Shopping spotlight 8 класс план урока

Обновлено: 04.07.2024

Оценить 482 1

Цели урока: повторить изученную лексику по теме; учить составлять ментальные карты по тексту для его последующего пересказа; развивать навыки аудирования, чтения, говорения и письма.

Good- morning, boys and girls. Sit down. Let’s begin our English lesson. How are you today?

Look at the blackboard and repeat after me:

III. Постановка целей урока.

What are these in one word? (They are shopping places)

So, what are we going to speak about today?

Let’s give definitions of these words ( словаизфонзарядки ).

V. Now we’ll do ex.1, p.21 (WB)

Look at what each person is saying and decide which shopping place they will go to.

Open your books at p.29, find ex.6.

You’ll hear a radio advertisement for a flea market. There is missing information in the advert. You are to listen to it and to fill in the gaps.

VII. Now let’s do ex.1, p.20 (WB).

a) Read the text once quickly and answer the question: What is this text generally about? (a type of shopping place)

b) Choose an alternative title for the text (a world full of bargains).

VIII. Read the text again and answer my questions:

Are the origins of the term “flea market” certain?

What do people think about the origins of the term “flea market”?

Why do people like flea market?

What is one of the busiest markets in Europe?

Is the flea market La Braderie open all year round?

How is the most famous flea market in Moscow called?

Have you ever been to the Vernisazh flea market? Would you like to visit it? What would you buy there?

Can we buy only inexpensive things at the flea market?

What is the Annex Antiques Fair and Flea Market in New York famous for?

IX. Now we’ll do ex.2, p.20 (WB)

Mark the sentences T (true), F (false) or DS (doesn’t say).

X. Let’s be busy with ex.3, p.20.

Match the highlighted words/phrases in the text with their definitions.

looking for – in search of

very annoying – troublesome

comes from – originates

huge variety – a massive diversity

very many – countless

a great place to buy things – shopper’s paradise

very popular, in fashion – trendy

Make up sentences with our new words and expressions.

X. Tell us 3 things you find interesting in the text.

XI. Now it’s time to work in groups.

Make up mental cards ( ментальныекарты ) for retelling the text.

XII. Retell the text using your mental cards.

XIII. There are many shopping places in Cheboksary. Of course, you have got your favourite shops for doing shopping. Present your favourite shopping places (учащиеся представляют подготовленные дома презентации).

XIV . Домашнее задание на следующий урок:

Ex. 3, p. 34 ( to read and to translate).

Was the lesson interesting for you?

What new things have you learnt today?

What do you like best at the lesson?

XVI. Итоги урока.

You’ve worked very well today. I’ll give excellent marks to everybody.

XVII. Конец урока.

The bell has gone. You may be free. Good-bye, group.

У вас недостаточно прав для добавления комментариев
Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться.
Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться.
Это займет не более 5 минут.

Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)

Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.

Заказать рецензию на методическую разработку
можно здесь

Автор программы понятие "Этикет" рассматривает в самом широком смысле, ставит очень актуальные задач. Подробнее.

Особенно ценно, что именно учитель, совместно с психологом, является автором программы адаптации реб. Подробнее.

Соглашусь с мыслью учителя о необыкновенной важности духовно-нравственного воспитания у детей в млад. Подробнее.

Замечательно, что воспитатель ставит задачу развивать коммуникативные навыки у учащихся младших клас. Подробнее.

Прекрасное раскрытие темы, очень полезные приемы и стратегии, которые используются на уроках. Думает. Подробнее.

Пройдите курс дополнительного образования по теме: Оказание первой помощи в образовательных учреждениях

Оказание первой помощи в образовательных учреждениях Пройти обучение

Благодарность руководству образовательного учреждения за поддержку и развитие профессионального потенциала педагогического работника

Диплом за отличное владение и эффективное применение современных педагогических методик в условиях реализации ФГОС

  • Свидетельство о регистрации средства массовой информации ЭЛ № ФС 77 — 58841 от 28 июля 2014 года выдано Федеральной службой по надзору в сфере связи, информационный технологий и массовых коммуникации (Роскомнадзор).
  • Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 4276 от 19.11.2020 года. Серия 78 ЛО № 0000171 Выдана Комитетом по образованию Правительства Санкт-Петербурга
  • В соответствии с Федеральной целевой программой развития системы образования на 2011–2015 гг. и проектом концепции федеральной целевой программы развития образования на 2016–2020 гг.

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Зарегистрироваться 15–17 марта 2022 г.

Лямина Виктория Сергеевна

Урок изучения и первичного закрепления нового материала.

учебник, словари, грамматический справочник, раздаточный материал

№ 66 (3) Технологическая карта классы 8:

Путешествия, занятия на каникулах

Весь мир открыт для тебя! / The world is your oyster

развивающие: развивать умения смыслового чтения, выделять основную мысль, устанавливать смысловое соответствие; умение планировать своё речевое и неречевое поведение;

воспитательные: мотивировать к изучению иностранного языка; воспитывать толерантность и уважение к разным жизненным укладам.

Планируемые результаты

Личностные: соблюдение морально нравственных норм в культуре общения, формирование осознанного, уважительного и доброжелательного отношения к другому человеку, его мнению.
Предметные: совершенствование умений чтения, устной речи на основе прочитанного и услышанного, применение в речи новых ЛЕ по теме.
Метапредметные: умение самостоятельно определять цели своего обучения, ставить и формулировать для себя новые задачи в учебе и познавательной деятельности, умение оценивать правильность выполнения учебной задачи, собственные возможности ее решения, развитие навыков общения, умения осознанно использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации, умения анализировать, обобщать и делать выводы.

Действия учителя

Действия обучающихся

Организационный

Everybody hello! Nice to see you! How are you?

Is everything ok? Do you have any news?

What’s the weather like today? Do you like it?

Answer the questions. Have a small talk.

Ex. : It’s cold enough today, but not extremely, so I like it. No snowfall, no heavy wind.

Мотивационно-целевой

Актуализация опорных знаний

Write on the blackboard ‘the world is your oyster’

How do you think what it means “the world is your oyster”? (you can do what you want and go where you want)

What are your favourite ways of spending holidays? (Reading books, doing nothing, going abroad, going to the countryside. Ok, that’s a great range).

What do you enjoy doing? Are you keen on travelling?

SS share their own ideas about the phrase

Answer T’s questions

Share their own experience about holidays and the way they spend it

Операционно-деятельностный

( reading for gist )

Чтение с целью поиска детальной информации

( scanning )

Закрепление новой лексики

Вторичное закрепление лексики

Использование новой лексики в разговорной речи, развитие навыков монологической речи

Актуализация предыдущих знание + расширение лексического запаса

Now, look at the four pictures, and decide what we are going to read about? Some places we can visit and go there.

Now we’re going to read the text about different ways to spend your vacations or holidays. Before we read I want you to look at some words on the blackboard. Let’s check their meaning. Now take the handouts so you can have a look at these new words anytime you need.

Now you have 3 minutes to look through the text and find information from the exercise 3A (p. 90)

Now read again and find the information named in the ex. 3a (second part)

And who can name me 5 means of transport

6 geographical features

Now, let’s check some interesting vocabulary in bold from the text.

Ok, we have looked at some new words, let’s use them in the context.

Exercise 3b, p. 90

Which holiday would you choose for your vacation? Choose one out of 4 we’ve just read about. I will give each one of you about 2 min to think about it and then tell us.

What else can we do on holidays? Ex. 4 p. 91

Read and translate.

What are your favourite activities? Choose among the new phrases

Look at the blackboard, translate new vocabulary

Take the handouts

Read the text, quickly do exercise 3A

Read the text for detailed information, do exercise 3a (second part)

Answers: reindeer sled, horse, camel, wagon, on foot, snowmobile

valleys of the Lena River, desert, Dades Gorge, Atlas Mountains, beaches, sand, varied landscapes, unspoilt countryside, Wyoming, Arctic Ocean, The Arctic

Find vocabulary and match (ex. 3b)

Unusual or special – unique // Thought about – wondered // Photographs – snaps // Undamaged – unspoilt // Different – varied // Local – native // Impressive – majestic //

Use new vocabulary in context (exercise 3b, p. 90)

  1. I took some great snaps at the party
  2. There was a varied menu at the hotel restaurant
  3. I wandered if Sam enjoyed his holiday
  4. As he walked, the leaves crunched beneath his feet.

Ss thinks about the question and then tell everybody their ideas.

Ss choose their favourite activities and tell.

Рефлексивно-смысловой

Ex. 6 writing p. 91 ex. In what way does travel broaden the mind? (140-190 words)

What have we learned today? To speak about different holidays ways, different places to visit and things to do, learnt some vocabulary that will help us to describe our vacations.

Don’t forget, the world is your oyster.

Write down their homework, tell what they’ve learnt today, using prompts like:

Now I can… I cannot…

Now I know… I don’t know…

Now I understand… I don’t understand… I like…I dislike…

Definition + extra info

/ ˈ la ɪ f.ta ɪ m ɪ k ˈ sp ɪ r.i. ə ns /

Some activity you’ll remember for the rest of your life

A member of a group of people who move from one place to another rather than living in one place all of the time

Adj – nomadic – ex: nomadic people

Always becoming different, changing

Ex: varied climate, a varied group of people

To get free from something, or to avoid something

Ex: a lion has escaped from its cage

She was lucky to escape serious injury

/ k ə n ˈ vi ː .ni. ə nt /

Suitable for your purposes and needs and causing the least difficulty + near or easy to get to use

A very convenient bus stop

It’s very convenient for me to get to the station

/ ˈ t ʃ æl. ɪ nd ʒ /

The situation that needs great mental or physical effort in order to be done successfully and it also tests person’s ability


- Fine too, thank you! Glad to see you! Sit down, please.

Fine, thanks, and you?

2. Целевая установка .

Today we will write a word dictation, then learn the new theme.

Слушают цель, задачи урока

3. Речевая разминка .

Презентация (слайд 2)

4. Словарный диктант

Сваренный в мешочек

Острый, пряный, ароматный

Разборчивый в еде

5. Введение и активизация ЛЕ.

Работа по цепочке

6. Изучающее чтение диалога.

Карточки для аудирования

8 . Домашняя работа.

выучить слова урока 2 b (стр. 28)

Ex.3b p.28 – письменно

Записывают Д . З .

9. Итоги . Рефлексия .

I liked your work very much.

Now, the lesson is over.

Good-bye. See you.

Содержимое разработки

5 October 2016 Food & Shopping

Food & Shopping

Words № Russian 1 English Переваренный 2 Маринованный 3 В мешочек (о сваренном яйце) 4 5 Приготовить Сырой 6 Зажаренный 7 Соус , приправа, подлива 8 Смешанный 9 Кислый 10 11 Острый, пряный, ароматный Вкусный 12 Недоваренный 13 Уксус 14 На мой вкус 15 Разборчивый в еде Overcooked Pickled Poached Prepare Raw Roast Sauce Scrambled Sour Spicy Tasty Undercooked Vinegar For my liking Fussy eater

В мешочек (о сваренном яйце)

Соус , приправа, подлива

Острый, пряный, ароматный

Разборчивый в еде

Undercooked

For my liking

Fussy eater

Listen to three dialogues. In which of the places in the pictures are they taking place? Department store Shopping mall Bazaar Flea market Car boot sale

Listen to three dialogues. In which of the places in the pictures are they taking place?

Нажмите, чтобы узнать подробности

1. Осуществляет психологический настрой класса на предстоящую работу.

2. Ставит коммуникативную цель занятия.

3.Создает атмосферу заинтересованности, стимулирует желание высказаться по поставленной цели.

1.Слушают собеседника (учителя) в соответствии с целевой установкой.

2. Понимают на слух речь собеседника.

3.Строят высказывания, понятные для собеседника

4.Принимают и сохраняют коммуникативную цель и задачу.

5.Дополняют и уточняют по существу полученного задания.

Организационный момент, приветствие

Т: Do you know any famous scientists? What science did he/she work at? Would you like to be a scientist? So, today we are going to read and speak about famous scientists.

2. Основной этап. Реализация цели

exercises. Работа в парах. Мозговой штурм. Ex. 1, p.48.

1.Организует предварительную работу для знакомства с содержанием текста

1.Участвуют в обсуждении предваряющих текст вопросов.

2.Понимают на слух высказывания собеседника

3.Формируют собственное мнение и позицию.

T: Do you know the woman in the picture?

What do you know about her? Think of three questions you would like to ask about her. Read and see if you can answer them.

2) While-reading

exercises Заполнение пропусков в тексте (Ex. 2, p. 48)

Знакомит обучающихся с форматом задания по чтению на множественный выбор при заполнении пропусков в тексте

1. Восстанавливают алгоритм выполнения заданий на множественный выбор

T: Choose the correct word to complete the gaps.

3) While-reading exercises Повторное чтение и аудирование текста.

Организует прослушивание и чтение текста о Марии Кюри с фиксацией внимания на поиске информации для ответа на заданный вопрос

1. Слушают и читают текст. 2.Проверяют правильность выполнения предыдущего задания. 3.Осуществляют поиск аргументов в тексте. 4.Осуществляют анализ выбранных ими аргументов.

5.Выражают и отстаивают свою точку зрения.

6.Составляют план событий в жизни Марии Кюри в хронологической последовательности

T: Why does the author consider Marie Curie to have been successful?

T: List the events in Curie’s life in the order they happened

4) Transfer to speaking. Post-reading exercises

Организует процесс спонтанной устной речи по содержанию изучаемого текста

1.Передают содержание текста по своим планам

2.Осознанно и произвольно строят речевое высказывание в устной форме.

T: Present Marie Curie’s life according to your list

Физкультминутка

Организует работу по снятию физического и психического напряжения

Выполняют физические упражнения

T: It’s time to relax. Let’s do our exercises.

Знакомит с новой лексикой, стимулирует ее использование в речи

Используют новую лексику в речи

T: Listen and repeat. What do these words mean in Russian?

Infant/baby, toddler, child, teenager, adult, senior citizen.

What stage are you at? How about your brothers/sisters? Your parents? Your grandparents?

6)Тренировочные упражнения на развитие навыков использования новой лексики в речи

Стимулирует использование новой лексики в новом контексте, а также перенос на личный опыт

Учатся использовать тренируемую лексику в новом контексте

8. T: Fill in the following words in the correct form: buy, change, have, start, get (х3), leave, study, work, move (х2).

9. T: Make true sentences about you and your family.

3. Feedback. Рефлексия

Подводит итоги, проводит контроль эмоционального состояния учащихся, узнает, чему сегодня научились

Осуществляют самоконтроль своей деятельности на уроке.

T: How do you feel?

What new things have you learned today?

4. Домашнее задание

Объясняет суть домашнего задания.

Принимают к сведению информацию о домашнем задании

SB, ex. 8, p. 49. Think of a famous person from our country. Collect information about him/her. Write his/her biography. Follow the plan.

Читайте также: