Interrogative pronouns план урока

Обновлено: 04.07.2024

Совершенствование речевых навыков, актуализация изученного материала по теме.

Задачи урока:

Практическая:

1) семантизация лексики;

2) совершенствование фонетических навыков;

3) развитие навыков диалогической речи;

Познавательная: Расширение лексического и грамматического кругозора.

Развивающая: Развитие фонематического слуха и произвольного внимания.

Воспитательная: воспитание культуры и вежливости, интереса к изучаемому предмету.

Тип урока: урок закрепления знаний.

Форма урока: стандартная

Оснащение: картинки, слайды со схемами вопросов.

I ) Организационный момент.

Good morning, children! I am glad to see you. I hope you are fine. How are you, children?

-What is the date today? What day of the week is today? Who is absent? Why is he (she) absent? What’s the weather like today? What’s temperature today? Are you ready for a lesson?

II )Речевая зарядка.

Введение в языковую среду. Постановка задач урока

What are we going to speak about? (Pupils answer).

Yes, you are absolutely right. We are going to speak different types of questions.

Do you often use questions in your speech?

What kind of questions do you know? Let’s name them (Pupils answer).

Now tell me please, what’s the Russian for:

a general question

a question to the subject

tail-questions (or tag-questions) (Pupils answer)


III ) Фонетическая зарядка.

Let’s read and translate some useful words, you can see them on the blackboard.

an auxiliary verb

the first form of the verb

the second form of the verb

the third form of the verb

IV ) Грамматический практикум

a) Now tell me please, how is General question formed. (Pupils answer)

All right, let’s write the scheme on the blackboard.

An auxiliary verb = a pronoun = a predicate and other members of the sentence.

Let’s write the example… What ’ s the English for : Она всегда ходит в школу?

Yes, you are right. “Does she always go to school?”

Now tell me, what auxiliary verbs do you know? (Pupils answer and give examples)

Did she watch TV yesterday?

Will she go to school tomorrow?

Is she dancing now?

Was she sitting at the table when he came in?

Must you wash your hands?

What else do we know about these questions? They require answers “Yes” or “No”.

What’s the Russian for ‘require’? Yes, you are right – ‘ требовать ’

Who can give me the example?

E.g.: Do you know Egor? – Yes, I do.

(Pupils ask questions to each other and answer them)

b) Let’s turn to a Question to the subject.

How is it formed? Does it require an auxiliary verb? (Pupils answer)

Now let’s write the scheme.

Who (i.e. an interrogative word) = a predicate and other members of the sentence

Saying Who, we mean (he, she or it), so the ending depends on it. (Paul, translate my sentence)

Thank you. Let’s write down some examples.

Who is listening to music?

Who will help me?”

Now I want to listen to your examples. (Pupils give their examples)

c) And what about Special questions? What do we know about them?

So, the scheme is:

An interrogative word = an auxiliary verb = a pronoun = a predicate and other members of the sentence (of course without the one we are asking about)

By the way, what interrogative words do you know? (Pupils answer)

Possible answers: what, what … do, where, when, how many, how much ….

And what about the examples? (Pupils ask questions to each other and answer them)

Possible variants: Where do you live? – I live in Troitsk?

When did you go to school yesterday? – I went to school at 8 o’clock yesterday.

d) We don’t often use Alternative questions, but we also need them.

So, they are formed as general questions but there is a special word OR and we must give the variant.

E.g.: Do you live in Moscow or in London?

Is she dancing or eating?

(Pupils ask questions to each other and answer them)

e) And now, your favourite Tail-questions.

Of course, you remember that we leave the sentence without any changes, but we write the tail, which consists of an auxiliary verb (+not) + a pronoun. Nick, translate the sentence.

If the sentence is positive, the tail is negative and otherwise.

So, what about the examples?

He lives in Odessa, doesn’t he?

We can’t sing, can we?

What about your variants? (Pupils ask questions to each other and answer them)

Well, do you remember how we translate this tail into Russian? Right you are – ‘не так ли, не правда ли?’

V ) Развитие навыков диалогической речи.

Let’s try to imagine that you meet your classmate for the first time and want to make friends with him. Make up the dialogues using all types of questions. I give you 5 Minutes.

(Pupils make up dialogues and answer them)

VI ) Заключительный этап. Подведение итогов.

Your marks for the lessons are…

Now open your day-books, write down you home task…

Thank you for your work, you were very active, it was a pleasure to work with you.

You may be free. Have a nice day.

Список использованной литературы

Верещагина И.Н., Афанасьева О.В. Английский язык 4 класс (ч.2) – Учебник для 4 класса школ с углублённым изучением английского языка – М.: Просвещение, 2008

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ask Ss if they remember any questions from questionnaire. Elicit a few examples and write interrogative pronouns.

Ss give more interrogative pronouns and tell the purpose of using them. Elicit answers from Ss around the class.

To practise interrogative pronouns

Explain the task and allow Ss some time to complete the text. Check Ss’ answers by asking various Ss to read out the completed text. What kinds of questions have the Ss made?

To practise asking and answering questions making special questions

Play the recording with pauses for Ss to listen and repeat chorally or individually. Pay special attention to Ss’ pronunciation and intonation and correct where necessary.

Read the task aloud and draw Ss’ attention to the prompts, then read out the example.

Ss complete the task in pairs. Monitor the activity around the class and ask some Ss to ask and answer in front of the class

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Зарегистрироваться 15–17 марта 2022 г.

Тема урока: Вопросительные местоимения ( Interrogative Pronouns )

план-конспект составил:

преподаватель английского языка Копылова Е. Ю.

- сформировать у обучающихся представление о вопросительных местоимениях английского языка.

1) выделить группу вопросительных местоимений;

2) сформировать у обучающихся представление о вопросительных местоимениях, их грамматических особенностях, функциях в предложении;

3) научить употреблять в речи вопросительные местоимения на уровне подстановочных и трансформационных упражнений.

1) развивать интеллектуальные качества обучающихся, познавательный интерес и компетенции в области языковой подготовки;

2) сформировать мотивацию к самостоятельному поиску необходимой информации;

3) развивать самостоятельность, умение использовать справочную информацию;

1) воспитывать потребность в осмыслении и систематизации полученной информации;

2) воспитывать у обучающихся аккуратность при выполнении практических заданий.

Учебные вопросы:

Функции вопросительных местоимений в предложении.

Время урока: 40 минут.

Место проведения урока: кабинет иностранного языка.

Тип урока: урок изучение нового материала.

Метод проведения урока: сочетание фронтальной и индивидуальной работы с обучающимися.

Форма проведения урока: лекция и учебный практикум.

Оборудование и оснащение:

Учебник английского языка для 10 класса. Под редакцией В.Г. Тимофеева. - М.: Академия, 2009.

Учебник английского языка для 10 класса. Под редакцией Л.И. Кравцовой. - М.: Высшая школа, 2003.

Учебник английского языка для учреждений НПО. Под редакцией И.П. Агабекян. – Ростов н/Дону: Феникс, 2008.

Минаев Ю.Л. Справочное пособие. Английский язык в таблицах. - М.: Дрофа, Русский язык, 2000.

2) дидактический материал (раздаточный материал: текст лекции и практические задания).

1. Организационная часть.

Начало урока. Приветствие.

Отметка по журналу теоретического обучения присутствующих и отсутствующих обучающихся.

Проверка готовности обучающихся к уроку.

2. Актуализация темы урока

Вопросительные местоимения представляют собой вещи или понятия, которые мы не знаем и о которых задаем вопросы.

При помощи этих местоимений мы можем уточнить у собеседника, когда и где происходили события, для чего было совершено действие, при каких условиях и т.д.

3. Основная часть (с составлением краткого конспекта обучающимися по ходу объяснения учебного материала преподавателем) .

ВОПРОСИТЕЛЬНЫЕ МЕСТОИМЕНИЯ

Вопросительные местоимения в английском языке используются для постановки вопросов. Некоторые из них могут указывать только людей (например, " Who ") а некоторые на предметы и на людей (например, " What "). Они не делятся на единственное и множественное число, поэтому имеют только одну форму. Вопросительные местоимения вводят т.н. специальные вопросы , на которые нельзя ответить просто "да" или "нет".

Существуют следующие английские вопросительные местоимения:

who? – кто?
whom? – кого? кому?
what? – что? какой?
which? – какой? который?
whose? – чей?

Например :
What is her phone number?
Какой у нее номер телефона?

What do you want?
Что вам нужно?

Как видно из таблицы, вопросительные местоимения в предложении могут выполнять функции подлежащего, дополнения или притяжательного местоимения.

Притяжательное местоимение

Местоимение who относится к лицам и употребляется без последующего существительного или местоимения. При употреблении who сказуемое, как правило, имеет форму единственного числа.

Например :
Who is in charge here?
Кто здесь главный ?

Исключения составляют те случаи, когда спрашивающему известно, что ответом на его вопрос будет существительное во множественном числе.

Например :
Who were standing there?
Кто там стоял ?

Местоимение whom является формой косвенного падежа местоимения who и используется в качестве вопросительного слова в функции дополнения, особенно в официальном стиле. В разговорной речи эти функции выполняет местоимение who .

Например:
Whom did you phone? (= Who did you phone?)
Кому вы звонили ? ( Первый вариант несет более формальный оттенок. )

For whom will you vote?
За кого вы будете голосовать? ( Официальная речь. )

Местоимение what имеет два значения – "что?" и "какой?". В значении "что?" местоимение what используется отдельно, в то время как в значении "какой?" местоимение what входит в состав вопросительной группы, стоящей во главе вопроса.

Например :
What is your name?
Как вас зовут ?

What film are you watching?
Какой фильм вы смотрите?

Местоимение which переводится как "какой?", "который?" и предлагает выбор из ограниченного количества предметов, в отличии от местоимения what , которое требует, скорее, характеристик, или же предлагает выбор из неограниченного количества, заранее не определенного.

Например :
Which jumper do you like?
Какой джемпер вам нравится? ( Имеется в виду, какой-то один из нескольких представленных. )

What jumpers do you like?
Какие джемперы вам нравятся? ( Имеется в виду вообще, относительно раскраски, модели, и т.п. )

Оба местоимения – и Which, и What используются в вопросительных предложениях, и оба переводятся как " какой ", " какие ", и т.д. Which может также переводиться как " который ", " которые ", и т.д.

Например :
What movie did you go to see?
Какой фильм ты ходил смотреть?

Например :
Which shoes should I wear with this dress – my blue ones or my black ones?
Какие туфли мне одеть вместе с этим платьем – синие или черные?

Часто в одних и тех же ситуациях можно использовать и Which , и What , в зависимости от того, что подразумевает говорящий.

Например :
Which bus goes into the centre?
Какой автобус едет в центр?

What bus shall I take?
На какой автобус мне нужно сесть?

Оба предложения возможны. В первом предложении говорящий, вероятно, подразумевает меньшее количество возможных автобусов, чем во втором предложении.

Местоимение whose – "чей?" в предложении выполняет функции притяжательных местоимений, выражая принадлежность. И может употребляться непосредственно перед существительным, к которому относится, или использоваться самостоятельно, без последующего существительного, аналогично абсолютной форме притяжательных местоимений.

Например :
Whose car did you drive in?
В чьей машине вы ехали?

Whose is this book?
Чья это книга ?

4. Практическая часть.

Обучающиеся выполняют грамматические упражнения. Преподаватель индивидуально поясняет непонятные моменты.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока по английскому языку по теме: "Kazakhstan 2050. Personal, reflexive, interrogative pronouns". Урок содержит задания по работе с текстом, его понимание, упражнения по грамматике. Задания подходят для учащихся со средними знаниями английского языка. Данный урок был подготовлен для студентов 1 курса технических специальностей.

сабақтың № _______ __________тобы күні _________

№ урока__________ группа ________ дата _________

Сабақтың тақырыбы

Тема урока Kazakhstan 2050. Personal, reflexive, interrogative pronouns.

Сабақтың мақсаттары

Совершенствовать лексико-грамматические, произносительные, аудитивные навыки, навыки чтения, устной и письменной речи;

Развивать познавательные процессы (внимание, зрительную и слуховую память, логическое и лингвистическое мышление, воображение), продолжать формирование умения анализировать, синтезировать, сравнивать и обобщать лексико-грамматические явления в устной и письменной речи;

Формировать способности работать в группах и самостоятельно, воспитывать толерантное отношение к своему народу, потребности и способности понимать их образ жизни и культуру;

Сабақтың түрі

Тип урока Комбинированный урок

Оқу құралдары

Средства обучения сл.учителя, учебник, карточки, словарь, ПК.

Сабақтың мазмұны

Содержание урока

Ұйымдастыру кезеңі

Организационный этап.

Teacher: Good morning, dear students! I’m glad to see you at our lesson today. What date is today? What day is it today? What is the day of the week today? Who is absent today? Are you ready for the lesson?

Students: Good morning teacher, we glad to see you. Today is ___. Today is ____. Today is ____. … are absent. Yes, we are.

Білімдерінің жан-жақты тексерісі

Всесторонняя проверка знаний.

T: Our lesson I would like to start to repeat all information about Kazakhstan. Choose the right answer. (Test)

Оқушылардың жаңа материалды белсенді және саналы түрде игеруіне дайындығы

Подготовка учащихся к активному и сознательному усвоению нового материала.

T: I would like to start to speak our new theme with a picture. What is it? And what is the theme of our lesson?


T: Ok, you absolutely right, It’s a symbol of “KAZAKHSTAN-2050′′ STRATEGY. And the theme of our lesson are “Kazakhstan 2050” and the grammar theme is “Personal, reflexive, interrogative pronouns. Possessive Case”. But what do you know about it? I said about it with your class teacher.

Жаңа білімдерді игеру

Усвоение новых знаний

T: Read the text about the strategy and then you will have a task about it.

The goal: preserving the nation’s high rate of economic growth.

In his annual State-of-the-Nation address, President Nursultan Nazarbayev outlined a new strategy for Kazakhstan’s development through 2050, which is designed to serve as a coherent continuation of the Kazakhstan-2030 Strategy.

In his speech delivered on the eve of the country’s Independence Day, Nazarbayev announced a series of milestone reforms in all spheres of the nation’s life. He laid out a strategy for the country, calling for better governance, improvement of the welfare and tax systems, support for small- and medium-sized businesses, and development of infrastructure.

Currently ranked as the 51st most competitive country in the world, Kazakhstan, according to Nazarbayev, should be ranked among the 30 most advanced nations by 2050. To do so, Kazakhstan will need to integrate its economy into the global and regional environments by capitalizing on its transit potential and bolstering information technology capabilities.

As an oil-rich country and a reliable international partner, Kazakhstan will lift the existing subsoil use moratorium in an effort to become “a regional magnet for investment.” This would be done in exchange for advanced technologies and the creation of new production.

The President also tasked the government to increase the share of agriculture of the country’s GDP fivefold by 2050 through a series of measures including government stimulus packages. Nazarbayev asked the government to lift all licenses and permits not directly affecting safety in the first half of 2013. He also said it was necessary to redistribute responsibilities so a second wave of privatization of non-strategic enterprises can begin.

V. Жаңа білімдерді бекіту

Закрепление новых знаний.

T: Translate the word combination: сохранение высоких темпов нации, последовательного продолжения, ряд поэтапных реформ, стратегия страны, поддержка малого и среднего бизнеса, укрепление потенциала, передовые технологии.

Grammar construction: Personal, reflexive, interrogative pronouns.

Today we will say about pronoun. Which types of pronoun do you know?


Напишите личные местоимения (he, she, it, they), заменяющие существительные.

Н-р: a strawberry (клубника) – it ; balls (мячи) – they.

cheese 11. a fox

stars 12. people

Robert 13. policemen

grandmother 14. a post-office

a newspaper 15. a son

teeth 16. a wife

a tooth 17. weather

petrol 18. a king

Julia 19. animals

toys 20. a horse

Замените подчеркнутые слова личными местоимениями.

Н-р: I saw Bob yesterday, but Bob didn’t see me. – I saw him yesterday, but he didn’t see me. (Я видела его вчера, но он не видел меня.)

Jack and I met Samantha. Samantha gave Jack and me a letter for you. Take the letter.

Den and Mike are leaving for New York. I am driving Den and Mike to the airport.

I’m calling Alex. I haven’t seen Alex for ages. And Alex isn’t at school.

Let’s go to the library with Peter and me. Peter and I need some books in Japanese.

Here is our cat Felix. Felix is hungry. I will feed Felix.

Переведите предложения, обращая внимание на возвратные местоимения.

I devoted myself to painting.

Make yourselves comfortable and help yourselves to the biscuits.

He found himself alone in a deep forest.

John defended himself with all his might.

Anna herself knitted a sweater.

Я посвятила себя живописи.

Устраивайтесь поудобнее и угощайтесь печеньем.

Он очутился один в глубоком лесу.

Джон защищался изо всех сил.

Анна сама связала свитер.

Which question word is used to put the question to the italic type word or expression?

who, how, what, where, when, why, whom, with whom

Jill phoned Amanda.

Jane likes spaghetti so much.

We can start working on Monday.

The last test was the easiest.

Janet met her friend at a party.

Molly doesn't want to dance with Greg.

Megan's worried about the test.

We have seen this cartoon five times.

My boyfriend's family has got a flat on the seventy-fifth floor.

It isn't hot in England in the winter.

Ann’s cousins are going to the concert tonight.

Jannat was upset because she wasn't invited to the concert.

I'd like to listen to the radio.

They went on an excursion by train.

Molly borrowed money from my sisters.

Key: 1 whom, 2 who, 3 when, 4 what, 5 where, 6 with whom, 7 what, 8 how many, 9 where, 10 when, 11 where, 12 why, 13 what, 14 how, 15 whom

VI. Үй тапсырмасы

Домашнее задание.

Teacher: Our lesson is over. We've made so much today. Write down your homework p 539, ex. 3Your marks are ____. Good bye! The lesson is over.

Цель урока: Формирование навыка употребления грамматического явления в речи.

Задачи:

Познакомить учащихся с новым грамматическим материалом (абсолютная форма притяжательных местоимений).

Совершенствовать навыки работы с интерактивной доской.

Оборудование: приложение к интерактивной доске, учебник

Ход урока

Подготовительный этап

Организационный момент: приветствие учителя

Good morning, children!

I am glad to see you!

What date is it today?

What day is it today?

Who is absent? Why?

What time is it now?

What is the weather like today?

How are you? Are you OK?

Фонетическая зарядка

Humpty Dumpty sat on the wall

Humpty Dumpty had a great fall.

All the King’s horses and all the King’s men

Couldn’t put Humpty together again..

Учащиеся повторяют за учителем хором по 1 строчке, затем все стихотворение

Речевая разминка

Look at the slide . ( Сейчас вы должны прочитать слова по транскрипции):

[bɪg], [slt], [ʃɔ:t], [ðen], [bʊk], [bɔɪ], [fu:t], [wɜ:d], [wɜ:k], [pʊə], [neɪm], [mјu:zɪk], [mʌðǝ], [mɔ:nɪŋ], [gǝʊ], [hɔ:l], [fru:t], [deɪt], [dɔ:tə].

Проверка домашнего задания.(работа в пароах. Дети читают диалог)

Основной этап

Ознакомление учащихся с формой притяжательных местоимений

What pronouns do you know?

What possessive pronouns can you name?

Объяснение новой темы.

Местоимения – это слова которые не имеют своего конкретного значения, но часто заменяют собой существительные, прилагательные, числительные.

Притяжательные местоимения отвечают на вопрос Чей? Чья? Чьё? Чьи?

Эти местоимения всегда стоят перед существительными и имеют только одну форму.

1-е л. I – my [ ma ɪ] – мой, моя, моё, мои

We – our [ a ʊə] – наш, наша, наше, наши

2 -е л. You – your [јɔ:] – ваш, ваша, ваше, ваши

твой, твоя, твоё, твои

3 - е л . He – his [ h ɪ s ] – его (книга, книги)

She – her - [ h ɜ:] – ее (учебник, учебники)

It – its [ɪ ts ] – его (стола) ножка

They – their [ð e ǝ] – их (тетради, друзья)

Притяжательные местоимения могут употребляться без существительного, самостоятельно.

При наличии притяжательного местоимения артикль не используется!

Например: Our plane is bad . – Наш план плохой.

His idea is good. – Его идея хорошая .

Учитель привлекает внимание учащихся на слайд. Задание: найдите в предложениях местоимения.

Let's read the new information from the table of exercise 62, page 74. Who will translate the examples?

Слайд 11 вставить нужную форму притяжательных местоимений

Первичное закрепление введенного грамматического ма териала

The next task for you is exercise 64, page 75. I want you t o open your exercise-books and write down the date. Write the answers to the questions from the exercise. Your time is up. Let's check up your work. Change the exercise-books. Look at the blackboard and check your partner's answers.

Физкультминутка Слайд 9

Do the tasks:

Look at the window

Look at the door

Look at the ceiling

Look at the floor

We shall listen to the teacher's story about Hampton Private School. You can see the pictures of this school in your text books, page 74. Listen to the story and complete the sentences from exercise 60, page 74.

Учитель привлекает внимание учащихся к картинкам in учебника на стр. ____ и предлагает прослушать рассказ из упр. ____, стр. ___. Во время первого прослушивания ученики выполняют задание: закончить предложения из данного упражнения.

Listen to the story again and answer my questions. You will see them on the blackboard.

Учитель предлагает детям прослушать текст еще раз и отве тить на вопросы, заранее записанные на доске. После прослу шивания текста ученики по очереди зачитывают вопросы и дают на них развернутые ответы.

Слайд 9-10 составить предложение из предложенных слов (работа по карточкам)

Our, brown, are, eyes, (Our eyes are brown.)

Do, the, picture, you, like. (Do you like the picture?)

Do, your, fit, keep, parents. (Do your parents keep fit?)

Our, is, in, rich, parks, gardens, and, town. (Our town is rich in parks and gardens)

His, is, taking, hobby, pictures. (His hobby is taking pictures)

Заключительный этап

Подведение итогов урока

What new information have you learnt today?

What facts were interesting (unusual) for you?

Thank you for your good work at the lesson.

Учитель объясняет домашнее задание и прощается с учащимися

Домашнее задание: учебник: упр. 30, стр. 154 перевести предложения с английского на русский язык, выучить местоимения

Регина : Good morning Masha! This is Rafael. He will be in our class.

Рафаэль : Hello! Nice to meet you, Masha.

Маша : Hello! Welcome to our school. Now we’ll have 4 girls and 6 boys in our class.

Рафаэль : That’s great!

Регина : Masha, you look very happy today. Any good news?

Маша : Oh, do I? I think it’s because of Elmira.

Рафаэль : Who is Elmira? Your new doll?

Маша : Oh, no! She is from Russia. She is my best girlfriend.

Регина : She was great! She didn’t give bad marks.

Рафаэль : Hurry up, then!

Регина : Ok, Good-bye!

Our, brown, are, eyes.

Do, the, picture, you, like.

Do, your, fit, keep, parents.

Our, is, in, rich, parks, gardens, and, town.

His, is, taking, hobby, pictures.

Our, brown, are, eyes.

Do, the, picture, you, like.

Do, your, fit, keep, parents.

Our, is, in, rich, parks, gardens, and, town.

His, is, taking, hobby, pictures.

Our, brown, are, eyes.

Do, the, picture, you, like.

Do, your, fit, keep, parents.

Our, is, in, rich, parks, gardens, and, town.

His, is, taking, hobby, pictures.

Our, brown, are, eyes.

Do, the, picture, you, like.

Do, your, fit, keep, parents.

Our, is, in, rich, parks, gardens, and, town.

His, is, taking, hobby, pictures.

Our, brown, are, eyes.

Do, the, picture, you, like.

Do, your, fit, keep, parents.

Our, is, in, rich, parks, gardens, and, town.

His, is, taking, hobby, pictures.

Регина : Good morning Masha! This is Rafael. He will be in our class.

Рафаэль : Hello! Nice to meet you, Masha.

Маша : Hello! Welcome to our school. Now we’ll have 4 girls and 6 boys in our class.

Рафаэль : That’s great!

Регина : Masha, you look very happy today. Any good news?

Маша : Oh, do I? I think it’s because of Elmira.

Рафаэль : Who is Elmira? Your new doll?

Маша : Oh, no! She is from Russia. She is my best girlfriend.

Регина : She was great! She didn’t give bad marks.

Рафаэль : Hurry up, then!

Регина : Ok, Good-bye!

Регина : Good morning Masha! This is Rafael. He will be in our class.

Рафаэль : Hello! Nice to meet you, Masha.

Маша : Hello! Welcome to our school. Now we’ll have 4 girls and 6 boys in our class.

Рафаэль : That’s great!

Регина : Masha, you look very happy today. Any good news?

Маша : Oh, do I? I think it’s because of Elmira.

Рафаэль : Who is Elmira? Your new doll?

Маша : Oh, no! She is from Russia. She is my best girlfriend.

Регина : She was great! She didn’t give bad marks.

Рафаэль : Hurry up, then!

Регина : Ok, Good-bye!

Регина : Good morning Masha! This is Rafael. He will be in our class.

Рафаэль : Hello! Nice to meet you, Masha.

Маша : Hello! Welcome to our school. Now we’ll have 4 girls and 6 boys in our class.

Читайте также: