Spotlight 8 3e конспект урока

Обновлено: 20.05.2024

Формы работы : фронтальная, индивидуальная, работа в паре.

I . Организационный этап:

- Good morning , students ! I ` m very glad to see you . (Учитель приветствует учащихся, задаёт вопросы введения в англоязычную атмосферу):

1) What date is it today?

2) What season is it now? What season will be next? What season was previous?

3) What day of week is it today?

4) What is the weather like today?

II . Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся:

1.There are some riddles for you. Listen and guess what are we going to talk about today?

Fire! Fire!
9-1-1!
I fight the blaze
until it’s done.
Who am I? (Answer: FIREFIGHTER)

Stitches and itches,
slips and falls,
colds and flu—
I fix them all.
Who am I? (Answer: DOCTOR)

In rain or snow
or sun or hail,
I walk to your homes
to deliver the mail.
Who am I? (Answer: POSTMAN)

I’m there for you
both night and day
so you are safe
at school and play.
Who am I? (Answer: POLICE OFFICER)

Math and reading,
science, too.
I teach these things
to all of you.
Who am I? (Answer: TEACHER)

Let me help you
find a book
on bears or bees
or how to cook.
Who am I? (Answer: LIBRARIAN)

III . Актуализация знаний:

1. Работа с учебником (стр. 44 упр. 1 а)

(Учащиеся смотрят на картинки в учебнике и называют профессии людей)

I V . Исполнительский этап ( Обобщение и систематизация знаний)

1.Развитие навыков аудирования:

-самостоятельная работа с учебником (стр.44 упр.2а, 3а)-дополнить предложения пропущенными словами, затем проверяем по аудиозаписи.

2. Применение знаний и умений в новой ситуации:

- работа в парах: составление мини-диалогов по образцу упр.4 стр.45

Физкультминутка

V . Контрольный этап

1.Флеш-опрос (у детей 2 флажка- зеленый и красный. Учитель показывает карточку с картинками разных профессий и называет их. Если учитель назвал профессию, изображенную на картинке правильно, дети поднимают зеленый флажок, если нет- красный и исправляют учителя).

* Целесообразно чаще называть профессии неправильно.

2. Работа в парах: распределить профессии в упр.1а в соответствующие колонки таблицы:

Нажмите, чтобы узнать подробности

Цель: тренировать навыки работы с текстом, обучать письму (написание рассказа), активизировать и повторить изученный лексический материал модуля 3; развивать навыки самостоятельной работы, навыки чтения текста с разными стратегиями; воспитывать личностные качества (трудолюбие, активность, умение работать в сотрудничестве с другими, коммуникабельность, уважение к себе и другим, личную и взаимную ответственность).

Тип урока: урок развития умений и навыков.

Педтехнологии: ИКТ, интерактивная, здоровьесберегающая.

Приёмы обучения: объяснительный, репродуктивный, практический (выполнение упражнений), работа с учебником. поисковый, подстановочный, проблемный.

Формы работы: фронтальный опрос, беседа, самостоятельная работа, работа в парах.

Оборудование: компьютер, экран, мультимедийный проектор, электронная презентация, раздаточный материал.

I. ПОДГОТОВКА К ВОСПРИЯТИЮ ИНОЯЗЫЧНОЙ РЕЧИ

1. Организационный момент урока:

приветствие:

T: Hello, boys and girls!

Ss: Good morning, teacher!

T: I’m glad to see you!

Ss: We are glad to see you!

T: Sit down, please. Let’s start our today’s lesson!

рапорт дежурного в классе:

T: Tell me, please! Who is on duty today?

S1: I’m on duty today.

T: Who is absent today?

S1: All is present. / _____ is / are absent.

беседа о времени года, погоде, объявление даты:

T: What season is it now?

S2: It’s winter now.

T: Do you like winter?

S3, 4: Yes, I do. / No, I don’t.

T: What’s the weather like today?

S5…9: It’s sunny / snowy / cloudy / cold / warm today.

T: What date is it today?

S1: Today is _________________________________________________________________ .

беседа о самочувствии:

T: How are you today?

S10…12: I’m fine / OK / well, thank you very much!

2. Объявление темы и цели урока.

T: Today we are going to start a very lovely topic of discussion. I’m sure you’ll like it. Look at the slide and see the topic of our lesson today – “Stories. An unusual gallery”. We’ll learn how to write story, read the text and do the tasks.

3. Проверка домашнего задания.

T: Let’s check exercise 8 on page 49 in your student’s book and repeat the words, please.

упр. 8, с. 49 – написать заметку для школьного журнала об известном человеке (по выбору учащихся) по образцу объёмом 100-120 слов.

выучить новые слова и выражения (фронтальный опрос).

II. ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ УРОКА

1. Введение в англоязычную атмосферу:

фонетическая разминка:

T: Rrepeat the words:

To stroll – гулять, бродить (Слайд 1)

Hide (hid, hidden) – прятать

Climb in – взбираться

Torch – факел, фонарь

Stay behind – задержаться

Be relieved – чувствовать облегчение

Lay eyes upon – увидеть в первый раз

Feel proud – чувствовать гордость

T: Find in the text sentences with these words and translate them.m Then write down these words into your vocabularies.

речевая разминка:

T: Answer my questions:

What is the text about?

Who is the main hero of the story?

What do they do? (5 sent.)

What impressed you most of all in the text?

Did you like the text?

What type of story is it? (adventure, thriller, fairy tale, comedy, documentary – Слайд 2)

2. Изучение плана написания рассказа:

упр. 2-3, с. 50 (учить придерживаться схемы работы).

3. Физминутка:

игра “Mime game (имитативная игра: по движениям угадать и назвать действия).

4. Развитие навыков поискового чтения:

работа со словами-связками – упр. 3-4, с. 50;

составление хронологического порядка событий с помощью связок (+ in the end, finally, then, after that);

работа с ЛЕ текста (рассмотреть способы сделать свой рассказ красочнее, распространить его с помощью прилагательных и наречий, синонимичных глаголов).

5. Развитие умений в письменной речи:

упр. 7, с. 51 – написание рассказа с опорой на план.

III. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА

1. Рефлексия деятельности:

упражнение “Now I know … ”. (Ученики говорят о том, что узнали на уроке, используя начальную фразу-клише на доске.)

2. Домашнее задание и инструкция по его выполнению.

T: Now write down your home task:

упр. 8, с. 51 – дописать рассказ, придерживаясь структуры написания рассказа;

выучить правила написания рассказа (структуру, фразы-клише).

3. Подведение итогов. Оценивание работы учащихся.

T: You worked very well today. Everybody has been perfect at this lesson. I’m very proud of you! And your marks for the lesson are the next: ______________________________________________________________

4. Организованный конец урока.

T: Our lesson’s over. Thank you for the lesson! Stand up, please. Goodbye, students!

Тип урока : комбинированный и интегрированный с обществознанием.

Цель урока : Активизировать представления учащихся об образовании в России и Великобритании . Активизировать лексику предыдущих уроков по теме: Education in our life .

Образовательная:

-закрепление лексических единиц по теме урока и использование их во всех видах речевой деятельности;

- закрепить навык вести разговор о школьном образовании;

- закрепить навык строить предложения, спрашивать, отвечать.

Познавательная: развитие лингво–культурной компетенции, активизация лексики и лексико–грамматических конструкций по теме, ознакомление с идиомами по теме урока.

Развивающая: развитие умения работать в группе.

Воспитательная : воспитание умения внимательно слушать, обмениваться мнениями, уважать другое мнение.

Ход урока :

1. Приветствие .

-Good morning children. I’m glad to see you.

-How are you today?

-Are you glad to see your classmates?

3. Фонетическая разминка

Now it’s high time to train our sounds. Pay attention to the sounds.

The teacher taught and taught and taught,

And he thought and thought and thought.

And if the teacher always taught,

Was there any time for thought?

4. Лексическая разминка

First, I’d like you to answer some of my questions.

1. Where can we get education?

2. What types of school do you know?

3. Do children have to wear a uniform in that school? How about elementary school?

4. Did you ever skip your classes?

5. What are your favorite subjects?

6. Активизация употребления в речи учащихся лексики по теме

What are reasons why you go to school? Look at the screen. Please read and give your opinion. Put all reasons into two groups: the most important, the least important.

  • is a place where you can make new friends,
  • helps you make your own decisions,
  • helps you understand yourself better,
  • teaches you to be polite.,
  • helps you get knowledge,
  • prepare for a future occupation,
  • teaches you about countries, culture and the world,
  • teaches you to be honest, clever and educated person.

Учащиеся читают предложения и делают выводы, обмениваются мнениями.

7.Чтение с извлечением информации.

Учащиеся делятся на группы. Получают тексты. Заполняют карточки с заданиями. После выполнения заданий, учащиеся читают записи, сравнивают информацию.

Таблица с заданиями:

1. Types of schools.

2. Age of children.

4. Possibilities after school.

The Russian education system

In Russia children go to school at the age of six or seven. They spend four years at primary school, five years at secondary school and two years at senior school.

School normally starts at 8:30 am and finishes at 3 pm though this may vary slightly from school to school. Young students have 3-4 lessons a day and older students have up to 7 lessons a day. This means that the school week can be either 5 or 6 days long. In large cities where there are a lot of students attending the same school, there are sometimes separate morning and afternoon sessions. There are usually around 20-30 students in a class.

There is a wide range of school subjects for students aged 12-17. These include Russian, Literature, Maths (including Algebra and Geometry) History, Social Science, Biology, Geography, Physics, ICT, Chemistry and others. English is the main and most popular foreign language although students can also learn Spanish, German or French. Almost all classes involve the use of computers and media technology. Some schools may specialize in certain subjects, Maths and Science, for example. There are also vocational schools that train students in a specialized profession, such as music or dance, alongside their usual lessons.

The school year is usually divided into four terms with three breaks. School starts on 1st September and finishes on 31st May. The summer holiday starts on 1st June and lasts for three months but Year 9 and Year 11 students take their exams in June. The Russian National Exam is an innovation as a final exam for school-leavers. It’s a national test combining school-leaving exams and entrance exams to universities.

The British Education System. State Education in Britain.

All state schools in Britain are free, and schools provide their pupils with books and equipment for their studies.

Nine million children attend 35.000 schools in Britain. Education is compulsory from 5 till 16 years. Parents can choose to send their children to a nursery school or a pre-school playgroup to prepare them for the start of compulsory education.

Children start primary school at 5 and continue until they are 11. Most children are taught together, boys and girls in the same class. At 11 most pupils go to secondary schools called comprehensives which accept a wide range of children from all backgrounds and religious and ethnic groups. Ninety per cent of secondary schools in England, Scotland and Wales are co-educational.

Other 16-year-olds choose to go to a college of further education to study for more practical (vocational) diplomas relating to the world of work, such as hairdressing, typing or mechanics.

Most students graduate at 21 or 22 and are given their degree at a special graduation ceremony.


развитие умений поискового чтения.

развитие навыков распознавания и понимания значений форм глагола в тексте (инфинитив и форма Past Simple).

освоение новой лексики; развитие навыков распознавания и использования в речи глаголов, сходных по значению.

развитие умений продуктивного письма (письмо личного характера на основе прочитанного текста).

Организационная часть.

Основная часть: Работа по теме урока.

Заключительная часть

1) Организационная часть

- Приветствие

- Проверка д.з.

2. Основная часть.

Работа по теме урока.

Упр. 1, с. 42 Предполагаемый ответ:

Hot-air balloons can fly to high altitudes. They have carried humans since the late 18th century. The text may be about the history of the hot-air balloon.

Ключи: 1c 2 b 3 a 4 c 5 c

Обращайтесь к русским эквивалентам слов и выражений в последнюю очередь - для (выборочной) проверки понимания. Последовательно работайте, развивая умения учащихся пояснять значение лексических единиц, обращаясь к дефинициям, перифразу, синонимам и пр.

Учащиеся проверяют ответы в парах.

began (begin), noticed (notice), was/were (be), threw (throw), happened (happen), came (come), had (have), loved (love), wanted (want), started (start), began (begin), became (begin), realised (realise), presented (present), made (make), burned (burn), helped (help), put (put), hung (hang), landed (land), gathered (gather), asked (ask), agreed (agree), took (take), reached (reach), floated (float)

Упр. 4, с. 43 Ключи: 1 raise; 2 lifted/raised; 3 lift

I'm interested in Psychology because I think it helps me to understand myself and other people. I'm sure my knowledge in Psychology will help me see my talents and inner resources better and achieve more in life.

2 Computer; Science; 3 Astronomy; 4 Politics; 5 Psychology; 6 History
Упр. 6, с. 43 Дайте время учащимся просмотреть текст ещё раз и спланировать своё высказывание от лица изобретателя. Обратите внимание на описание эмоционального состояния. Обсудите ответы с классом.

I have invented a balloon that floats high in the sky and that can carry people. I got the idea when I threw some small pieces of paper into the fireplace and watched them float upwards. I began performing experiments and came to the conclusion that heat had the power to lift things. I presented, with my brother, the first balloon which was made from paper and cloth. We burned straw to help the balloon float. On the first trip we put a sheep, a duck and a chicken in the basket. Shortly afterwards, the king gave us permission to send men up in the balloon. Our first trip with human passengers took place in Paris with great success. I was very nervous at first, but when I saw the flight with the animals I knew that my idea could work with people. I was very excited to watch the balloon travel high above Paris and hope that all people some day will try a trip on a hot-air balloon high in the sky. Both my brother and I were really happy. I was looking forward to further experiments. I felt really enthusiastic about making science help progress in people's everyday life.

Упр. 7, с. 43 Предполагаемый ответ:

We finally made it. The first hot-air balloon is finally up in the air! We made it from paper and cloth. To make it float, we burned some straw underneath it. The first passengers were a sheep, a duck and a chicken. His Majesty King Louis XVI

and many members of the royal family watched this first flight. The king has agreed to send men up in the balloon. Would you like to join us in the next flight?

Читайте также: