Монологическая речь в английском языке конспект

Обновлено: 06.07.2024

Ход урока
I. Организационный момент (greeting).
- Good morning to you, I’m glad to see you.
- How’re you today? (учащийся отвечает и сам задает вопрос следующему ученику – получается цепочка).

II. Речевая зарядка (warm up).
Is it warm or cold today?( It is pretty warm. Not cold.)
Is the sun shining brightly? (Yes it is. The sun shines brightly).
What colour is the sky? (The sky is blue.)
Is it raining? (No it is not raining.)
What’s the weather like today? (The weather is nice).
Do you like this weather? (Yes, I do. I like such weather.)
What was the weather like yesterday? (Yesterday it was sunny.)
What is the temperature?

III. Отгадывание загадок о временах года.
Look at the slide, read and try to guess what season it is.
This is the season (Slide 2)
When days are long,
And the sun is high and strong.
(Summer)
This is the season (Slide 4)
When yellow leaves
Fall down from the trees.
(Autumn)

Оценить 4019 0

Ходурока

I. Организационныймомент (greeting).

- Good morning to you, I’m glad to see you.

- How’re you today? (учащийся отвечает и сам задает вопрос следующему ученику – получается цепочка).

II. Речевая зарядка (warm up).

Is it warm or cold today?( It is pretty warm. Not cold.)

Is the sun shining brightly? (Yes it is. The sun shines brightly).

What colour is the sky? (The sky is blue.)

Is it raining? (No it is not raining.)

What’s the weather like today? (The weather is nice).

Do you like this weather? (Yes, I do. I like such weather.)

What was the weather like yesterday? (Yesterday it was sunny.)

What is the temperature?

III . Отгадывание загадок о временах года.

Look at the slide, read and try to guess what season it is.

This is the season (Slide 2)
When days are long,
And the sun is high and strong.
( Summer )

This is the season (Slide 4)
When yellow leaves
Fall down from the trees.
( Autumn )

This is the season (Slide 6)
When children ski
And Grandfather Frost
Brings the New Year Tree.
( Winter )

This is the season (Slide 8)
When birds make their nests.
( Spring )

IV. Физминутка.

V .Фонетическая зарядка. (в виде презентации)

Repeat after me:

Whether the weather be fine
Or whether the weather be not.
Whether the weather be cold
Or whether the weather be hot.
We’ll weather the weather whatever the weather
Whether we like it or not.( слайд 10-12)

V I . Прочитайте письмо, которое нам написала Алиса из страны чудес. Определитеосновнуюидеюписьма .

There are four seasons in the year. There are winter, spring, summer and autumn. My favorite season is summer, because I was born in summer. It is warm and sometimes hot . There are many fruits, berries and vegetables. In summer I can spend my time on the beach of lakes and rivers. I swim in lakes and rivers. I can drive my bicycle. I like Summer very much because there is the longest holiday in summer.

VII . Теперь ответим на вопросы:

How many seasons of the year?

What are these seasons?

What is favorite season Alice?

VIII . Какими прилагательными Алиса описывает свой любимый сезон? ( What adjectives Alice describes your favorite season?)

I X. Расскажитетекстотлицагероя .

X. На основе образца составьте рассказ про свой любимый сезон года.

There are four seasons in the year. There are winter, spring, summer and autumn. My favorite season is…. because ….. It is ….and……. There are many…….. In ….I can spend my time on the……. I like ……very much because ………..

Урок комплексного применения знаний и умений, дополненный практикой развития речи.

Цели урока:

  • Образовательный аспект: формирование коммуникативной компетенции, активизация лексики по теме, развитие и совершенствование звуко-произносительных навыков, навыков чтения и письма на английском языке.
  • Развивающий и познавательный аспект: урок направлен на развитие творческих способностей учащихся, углубление их знаний по изучаемой теме, расширение кругозора, развитие познавательной деятельности (логического мышления, воображения, памяти)
  • Воспитательный аспект: воспитание способности к сотрудничеству, уважению к чужой точке зрения, умению общаться.

Задачи урока:

  • обучение элементам описания картинки - тематическое монологическое высказывание на основе зрительной опоры - картинки.
  • формирование УУД — личностных (развитие логического мышления,
  • творческих способностей, воображения, памяти), предметных (совершенствовать умения и навыки владения английским языком как средством коммуникации) и метапредметных (понимать учебную задачу, действовать по плану, сотрудничать с учителем и одноклассниками, адекватно оценивать свои достижения и т.д.)

Оснащение урока: учебные материалы: основной учебник - УМК Афанасьева О.В., Михеева И.В. “English YIII”, дополнительные материалы - Solutions Intermediate, раздаточный материал, интерактивная доска.

Ход урока

1. Организационный момент. Повторение. Проверка домашнего задания.

1) Greeting. Warming-up (checking homework)

Students answer the questions about shopping in Britain, the street in London famous for its shopping, most famous supermarkets in London and traditional small English shops, where people buy modern and fashionable clothes nowadays.

2) Language problems: students revise the order of adjectives (clothes, appearance); grammar tenses for description of actions (Present Continuous vs Present Simple)

  1. a(n) wedding/expensive/satin/white/dress
  2. a grey/smart/cotton/new/suit
  3. a(n) pair of /leather/black/walking/old/shoes
  4. a(n) motorcycling/old/black/dirty/jacket
  5. a Chinese/little/pretty girl
  1. the boy is wearing/wears jeans.
  2. The girls are sitting/sit in a café.
  3. He is wanting/wants to help her.
  4. The sun is shining/shines.
  5. They are seeming/seem to feel happy.

2. Актуализация знаний. Воспроизведение и коррекция опорных знаний.

(Фронтальная работа со всей группой. Интерактивная доска)

1) Put the words/phrases in the correct column.

excited, singing, nervous, in a flowery v-neck, delighted, stout, laughing, upset, holding a drink, with short black hair, slim, tanned, bored, signing the autograph, in a polka dot dress, trendy, confused, playing the piano, embarrassed, casually dressed, irritated, trying on a new belt, wearing platforms, jealous, waving at the camera, amused

2) Matching the feeling with the picture. Reasoning. (Электронная версия Solutions Int. + интерактивная доска) — первичное закрепление

3) Listening. Matching with the correct feeling. (Электронная версия Solutions Int. + интерактивная доска) – первичное закрепление.
Students listen to eight short extracts and choose the correct adjective to describe how each person is feeling.

  1. afraid/depressed
  2. amused/irritated
  3. delighted/jealous
  4. fed up/nervous
  1. homesick/relieved
  2. disappointed/embarrassed
  3. confused/upset
  4. guilty/shocked


4) Language problems: prepositions of location

Use the correct preposition to complete the phrases.

on, in, to, at, from

  1. We can see ___ the picture
  2. The man ___ the centre of the group
  3. The girl ___/___ the right of the man
  4. The boy second ___ the left
  5. The people ___ the right
  6. The banner ___ the background
  7. The guy ___ the front
  8. The dog ___ the far left
  9. The cameras ___ the right-hand top corner

3. Первичное закрепление в измененной ситуации.

Раздаточный материал. Конструктивное задание. (парная работа)

Игра — guess the person asking general questions (appearance, actions, feelings)

4. Творческое применение систематизированный знаний и умений в новой ситуации.

Проблемное задание - описание картинки по плану.

(индивидуальные высказывания перед всей группой)

Exam strategy

Let me see. ; It may be . ;

look (a bit/just) like + noun/person

Let me think about that for a moment. ;

look as though/as if/like + clause

I suppose..; Probably. It's difficult to say.

It seems to me that.

Plan of the description

  1. Starting phrase (I'm going to describe/tell you a few words about picture N …)
  2. Who (gender, age, stature, hair, clothes) is/are in the picture
  3. Where the person/people is/are
  4. What is happening, a person's feelings
  5. Final phrase (That's all I wanted to say)

5. Рефлексия (подведение итогов урока, анализ, отметки, домашнее задание).

Образовательные: учить беседе, формировать умения высказываться, рассуждать на иностранном языке, составлять монологическое высказывание с опорой на виртуальные туры.

Развивающие: развивать мышление, умение формировать мысли.

Воспитательные: воспитывать уважение мнений сверстников.

Оборудование : учебник, Encarta Premium DVD 2006.

I. Создание атмосферы иноязычного общения.

1. Организационный момент.

T - Hello! I’m glad to see you. Today we all will be journalists and we are going to Britain.

2. Речевая зарядка.

T - But at first answer some my questions. Have you ever been to London? Do you want to live in England? Have you got a foreign friend?

3. Фонетическая зарядка.

T - Look at the chalkboard . Here you can see the words we'll meet at the lesson, we should pronounce them correctly.

the River Thames

the House of Parliament

The Piccadilly Circus

II. Управление тренировкой в овладении материалом.

1. Путешествие по Лондону.

T - Today we are going to visit England. I want to see England very much. I hope that you are very happy too. But one moment! What I hear! Oh, no! Our bus has just broken down and we can’t go to England. It’s pity! But my assistance says that three of you can drive by car. I need three people who will be journalists today and they will describe all that they will see. Who wants to be a journalist?

T - The first place where we will be is the River Thames and the Houses of Parliament. You should describe everything that you see there.

T - Ok, our journalists have already been there. Tell me please what you see?

P – The first that I see is Big Ben. This is a very beautiful clock. Now it’s ten o’clock. It looks very old. When you are there it seems that you are in the past. Gothic-style buildings remind of you the mid-19th century, the site has been a royal palace since the 11th century. Big Ben, the bell in the clock tower, rings every hour. You also can see The River Thames and a lot of ships there. Near Big Ben you see a lot of old buildings. You see the bridge over the River Thames, where cars can drive. On other side of this place we see a lot of new buildings.

T - Thanks for your presentation. And our next journalist. You are in Piccadilly Circus. Please, describe your place.

P – I’m in Piccadilly Circus. It is a beautiful and old place. The first that bursts upon the eye is a winged statue of Eros. It is the Greek god of love. This statue rises in Piccadilly Circus. There are a lot of buildings around Piccadilly Circus. There are stairs around the statue, where people can sit. There is a railing around Piccadilly Circus. I think that the brightest building with the title “Sanyo” is the shopping center. In this view we can see that there are a lot of double-decker buses. And I think that the other buildings are dwellings.

T - Thank you for your presentation. It was very informative. And the last place that we will visit today is Trafalgar Square.

P – At first I want to say that Trafalgar Square is one of the most popular meeting spots in London. The square was built as a monument to British naval hero Viscount Horatio Nelson and his victory at the Battle of Trafalgar in 1805. A statue of Nelson sits atop a tall column rising above the square. It is very higher monument that I have ever seen. There are a lot of pigeons in this square. You can see two fountains around this monument, where people can sit. There are a lot of buildings around Trafalgar Square. The National Gallery houses paintings, some of which date from the 13th century. There are small columns around the square.

T - Thank you very much. It was very interesting. I hope that our journalists are not tired. We will wait for their returns.

2. Song “The streets of London”

T - And now let’s sing a song “The streets of London”. Look at the chalkboard, here you can see this song. Let’s read and translate this song. Then after singing the song, write down 8 words you would expect to hear in the song and 2 that you would not expect to hear. Let’s listen to this song and then sing it.

III. Показ функционирования и использования усваиваемого материала.

1. Выполнение упражнения.

T – And now open your books at page 20 and find the exercise 2. Please, read and translate the task to this exercise. What would you expect to see in London? And read the sentences from the table.

From books and television I know that …

And I’d expect the British (Londoners, …) to …

2. Домашнее задание.

T - But now open your record books and write down your homework . Your homework is a monologue. You should make up a monologue about England.

T – Tell me please, what would you like to visit in London? Thank you for your work. The lesson is over. Good bye.

  • Для учеников 1-11 классов и дошкольников
  • Бесплатные сертификаты учителям и участникам

Технологическая карта урока № 19 в соответствии с требованиями ФГОС

Предмет: Английский язык , учитель: Кошевая С. А.

Класс : 7 класс

Тема урока: Развитие навыков монологической речи.

Тип урока : комбинированный

Планируемые результаты обучения:

Техники и технологии: здоровьесберегающая технология, технология критического мышления.

Ресурс (учебники, наглядные пособия, ИКТ) Биболетова М.З., Бабушис Е.Е., Снежко Н.Д. Английский язык. / Английский

Этапы урока (время)

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Формируемые УУД

Формы оценивания

1. Организационный момент

Приветствует обучающихся, проверяет их готовность к уроку, фиксирует отсутствующих.

-Good morning, students!

- I’m glad to see you !

-I’m fine, thank you.

Who is absent today?

Ученики приветствуют учителя, проверяют свою готовность к уроку

Good morning, teacher!

- I’m glad to see you, too!

- We are fine, thanks. And how are you?

- All pupils are present.

Самоконтроль, организация своей учебной деятельности

Планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками

Формирование положительной мотивации

Учитель проверяет готовность класса к уроку, самопроверка

Фонетическая и речевая разминка

Учитель предлагает ученикам вспомнить три формы неправильных глаголов. Учитель выставляет карточкой с первой формой неправильного глагола, Ученики называют вторую и третью форму данного глагола. Затем организует устную работу с учениками: учитель называет неправильный глагол на русском языке, а ученики переводят его хором или индивидуально три формы глагола.

Let’s remember the irregular verbs now. I shall show you the first form of the irregular verb and you will name the second form and the third form. Who can translate the words? Make up your own sentences with some words.

Ученики называют вторую и третью форму данного глагола. Затем учитель называет неправильный глагол на русском языке, а ученики переводят его хором или индивидуально три формы глагола.

Learn learnt learnt

Speak spoke spoken

Sleep slept slept

Самоопределение, объективное оценивание

Выражение своих мыслей; аргументация своего мнения; учёт разных мнений

Построение логической цепи рассуждений

Взаимоконтроль и контроль со стороны учителя

Активизация навыков чтения и говорения

It’s time to work with ex.14, page 10. You will listen to the stories and choose the best story. Get ready to ask the questions.

умение планировать последовательность действий для достижения цели.

Волевая саморегуляция, контроль, коррекция, осознание того, что усвоено, осознание качества и уровня усвоения.

Планирование работы, умение определять наиболее рациональную последовательность действий , умение самостоятельно оценивать свою деятельность

Действия постановки и решения проблем (самостоятельное создание способов решения проблем)

Взаимопроверка, контроль учителя, самопроверка

Проверка домашнего задания

Проверяет выполнение задания на доске и в рабочей тетради. Беседует с учащимися, задает вопросы, по изученному на прошлом уроке материалу .

I think it’s time to check up your home task. Who is ready to do exercise 18 on page 29?

Отвечают на вопросы учителя, проверяют домашнее задания, при необходимости вносят исправления.

Самоопределение, инициативное сотрудничество в поиске и сборе информации

Самоконтроль, контроль и оценка процесса и результатов деятельности.

Выражение своих мыслей; аргументация своего мнения; учёт разных мнений

Самостоятельное создание способов решения проблем

построение логической цепи рассуждений

Взаимопроверка, оценивание учителем

5.Физкультминутка .

Учитель побуждает читать учеников стихотворение и дотрагиваться до тех частей тела, которые указываются в стихотворении. Стихотворение читается несколько раз. Темп выполнения упражнений и чтения стихотворения постепенно ускоряется.

It’s time to have a rest now. Stand up please. Let’s do some exercises.

Ученики должны выполнять нужные команды.

Head and shoulders,

Head and shoulders,

Eyes, ears, mouth, nose.

Установка на здоровый образ жизни и ее реализация на уроке

Умение слушать и слышать

Формирование положительной мотивации

6.Этап мотивации к учебной деятельности.

Активизирует знания учащихся. Создает проблемную ситуацию и мотивирует учащихся.

Dear pupils try to guess what is the theme of our lesson .

-Yes, you are right

Обучающиеся выражают свои мнения и сами формируют тему, которую они продолжают изучать на этом уроке.

Установление обучающимися связи между целью учебной деятельности и его мотивом

Постановка учебной задачи

Планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками

Самостоятельное создание способов решения проблем

Учитель даёт и объясняет задание упр.29 стр.13. Побуждает учеников высказаться своё мнение о будущем нашей планеты. Делит учеников на пары, затем заслушивает аргументы каждой пары. Все могут использовать речевые клише из других упражнений. Затем в парах отвечают у доски.

We shall make up the story of the future of our planet in pairs. Use the word combinations from exercise 29 on page 13 and others. Now it’s time to work in pairs. Give me your short story.

Ученики читают информацию из данного упражнения про себя. Затем высказывают своё мнение будущем нашей планеты. Ученики делятся на пары и выбирают точку зрения, близкую для себя. Все могут использовать речевые клише из p разных упражнений. Затем в парах отвечают у доски.

Самоопределение, инициативное сотрудничество в поиске и сборе информации.

Самоконтроль, контроль и оценка процесса и результатов деятельности.

Выражение своих мыслей; аргументация своего мнения; учёт разных мнений.

Самостоятельное создание способов решения проблем

построение логической цепи рассуждений

Взаимопроверка, оценивание учителем

8.Подведение итогов.

Формулирует домашнее задание, инструктирует по его выполнению материалу у.29(1), с.13.

- Your home task is exercise 29 (1), page 13 in your copybooks. Объявляет и аргументирует оценки за урок.

-Что показалось особенно интересным на уроке?

Сегодня я узнал, что…

Теперь я знаю, как…

Я хотел бы узнать…

That’s all for today.

The lesson is over. Good bye !

Слушают учителя и записывают домашнее задание

Записывают домашнее задание.

Отвечают на вопрос

Развитие регуляции учебной деятельности.

Осуществлять выбор эффективных путей и средств достижения целей, контролировать и оценивать свои действия как по результату, так и по способу действия, вносить соответствующие коррективы в их выполнение.

Взаимодействие с учителем.

Понимание возможности различных позиций других людей, отличных от собственной; учет разных мнений и стремление к координации различных позиций в сотрудничестве.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Обучение связному монологическому высказыванию по данной теме.

Развивающие:

Развитие навыков работы в группе, в сотрудничестве.

развитие навыков произношения, навыков аудирования.

развитие навыков изучающего чтения и вопросно- ответной работы по тексту.

Воспитывающие:

Развитие чувства ответственности за совместную работу.

Привитие уважительного отношения к традициям и ценностям других стран.

Вид урока. Урок открытия новых знаний

Форма урока. Урок с использованием развивающих технологий и технологии обучения в сотрудничестве.

Формы организации познавательной деятельности учащихся на уроке: Групповая, фронтальная.

Оборудование.

Политическая карта мира с обозначением англоговорящих стран.

Таблицы с пропущенными графами с названиями стран для каждой группы.

1.Организационный момент .

The bell has done. I see you are ready to start our lesson. We are greeting our guests and you may take your seats.

How are you? How are you getting on? How are you doing? How are things?

- I am very well. Not bad. Could be better!

I am very glad that you are wonderful today!

Look at this shelf and some pictures! You can see different things. Let`s name these subject

-an apple, a kangaroo, a double-decker, the maple leaf, the statue of Liberty, a kiwi, an eagle.

These things are connected and united by one of the topic. What is common? Any ideas? Any variants?

-These are symbols of English- speaking countries. Could you name me them? (слайд1)

Now I am taking away some of these things. They will be a kangaroo, a double-decker, the maple leaf, a kiwi. Can you guess what country we are going to talk about firstly. It is America. What facts about America have you learned?

Today we are going to speak about different features of this country. First we’ll listen to a song,do the quiz, then you will learn some more information about the USA. Any questions? let’s get down to work. Let`s look at our plan.

You`ll have a chance to demonstrate your deep knowledge about the USA

3.Речевая зарядка.

Now let`s listern to a song.”This land is your land by Woody Guthrie”.

Feel the spirit of the country.Before listerning I`ll give you a task. Try to hear as many words as you can? Ok

How many familiar words have you heard?

Colifornia, New-York, red wood forest, Gulfstream water, desert, sparkling sands,endless skyway, golden valleys

Is the auther proud of his country? How can you prove it?

4.Мозговой штурм.

It’s a writing game. There are some sheets of papers here. The purpose of this game is to discover how much you know about Natural features of the USA. Work in groups. Write down as much Natural features as you know. I’ll give you 2 minutes.

5.Ознакомление с новым материалом: введение и семантизация лексических единиц по теме, лингвострановедческая информация о штатах США. Работа в группах.

We know nothing about different states of The USA.The next task is the following

Read the text and fill the table.

You certainly know that the USA consists of 50 states. But you may not know that each of them has several unofficial names or nicknames. These nicknames describe the nature or geography of a state, its history, and the way of life and the traditions of its people.

,Alaska is the largest and most northern state of the US, so the nickname of Alaska is The Great Land.

Kansas is situated in the central part of the country; that is why one of its nicknames is The Central State. Another popular name is The Sunflower State.

Florida is the most southern state. It is famous for its hot weather and white beaches. Florida’s popular nickname is The Sunshine State.

Vermont is situated in the Green mountains. The people living there are called “Green Mountains boys” and the state is called The Green Mountain State.

Because of its nature the state of Washington is called The Evergreen State.

Oregon is nicknamed The Beaver State.

There are several states whose nicknames are connected with lakes and rivers. For example, Utah is called The Salt Lake State because the Great Salt Lake is situated on its territory.

Some nicknames are connected with the history of the USA. Wyoming was the first state to give women the right to vote. So it was nicknamed The Equality State. But it also has other nicknames such as The Cowboy State because there are still cowboys in Wyoming; and The Wonderland of America because of its beauty.

-Change your papers and check your answers Did you have any mistakes?

Читайте также: