The queen and the parliament план урока

Обновлено: 05.07.2024

Цель: познакомить учащихся с интересными фактами об английском парламенте и роли королевы в жизни и управлении страны.

повторить и закрепить изученный лексический и грамматический материал по теме Великобритания;познакомить учащихся с английским парламентом и королевой Англии;формировать умения и навыки монологического характера;совершенствовать коммуникативные навыки школьников;формировать навык диалогической речи.Воспитывающие:

расширять кругозор учеников;обучение культуре общения.Развивающие:

развивать монологическую речь учащихся;развивать творчество, внимание, наблюдательность, мышление;развивать интеллектуальную и эмоциональную сферу личности учащихся.Оснащение урока:

мультимедийная установка,наглядный материал,плакаты по достопримечательностям Лондона, рисунки с изображением королевы и палат парламента.Применяемые технологии:

коммуникативно-ориентированное обучение;развитие познавательных интересов;личностно-ориентированное обучение;игровые технологии.информационные технологии (интернет, интерактивные технологии).

I. Организационный момент.

Hello boys and girls. I am very glad to see you! Sit down, please. Let’s begin our lesson. So, what is the date today? What day of the week is it today?. Open your copybooks and write down the date in it. At our last lessons we read the text about the land and the people of Great Britain. Today we continue to talk about the United Kingdom and discuss the text about the Queen and the British Parliament. The theme of our lesson is The Queen and Parliament.

Write down our theme in your copybooks.

II. Фонетическая зарядка.

Look at the screen. You can see a tongue twister. Listen to me and repeat after me all together. Who wants to read? Who can read faster? На доске дана скороговорка:

Your daughter is fond of walking on warm autumn mornings.

(Отработка навыков произношения)

Very good! Excellent!

III. Актуализация прежних знаний.

We have spoken a lot about Great Britain and its people. By the way, can you answer my questions?

What is the official name of the country? (The official name of the country is The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.)

What countries does it consist of? (They are Scotland, Wales, England, Northern Ireland)

What is the capital of Great Britain? (The capital of Great Britain is London).

Good for you! Well done!

Look at the blackboard. You can see a lot of pictures. You can see the capital of Great Britain. It is London. And another symbol of Great Britain is the Queen. What can you say about the Queen?

Let’s listen to your classmate who prepared for us the report about the Queen of Great Britain. Listen to very attentively and you will answer my questions.

Answer my questions.

When was she born? (She was born on 21 April, 1926)

Has she got little direct power? (Yes, she has little direct power)

And now we are going to learn more information about the Queen and the Parliament. Let's learn the new words from the text. Look at the blackboard! Listen to me and repeat after me all together these words. Pay your attention on the pronunciation.

IV. Работа над текстом "The Queen and Parliament".

Let’s check up your homework. Open your books at page 175 and find ex.21. We have read the text. And now try to find in the text and read out the sentences to describe the pictures. Look at the first picture. Can you read out sentences to describe the second picture?

Open your books and find ex.22 at p.177. Let’s read the answers to the following questions from the text. You will work in pairs. One pupil will read the question and the other pupil will answer. Who will be the first?

So, children, who rules the country in Britain? (The real power in the country belongs to the British Parliament).

Your time is up. If you agree, you will repeat the sentence. If the statement is wrong you will have to correct it.

The Queen is the symbol of the country. TThe Queen has a lot of power in Britain. FIn 1948 Britain and the former colonies founded the Commonwealth. FThe British Parliament has two Houses: the House of Commons and the House of Lords. TThe members of the House of Lords are selected. TThe members of the House of Commons are not elected. FFinish, please. Let’s work in the groups. Change over copybooks and correct incorrect sentences. Look at the screen, please.

I think you are tired, let's do some exercises. (по команде учителя дети, делают зарядку).

Up and down, up and down.Which is the way to London town?Where? Where?Up in the air?Close your eyes -And you are there!

VI. Выполнение письменной работы.

The next task you will do in written form. Open your copybooks. Fill in the gaps using the new information from the text. You must write down only one word. You have 5 minutes.

In Britain… is the Head of State.The Queen has no…At the beginning of the 20th century many countries all over the world were ruled by…In 1949 Britain and the former colonies founded…The real power in the country belongs to….The British Parliament has two houses….Your time is over. Let’s check up this exercise. Read, translate and fill in the gaps. Look at the screen!

VII. Подготовка к пересказу текста.

So, you see the Queen is the Head of State, the symbol of Great Britain. But she has no power.

The real power in the country belongs to the British Parliament and to the British Government.

So, let’s prepare our plan for the retelling. Divide the text into three logical parts and name them.

Look at the first part and try to name it. What key sentences can you suggest?

That’s right! Very good!

The Queen is the symbol of the country.The CommonwealthThe British ParliamentVIII. Разгадывание кроссворда.

That is right. And now you have a plan for the retelling. At the end of our lesson we are going to play. Let’s solve the puzzle. You will work in the groups. And you have only 3 minutes to do this task. You must guess the words in our crossword.

Your time is over. Let’s check up!

IX. Подведение итогов урока.

We must finish. And now open your diaries and write down your homework. Your home task is exercise 29 at page 178.You will give the main ideas of the text writing it out in not more than 10 sentences. And you must prepare for the retelling of the text. You can use our plan. It is ex.21 p.175. Is your homework clear? You have worked very well today. You get the following marks (объявляются оценки). The lesson is over. Good bye.

Полезно? Поделись с другими:

Если Вы являетесь автором этой работы и хотите отредактировать, либо удалить ее с сайта - свяжитесь, пожалуйста, с нами.

Посмотрите также:

Учебно-методические пособия и материалы для учителей, 2015-2022
Все материалы взяты из открытых источников сети Интернет. Все права принадлежат авторам материалов.
По вопросам работы сайта обращайтесь на почту [email protected]

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Зарегистрироваться 15–17 марта 2022 г.

Plan of the lesson

The theme of the lesson: The Queen and Parliament.

The aims of the lesson: developing the speech habits on the theme, developing the habits of reading, improving the habits of independent work, to enrich the vocabulary, to revise the grammar rules, introduction with the political system of the United Kingdom

The type of the lesson: Lexical outlook.

Today’s quatations is ‘real success comes in small portions every day ’

Today we’ll learn about the Queen Elizabeth II and the political system of the United Kingdom of Great Britain.

2. Let’s be carefull in listening. (listening to the text from audio, work with the computer)

TEXT . It is rather difficult to understand the British way of ruling the country. In Britain the Queen is the Head of State, but in fact she doesn’t rule the country as she has no power. The Queen is the symbol of the country, its history and its traditions. She is very rich. She travels about the United Kingdom, meets different people and visits schools, hospitals and other special places. So do all the members of the Royal Family: the Queen’s husband Prince Philip, her children; Prince Charles, Princess Anna, Prince Andrew and Prince Eduard.

At the beginning of the 20 th century many countries all over the world were ruled by Britain. Among them were the British colonies and they were all part of the British Empire. India, Pakistan and Ceylon, for example, were also part of the Empire. Now these countries are independent states. But in 1949 Britain and the former colonies founded the Commonwealth. The Commonwealth includes many countries such as Canada, Australia, New Zealand and others. The Queen of Great Britain is also the Head of the Commonwealth and the Queen of Canada, Australia and New Zealand.

The real power in the country belongs to the British Parliament and to the British Government. The British Parliament has two houses: the House of Commons and the House of Lords. The House of Lords does not have much power but it is very important as it can discuss and change laws, it can delay laws too. The House of Commons makes laws about the policy of the country, taxes and many other things.

The members of the House of Lords are not elected, they are selected. These members are permanent. They are often aristocrats, people of the church, lawyers and former politicians or life peers.

The members of the House of Commons are elected. The British people elect 650 members of the House of Commons every five years.

3. Try to speak and give your mind ; (retelling the text using the scheme)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Интегрированный урок английского языка,истории и русского языка был проведен в 5 классе гуманитарного направления,где английский язык изучается на повышенном уровне по УМК Верещагиной,Афанасьевой. Урок построен с учетом требований ФГОС.

Технологическая карта урока

Ф.И.О. Полосина И.В.

Предмет: английский язык Класс: 5
Тема урока: Королева и парламент

Тип урока: комбинированный

Подход в обучении: мыследеятельностный, дифференцированный

Применяемые технологии и приемы: технология развития критического мышления, проблемный диалог, продуктивное чтение

-навыков поисково-информативного чтения, развитие навыков монологической речи с опорой на схему

-умений адекватно понимать и интерпретировать лингвокультурные факты (о британском способе управления, кто является главой государства, о Британской империи в начале века и в настоящее время, о Британском Парламенте и его роли в управлении государством).

Задачи урока

Обучающие: Освоить новые лексические единицы и речевые конструкции по указанной теме;

Формировать навык систематизировать и классифицировать информацию.

Развивать языковую и коммуникативную компетенцию

Развивающие: Развивать умения строить самостоятельные устные высказывания на основе аудиоматериала и прочитанного текста, логическое мышление.

Воспитательные: Воспитыватьиндивидуальную культуру общения., интерес к стране изучаемого языка

Планируемый

Предметные умения

Употреблять в устной (диалогической) речи лексические единицы и речевые структуры по теме урока.

у м е т ь: понимать на слух содержание текста информационного характера, знакомиться с ним, отвечать на вопросы по тексту аудио и видеозаписи, знать

алгоритм заполнения таблицы по прослушанной и прочитанной информации; работать в группе и индивидуально

Принятие своей роли ученика, соблюдение определенных правил поведения.

Осознание важности учения, важности данного знания, готовности к саморазвитию и самообразованию;

Развитие самостоятельности, оценка своих достижений

Умение работать в сотрудничестве со сверстниками.

осознанное отношение, толерантность к культуре другой страны.

Регулятивные

умение настроить себя на работу, контролировать свою готовность к уроку
умение ставить учебные задачи на основе соотнесения известного с неизвестным.

Умение планировать свою деятельность в соответствии с поставленной задачей.

Умение производить контроль и оценку своих действий.

Формирование эмоциональной устойчивости к стрессам, умения адекватно реагировать.

Оценка своей работы и одноклассников.

умение осуществлять регулятивные действия самонаблюдения, самоконтроля, самооценки, коррекции в процессе коммуникативной деятельности на иностранном языке;

умение осознанно выбирать эффективные способы решения учебных задач

Коммуникативные

Умение вступать в мини-диалог.

Умение слушать и понимать речь других, строить фразы

Умение слушать собеседника, уметь правильно отреагировать на предлагаемые фразы.

умение планировать и согласованно выполнять совместную деятельность с учителем и сверстниками,

умелое использование адекватных языковых средств для отображения своих чувств, мыслей, мотивов и потребностей.

построение устных высказываний, в соответствии с поставленной коммуникативной задачей;

Познавательные

построение логических рассуждений, включающих установление причинно-следственных связей;

Умение добывать необходимую информацию

Определение познавательной цели, определение логической цепи рассуждений

Умение структурировать свои знания по определенной теме, ориентироваться в системе своих знаний.

Извлечение необходимой информации

Умение действовать по образцу.

Основные понятия

Организация пространства

Формы работы

Организационныймомент.

Good morning, boys and girls! Glad to see you!

Мы рады приветствовать всех присутствующих на нашем необычном уроке – уроке английского языка , истории и русского языка одновременно. Ачтобыурокудался, давайтепожелаемдругдругухорошегонастроения.We are glad to see all of you here at our unusual lesson. You’ll ask why it’s unusual. Because we’ll have English, History and Russian at the same time , it will be a trip

Речевая зарядка.

And now answer my questions Who is the head of State in Russia? Do we have a parliament in Russia? And what about Britain? Who rules the country there? So what do you think we shall speak about today? I’d like you to watch the video and Look at the pictures I think they’ll help you to understand

Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся.What shall we need to do it the best way?

Revise words

Get some new information to analyze it

Try to speak

You are right of course We should also find out what we know and to learn smth new about the monarchy the Queen and the parliament. We are to speak to listen to understand all this information and try to analyze it

Today we shall have a trip to a faraway country. The Queen of this country is Elizabeth the second. This is the flag of the country, and this is the Emblem of it. Do you know the official name of the country? (Дети отвечают – the U.K.)

First of all I invite you to Medieval England .let’s travel by ship together with Marina Anatolyevna

Учитель истории: Своё путешествие мы совершим в средневековую Англию. Во время путешествия вам придётся ответить на многие вопросы, за каждый правильный ответ вы будете получать жетоны. А в конце урока мы подведём итоги.

Вы готовы к путешествию?

- Война Алой и Белой Розы(1455-1485)

-Созыв парламента(1265 год)

- Восстание под предводительством Уота Тайлера(1381 год)

- Становление централизованного государства в Англии(11 век).

-Завоевание Англии герцогом Нормандским(1066 год)

-Принятие Великой Хартии Вольностей(1215 год)

Так, с первым заданием мы справились отлично, теперь переходим к следующему заданию, то есть нужно будет по описанию назвать термин.

- Племена, населяющие Англию до захвата норманнами? (бритты)

- Как называлась война между двумя ветвями династии Плантегенетов? (Война Алой и Белой розы)

- Высший законодательный орган?(Парламент)

- Налог- плата королю вместо военных походов(Щитовые деньги)

-Грамота, подписанная английским королём Иоанном Безземельным, удовлетворявшая требования баронов, рыцарей ,горожан.(Великая Хартия Вольностей)

Молодцы ребята! С заданиями вы справились на отлично! Мы продолжаем наше путешествие, и теперь Вы отправляетесь уже в современную Великобританию.

And now we are going to present day Britain but the customs officer doesn’t let us to come here. He wants to be sure we have known some facts about political system of the UK. Well let’s show our knowledge

III. Лексическаязарядка.

T.: We’ve already read the text about the Queen and the Parliament. Now look at the blackboard, read and find the best translations for the words.

The House –
а) дворец; б) палата; в) дом.

The House of Lords –
а) дом лордов; б) палата лордов; в) палата аристократов.

Member of Parliament –
а) гражданин парламента; б) член парламента; в) член совета.

Hereditary peers –
а) наследственные пэры; б) наследственные аристократы; в) наследственные члены парламента.

Life peers –
а) пэры на время; б) пожизненные пэры; в) живые аристократы.

law –
а) закон; б) проект; в) документ.

General election –
а) общий конкурс; б) общественное голосование; в) общие выборы.

The House of Commons –
а) палата простых; б) палата обычных; в) палата общин.

Do you understand who are Hereditary peers – and Life peers –Let’s ask M.A. to help us.-Ребята, вам понятно, кто такие наследственные пэры и пожизненные пэры. Думаю, Марина Анатольевна поможет нам в этом разобраться

Учитель истории: Некоторые люди в Палате Лордов наследуют свои места от своих отцов и дедов.Это наследственные пэры. Сейчас большинство людей в Палате Лордов это пожизненные пэры он получают титул Лорд или Леди за их личные достижения.

And now I’d like you to work in teams.You’ll work together but only one person in the team have to answer .The first team, that is ready has the right to answer and get scores for his or her team. But 2 other teams are to follow the answer,they also have chance to get scores if they find and correct mistakes

Карточки с заданием для самостоятельной работы:

In Britain the Queen is…but in fact she doesn’t…

a)650 members of the House of Commons.

In 1949 Britain and the former colonies founded…

b)the British Parliament and the British Government.

The real power in the country belongs to

c)the House of Commons and the House of Lords.

The British Parliament has two houses…

d)the head of the state… rule the country.

The British people elect

Образец выполнения самостоятельной работы:

In Britain the Queen is the Head of State, but in fact she doesn’t rule the country.

In 1949 Britain and the former colonies founded the Commonwealth.

The real power in the country belongs to the British Parliament and to the British Government.

The British Parliament has two houses: the House of Commons and the House of Lords.

The British people elect 650 members of the House of Commons every five years

Who is the Head of State in Britain?

Does the Queen rule the country?

What do you know about the Royal family?

What does the Queen do?

Who does the real power in Britain belong to?

What do you know about the British Parliament?

Why is the House of Lords very important?

How often do the British people elect members of the House of Commons?

Well done and now let’s have a break

физкультминутка

Работа с таблицей по группам (королева, парламент)


Одна группа отвечает что относится к деятельности королевы, другая, что относится к деятельности парламента

So if the Queen doesn’t rule the country what does she do? You always ask me a lot of questions about it

5. Practice of listening. And what do you know about the Queen’s day? What time does she get up? How many people help her to dress? What does she do every day? Does she like to read books or newspapers? (На каждый вопрос ученики высказывают свои предположения)

(Ю.С. Веселова; CDкСборнику тренировочных и проверочных заданий; Английский язык 6 класс; “Интеллект-Центр”; М. 2010)

T. Listen to the text about one of the working day of the Queen and choose the right answer. You will listen to the text once.It is quite easy to understand

Let’s revise some words;

Queen Elizabeth II wakes up at 7 o’clock, has a cup of tea and reads the Times. Then she has a bath and gets dressed. At 8 o’clock she listens to the BBC news and has breakfast with Prince Philip. After breakfast she reads personal letters and has an important business consultation with Private Secretary and then works at government documents. At 1o’clck she has a lunch in her private apartments in Buckingham Palace and at 2o’clock leaves the Palace to open a new hospital. There she makes speeches, shakes hands and has a cup of tea. At 4.45 she is back at the Palace and works in her office. At 5.30 she receives foreign visitors and then has the final meeting with her Private Secretary. In the evening she goes to St. James Palace where she has a reception party and talks with 70 people. Then she goes back to the Palace and at 8.30 has dinner with Prince Philip and a group of some businessmen. At 10o’clck she watches television news and then reads official papers and telephones some members of the Royal Family-just to see if all is well. At about 11o’clock she goes to bed.


Greet each other, please. Wave your hands to your shoulder partners. Greet your face partners with your fists.

2. Актуализация знаний. Проверка домашнего задания.

3. Постановка цели и задач урока

By the way let’s answer the first question from your homework “What’s the capital of the UK?” Yes, we know some facts about this country. But soon we will read the text about political life in the UK. What should we do to read a new text?

(познакомиться с новыми словами, научиться их правильно произносить, читать)

4. Знакомство с новыми словами. Активизация

а) Open your vocabularies, let’s write down the following words. Look at the screen.

(записываем слова, раскрываем их значение, запоминаем)

б) отработка произношения новых слов: хором, индивидуально)

в) работа над чтением по учебнику упр 14 с 171-172

5. Физкультминутка

6. Первичное закрепление новой лексики

7. Контроль первичного усвоения

а) Quiz-Quiz-Trade. Давайте сделаем карточки. Каждый ученик пишет слово, внизу перевод. Используя Clock Buddies образуем пары, взяться за руки. Ученик А спрашивает ученика В. Ученик В отвечает. Ученик А помогает и хвалит. Ученики меняются ролями. Ученики меняются карточками и благодарят друг друга. Повторяем 2-3 раза.

1) запишите как можно больше слов с переводом в течение 30 секунд

2) прочертите линию после последнего слова

3) двигайтесь по комнате, чтобы записать как можно больше слов других учеников (за 1 минуту). Прочерчивайте линию после каждой смены партнера

4) выясните, у кого больше всего слов

Команды получают наборы карточек с буквами. Учитель произносит слово, обучаемые. У которых находятся составляющие его буквы, должны составить из карточек слово. Перевести. Команда, которая быстрее и без ошибок составит слово, получает очко. Итоги игры подводятся после того, как составлено несколько слов.

8. Домашнее задание: выучить слова с 171-172, АВ упр 1 с 71 писать, упр 15 с 173 устно

9. Подведение итогов. Рефлексия. Выставление отметок за урок.

Читайте также: