) Memory Demagnetization

b) Monetary Devaluation Exchange Mechanism

6. The speed of your net access is defined in terms of

c)Organization that allocates web addresses

d)Website for Consumers

Читайте также: