План урока достопримечательности сша

Обновлено: 05.07.2024

Оценить 448 0

Департамент образования администрации г. Братска

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение

Методическая разработка урока

по английскому языку

The USA . New York

для учащихся 6 классов

Разработала: Когут Виктория

Сергеевна, учитель англ.языка

Класс : 6

Планируемые результаты:

Предметные:

Формирование осознанного чтения с целью удовлетворения познавательного интереса, приобретение новой информации о США и Нью-Йорке и дальнейшего его использования.

Личностные:

• формирование ответственного отношения к учению, готовности к саморазвитию и самообразованию;

•формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками.

• формирование устойчивой учебно-познавательной мотивации и интереса к учению.

Метапредметные:

Регулятивные УУД:

• осуществление регулятивных действий самонаблюдения, самоконтроля, самооценки в процессе коммуникативной деятельности на иностранном языке;

• формирование умения самостоятельно контролировать своё время и управлять им.

Коммуникативные УУД:

• формулирование собственного мнения и позиции;

• организация и планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками;

• использование адекватных языковых средств для отображения своих чувств, мыслей, мотивов и потребностей.

ПознавательныеУУД

• построение логических рассуждений;

• освоение поискового чтения.

Приёмы, используемые на уроке:

- работа с текстом,

- работа в группах

Организационнаячасть .

T: Good morning, boys and girls. I`m glad to see you. How are you? That`s great! Let ` s start our lesson .

Основная часть.

Цель: Актуализировать имеющиеся знания, выявить затруднения и пробелы в знаниях.

Постановка цели и задач урока.

Teacher: We have already toured the USA. What can you visit in the USA?

C omplete the cluster with the proper pictures.

Учащиеся выбирают картинки, которые относятся только к достопримечательностям США.

Teacher: the USA is famous for its sights.You have chosen the Statue of Liberty, White House, The Mount Rushmore. Many of these sights we have already visited. But what are we going to see today? Please watch the video and name the theme of our lesson. (Учащиеся смотрят фильм, определяют тему урока).

Teacher : Quite right ! So, today we are talking about New York.

Б) Актуализация изученных лексических навыков.

b) Answer the questions about the USA.

You must answer on my questions.

Who discovered America?

When Christopher Columbus discovered America?

What is the official language in America?

How many states are there in the USA?

Is New York the capital of the USA?

Who is the president of America nowadays?

Which river is the longest in the USA?

What is one of the US symbols?

В) Выявление затруднений и определение проблемы урока.

Now tell me what you know about New York. What can we learn about New York?

Учащиеся не могут дать ответ на предложенные вопросы. Таким образом, определяются основные проблемные моменты, которые необходимо разрешить к концу урока.

Цель: поддержать активное восприятие изучаемого материала, расширить знания по теме, разрешить противоречия, возникшие на стадии вызова.

Read the text and complete the table:

I would like to learn

Ex.4 p. 35-36 учебник Rainbow 6. Учащиеся читают, заполняют таблицу.

Work in pairs. Ask and answer questions to each other, beginning with:

Do you agree that … ? Why … ?

Why do you think that … ?

What is the most important idea of the text?

If you were … would you … ?

После выполнения задания учащиеся обмениваются своими работами и проверяют друг друга.

3) Complete the sentences.

1) The streets and avenues in Manhattan have …and names.

a) symbols b) numbers

2) Firth Avenue is famous for the Metropolitan Museum and for its…..

a) shops b) restaurants

3) Chinatown and Little Italy are places where people come to…

a) look at the pictures b) eat

4)If you want to see some animals, go to…

a) Central Park b) Liberty Island

5) You …walk to the Statue of Liberty from Manhattan.

III . Итогурока .

Цель: суммировать и систематизировать новую информацию, оценить ее, поставить новые цели учебной деятельности.

1) Make up a poem. Use the scheme.

1строка – название темы.

2 строка – описание темы (2 прилагательных).

3 строка – характеристика темы через действие (3 глагола).

4 строка – фраза, выражающая отношение автора синквейна к теме.

5 строка – одно слово-синоним к теме.

To watch, to enjoy, to visit

There are a lot to see in New York.

The biggest city of the USA

Обучающиеся зачитывают свои синквейны.

You have shown good knowledge on the theme “New York”. Today you have the following marks…

IV. Домашнеезадание

Составить рекламный буклет о Нью-Йорке.

-What emotions do you have?


Positive Emotions Negative Emotions

got a good (bad) mark

-The lesson is over. Good bye.

Кластер для заполнения в классе

У вас недостаточно прав для добавления комментариев
Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться.
Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться.
Это займет не более 5 минут.

Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)

Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.

Заказать рецензию на методическую разработку
можно здесь

Автор программы понятие "Этикет" рассматривает в самом широком смысле, ставит очень актуальные задач. Подробнее.

Особенно ценно, что именно учитель, совместно с психологом, является автором программы адаптации реб. Подробнее.

Соглашусь с мыслью учителя о необыкновенной важности духовно-нравственного воспитания у детей в млад. Подробнее.

Замечательно, что воспитатель ставит задачу развивать коммуникативные навыки у учащихся младших клас. Подробнее.

Прекрасное раскрытие темы, очень полезные приемы и стратегии, которые используются на уроках. Думает. Подробнее.

Пройдите курс дополнительного образования по теме: Оказание первой помощи в образовательных учреждениях

Оказание первой помощи в образовательных учреждениях Пройти обучение

Благодарность руководству образовательного учреждения за поддержку и развитие профессионального потенциала педагогического работника

Диплом за отличное владение и эффективное применение современных педагогических методик в условиях реализации ФГОС

  • Свидетельство о регистрации средства массовой информации ЭЛ № ФС 77 — 58841 от 28 июля 2014 года выдано Федеральной службой по надзору в сфере связи, информационный технологий и массовых коммуникации (Роскомнадзор).
  • Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 4276 от 19.11.2020 года. Серия 78 ЛО № 0000171 Выдана Комитетом по образованию Правительства Санкт-Петербурга
  • В соответствии с Федеральной целевой программой развития системы образования на 2011–2015 гг. и проектом концепции федеральной целевой программы развития образования на 2016–2020 гг.

Урок английского языка в 5 классе.Тип урока:урок обобщения знаний.

Содержимое разработки

Урок английского языка в 5 классе.

Тема : “The sights of the USA.”

УМК : Английский язык:5 класс под редакцией М.В. Вербицкой -М.: Вентана-Граф .

-Развивающая : развивать умение самостоятельно искать, анализировать и отбирать необходимую информацию.

-Воспитательная : формировать положительную мотивацию учения ,готовность воспринимать историю и культуру другой страны.

Дидактическая задача : Реализовать системно- деятельностный подход через создание условий для формирования у обучающихся комплекса УУД (личностных, познавательных ,коммуникативных ,регулятивных ) как основы учебного сотрудничества и умения учиться в общении.

Методы обучения : беседа, мультимедийная презентация , групповая работа с текстом .

Формы обучения : фронтальная ,групповая, индивидуальная работа.

Планируемые результаты:

-личностные : - формирование мотивации изучения английского языка;

- осознание возможностей самореализации средствами иностранного языка;

- готовность воспринимать историю и культуру другой страны.

- метапредметные : - формирование и развитие умения планировать свое речевое и неречевое поведение;

- развитие коммуникативной компетенции ,в т.ч. умения взаимодействовать с одноклассниками и учителем;

- развитие навыков работы с информацией (поиск и выделение нужной информации);

- осуществление регулятивных действий самооценки в процессе коммуникативной деятельности.

1.В коммуникативной сфере :

Речевая компетенция а) в области говорения :

-передавать основную мысль прочитанного текста .

- сообщать фактическую информацию ,отвечая на вопросы разных видов.

б) в области аудирования

- воспринимать на слух и понимать в целом речь учителя ,одноклассников

в) в области чтения

-читать про себя и понимать основное/ необходимое содержание аутентичного текста ,содержащего некоторое количество неизученных языковых явлений;

Языковая компетенция

- адекватно произносить и различать на слух звуки английского языка ,соблюдать правильное ударение в словах и фразах;

- соблюдать ритмико-интонационные особенности предложений различных типов ,правильно членить предложения на смысловые группы.

Социокультурная компетенция

-получить представление о некоторых фактах из истории и культуры США,

-понимать роль владения иностранным языком в современном мире.

2.В познавательной сфере.

- уметь пользоваться стратегией чтения с извлечением нужной /основной информации ;

-развивать умение действовать по образцу при составлении собственных высказываний.

3. В ценностно-ориентационной сфере

-приобщать к ценностям мировой культуры через источники информации на английском языке.

1.Организационный момент.(мотивация учебной деятельности)

-Hello! My name is Natalia Gennadievna ! I’m your English teacher today! Sit down!

Today we have an unusual lesson .We are going to travel.

2. Речевая зарядка .

-And now tell me please : Where do you live? Which country?

P.1- I live in Russia.

T:-What else do you know countries?

-What English –speaking countries do you know? (England, Australia, Scotland, New Zealand, the USA..)

-Have you ever been to an English-speaking countries?

-Would you like to go there? –Yes.

We must know some information about this country.

So, I’ve got a letter to my e-mail. Let’s listen to it.

Guide: Hello, children! My name is Sergey! I’ll be your guide today. I know that you are going to travel. And I’ll read you the poem and you’ll try to guess: What we are going to talk about.

POEM: It’s the country of the dream

Where many Pilgrims live

Lots of cities sights and places

White and black and yellow faces.

Grand Canyon and National Parks,

Redwood trees and dangerous sharks

Hollywood and Rushmore Mount,

Did you guess what we are going to talk about?

T: What are you going to talk about?

T-Yes ,that’s right. We are going to talk about the sights of the USA. And tell me please :What can help us to travel?

-Yes, that’s right. We need a map . Look at the blackboard. It’s a map. What’s country is it ? It’s the USA.

-Children, tell me please How can we sound the theme of our lesson?( вывесить на доску )

The aim of our lesson is: to know new country and its sights and symbols.

3. Фонетическая зарядка .( аудирование )

Guide: And now children, I suggest you to listen to the song, which help us to know some new information about the USA. And try to answer the questions .

T: Children, do you understand the task?( электронный учебник ) стр .73

(на вопросы отвечают устно)прослушали песню 2 раза .

-Every traveler has a diary and a map and I suggest you such form of the diary. You must fill in the table about the USA.( показать образец , просмотреть заполнение таблиц )You need to look at your song once more and find the names of these photos. How much are they ?Let’s count. _Yes ,5 photos.

Did you notice that not all columns are filled? 3 columns are missing. I have another video for you. You watch it ,it may help us to fill in the tables.

( Предлагается 3 текста )

Guide: Children, I sent you 3 letters with texts. I suggest you to read them .While reading these texts you ‘ll know some new interesting information about the USA.

T: So. I have 3 envelopes with texts. The texts are different. Your task is to find some new information about the USA. First of all, you need to sit into 3 groups. Pay attention to your symbols and take your sits.

TASK: 1) Read the text

2) Find the information and fill the tables

3)Change your information.

Звучит музыка .

Your time is up. Choose one pupil and change the information.

New York is the biggest city in the United States of America. Manhattan is part of New York. Giant redwood trees grow in the mountains near the West Coast of the United States. Washington D.C. is the capital of the USA. The president of the USA lives in the White House in Washington,D.C. The rocks in the Grand Canyon are very colorful. They are red ,purple ,grey and green. At Mount Rushmore you can see the heads of four American presidents carved into the rock. The heads are twenty-seven meters long.

New York is the biggest city in the United States of America. Manhattan is part of New York. Giant redwood trees grow in the mountains near the West Coast of the United States. Washington D.C. is the capital of the USA. The president of the USA lives in the White House in Washington, D.C. The rocks in the Grand Canyon are very colorful. They are red ,purple ,grey and green. There is the Statue of Liberty on Liberty Island in New York. It was a gift to the United States from the people of France. The author of the statue is the French sculptor Frederic Auguste Bartholdi.

New York is the biggest city in the United States of America. Manhattan is part of New York. Giant redwood trees grow in the mountains near the West Coast of the United States. Washington D.C. is the capital of the USA. The president of the USA lives in the White House in Washington, D.C. The rocks in the Grand Canyon are very colorful. They are red ,purple ,grey and green. Hollywood is a neighborhood in Los Angeles, California - situated west-northwest of Downtown Los Angeles. It is also a major center of U.S. television industry.

ИТОГ : Ok ,children we’ve made all the tasks and filled our diary.

Look at the map and name the sights. (Grand Canyon, White House, Disney world, Tennessee, redwood tree.)Rushmore, the statue of liberty, Washington.

Guide: Children, I see you‘ve done your tasks. But I’d like to know, what have you learnt today?

Работа с презентацией .

You had a success .You are talented pupils. I wish you good luck.

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Зарегистрироваться 15–17 марта 2022 г.

Учебно-методическая разработка в 11 классе по теме

“Достопримечательности США ”

Тема : Раздел 4. Социокультурный портрет Канады и США. Урок 5. “Достопримечательности США”

Коммуникативная ситуация: Говорение (монологическая речь)

Тип урока: Комбинированный урок, урок комплексного применения знаний, умений, навыков; изучения лексических единиц.

Цель : формирование коммуникативной компетенции учащихся в рамках предложенной коммуникативной ситуации .

Прогнозируемый результат : к окончанию урока учащиеся смогут составить монологическое высказывание о достопримечательностях США.

Задачи: Образовательные : Создать условия для использования нового лексического материала услышанного на уроке;

Развивающие : Создать условия для успешного овладения основными видами мыслительной деятельности;

Воспитательные : Содействовать расширению кругозора учащихся, создать условия для развития уважительного отношения к иноязычной культуре;

Методы: коммуникативный, интерактивный.

Формы деятельности: фронтальная, индивидуальна, парная, групповая.

Учебно-методическое обеспечение: учебник 11 класс, английский язык, Н.В. Юхнель, и др 2012; презентация, раздаточный материал.; компьютер, аудиоматериалы.

Ход урока

1. Warming-up

Good afternoon, Dear ladies and gentlemen, You are welcome on our tour. I’m glad to see you. How are you today?

Are you ready to start? Let’s get started!

Actualization of personal experience : Look at the screen. Let’s read some quotes “ Sometimes people call me an idealist. Well, that is the way I know I am an American. America is the only idealistic nation in the world. ~Woodrow Wilson ”.

This country will not be a good place for any of us to live in unless we make it a good place for all of us to live in. ~Theodore Roosevelt, 1901

Watching : Have you ever been to the USA? Let’s read then and translate the quotes?

“Every immigrant who comes here should be required within five years to learn English or leave the country.”

― Theodore Roosevelt

America is not a country, it’s a business.

- “There is not a Black America and a White American and Latino America and Asian America = there’s the United States of America.”

– Barack Obama

Let me tell you a few words about the aims of our lesson. What is your favorite? Can you describe your choose?

Today we are going to talk about “ Sights of The USA”. Please work in pairs to answer question: What do you know about The USA ?

2. Checking up homework

Let’s check your homework. Work in pairs.

What is a sight? Let’s revise your homework. It was to build up a dialogue.

Please work in pairs and use the rule. You’ve got 2 minutes. Role-play the conversation with your partner. Who would like to present the dialog?

1. Sights to see in the USA

A: New York is an amazing city! Don’t you think …(name)…?

B: Yes, I ‘ve always dreamt to visit this city.

A: In my opinion, if you want to see all, you need to stay here at least for a week.

B: I agree. We haven’t got any time.

A: What do you want to know? …

3. Listening and speaking

1. What sort of tour is it?

2. What is the most popular tourist sight?

3. What sight is golden?

4. What is the recreational aria most beautiful ?

5. What are Niagara falls?

Pre-reading : There are some proverbs and saying about sights and the USA, because this topic is very important for people. You can see the most meaningful proverb. Try to find Russian equivalent.

3. Vocabulary Practice

Speaking about famous destinations. Let’s divide into two groups. Take them and find your group. English words with English, but the words with translation in the other group. Let’s read new words and match with their translation.

book in advance -

be a paradise for

быть настоящим раем

плата за вход (куда-л.)

Translate from Russian into English. What is the most famous sight of the USA?

4. Reading activity

Have you ever been in New York? Well, It’s really difficult to answer. Let’s read the sights of the USA and translate them. I’ve got some definitions, take them and stick to one of the pictures accordingly. Translate the sentences.

Get the best panoramic view of New York City from its highest viewing point, New York’s best known building - the Empire State Building Ob­servatory. Whether on a clear day or a starry night, this stop is a must for any visitor, which explains why there are such long lines there.

NB! To avoid long waits, get there either very early or very late.

Working hours: from 8am to 2am, seven days a week.

Admission fees: adults $22; students $20; children (6-11) $16.

The biggest and most beautiful park in New York City. Central Park has offered an escape from the concrete jungle of New York City for over 150 years. It offers a lot of things to do for visitors to New York City. You can visit concerts, watch birds, take a walk, a ride in a boat or just enjoy a picnic in Central Park and discover for yourself why Central Park is so popular.

Open all year. Closed only in the early morning from 1am to 6am.

Admission: free.

The liveliest square of New York is known for its many Broadway theatres, cinemas and billboards. It is one of those places that make New York a city that never sleeps. Enjoy lots of cafes, restaurants and nightclubs right in the

middle of Manhattan. This is the famous square where all New Yorkers celebrate New Year.

Open 24 hours a day all year round.

Admission: free.

D. Ground Zero

The 9/1 1 Memorial is the place where the famous World Trade Center twin towers stood. Now the memorial and the museum on this place are a place to pay respect to the victims of the attacks that happened on September 11, 2001.

Open from Monday to Sunday, from 12 pm to 3 pm.

Admission fees: adults $15. Admission to the Monument is free.

H. Macy’s Department Store

No visit to New York would be complete without a visit to the world’s largest store - Macy’s department store. Built in 1902, Herald Square was the first building to have the modern day lift. The store covers an entire city block with ten levels of the latest fashions for you and your home.

NB! Only now! Discount for students from 3pm to 5pm - 75% off!

After-reading : We’ve got handouts, ask questions and find out the results: 1. What is the most popular sight of the USA. so on

5. Physical activity

Pupils, Stand up! Let’s pack you language! Rise your left hand and put a blue shirt to your bag, take a red cap to your bag, put your pens and books. Time is over let’s run to the airport. Run to me and stand in the que for living your day books like a ticket. Turn round and back to your sit. Are you ready we’re flying to New York.

6. Summery and Speaking.

Wok in pairs. You are students. You have come to New York City for visiting your friend Max. Try to visit as much possible sights of New York. What would you like to visit? Pupils speaking about their favorite sights of the USA.

Let’s summarize what we’ve done today. Today we’ve visited a lot of sights in the USA. What new have you learnt about it? Give me a piece of advice on what sights to see in the USA?

It’s time write down your homework. Please, open your day books write down your homework. Write an essay about sights of the USA.

Let’s summarize what we’ve done today. Yes, that’s the right answer. Good job! Thanks for your creative work! The lesson is over. Good-by!

Нажмите, чтобы узнать подробности

Обучающие: применение полученных знаний на практике, оперирование имеющимся потенциалом в конкретной ситуации, закрепление умения и навыков монологической речи, практика аудирования и чтения.

Воспитательные: воспитание уважительного отношения друг к другу, взаимопомощи, воспитание позитивного отношения к культуре страны изучаемого языка, формирование мотивации к изучению английского языка.

Развивающие: развитие умения работать индивидуально, в коллективе, развитие познавательного интереса к культуре другой страны, закрепление умения наблюдать, сравнивать, развитие творческих способностей.

Компенсаторные: пользоваться языковой и контекстуальной догадкой (интернациональные слова, вычленение ключевых слов текста)

Тип урока: Урок закрепления и применения знаний на практике (с использованием ИКТ).

Формы работы на уроке:

Оснащение урока:

компьютер (с колонками), проектор, экран

1. Организационный момент – 2 мин.

2. Этап повторения пройденной лексики (речевая разминка) – 5 минут.

3. Этап закрепления пройденного материала – 35 минут.

4. Этап подведения итогов и записи домашнего задания – 3 минуты.

1. Организационный момент – 2 мин.

Teacher: Good morning, boys and girls! I’m very glad to see you again. I hope you are in a good mood today, and I think that our work will be interesting, pleasant and useful.

Who is absent today?

Students: Nobody is absent today.

2. Этап повторения пройденной лексики (речевая разминка) – 5 минут.

Teacher: Today our lesson is devoted to the United States of America. The aims of our lesson are to revise the material about America, to speak about its sights, capital and its symbols. But firstly lets begin with warming up. Read some geographical names and then answer my questions. Be very attentive, students.

Students: Missouri |mɪˈzʊəri| , Texas , Cordilleras, Boston, Ontario, Superior, Colorado, Rockies, Chicago, Arizona, Appalachians, Michigan, Florida, Hudson, Los Angeles, Washington, DC

Teacher: Good for you, students. Now questions.

1. 1.What is the capital of the USA? (Washington, DC)

2.How is the flag of the US called? (Stars and Stripes)

3.How many stars are there on the flag of the USA? (50)

4.How many stripes are there on the flag of the USA? (13)

5.Why are there 13 stripes on the flag of the USA? (There is one stripe for each of the first 13 colonies of the USA)

6.What is the official national symbol of the USA? (The bald eagle)

7.What does the eagle have? (An olive branch and arrows)

8.What does an olive branch mean? (A symbol of peace)

9.What do arrows mean? (A symbol of strength)

10.Where can we see the Statue of Liberty? (In New York on Liberty Island).

Teacher: The warming up is over. Are you ready to continue?

3. Этап закрепления пройденного материала – 35 минут.

Teacher: Today we have an unusual lesson. Meet our special guest from America.

Guest: Hello, boys and girls. Let me introduce myself. My name is Helen. I am from America, state Michigan, Detroit. I am a specialist at general Motors. We are planning to invite you for practice in our company. You get a chance to improve your English and get knowledge in machinery and metalworking. But firstly you should do some tasks and exercises. Let’s begin with the capital of the USA, tell me about it please.

Teacher: Dima welcome. Be attentive students. Listen to him and ask him some questions.

Student: презентация о Вашингтоне, округ Колумбия (Дмитрий Шалаев) Приложение 1

Washington, DC is the capital of the United States of America. (Вашингтон,округ Колумбя – столица США).
D.C. is an independent territory, not a part of any of the States. (Округ Колумбия независимая территория).
Washington was founded in 1791 and named in honor of George Washington, the first American President. (Вашингтон был основан в 1791 и назван в честь Джорджа Вашингтона, первого американского президента)

Washington is situated in the mouth of the Potomac river and borders on Virginia to the southwest and Maryland on all other sides. (Вашингтон находится в устье реки Потомак и граничит на юго-западе с Вирджинией и штатом Мерилэнд со всех других сторон).

The permanent population is over 600 thousand people; due to the arrival of commuters during the working week it is increased to one million. (Постоянное население свыше 600 тысяч человек, из-за приезда жителей пригородной зоны во время рабочей недели оно увеличивается до 1млн).

There are a lot of Governmental offices, but the best known and the most important for the country’s life are the White House and the Capitol. The Capitol is the seat of the Congress. The corner stone of the Congress was laid by George Washington in 1790. The Congress has two chambers: the House of Representatives and the Senate. (Здесь много правительственных офисов, но самые известные и важные для жизни страны это Белый дом и Капитолий. Капитолий – место заседания конгресса. Первый камень Конгресса был заложен Д.Вашингтоном в 1790. Конгресс имеет две палаты:палата представителей и сенат).

The White House is the official residence of the President of the USA. It was built in 1799.It is a three – storeyed house where the President and his family live. At the same time it is the place where official receptions are held and the administration gathers for the meetings.

(Белый дом – официальная резиденция президента США. Он был построен в 1799. Это трех этажное здание, где президент и его семья живут. В то же время это место, официальных приемов и встреч).

Thousands of tourists come to see the capital of the country. There is a lot to be seen: Thomas Jefferson Memorial, the Liberty of Congress, the Washington Monument. The Washington Monument is the most remarkable of these: it is a colomn rising 160 metres, and from the top of it the visitors can enjoy the view of the city.

(Тысячи туристов приезжают посетить столицу. Здесь много достопримечательностей: Мемориал Джефферсона, библиотека Конгресса, монумент Вашингтона. Монумент Вашингтона – самый выдающийся из всех, это колона высотой 160м).

Among the attractions of the capital it is necessary to mention the museums: the National Gallery of Art, the National Museum of History and Technology.
(Среди достопримечательностей необходимо упомянуть музеи: Национальная галерея искусств, Национальный музей истории и технологии.)

Guest: The task is perfectly done, thank you. Now I want you to listen to some dialogue. Imagine that you visited the USA.

Students: диалог (Малин Илья и Шешенин Максим) Приложение 2

A:Where have you spent your summer holidays this year?

B:Well, I have visited some of my relatives and have been to the USA.

Really? How did you manage to do that?

A:You know, I am fond of research work. I have won a scholarship to complete my research in the USA.

B:I am very glad for you! Did you manage to find new friends there?

A:Of course, I had an excellent opportunity to improve my English with native speakers and learn something new about their country.

B:What are you going to do next?

A:I am going to work further on my project. I think I will apply for a stipend next year as well.

B:If you know a foreign language, it is easier to travel and to work on a scientific project abroad.

A:I fully agree with you.

Guest: I liked your dialogue very much, thank you students. Let’s speak about the greatest people - the first president of the America George Washington.

Teacher: Lets listen to Pavel and ask him some questions.

Student: презентация про Джорджа Вашингтона (Павел Чурапин) Приложение 3.

George Washington is the first President of the United States of America. This post he held from 1789 to 1797.

(Д.Вашингтон-первый президент США. Этот пост он занимал с 1789 по 1797 года.)

Washington was born in 1732 in Virginia (USA), which was a British colony. (Вашингтон родился в 1732 году в Вирджинии, которая была Британской колонией. )

At 21 he joined the British army. Retired in the rank of Colonel. (В 21 год присоединился к Британской армии, вышел в ранге полковника.)

Washington decided to become a farmer and settled in his estate. (Д. Вашингтон решил стать фермером и поселился в поместье.)
In 1775 he became commander of the army of American colonists. In 1783 Americans gained independence and formed the USA. (В 1775 он стал главнокомандующим армии американских колонистов. В 1783 американцы завоевали независимость и образовали США.)

Washington did not want to hold public office, but in 1789 was elected the first President of the United States and took on this responsibility. (Вашингтон не хотел быть государственным служащим, но в 1789 был избран первым президентом США и взял на себя эту ответственность.)

George Washington died in 1799. (Джордж Вашингтон умер в 1799 году.)

Guest: Your work is well done, thank you. I’ve learnt some interesting facts. Now your next task is to listen to some information about American sights and symbols. You have to guess the sights.

Students: видео (Шешенин Максим, Полянская Александра) Приложение 4

1.The flag of the USA.

2.The White House.

3.The Statue of Liberty.

5.The Liberty Bell.

1.It was built in New York Harbor in 1886. It was a gift from the people of France to America. About 12 million immigrants passed through New York when they came to America. It was the symbol of friendship between two countries. Now it is America’s symbol of freedom. (3)

2.It is one of the most beautiful places in the capital of the USA. It is the part where the President of the USA lives and works and it is not open to the public. It consists of 132 rooms. You can visit the library, the Red Room, the Blue Room and the Green Room which have some fantastic old furniture. (2)

3.It is rang out in July 1776 in Philadelphia, when the Declaration of Independence was signed by Congress. It rang out at every event of national importance until it cracked in 1835. Now it is on display in Independence Hall in Philadelphia, but it never rings. It weighs over a ton and it is 12 feet wide at the bottom. (5)

4.It is the center of the theater in New York. The lights from all the theaters and advertisements are very bright. On the New Year’s Eve on the 31 of December crowds of people stand in it and wait for midnight. At midnight everyone shouts, “Happy New Year!” to everyone else. (4)

5.It was made by Betsy Ross during the War of Independence on January 1, 1776. It had 7 red and 6 white stripes for the 13 American colonies, and there were 13 stars in the field of blue in the corner. Now it has 50 stars for the 50 states. But the number of stripes is the same-13. (1)

Teacher: Let’s check the task, students. Excellent work.

Guest: Students, I am impressed by your work. And now the last task for you. I`ll read the text, you`ll listen and fill in the gaps in your papers. Listen carefully.

Lincoln's memorial is the second for the sizes, the importance and popularity a monument of the USA after Statue of Liberty. It constructed in 1914-1922 in the style Ancient Greek temples. Abraham Lincoln was the sixteenth president of the USA. He was against slavery. Lincoln became a symbol of the American Dream. He was a lawyer.

Test (Lincoln's memorial)

1. Lincoln's memorial was constructed in ___________.

2. The style of Lincoln's memorial is _______________.

3. Abraham Lincoln was_________________________.

4. He was against_______________________________.

5. Lincoln became______________________________.

4. Этап подведения итогов и записи домашнего задания – 3 минуты.

Teacher: Now let’s check the work. Very well done.

Guest: Students, you work hard today. Thank you very much for your active and creative work. And in order to choose the best of you, at home you should write an essay why you’d like to have practice in the USA.

Teacher: So students did you like the lesson? Was it unusual for you? I liked your work today. You memorized some information about the USA. It was our purpose for today. Your marks are…you may be free.

Читайте также: