Preparing a monologue план урока 8 класс

Обновлено: 05.07.2024

Ход урока
I. Организационный момент (greeting).
- Good morning to you, I’m glad to see you.
- How’re you today? (учащийся отвечает и сам задает вопрос следующему ученику – получается цепочка).

II. Речевая зарядка (warm up).
Is it warm or cold today?( It is pretty warm. Not cold.)
Is the sun shining brightly? (Yes it is. The sun shines brightly).
What colour is the sky? (The sky is blue.)
Is it raining? (No it is not raining.)
What’s the weather like today? (The weather is nice).
Do you like this weather? (Yes, I do. I like such weather.)
What was the weather like yesterday? (Yesterday it was sunny.)
What is the temperature?

III. Отгадывание загадок о временах года.
Look at the slide, read and try to guess what season it is.
This is the season (Slide 2)
When days are long,
And the sun is high and strong.
(Summer)
This is the season (Slide 4)
When yellow leaves
Fall down from the trees.
(Autumn)

Оценить 4042 0

Ходурока

I. Организационныймомент (greeting).

- Good morning to you, I’m glad to see you.

- How’re you today? (учащийся отвечает и сам задает вопрос следующему ученику – получается цепочка).

II. Речевая зарядка (warm up).

Is it warm or cold today?( It is pretty warm. Not cold.)

Is the sun shining brightly? (Yes it is. The sun shines brightly).

What colour is the sky? (The sky is blue.)

Is it raining? (No it is not raining.)

What’s the weather like today? (The weather is nice).

Do you like this weather? (Yes, I do. I like such weather.)

What was the weather like yesterday? (Yesterday it was sunny.)

What is the temperature?

III . Отгадывание загадок о временах года.

Look at the slide, read and try to guess what season it is.

This is the season (Slide 2)
When days are long,
And the sun is high and strong.
( Summer )

This is the season (Slide 4)
When yellow leaves
Fall down from the trees.
( Autumn )

This is the season (Slide 6)
When children ski
And Grandfather Frost
Brings the New Year Tree.
( Winter )

This is the season (Slide 8)
When birds make their nests.
( Spring )

IV. Физминутка.

V .Фонетическая зарядка. (в виде презентации)

Repeat after me:

Whether the weather be fine
Or whether the weather be not.
Whether the weather be cold
Or whether the weather be hot.
We’ll weather the weather whatever the weather
Whether we like it or not.( слайд 10-12)

V I . Прочитайте письмо, которое нам написала Алиса из страны чудес. Определитеосновнуюидеюписьма .

There are four seasons in the year. There are winter, spring, summer and autumn. My favorite season is summer, because I was born in summer. It is warm and sometimes hot . There are many fruits, berries and vegetables. In summer I can spend my time on the beach of lakes and rivers. I swim in lakes and rivers. I can drive my bicycle. I like Summer very much because there is the longest holiday in summer.

VII . Теперь ответим на вопросы:

How many seasons of the year?

What are these seasons?

What is favorite season Alice?

VIII . Какими прилагательными Алиса описывает свой любимый сезон? ( What adjectives Alice describes your favorite season?)

I X. Расскажитетекстотлицагероя .

X. На основе образца составьте рассказ про свой любимый сезон года.

There are four seasons in the year. There are winter, spring, summer and autumn. My favorite season is…. because ….. It is ….and……. There are many…….. In ….I can spend my time on the……. I like ……very much because ………..

ЦЕЛЬ УРОКА: Развитие иноязычной коммуникативной компетенци.

ЗАДАЧИ УРОКА: Образовательные

Чтение

понимание структурно-смысловых связей в тексте

Говорение

диалог-расспрос, монологическая речь

Аудирование

Воспитательные: 1. Воспитывать личностные качества учащихся — уверенность при ответе, умение находить выход из проблемной ситуации, умение отстаивать свою точку зрения. 2. Стимулировать интерес учащихся к изучению английского языка.

Развивающие: 1) Развивать умение учащихся самостоятельно конструировать знания. 2)Развивать умение защищать учебные мини-проекты по заданной тематике.3) Развивать навыки коллективной деятельности.

ВложениеРазмер
professiya_reporter.docx 17.76 КБ

Предварительный просмотр:

ТЕМА : Профессия – репортер.(The profession of a reporter) \\\ УРОК №: 13

ТИП УРОКА : комбинированный

ЦЕЛЬ УРОКА : Развитие иноязычной коммуникативной компетенци.

ЗАДАЧИ УРОКА: Образовательные

понимание структурно-смысловых связей в тексте

диалог-расспрос, монологическая речь

Воспитательные : 1. Воспитывать личностные качества учащихся — уверенность при ответе, умение находить выход из проблемной ситуации, умение отстаивать свою точку зрения. 2. Стимулировать интерес учащихся к изучению английского языка.

Развивающие : 1) Развивать умение учащихся самостоятельно конструировать знания. 2)Развивать умение защищать учебные мини-проекты по заданной тематике.3) Развивать навыки коллективной деятельности.

СОДЕРЖАТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА

Содержание этапа урока

- Введение темы урока

Teacher: Now take these cards, read these quotations, please and guess what we will talk about today.

When a dog bites a man that is not news, but when a man bites a dog that is news. ~Charles Anderson Dana

Being a reporter is as much a diagnosis as a job description. ~Anna Quindlen

Journalism is an art to prepare information.- Unknown author

Reporters do not believe in anything. This is their symbol of belief. –Guy Bellamy

A journalist is a person who can always tell about. – Unknown author

Учащимся раздаются цитаты о репортерах и журналистике, они должны будут ответить, о чем мы будем говорить на уроке например, REPORTER, JOURNALIST.

Teacher: What associations do you have when you hear the word REPORTER? R omantic E quipment P opular O ptimism R isk T V E ducation R adio

Teacher: All of you have different associations with this word but what is a reporter? What does he do? Students: A reporter works on TV. He or she tells us about important news. They inform us.

Teacher: Let’s check our guessings. Look at the screen. The Longman dictionary gives the following definition of the word REPORTER ( А вот как дается определение РЕПОРTЕР словаря Логман )- re ‧ port ‧ er [countable]-

someone whose job is to write about news events for a newspaper, or to tell people about them on television or on the radio.

It’s high time to discuss reporter’s personal traits. Choose adjectives from this list which describe reporters best. (WB p 44 ex.2)

Teacher: So, reporter should be …

Teacher: and what does a reporter do? Read through the text.( упр.53, стр.73 Questions:

Where and when are journalists reporting on the events and taking pictures?

Where do these people often put themselves?

Where are they go?

Why do sometimes their responsibilities put them in danger?

Because of what may they be seriously hurt or even killed?

Teacher: Let’s draw a conclusion. What kind of profession is a reporter?

Teacher: Why do you think a lot of young people want to be reports

Students: They think this profession is well-paid. They want to change the world to the best. This profession gives them chance to travel a lot. These people like to risk.

Развитие навыков изучающего чтения:

Teacher: Do you know Russian reports?

Do you know Artyom Borovik? He was one of the most popular reporters in our country. He made а lot of reports on different subjects and visited very dangerous hot points. He died very mysteriously. If you want to learn more about this interesting man you should read about him in your students’books . (с. 74 № 61) – ученики читают текст и переводят

Урок комплексного применения знаний и умений, дополненный практикой развития речи.

Цели урока:

  • Образовательный аспект: формирование коммуникативной компетенции, активизация лексики по теме, развитие и совершенствование звуко-произносительных навыков, навыков чтения и письма на английском языке.
  • Развивающий и познавательный аспект: урок направлен на развитие творческих способностей учащихся, углубление их знаний по изучаемой теме, расширение кругозора, развитие познавательной деятельности (логического мышления, воображения, памяти)
  • Воспитательный аспект: воспитание способности к сотрудничеству, уважению к чужой точке зрения, умению общаться.

Задачи урока:

  • обучение элементам описания картинки - тематическое монологическое высказывание на основе зрительной опоры - картинки.
  • формирование УУД — личностных (развитие логического мышления,
  • творческих способностей, воображения, памяти), предметных (совершенствовать умения и навыки владения английским языком как средством коммуникации) и метапредметных (понимать учебную задачу, действовать по плану, сотрудничать с учителем и одноклассниками, адекватно оценивать свои достижения и т.д.)

Оснащение урока: учебные материалы: основной учебник - УМК Афанасьева О.В., Михеева И.В. “English YIII”, дополнительные материалы - Solutions Intermediate, раздаточный материал, интерактивная доска.

Ход урока

1. Организационный момент. Повторение. Проверка домашнего задания.

1) Greeting. Warming-up (checking homework)

Students answer the questions about shopping in Britain, the street in London famous for its shopping, most famous supermarkets in London and traditional small English shops, where people buy modern and fashionable clothes nowadays.

2) Language problems: students revise the order of adjectives (clothes, appearance); grammar tenses for description of actions (Present Continuous vs Present Simple)

  1. a(n) wedding/expensive/satin/white/dress
  2. a grey/smart/cotton/new/suit
  3. a(n) pair of /leather/black/walking/old/shoes
  4. a(n) motorcycling/old/black/dirty/jacket
  5. a Chinese/little/pretty girl
  1. the boy is wearing/wears jeans.
  2. The girls are sitting/sit in a café.
  3. He is wanting/wants to help her.
  4. The sun is shining/shines.
  5. They are seeming/seem to feel happy.

2. Актуализация знаний. Воспроизведение и коррекция опорных знаний.

(Фронтальная работа со всей группой. Интерактивная доска)

1) Put the words/phrases in the correct column.

excited, singing, nervous, in a flowery v-neck, delighted, stout, laughing, upset, holding a drink, with short black hair, slim, tanned, bored, signing the autograph, in a polka dot dress, trendy, confused, playing the piano, embarrassed, casually dressed, irritated, trying on a new belt, wearing platforms, jealous, waving at the camera, amused

2) Matching the feeling with the picture. Reasoning. (Электронная версия Solutions Int. + интерактивная доска) — первичное закрепление

3) Listening. Matching with the correct feeling. (Электронная версия Solutions Int. + интерактивная доска) – первичное закрепление.
Students listen to eight short extracts and choose the correct adjective to describe how each person is feeling.

  1. afraid/depressed
  2. amused/irritated
  3. delighted/jealous
  4. fed up/nervous
  1. homesick/relieved
  2. disappointed/embarrassed
  3. confused/upset
  4. guilty/shocked


4) Language problems: prepositions of location

Use the correct preposition to complete the phrases.

on, in, to, at, from

  1. We can see ___ the picture
  2. The man ___ the centre of the group
  3. The girl ___/___ the right of the man
  4. The boy second ___ the left
  5. The people ___ the right
  6. The banner ___ the background
  7. The guy ___ the front
  8. The dog ___ the far left
  9. The cameras ___ the right-hand top corner

3. Первичное закрепление в измененной ситуации.

Раздаточный материал. Конструктивное задание. (парная работа)

Игра — guess the person asking general questions (appearance, actions, feelings)

4. Творческое применение систематизированный знаний и умений в новой ситуации.

Проблемное задание - описание картинки по плану.

(индивидуальные высказывания перед всей группой)

Exam strategy

Let me see. ; It may be . ;

look (a bit/just) like + noun/person

Let me think about that for a moment. ;

look as though/as if/like + clause

I suppose..; Probably. It's difficult to say.

It seems to me that.

Plan of the description

  1. Starting phrase (I'm going to describe/tell you a few words about picture N …)
  2. Who (gender, age, stature, hair, clothes) is/are in the picture
  3. Where the person/people is/are
  4. What is happening, a person's feelings
  5. Final phrase (That's all I wanted to say)

5. Рефлексия (подведение итогов урока, анализ, отметки, домашнее задание).

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Зарегистрироваться 15–17 марта 2022 г.

Система упражнений по обучению монологической речи

Традиционно в методике обучению монологической речи используют специальную систему упражнений, включающую в себя следующие упражнения, представленные в Таблице 1.

Виды упражнений

Содержание упражнений

приведенные в левой и правой частях колонок, для получения связанных утверждений

Составьте предложения из данных слов

предложения по указанному образцу,

употребляя новые слова и

Составьте 5 предложений, используя данные модели и

приведенные пары слов

5. Переводные упражнения

Переведите предложения на

Условно-речевые

Согласитесь с данными утверждениями и обоснуйте свое

согласие, используя образец

Продолжение Таблицы1.

Выскажите несогласие с

приведенными ниже утверждениями, используя образец

3. Трансформационные упражнения

высказывания, используя образец

1. Вопросно-ответные упражнения

Составьте 4 вопроса к

прочитанному тексту и подготовьте ответы на них

2. Ситуативные упражнения

Составьте монолог на

предложенный сюжет, используя

приведенные ниже слова и выражения

Просмотрите текст и составьте детальный его пересказ на основе ключевых словосочетаний и выражений

Расскажите о своей семье. Дайте характеристику членов семьи, используя следующую таблицу

Прочитайте текст и обсудите его, ответив на вопросы

высказывание на основе плана и списка обязательных словосочетаний

В первую группу входят в основном лексико-грамматические упражнения, которые учащиеся выполняют устно в классе с групповым проговариванием. Целью данных упражнений является закрепление лексики и грамматики, они направлены на обучение основным компонентам монологической речи: образованию фраз и соединению их между собой в соответствии с логикой изложения.

Примеры упражнений:

1. Look at the letters. Say in English where Peter, Michael, Boris, Nelly and Victor live.

Example: Boris lives at number 16 Lesnaya Road, Petrovskoye, Russia

Яблочная ул., д. 34, кв. 34

[19, с. 10]. Михаилу

Псков, Зеленый парк,

Петровское, Лесная дорога, д. 16

2. Express the same idea in another way.

Example: He is going to have a meeting at 10 o'clock tomorrow.

He is having a meeting at 10 o'clock tomorrow.

1. The plane is going to arrive half an hour later.

2. My friends are going to come to Moscow for the weekend.

3. My grandparents are going to move into a new flat next week.

4. When are they going to arrive?

5. She is going to leave for St. Petersburg in two days [3, с. 65].

3. These are the new words for you to learn.

a) Guess what these words mean:

1) fact [fækt] plantator [plænˈteɪʃən] role [rəʊl] conservative [kənˈsɜːvətɪv] legend [ˈleʤənd] president [ˈprezɪdənt] rocket [ˈrɒkɪt] academician [əkædəˈmɪʃn]

tradition [trəˈdɪʃn] university [juːnɪˈvɜːsɪtɪ] [3, с.

4. Bob hardly ever takes care of himself. His elder brother John is giving him advice. Look at the table below and say what John is telling Bob.

You should be more careful.

shouldn't lie in the sun for 3 hours. show off your knowledge. offend your friends. speak to your lawyer. respect your teachers [4, с. 39].

5. Complete the sentences.

- While the children were running … .

- While my father was looking through the magazine … .

- While Ann was reading in the street … .

- … when I saw them in the street.

- … when the telephone rang [1, с. 271].

6. Write a post card to your friend describing a recent sports match, competition or game you watch. Mention where and when it took place, if you watched it at the stadium or on TV, who you went there with, what sort of match or game it was, who won, if you enjoyed it. Start like this:

There was a ………. match (competition) on (in, at) ………. yesterday.

I saw it with ………. I found the match (competition)

7. Complete the sentences. Use your new vocabulary.

1. It is … to see snow in summer.

3. The book wasn't interesting at all. In fact it was so … that I didn't finish it.

4. My little sister can … herself for hours without getting bored.

5. I was asked to … my favourite poem in front of the class.

6. What does your doctor … you with?

7. Let me … you to some fruit salad. I think it's delicious.

8. My granny has a lot of kitchen … including a toaster, an electric kettle and a percolator.

9. His … little face suddenly broke into smile and at once he looked cheerful, not so serious as a minute before [2, с. 201].

8. Express the same in English.

Ⅰ. Ночь. Утро. Вечер. Сумерки. Рассвет. Раннее утро. Поздний вечер. Был разгар дня. Наступила ночь. Пришло утро. Наступил рассвет. Полночь.

Ⅱ. Было холодное зимнее утро. Стояла теплая ночь. Был прохладный

вечер. Сегодня ветреный вечер. Сегодня темная ночь.

Ⅲ. Утро будет морозным. День был очень жарким. Утро было прохладным. Полдень был дождливым [1, с. 228].

Второй тип упражнений характеризуется ситуативностью, наличием речевой задачи и предназначены для тренировки языкового материала в рамках учебной (условной) коммуникации. Данные упражнения предназначены для формирования речевых навыков, для чего и служит их специальная организация. Основные определяющие признаки данного типа упражнений – присутствие речевого задания (выяснить что-то, дать кому-то совет, выразить несогласие или восхищение, провести дискуссию и т.п.) и ситуативности.

Примеры упражнений:

1. Ropey-play. Your friend wants to buy a pocket video camera. He asks your advice. Tell him about advantages and disadvantages of using it, using the words and words combinations from the box. Act the interview out. Then discuss your ideas with the rest of the class.

protection / camera / picture / application / numerous / designs /

recorded / create an image / sensitive medium / focus the light

2. Ropey-play (argument). You had bought a digital camera which broke.

You are calling to the customer service. Tell the service manager about:

1. the purpose of your calling;

2. when / where / how you had bought it;

3. ask them to repair it or sent you a new one [6].

3. Look at the list below. Which arguments are in favour of virtual dogs/real dogs? Explain your opinion.

• don’t have to clean up after them

• can show your affection

• don’t need a vet

• bark when hungry

• can protect you

• are expensive to keep [7, с. 49].

4. Give a two-minute talk on your teenager friend. Remember to say:

• how many friends you have and if they are mostly boys or girls or both;

• what you like about them;

• if there is anything in their behavior that annoys you;

• what brings you together and makes you good friends [2, с. 164].

5. Agree with these statements and explain your choice using the sample.

Example: — Susan likes to read detective stories.

1. Sophie takes after her Granny in character.

2. William is studying in the institute, in his final year.

3. Kate`s nephews were born in Barcelona and brought up in Madrid.

4. Bill`s father is a doctor at the local hospital.

5. Susan and her younger sister Emma have very much in common [5].

6. Make up and answer questions about your personal experiences.

1. you / ever / be / abroad?

2. your parents / ever / go / on a rollercoaster ride?

3. your family / ever / travel / by boat?

4. your best friend / ever / fly / in a helicopter?

5. you / ever / see / a ghost? [7, с. 57].

Третий тип упражнений – речевые, направленные на развитие речевых умений и предполагающих использование изученного языкового материала в условиях естественной речевой коммуникации.

Примеры упражнений:

1. Imagine you are a doctor working for the RFDSA. Give an interview to a teen magazine reporter. Talk about the charity itself – your duties – your feelings. [7, с. 101].

2. Look at the pictures and make up a story based on it.

3. Describe these people and think of what kind of people they are.

5. Were any of your classmates absent from the lesson? Tell him/her in brief what the text is about (See ex. 17) [4, с. 37].

6. Read this statement and discuss the problem of fathers and children by answering questions.

The generation gap is the difference in ideas, feelings and interests between older and younger people, especially considered as causing a lack of understanding.

1. When do children start feeling the difference in ideas and interests between them and their parents?

2. Do you think the generation gap is a natural phenomenon? Why?

4. Do you think it is necessary for young people to find a mutual language with adults? Why?

5. Is it necessary to respect elderly people?

6. Do you want to be independent?

7. Do you have problems of misunderstanding with your parents? [5, с. 78].

Список используемых источников:

1. Афанасьева, О. В. Английский язык. Ⅶ класс: учеб. для общеобразоват. учреждений и шк. с углубл. Изучением англ. яз. с прил. на электрон. носителе. / О. В. Афанасьева, И. В. Михеева. – 13-е изд. – М.:

Просвещение, 2012. – 352 с.

2. Афанасьева, О. В. Английский язык: учеб. для Ⅸ кл. шк. с углубл. изучением англ. яз., лицеев и гимназий / О. В. Афанасьева, И. В.

Михеева. – 2-е изд., испр. и доп. – М.: Просвещение, 2007. – 239 с.

3. Верещагина, И. Н. Английский язык. Ⅴ класс. Учеб. Для общеобразоват. Организаций и шк. с углубл. Изучением англ. яз. с прил. на электрон. носителе. В 2 ч. Ч.1 / И. Н Верещагина, О. В. Афанасьева. – 2-е изд. – М.:

Просвещение, 2013. – 174 с.

4. Верещагина, И. Н. Английский язык. Ⅴ класс. Учеб. для общеобразоват. организаций и шк. с углубл. изучением англ. яз. с прил. на электрон. носителе. В 2 ч. Ч 2 / И. Н Верещагина, О. В. Афанасьева. – 2-е изд. – М.:

Просвещение, 2013. – 172 с.

5. Мусаелян, И.Ф. Комплекс упражнений, направленных на формирование языковой компетенции [Текст] / И.Ф. Мусаелян // Гуманитарные науки.

Вестник финансового университета – 2014. – №2(14). – С. 75-78.

6. Условно-коммуникативные упражнения на занятиях английского языка на РТФ [Электронный ресурс]. – режим доступа:

Нажмите, чтобы узнать подробности

Обучение связному монологическому высказыванию по данной теме.

Развивающие:

Развитие навыков работы в группе, в сотрудничестве.

развитие навыков произношения, навыков аудирования.

развитие навыков изучающего чтения и вопросно- ответной работы по тексту.

Воспитывающие:

Развитие чувства ответственности за совместную работу.

Привитие уважительного отношения к традициям и ценностям других стран.

Вид урока. Урок открытия новых знаний

Форма урока. Урок с использованием развивающих технологий и технологии обучения в сотрудничестве.

Формы организации познавательной деятельности учащихся на уроке: Групповая, фронтальная.

Оборудование.

Политическая карта мира с обозначением англоговорящих стран.

Таблицы с пропущенными графами с названиями стран для каждой группы.

1.Организационный момент .

The bell has done. I see you are ready to start our lesson. We are greeting our guests and you may take your seats.

How are you? How are you getting on? How are you doing? How are things?

- I am very well. Not bad. Could be better!

I am very glad that you are wonderful today!

Look at this shelf and some pictures! You can see different things. Let`s name these subject

-an apple, a kangaroo, a double-decker, the maple leaf, the statue of Liberty, a kiwi, an eagle.

These things are connected and united by one of the topic. What is common? Any ideas? Any variants?

-These are symbols of English- speaking countries. Could you name me them? (слайд1)

Now I am taking away some of these things. They will be a kangaroo, a double-decker, the maple leaf, a kiwi. Can you guess what country we are going to talk about firstly. It is America. What facts about America have you learned?

Today we are going to speak about different features of this country. First we’ll listen to a song,do the quiz, then you will learn some more information about the USA. Any questions? let’s get down to work. Let`s look at our plan.

You`ll have a chance to demonstrate your deep knowledge about the USA

3.Речевая зарядка.

Now let`s listern to a song.”This land is your land by Woody Guthrie”.

Feel the spirit of the country.Before listerning I`ll give you a task. Try to hear as many words as you can? Ok

How many familiar words have you heard?

Colifornia, New-York, red wood forest, Gulfstream water, desert, sparkling sands,endless skyway, golden valleys

Is the auther proud of his country? How can you prove it?

4.Мозговой штурм.

It’s a writing game. There are some sheets of papers here. The purpose of this game is to discover how much you know about Natural features of the USA. Work in groups. Write down as much Natural features as you know. I’ll give you 2 minutes.

5.Ознакомление с новым материалом: введение и семантизация лексических единиц по теме, лингвострановедческая информация о штатах США. Работа в группах.

We know nothing about different states of The USA.The next task is the following

Read the text and fill the table.

You certainly know that the USA consists of 50 states. But you may not know that each of them has several unofficial names or nicknames. These nicknames describe the nature or geography of a state, its history, and the way of life and the traditions of its people.

,Alaska is the largest and most northern state of the US, so the nickname of Alaska is The Great Land.

Kansas is situated in the central part of the country; that is why one of its nicknames is The Central State. Another popular name is The Sunflower State.

Florida is the most southern state. It is famous for its hot weather and white beaches. Florida’s popular nickname is The Sunshine State.

Vermont is situated in the Green mountains. The people living there are called “Green Mountains boys” and the state is called The Green Mountain State.

Because of its nature the state of Washington is called The Evergreen State.

Oregon is nicknamed The Beaver State.

There are several states whose nicknames are connected with lakes and rivers. For example, Utah is called The Salt Lake State because the Great Salt Lake is situated on its territory.

Some nicknames are connected with the history of the USA. Wyoming was the first state to give women the right to vote. So it was nicknamed The Equality State. But it also has other nicknames such as The Cowboy State because there are still cowboys in Wyoming; and The Wonderland of America because of its beauty.

-Change your papers and check your answers Did you have any mistakes?

Читайте также: