Конспект урока по английскому языку 9 класс кузовлев читательские вкусы подростков

Обновлено: 07.07.2024

2. Развивать навыки чтения, говорения

3. Прививать любовь к книге и потребность в чтении.

Тип урока: урок ознакомления с новым материалом

Оборудование: компьютер, интерактивная доска, книги зарубежных писателей н английском языке

I am glad to see you and our guests. I congratulate you with your first school day. We will work with Student’s book by Kuzovlev V.P. and Activity Book.

[i] – active, activity, visit, visiting

[d] – do, did, done, doing

[ w] – swim, swimming, walk, walking

Answer the questions:

-Where did you spend your summer holidays?

- What TV programmes did you watch?

- Where did you go? What places did you visit?

- Who do you spend your holidays with?

- Did you read books, newspapers, magazines?

Do you like reading?

Today we’ll speak about reading and reading tastes. Some people prefer romance, the other fantasy. So, what are the genres of the book?

Работа с новой лексикой

Fiction – художественная литература

Science fiction – научная фантастика

Romance – любовный роман

Reference book - справочник

Classic – классика, классический

Horror book –книга ужасов

Explain in your own words: reference book, science fiction, biography, autobiography, etc…

Now let’s read it in your books on the page 7.

Развитие навыков чтения.

Ex. 1 p. 7

-During Teen Read Week in the USA young people express their opinion about their attitudes towards reading.

Do all the teenagers enjoy reading?

b) after-reading activities

Answer the questions:

Why does John like reading?

What are John’s favourite genres?

What genres does Beth like? Why?

What does Emma think about romances and poetry?

Have books influenced Sally’s life? In what way?

Why does Sally prefer non-fiction books?

Which book does Nancy recommend? Why?

What is Sam’s opinion about reading?

4. Первичное закрепление лексического материала

Game “How well do you know new words”

Try to choose one word to the following definitions:

Books, films or cartoons about an imagined future, especially about space travel or other planets. (science fiction)

A long printed story about imaginary characters and events. (novel)

The life story of a person written by someone else. (biography)

A book of facts, such as a dictionary or an encyclopedia, which you look at to discover particular information . (reference book)

A story about love . (romance)

5. Развитие навыков говорения

-Express your opinion: What are your reading tastes? What do you like reading?

*6.Повторение грамматического материала. Порядок слов в предложении.

- Many famous people said a lot of beautiful words about books. You should make up quotations from the following words.

1. without / live / cannot /I/ reading ( I cannot live without reading. Thomas Jefferson)

2. the voice / Words / are / heart / of the (Words are the voice of the heart. Confucious)

3. to the body / Reading /is / to the mind / what exercise / is (Reading is to the mind what exercise is to the body. Richard Steel)

4. in order to / Read / live (Read in order to live. Custavo Flaubert)

5. is / learning / Reading / the best. (Reading is the best learning. A.Pushkin)

Is it important to read books?

Why is it important?

Your home task will be to write new words into the dictionary on p. 7 and learn it ; Activity Book Ex 1 p 5-6 (in written form)

  • Для учеников 1-11 классов и дошкольников
  • Бесплатные сертификаты учителям и участникам

муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение

Зимовниковская средняя общеобразовательная школа № 1

Учитель английского языка

Дата: 03.09.2012 г.

Цель: формировать лексические навыки говорения

2. Развивать навыки чтения, говорения

3. Прививать любовь к книге и потребность в чтении.

Тип урока: урок ознакомления с новым материалом

Оборудование: компьютер, интерактивная доска, книги зарубежных писателей н английском языке

I am glad to see you and our guests. I congratulate you with your first school day. We will work with Student’s book by Kuzovlev V.P. and Activity Book.

[i] – active, activity, visit, visiting

[d] – do, did, done, doing

[ w] – swim, swimming, walk, walking

Answer the questions:

-Where did you spend your summer holidays?

- What TV programmes did you watch?

- Where did you go? What places did you visit?

- Who do you spend your holidays with?

- Did you read books, newspapers, magazines?

Do you like reading?

Today we’ll speak about reading and reading tastes. Some people prefer romance, the other fantasy. So, what are the genres of the book?

Работа с новой лексикой

Fiction – художественная литература

Science fiction – научная фантастика

Romance – любовный роман

Reference book - справочник

Classic – классика, классический

Horror book –книга ужасов

Explain in your own words: reference book, science fiction, biography, autobiography, etc…

Now let’s read it in your books on the page 7.

Развитие навыков чтения.

Ex. 1 p. 7

-During Teen Read Week in the USA young people express their opinion about their attitudes towards reading.

Do all the teenagers enjoy reading?

b) after-reading activities

Answer the questions:

Why does John like reading?

What are John’s favourite genres?

What genres does Beth like? Why?

What does Emma think about romances and poetry?

Have books influenced Sally’s life? In what way?

Why does Sally prefer non-fiction books?

Which book does Nancy recommend? Why?

What is Sam’s opinion about reading?

4. Первичное закрепление лексического материала

Game “How well do you know new words”

Try to choose one word to the following definitions:

Books, films or cartoons about an imagined future, especially about space travel or other planets. (science fiction)

A long printed story about imaginary characters and events. (novel)

The life story of a person written by someone else. (biography)

A book of facts, such as a dictionary or an encyclopedia, which you look at to discover particular information . (reference book)

A story about love . (romance)

5. Развитие навыков говорения

-Express your opinion: What are your reading tastes? What do you like reading?

*6.Повторение грамматического материала. Порядок слов в предложении.

- Many famous people said a lot of beautiful words about books. You should make up quotations from the following words.

1. without / live / cannot /I/ reading ( I cannot live without reading. Thomas Jefferson)

2. the voice / Words / are / heart / of the (Words are the voice of the heart. Confucious)

3. to the body / Reading /is / to the mind / what exercise / is (Reading is to the mind what exercise is to the body. Richard Steel)

4. in order to / Read / live (Read in order to live. Custavo Flaubert)

5. is / learning / Reading / the best. (Reading is the best learning. A.Pushkin)

Is it important to read books?

Why is it important?

Your home task will be to write new words into the dictionary on p. 7 and learn it ; Activity Book Ex 1 p 5-6 (in written form)

Thank you for the lesson.

  • подготовка к ЕГЭ/ОГЭ и ВПР
  • по всем предметам 1-11 классов

Курс повышения квалификации

Дистанционное обучение как современный формат преподавания

  • Сейчас обучается 933 человека из 80 регионов


Курс профессиональной переподготовки

Английский язык: теория и методика преподавания в образовательной организации

  • Сейчас обучается 1151 человек из 83 регионов


Курс повышения квалификации

Специфика преподавания английского языка с учетом требований ФГОС

  • ЗП до 91 000 руб.
  • Гибкий график
  • Удаленная работа

Дистанционные курсы для педагогов

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Найдите материал к любому уроку, указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:

5 610 940 материалов в базе

Самые массовые международные дистанционные

Школьные Инфоконкурсы 2022

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Другие материалы

Вам будут интересны эти курсы:

Оставьте свой комментарий

  • 29.05.2016 1685
  • DOCX 26.7 кбайт
  • 46 скачиваний
  • Рейтинг: 4 из 5
  • Оцените материал:

Настоящий материал опубликован пользователем Стромилова Екатерина Сергеевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт

Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

Автор материала

40%

  • Подготовка к ЕГЭ/ОГЭ и ВПР
  • Для учеников 1-11 классов

Московский институт профессиональной
переподготовки и повышения
квалификации педагогов

Дистанционные курсы
для педагогов

663 курса от 690 рублей

Выбрать курс со скидкой

Выдаём документы
установленного образца!

Учителя о ЕГЭ: секреты успешной подготовки

Время чтения: 11 минут

Время чтения: 2 минуты

Рособрнадзор предложил дать возможность детям из ДНР и ЛНР поступать в вузы без сдачи ЕГЭ

Время чтения: 1 минута

Академическая стипендия для вузов в 2023 году вырастет до 1 825 рублей

Время чтения: 1 минута

В приграничных пунктах Брянской области на день приостановили занятия в школах

Время чтения: 0 минут

Отчисленные за рубежом студенты смогут бесплатно учиться в России

Время чтения: 1 минута

Новые курсы: функциональная грамотность, ФГОС НОО, инклюзивное обучение и другие

Время чтения: 15 минут

Подарочные сертификаты

Ответственность за разрешение любых спорных моментов, касающихся самих материалов и их содержания, берут на себя пользователи, разместившие материал на сайте. Однако администрация сайта готова оказать всяческую поддержку в решении любых вопросов, связанных с работой и содержанием сайта. Если Вы заметили, что на данном сайте незаконно используются материалы, сообщите об этом администрации сайта через форму обратной связи.

Все материалы, размещенные на сайте, созданы авторами сайта либо размещены пользователями сайта и представлены на сайте исключительно для ознакомления. Авторские права на материалы принадлежат их законным авторам. Частичное или полное копирование материалов сайта без письменного разрешения администрации сайта запрещено! Мнение администрации может не совпадать с точкой зрения авторов.

Нажмите, чтобы узнать подробности

2. Развивать навыки чтения, говорения

3. Прививать любовь к книге и потребность в чтении.

I am glad to see you and our guests. I congratulate you with your first school day. We will work with Student’s book by Kuzovlev V.P. and Activity Book.

[i] – active, activity, visit, visiting

[d] – do, did, done, doing

[ w] – swim, swimming, walk, walking

Answer the questions:

-Where did you spend your summer holidays?

- What TV programmes did you watch?

- Where did you go? What places did you visit?

- Who do you spend your holidays with?

- Did you read books, newspapers, magazines?

Do you like reading?

Today we’ll speak about reading and reading tastes. Some people prefer romance, the other fantasy. So, what are the genres of the book?

Работа с новой лексикой

Fiction – художественная литература

Science fiction – научная фантастика

Romance – любовный роман

Reference book - справочник

Classic – классика, классический

Horror book –книга ужасов

Explain in your own words: reference book, science fiction, biography, autobiography, etc…

Now let’s read it in your books on the page 7.

Развитие навыков чтения.

-During Teen Read Week in the USA young people express their opinion about their attitudes towards reading.

Do all the teenagers enjoy reading?

b) after-reading activities

Answer the questions:

Why does John like reading?

What are John’s favourite genres?

What genres does Beth like? Why?

What does Emma think about romances and poetry?

Have books influenced Sally’s life? In what way?

Why does Sally prefer non-fiction books?

Which book does Nancy recommend? Why?

What is Sam’s opinion about reading?

4.Первичное закрепление лексического материала

Game “How well do you know new words”

Try to choose one word to the following definitions:

Books, films or cartoons about an imagined future, especially about space travel or other planets. (science fiction)

A long printed story about imaginary characters and events. (novel)

The life story of a person written by someone else. (biography)

A book of facts, such as a dictionary or an encyclopedia, which you look at to discover particular information . (reference book)

A story about love . (romance)

5.Развитие навыков говорения

-Express your opinion: What are your reading tastes? What do you like reading?

*6.Повторение грамматического материала. Порядок слов в предложении.

- Many famous people said a lot of beautiful words about books. You should make up quotations from the following words.

1. without / live / cannot /I/ reading ( I cannot live without reading. Thomas Jefferson)

2. the voice / Words / are / heart / of the (Words are the voice of the heart. Confucious)

3. to the body / Reading /is / to the mind / what exercise / is (Reading is to the mind what exercise is to the body. Richard Steel)

4. in order to / Read / live (Read in order to live. Custavo Flaubert)

5. is / learning / Reading / the best. (Reading is the best learning. A.Pushkin)

Is it important to read books?

Why is it important?

Your home task will be to write new words into the dictionary on p. 7 and learn it; Activity Book Ex 1 p 5-6 (in written form)

Thank you for the lesson.

Тема: What are teens reading tastes? / Читательские вкусы подростков № 2

Цели: воспитание личности учащегося на основе общечеловеческих ценностей, развитие у школьников инициативности и самостоятельности, толерантности и уважения к другим нациям и культурам к успешной самореализации, обучение познавательной деятельности с использованием иностранного языка.

I'm very glad to see you!

First of all I want you to ask some questions!
What day of the week is it today?
What date is it today?
Is anybody absent today? …is/are absent.

Look at the blackboard and read the theme of the lesson. Today we are going to learn some pieces of information about some famous British writers.

2. Фонетическая и лексическая зарядки: Boys and girls let’s answer my questions!

1. Do you like reading?

2. Why do people read?

3. Where do you take books from?

4. Have you got a large collection of books at home?

5. What British poets and writers do you know?

Now look at the blackboard and repeat after me: a famous writer, a famous person, a well-known writer, an outstanding poet, a favourite screenwriter, a remarkable playwright, a notable diarist, a best – loved novelist, fantasy, crime, modern.

3. Основной этап урока (презентация):

Look at the screen! Now we’ll get acquainted with some British writers and their works. (Учащиеся совместно с учителем изучают информацию о писателях, записывают имена, даты, названия книг).

4. Чтение текста с последующим пониманием прочитанного:

Before reading the text, let’s listen to the words from the text and repeat them.
Amuse, autobiographical, governess, imaginary, incorporate, parson, poetic, portrait, pregnancy, tuberculosis.
And now I want you to read the text about the Bronte Sisters.

Charlotte, Emily and Anne Bronte.

Charlotte, Emily, and Anne Bronte, daughters of Yorkshire parson, were three English novelists. Initially they published their works under pseudonyms as at that time it was impossible for a woman to show that she could write. Charlotte, the eldest, was the author of the famous Jane Eyre and Villette a novel where she incorporated autobiographical elements. Emily is the best known for Wuthering Heigths and had a uniquely poetic style. The youngest sister, Anne Bronte, is least known. She wrote Agnes Grey and The Tenant of Wildfell Hall.

Questios about the text:

What were the Bronte sisters’ names?
Who was the most poetic writer?
Who was the least known?
What was their brother known for?
Who raised all the Bronte children?

4. Домашняя работа:

At home you have to choose one of the British writers and write more details about his or her biography.

5. Подведение итогов урока: We have done much today. What new information have you learnt?
What new words do you remember now? Can you name all the names of the British writers mentioned today? Thank you for your work. The lesson is over, good bye. See you later.

Тема: What writers is your country famous for? / Какими писателями знаменита ваша страна?

Цели: развивающие – развитие внимания, памяти, мышления и речи школьников;

учебные - формирование лексических навыков говорения; активизация грамматических навыков использования прошедшего времени; развитие умения читать и аудировать с целью полного понимания прочитанного / услышанного и с целью извлечения конкретной информации; развитие навыков письма (написание биографии с помощью речевых опор);

познавательные -знакомство с биографиями известных писателей (Ч. Диккенс, А. Кристи, А. Пушкин);

1. Организационный момент (Good morning me dear boys and girls. I’m glad to see you!)

2. Речевая зарядка: How are you? What date is it today?

3. Фонетическая зарядка.

4. Проверка домашнего задания Рабочая тетрадь, упр.2; Книга для чтения, упр. 1., рассказывают слова.

Ключи к упражнению 2 из Рабочей тетради:

Reading is a nice way to spend time. My favourite genre is fantasy, as long as it is good. But I also love historical, realistic, and classic novels.” “I have learned to read early and books have influenced all my life. Books have helped me to succeed in school and to use my imagination.

Books have encouraged me to learn and explore new things, and to understand different people. I love reading non-fiction and reference books, biographies, and autobiographies. When I want to relax I read crime fiction and science fiction. I have been reading Science Fiction by Boris Akunin this week. I enjoyed the book and I would recommend it to those who love really good fiction.”

Ключи к упражнению 1 из Книги для чтения:

1.1) 1) — B; 2) — D; 3) — A; 4) — E; 5) — C.

1.2) A — b); B — c); C — d); D — e); E — a).

5. Выполнение упражнения в учебнике упр. 1.1. стр. 10. Чтение осуществляется под фонограмму, особое внимание при этом уделяется произношению новых ЛЕ. Семантизация новых ЛЕ осуществляется на основе перевода на родной язык. О значении слов, выделенных курсивом, учащиеся могут догадаться по составляющим частям.

6. Выполнение упражнения в учебнике направленного на развитие навыка чтения упр. 1.2) стр. 11.

Упражнение предполагает обращение учащихся к тексту, нахождение и чтение ответа на каждый вопрос. При этом следует обратить внимание на то, как учащиеся поняли значения новых слов, какова начальная форма глаголов. При необходимости отрабатывается произношение новых слов.

7. Выполнение упражнения в учебнике направленного на развитие навыка говорения упр.1.3) стр. 11

Перед выполнением упражнения необходимо повторить правила употребления видо-временных форм глаголов, использующихся в этом упражнении. В случае необходимости для получения дополнительной информации учащиеся обращаются к грамматическому справочнику.

Ключи:

Past Simple Active: was, learned, read, saw, wrote, performed, came, left, became, married, published, began, made, described, gave, had, developed, seemed, died;

Past Simple Passive: was born, was inspired, was sent, were written, was/were published, were set, was honoured, were translated;

Past Progressive: was writing;

Past Perfect: had worked, had learned.

После этого упражнения рекомендуется выполнить упражнение 1 из Рабочей тетради.

Ключи:

8. Выполнение упражнения в учебнике направленного на развитие навыка говорения упр. 2.1). стр. 12 Упражнение подстановочного характера. Учащиеся восстанавливают биографию Агаты Кристи, заполняя пропуски подходящими ЛЕ.

Ключи (слова следуют в том порядке, в котором они появляются в тексте упражнения):novelist, childhood, age, married, was published, success, powerful, inspired, vivid, plots, described,were set, birthplace, honoured, contemporaries, remarkable, died.

9. Физкультминутка (Are you tired? OK. Let’s have a rest. Stand up please. Repeat after me. All together)

Hands up! Hands down!

Hands on hips! Sit down!

Hands up! To the sides!

Bend left, bend right!

One, two, three, four, five, six Hop!

One, two, three, four, five, six Stop!

Выполнение упражнения в учебнике направленного на развитие навыка говорения упр. 2.2) стр. 12

— учащиеся индивидуально или в парах составляют список вопросов к тексту, используя в качестве образца вопросы упражнения 1.2), а также придумывают свои, выстраивают последовательность вопросов и отвечают на них всем классом.

Примерные варианты вопросов: What is Agatha Christie famous for? Where did she get her education? When did she write her first story? Who were the main characters of her detective stories? Are her works still popular today?

Выполнение упражнения в учебнике направленного на развитие навыка говорения упр.3 стр. 9.

Учащиеся составляют собственное высказывание, используя вопросы как план. Информация в “Fact File” служит содержательной основой для высказываний учащихся об А. С. Пушкине. Тексты данного урока могут служить стимулом и образцом для построения собственных высказываний учащихся. При выполнении данного упражнения учащиеся могут запрашивать новые ЛЕ, пользоваться русско-английским словарем. Работа может быть организована в парах, группах или индивидуально. Следует дать учащимся некоторое время (3—4 минуты) на подготовку высказываний.

Объяснение домашнего задания Рабочая тетрадь, упр.2; Книга для чтения, упр. 2.

Ключи к упражнению 2 из Рабочей тетради: 1 — a; 2 — b; 3 — b; 4 — c; 5 — a; 6 — b; 7 —c; 8 — b; 9 — c; 10 — a; 11 — b; 12 — a; 13 — b; 14 — c.

Ключи к упражнению 2 из Книги для чтения:

an English teacher, a French

7 Harry Potter books

a petrol pump attendant,

a post office clerk,

a railway ticket office salesF

Martyn Pig, Lucas, Kissing

a librarian, a teacher of EngF

lish and Literature,

The Ruby in the Smoke,

His Dark Materials

grew up, left, started, dreamed,

was, married, moved, returned,

went, worked, made, studied,

tried, failed, gave up, won, pubF

lished, became, taught, wrote

was published, was

born, was listed for,

15. Подведение итогов урока. Выставление оценок.

16. Рефлексия. It brings us to the end. What new information have we learnt today? What new facts were interesting for you? Thank you for your work.

Тема: Видовременные формы для выражения прошедшего времени

12. Участники митинга обсудили важные вопросы к 6 часам вечера два дня тому назад.
Keys:
1. Present Continuous.
2. Present Simple.
3. Past Simple.
4. Past Perfect Continuous.
5. Present Perfect Continuous.
6. Future Perfect.
7. Future Continuous.
8. Present Perfect.
9. Future Perfect Continuous.
10. Past Continuous.
11. Future Simple.
12. Past Perfect.
V. Физкультминутка
VI. Закрепление грамматических навыков
- Let's read the examples from the table "Grammar Focus". Exercise 13, page 12-13 from your textbooks will help us brush up the tenses of the English language.
Учитель предлагает учащимся прочитать и обсудить примеры из упр. 13, стр. 12-13 из учебника. После чтения и обсуждения образца из таблицы ученики выполняют упр. 14, стр. 14 из учебни¬ка. Данное упражнение выполняется учащимися в устной форме.
VII. Тренировка грамматических навыков в письменных упражнениях
- Exercise 15, page 15 is to be written. You will read the story to yourself, then put the numbers from 1 to 12 and write the correct forms of the verbs. You can see the examples of different sentences in your textbook, page 12, "Grammar Focus".
Ученики выполняют упр. 15, стр. 15, в письменной форме. Учитель обращает внимание учащихся на то, что предложения из рассказа переписывать не нужно. Учащиеся записывают в тет-
ради номера с 1 по 12 и соответствующие формы глагола. Про-ш'рка данного упражнения может быть проведена различными способами:
1 - проверка всем классом в конце урока: один ученик читает рассказ, остальные ученики выражают свое согласие или несогла-
по с формами глагола;
2 - учитель собирает тетради в конце урока и осуществляет ндивидуальную проверку работы каждого ученика.
III. Подведение итогов урока
- It's time to say "good-bye". You worked well during the lesson. Will you stand up?
Mind the clock And keep the rule: Try to come In time to school.
- Our lesson is over. Good-bye, boys and girls!
Домашнее задание
Рабочая тетрадь: упр. 3, 5, стр. 4-5.

Урок 4. Различные виды отдыха

Организационный момент
- Good morning!
- I am glad to see you.
- How are you?
- So, let's start our lesson.

Тема: Who is your favorite writer / Любимый писатель


Урок предназначен для учащихся 9 классов.Материал урока направлен на знакомство учащихся с жанрами литературы, на закрепление уже известного вокабуляра по теме.

Содержимое разработки

Цель: формировать лексические навыки говорения

2. Развивать навыки чтения, говорения

3. Прививать любовь к книге и потребность в чтении.

Тип урока: урок ознакомления с новым материалом

I am glad to see you and our guests. I congratulate you with your first school day. We will work with Student’s book by Kuzovlev V.P. and Activity Book.

[i] – active, activity, visit, visiting

[d] – do, did, done, doing

[ w] – swim, swimming, walk, walking

Answer the questions:

-Where did you spend your summer holidays?

- What TV programmes did you watch?

- Where did you go? What places did you visit?

- Who do you spend your holidays with?

- Did you read books, newspapers, magazines?

Do you like reading?

Today we’ll speak about reading and reading tastes. Some people prefer romance, the other fantasy. So, what are the genres of the book?

Работа с новой лексикой

Fiction – художественная литература

Science fiction – научная фантастика

Romance – любовный роман

Reference book - справочник

Classic – классика, классический

Horror book –книга ужасов

Explain in your own words: reference book, science fiction, biography, autobiography, etc…

Now let’s read it in your books on the page 7.

Развитие навыков чтения.

Ex. 1 p. 7

-During Teen Read Week in the USA young people express their opinion about their attitudes towards reading.

Do all the teenagers enjoy reading?

b) after-reading activities

Answer the questions:

Why does John like reading?

What are John’s favourite genres?

What genres does Beth like? Why?

What does Emma think about romances and poetry?

Have books influenced Sally’s life? In what way?

Why does Sally prefer non-fiction books?

Which book does Nancy recommend? Why?

What is Sam’s opinion about reading?

4.Первичное закрепление лексического материала

Game “How well do you know new words”

Try to choose one word to the following definitions:

Books, films or cartoons about an imagined future, especially about space travel or other planets. (science fiction)

A long printed story about imaginary characters and events. (novel)

The life story of a person written by someone else. (biography)

A book of facts, such as a dictionary or an encyclopedia, which you look at to discover particular information . (reference book)

A story about love . (romance)

5.Развитие навыков говорения

-Express your opinion: What are your reading tastes? What do you like reading?

*6.Повторение грамматического материала. Порядок слов в предложении.

- Many famous people said a lot of beautiful words about books. You should make up quotations from the following words.

1. without / live / cannot /I/ reading ( I cannot live without reading. Thomas Jefferson)

2. the voice / Words / are / heart / of the (Words are the voice of the heart. Confucious)

3. to the body / Reading /is / to the mind / what exercise / is (Reading is to the mind what exercise is to the body. Richard Steel)

4. in order to / Read / live (Read in order to live. Custavo Flaubert)

5. is / learning / Reading / the best. (Reading is the best learning. A.Pushkin)

Is it important to read books?

Why is it important?

Your home task will be to write new words into the dictionary on p. 7 and learn it; Activity Book Ex 1 p 5-6 (in written form)

Thank you for the lesson.


-75%

Читайте также: