Конспект урока по татарской литературе 5 класс

Обновлено: 06.07.2024

Используемое оборудование: словари, магнитофон, компьютер, проектор, экран, сюжетные рисунки, карточки с заданиями.

Обучающие цели:

  • организовать деятельность учащихся по обобщению и систематизации знаний теории литературы;
  • создать условия для применения изученного материала в ходе работы с текстом; определить какой формы сказки относится данная сказка.

Цели, ориентированные на развитие личности учащегося:

  • создать условия для развития у школьников умений формулировать собственную точку зрения, высказывать и аргументировать ее;
  • создать условия для развития умения находить в произведении отличительные особенности авторского стиля, задумываться над их художественным значением.

Воспитательные цели: создать условия для формирования жизненной позиции учащихся, основанной на приоритете добра, любви и взаимовыручке; воспитание чувства дружбы.

Краткое описание: Знакомство и работа над текстом "Куркак юлдаш". Перевод слов и словосочетаний. Решение кроссворда. Изучение содержания текста с помощью рисунков.

Методы:репродуктивный, словесный, наглядный, практический.

План урока

I . Организационный момент
1. Вступительное слово учителя.
2. Диалог с дежурным учеником.
II Проверка домашнего задания.
III Актуализация ранее полученных знаний
1.Беседа о дружбе.
2. Правильно сформулировать татарскую пословицу
IV Подготовка изучения новой темы.
1.Найти переводы данных слов и написать их в тетрадях словариках.
V Знакомство с новым текстом.
1. Работа с учебником.
2. Прослушивание аудиозаписи
3. Анализ сказки.
VI Физкультминут.
VII Закрепление изученного материала.
1. Тест.
2. Разгадывание кроссворда
3. Переставить рисунки по содержанию текста.
VIII. Итог урока
IX Домашнее задание.
X.Оценивание знаний.

I. Организационный момент

– Исәнмесез, укучылар! Хәерле көн! Здравствуйте ребята! Добрый день!
– Бүген кем дежур? Сегодня кто дежурный?
– Бүген ничәсе? Сегодня какое число?
– Атнаның кайсы көне? Какое день недели?

II. Проверка домашнего задания

Ответы на вопросы. Учащиеся читают свои рассказы о друге.

III. Актуализация ранее полученных знаний

– Ребята, мы с вами на прошлом уроке разговаривали о ваших друзьях, вспоминали их качества, а теперб попробуйте ответить мне на данные вопросы.

1 слайд. Ответы на вопросы.

1. Синең дустың бармы? У тебя есть друг?
2. Аның исеме ничек? Как его зовут?
3. Аңа ничә яшь? Сколько ему(ей) лет?
4. Уо ничәнче сыйныфта укый? В каком классе он(она) учится?
5. Ул нинди? Какой(ая) он (она)?
6. Сез аның белән бергә нәрсәләр эшлисез? Что вы с ней (с ним) делаете?

Учитель: Ребята, значит какими должны быть друзья?

Учащиеся: Они должны быть честными (гадел), добрыми (яхшы), воспитанными (тәрбияле) и т.д

2 слайд. Ребята обратите свое внимание на второй слайд, здесь нам пришло письмо от Деда мороза, давайте откроем его и посомтрим что же там написано.

(Учащиеся читают задание)

Задание: Даны слова, но они перепутаны местами, для того чтобы правильно составить татарскую пословицу, вам нужно переставить правильно эти слова.

Слова: үзеңнән, дустың, булсын, яхшы.

Правильный ответ: Дустың үзеңнән яхшы булсын.

Учитель: А как переводится это пословица? И объясните мысль этой пословицы.

Учащиеся: Пусть твой друг будет лучше тебя.

IV. Подготовка к изучению нового материала

3 слайд. Выходят новые татарские слова, учащиеся должны написать перевод данных слов в тетрадях словариках.

Юлга чыкканнар – отправились в путь
Җиткәннәр – дошли
Юлдаш – попутчик
Үлгән булып притворился мертвым

V. Знакомство с новым текстом

Учитель: Ребята, сегодня мы с вами познавомимся с новой татарской сказкой, которая надывается “Куркак юлдаш – Трусливый попутчик” 4 слайд. Прежде чем познакомимся с этой сказкой, давайте сначало вспомним, что же такое сказка?

Учащиеся: Это жанр устного народного творчества, основанный на выдумке, фантазии

(Ответы детей на татарском языке)

Учитель: А какие виды сказок вы знаете?

Учащиеся: тылсымлы (волшебные), сказки про животных (хайваннар турында), тормыш– көнкүреш әкиятләре (бытовые сказки).

Учитель: Молодцы ребята, вот эти ваши знания нам понадобится, чтобы узнать какому виду сказок относится нащ сегодняшний урок.

1. Работа с учебником. Учащиеся читают эту сказку по ролям.

Давным-давно два друга отправились в путь.
Дорога их лежала через большой лес.
Только зашли друзья в лес, как им навстречу выбежал большой медведь.
Увидав его, один из друзей быстро-быстро вскарабкался на вершину высокого дерева, а второй, притворившись мертвым, упал на землю.
Медведь покружил вокруг упавшего друга, обнюхал его всего и убежал в лес.
Как только медведь убежал, другой, спустившись с дерева, спросил:
– Что прошептал тебе на ухо этот медведь?
– Медведь посоветовал мне никогда не отправляться в путь с таким трусливым попутчиком, как ты! – ответил тот.

2. Прослушивание аудиозаписи 5 слайд

3. Анализ сказки 6 слайд

Учитель: Ничек уйлыйсыз, бу нинди жанрдагы әсәр? Как вы думаете какому жанру относится этот прочитанный текст?

Ученик: Әкият – Сказка.

Учитель: Ни өчен шулай уйлыйсыз? Әкияткә хас нинди билгеләр бар? А почему вы так думаете? Какие признкаи есть в этом тексте, что нам дает узнать, что она относится к сказки?

Ученик: “элекке заманда“ сүзләре, аю малайларны килеп исни – в давние времена и медвель подходит к ребятам и нюхает их.

Учитель: Тормышта балалар белән мондый хәл булырга мөмкинме? А как вы думаете, в жизни с ребатами может такое случится?

Ученик: Әйе – да

Учитель: Димәк, язучы аны тормыштан алып язган. Әкияттә кемнәр катнаша? Значит, писатель взял эту сказку из жизни, А кто участвует в этой сказки?

Ученик: Малайлар, ике юлдаш, аю – мальчики, два попутчика, медведь

Учитель: Аюны күргәч, әкият геройлары ни эшли? Увидев медведя, мальчики что делают?

Ученик: Берсе агач башына менеп кача,икенчесе жиргэ сузылып ята.Один полез на дерево, а второй притворился мертвым.

Учитель: Җирдә яткан юлдаш аюдан курыкканмы? А как вы думаете, а мальчик который лежал на земле испугался от медведя?

Ученик: эйе – да

Учитель: Аю җирдә яткан герой янына килеп ни эшли? А что делает медведь, когда увидел мальчика,который лежит на земле?

Ученик: Ул анын аякларын,колагын исни? Он нюхает его ноги и уши.

Учитель: Аю әкият геройларына тияме? Медведь трогает героев сказки?

Ученик: Юк тими, ул экрен генэ китеп бара. Нет, не трогает, он уходит.

Учитель: Әкиятнең төрен билгелик әле? А теперь давайте, попробуем узнать какому виду сказок относится данная сказка?

Ученик: Тормыш – көнкүреш әкиятләре – бытовые сказки.

VI. Физкультминутка 7 слайд

Без әле, бераз ардык.
Ял итәргә уйлдык. Дети встают
Башны иябез аска, голову наклоняют вперед
Ә аннары артка, наклоняют назад
Уңга-сулга борабыз. поворачивают направо-налево
Аннан карап торабыз смотрят друг на друга
Иң башын сикертәбез. движения плечиками
Кулларны биетәбез танец руками
Бер алга, бер артка сузып, весело отдыхаем
Күңелле ял итәбез.

VII. Актуализация полученных знаний

8 слайд.

1. Чтобы узнать как вы освоили данный материал, мы будем теперь решать тест.

1) Әкият кемнәр турында? О ком идет речь в сказки?

А) ике юлдаш турында – про двух попутчиков
Ә) ике бертуган турында – про двух родственников
Б) бер ялкау турында про одного лентяя

2) Ике юлдаш кая киткән? Кулда отправились два попутчика?

А) кырга на поле
Ә) авылга в деревню
Б) урманга –в лес

3. Бу кешеләргә нәрсә очраган? Что им навстречу попало?

4. Аюны күргәч,куркак юлдаш нишли? Увидев медведя,что делает попутчик?

А) йөгерә башлый начинает бежать
Ә) авылга кайтып кача уходит в деревню
Б) агач башына менеп кача вскарабкался на вершину высокого дерева,

5. Аю җирдәге кешене күргәч, нишли? Что делает медведь, увидев медведя?

А) аның башларын,аякларын исни? Медведь покружил вокруг упавшего друга, обнюхал его всего.
Ә) агачны селкетергә тотына начинает шевелит дерево
Б) тотып ашый съел

6. Юлдашларның кайсысы куркак булып чыга? Какой из попутчиков оказался трусом?

А) икесе дә оба
Ә) җиргә сузылып ятканы – мальчик который лежал на земле
Б) агач башына качканы – тот который вскарабкался на вершину высокого дерева

2. – А теперь разгадаем вот такой кроссворд. Кроссвор на доске, учащиеся по одному выходя и пишут ответы.

1. Әкият исеменең икенче сүзе. Второе слово,данной сказки?
2. Кемнәр юлга чыкканнар? Кто отправились в путь?
3.“Навстречу” сүзенең тәрҗемәсе? Перевод слова “навтстречу”
4. Бу әкияттәге дуслар кызлармы,малайлармы?герои этой сказки мальчики или девочки?
5. Әкият эчтәлеге буенча, дус нинди булырга тиеш? По содержанию текста. друг каким должен быть?
6. Әкият исеменең беренче сүзе нинди? Первое слово сказки?

– Ә хәзер кайсыгыз әйтә ала, вертикаль буенча нинди сүзне укып була? (Дуслык) Кто может сказать по вертикале, какое слово вышло? (Дружба)

3. Сезнең алдыгызда – рәсемнәр. Бу рәсемнәр “куркак юлдаш ” әкияте буенча ясалган. Бирем рәсемнәрне әкият эчтәлеге буенча урнаштырырга. Укытучы җөмләләрне укый, укучылар рәсемнәрне урнаштыралар. Перед вами рисунки, я вам читаю рассказ,а вы правильно раставляете данные рисунки по содержанию текста.

VIII. Дәрескә йомгак ясау. Итог урока

– Без сезнең белән нәрсә укыдык? Что мы с вами сегодня читали?
– Әкиятнең исеме ничек? Как называется данная сказка?
– Әкияттә кемнәр турында сүз бара? О ком идет речь в сказке?
– Алар чын дуслармы? Они настоящие друзья?
– Әкият нәрсәгә өйрәтә? Чему учит эта сказка?
– Димәк, укучылар чын дуслар нинди булырга тиеш? Значит ребята, друзья должны быть какими?

IX. Домашнее задание

Сорауларга җавап бирергә, дуслык турында мәкальләр язып килергә.Ответить на вопросы, написать пословицу про дружбу.

Нажмите, чтобы узнать подробности

5 нче сыйныфлар өчен дәрес эшкәртмәсе. "Тылсымлы әкият һәм аның геройлары" бүлеге буенча.

Дәрес саны: № 6

Тема: Тылсымлы әкият һәм аның геройлары

Дәрес темасы: “Тылсымлы әкият һәм аның геройлары”

Максат һәм бурычлар: тылсымлы әкият һәм аның геройлары турында төшенчә бирү. Әкияттәге кабатлауларны таба белергә өйрәтү.

Әкиятнең өлешләре турында белемнәрне системалаштыру, әкиятне башлый һәм дөрес тәмамлый белергә күнектерү.

Сөйләм телләрен баетуга, йөгерек уку күнекмәләрен үстерүгә шартлар тудыру.

Геройларга характеристика бирергә өйрәтү. Әсәрдә Ак байталның ролен билгеләү.

Атларны ярату хисе тәрбияләү.

Дәрес тибы: дәрес-диалог

Җиһазлау, ЦЭР: Татар теленең аңлатмалы сүзлеге, ат турында мәкальләр, электрон дәреслек, интернет материаллары, ат рәсемнәре, Р. Харисның атларга багышланган әсәрләреннән презентация.

Дәрес барышы

Дәрес этаплары

Укытучы эшчәнлеге

Укучы эшчәнлеге

Уку-укыту гамәлләре

Исәнләшү, кәефләрне сорашу.

И.Юзеевны? “Тукай теле” шигырен уку.

Тыңлаган әсәрләр буенча сораулар бирә белү.

Актуализация

Өй эшен тикшерү, бәяләү

“Ак байтал” әкиятенең кыскача эчтәлеген сөйләтү. Укучылар ясаган рәсемнәрдән күргәзмә оештыру, бер-берләрен бәяләү. Интернет материаллары белән бер-берсен таныштыру.

Үз эшен контрольдә тоту. Иптәшләренә ярдәм итү.

Укучы нинди авырлыклар белән очраша?

Атларның төрлечә аталышын, атлар турындагы әкиятләрнең аз булуын, атларның әкият башында геройга зыян китерүен, ә ахырдан батырның ярдәмчесенә әверелүен белми.

Текстны аңларга тырышу.

Авырлыктан чыгу юллары ( 5-6мин)

Дәреслекнең 30 нчы битеннән атларның төрлечә аталышы турында уку, аңлатмалы сүзлектән файдалану. Р. Харисның атларга багышланган әсәрләреннән презентацияне карау.

Максатка ирешү юлларын билгеләү. әдәбиятны сынлы сәнгать белән бәйләү.

Яңа материалны аңлату( 7-8 мин)

Р. Харис иҗатына кыскача күзәтү. Укучыларның эшчәнлеген оештыру.

Р. Харисның әкият геройлары турындагы мәкаләсен уку. Сорау һәм биремнәрне үтәү. З. Хәбипованың атка мәдхиясен уку.

Мөстәкыйль рәвештә төрле текстларны укый белү.

Материалны беренчел ныгыту ( 6-7 мин)

31 нче биттәге мәкалне аңлатканда сүзлек эше оештыру.

Ат турында мәкальләр уку, мәгънәләрен үз сүзләре белән аңлату.

үз фикерен дәлилләү.

Кабатлау һәм ныгыту күнегүләре

Әсәрдә Ак байталның ролен билгеләү.

Бүген атлар ни өчен кирәк? Әңгәмә

Төрле фикерләрне исәпкә алу һәм үз позицияңне нигезләү.

Рефлексия, өй эше

Ат турында нинди яңалыклар белдегез?

Ат турында башка халык әкиятләрен искә төшерерү( Н. Ершов “Конек-горбунок”). Интернеттан, китаплардан төрле ат рәсемнәрен табып, кыяфәте буенча атларны төркемнәргә бүлергә.

  • Для учеников 1-11 классов и дошкольников
  • Бесплатные сертификаты учителям и участникам

Алпар урта гомуми белем бирү мәктәбе

Укытучы: Сафиуллина Гөлфия Әнвәровна.

Тема: Р әхмәт h ә ркем ө чен р ә х ә т…

Ү зе яхшыны ң эше д ә яхшы

Д ә рес тибы: я ң а белем – күнекмәләр формалаштыру

Технологиясе: и җ ади ү стерелешле

Ысул: эврестик- ө лешч ә эзл ә н ү

Максат: - кешел ә рне ң бер-берсе бел ә н аралашканда

h ә м кирәклеген ачып бир ү

- а ң лап, дөрес , сәнгатьле уку күнекмәләрен

- фикер йөртергә, үз фикерен исбатларга

- укучыларны ң ижади фикерл әү с ә л ә тен

- туган телгә мәхәббәт тәрбияләү, аның

матурлыгын тоя белергә өйрәтү;

- әдәплелек сыйфатлары, сөйләм әдәбе

Жи h азлау: магнитофон, плакат, таблицалар.

б) Шигъри юлларны хор белән әйтү:

Әйт кенә тәмле сүз-

Ирк ә ләр күпме күз.

Әйт кенә яхшы сүз-

h әркемгә көлә ч йөз.

в) Дәрес эпиграфы белән таныштыру:

Йөрәктән чыккан сүз.

( Мәгънәсен ничек аңлыйсыз?)

Уңай психологик халәт булдыру:

Магнитофон тасмасыннан татар халкының моңлы көе яңгырый.

- Укучылар, күзегезне йомыгыз да әкрен генә моң

дәрьясына күмелегез. Татар халкының моңлы,күңел кылла-

рын тибрәндерүче озын, матур көе безне хис дөньясына

алып кереп китә. Халкыбыз яхшы күңелле, ягымлы

кешеләре белән горурлана. Элек-электән үк борынгы

бабаларыбыз балаларын яхшы гамәлләр генә кылырга,

өлкәннәрне хөрмәт итәргә, ягымлы сөйләшергә өйрәткән.

Алар бер-берсенә күңел җылысын кызганмыйча, ярдәмләшеп,

дус-тату гомер иткәннәр.

( Укучылар бер-берегезнең кулларын тотып,

күңел җылысы, елмаю бүләк итегез).

3. Число, атна көне

- Ноябрь ае турында нәрсә әйтә аласыз? (җирле

Бүген – жомга, мөселманнарның иң зур бәйрәм көне,

изге көн. Ноябрь – халыкара әниләр көне. Быел ул – 30

нчы ноябрьгә туры килә).

II Уку мәс ьәләсен кую

1. Укытучы татар халык шагыйре Фәнис Яруллинның

“ Хикмәтле сүз” шигырен укый.

Бер сүзне күп сөйләсәм,

Тирги мине h әммәсе:

Ә мин шундый сүз беләм -

Ул сүздән туймый hичкем.

Сөйләп торсаң да өч көн.

Кыен түгел әйтергә,

Бик ансат, рәхәт үзе.

Сезгә дә өйрәтәм аны:

Ул булса “рәхмәт” сүзе.

- Укучылар, шигырьдә нинди хикмәтле сүз турында сүз

- Ул нинди сүз? Ни өчен бу сүзне ягымлы сүз дип

- Димәк, без дәрестә бүген нәрсә турында сөйләшәбез?

- Ни өчен кеше рәхмәт сүзен әйтә?

Безгә шушы сорауга җавапны әзерләргә кайбер әсәрләр

ярдәмгә килер. Без бүген И. Туктарның “Рәхмәт hәркем

өчен рәхәт” hәм Р. Корбанның “Уйнап” әсәрләре белән

танышырбыз. Ике әсәрне чагыштырырбыз,

геройларның уңай hәм тискәре сыйфатларын ачыкларбыз.

Аларның гамәлләренә үзегезнең мөнәсәбәтләрегезне

III Уку мәс ьәләсен чиш ү :

1. Б үгенге дәрестә тагын берничә хәдисне өстик. Бу

хәдисләр бүгенге дәреснең темасы белән бәйле hәм

нигездә үзегездә тәрбияли торган мөhим сыйфатларны

Сөйләсәң яхшы сүз сөйлә,

булмаса тик тор.

Әдәпле кеше тупас, әшәке телле,

әхлаксыз кеше булырга тиеш тугел.

Тел нәрсә ул? ( Тел hәм ягымлы сөйләм арасында бәйләнешне ачыклау)

2. Укучылар, без еш кына бер-беребезгә әйтә торган

рәхмәт сүзе нәрсәне аңлата? ( Укучылар фикере

3. Таблица буенча эш:

Рәхмәт – кешенең хезмәтен зурлап әйткән сүз.

Рәхмәт ул – үзеңнең сөенгәнеңне күрсәтү.

Рәхмәт ул – кешенең яхшылыгын кабул итеп алу.

Кайсы җөмләдәге фикер без укыйсы әсәргә туры килер?

4. Текст буенча эш:

- сүзлек белән эш.

- кыскача эчтәлеген сөйләтү.

- әсәрләргә анализ, чагыштыру.

5. Ял күнегүе. ( ф/м.)

6. Әсәрләр буенча нәтиҗә чыгару

- Әсәр нәрсәгә өйрәтә?

- Авторның әйтергә теләгән фикере.

- Төп фикер кайсы әсәрдә чагыла?

Укытучы: 8. Әйе, укучылар, рәхмәт сүзе – әдәплелек билгесе. Чын

күңелдән, бер-берегезгә рәхмәт сүзләрен кызганмыйча

- Кайчан, кемнәргә, нәрсәгә рәхмәт әйтергә. Шушы

сорауларга җавап итеп, сезне тыңлап карыйк әле.

а) “Яхшы сүз – тәмле сүз” телевизион тапшыруын

башлыйбыз. ( Укучылар телевизор макетыннан үзләре

әзерләгән чыгышларны сәнгатьле итеп укыйлар).

б) Сәнгатьле уку.

- Нинди тыныш билгеләре бар?

- Шигырьләр нинди характерда?

- Нинди тон, интонация кирәк?

- Ягымлы сүзләр әйткәндә нинди мимика кирәк?

в) Таблица буенча уку:

Иң кадерле кешеләр сез,

Сез булганга без бәхетле

Нәтиҗә: дусларга, якыннарга, әниләргә,

Туган ил, Туган җиргә

1. Татар халкының әхлакый кодексы.

Тормыш юлында шушы уңай сыйфатлар юлдаш

3. Биргән вәгъдәне үтәү.

5. Шәфкатьле булу.

6. Ике йөзле булмау.

7. Кешеләргә ягымлы булу.

Кайсы б үгенге дәрес темасына туры килә дип

уйлыйсыз? Җавапларын дәлилләгез.

2. Аралашуга карата мәкаль-әйтемнәр.

Кул ярасы китәр, тел ярасы китмәс.

Яхшы с үз – җанга рәхәт,

Яман с ү з – җанга җәрәхәт.

Җайлы с ү з җан эретә.

3. Модел ь ләштерү. Нәтиҗә.

Яхшы сүз → әдәп → акыл→ күңел → бәхет.

Болар арасында нинди уртаклык.

Яхшы сүз, ягымлы мөгаләмә кешегә бәхет китерә.

IV Йомгаклау. Өйгә эш бирү.

- Дәрестә нинди яңа белемнәр үзләштердегез?

Тормышта бу белемнәрнең кирәге булырмы?

Әдәплелеккә тагын кая өйрәнергә була?

- Рәхмәт сүзенә ничек җавап бирергә? ( Сау бул.

Сәламәт бул. “ Рәхмәтеңә рәхмәт”.)

- Рәхмәткә бәйле яхшы теләк уйларга. ( Иҗади эш).

- Билгеләр кую. Рәхмәт әйтү.
