План канспект урока пачатак другой сусветнай вайны уз яднанне заходняй беларусі з бсср

Обновлено: 18.05.2024

Уступленне войск Чырвонай Арміі ў Заходнюю Беларусь і Украіну.

Уз’яднанне Беларусі. Сацыяльна-эканамічныя і палітычныя пераўтварэнні ў заходніх абласцях БССР.

Становішча ў краінах Балтыі.

Пачатак Другой сусветнай вайны

Польшча, як краіна, якой дасталася шмат германскіх зямель па выніках Першай сусветнай вайны, была адной з галоўных мішэняў для Гітлера. Але надзвычай вялікія абшары і вялікая колькасць насельніцтва гэтай дзяржавы патрабавалі ад Германіі добрай падрыхтоўкі. Пакуль Германія інкарпаравала Аўстрыю і Чэхію, Варшаву ўпэўнівалі ў сяброўстве з боку Берліна. Так было 16 лютага 1937 г. пры наведванні Варшавы Г.Герынгам, і 5 лістапада 1937 г., калі Гітлер заверыў польскага пасла ў Германіі аб нязменнасці юрыдычнага і палітычнага статуса былога прускага, а зараз польскага Данцыга.

Насельніцтва Польшчы з энтузіязмам сустрэла вестку аб рашэннях Англіі і Францыі ўступіць у вайну. Разам з Польшчай яны мелі: 172 дывізіі, каля 4000 танкаў, звыш 7600 самалётаў, да 36000 гармат і мінамётаў. Германія мела толькі 103 дывізіі, 3200 танкаў, звыш 4000 самалётаў і 26000 гармат і мінамётаў. Але, як і разлічвалі ў Берліне – саюзнікі здрадзілі і на гэты раз. 15 верасня наступленне, якое магло карэнным чынам змяніць сітуацыю на франтах, так і не пачалося. На заходняй мяжы Германія трымала толькі 23 дывізіі супраць 110 французскіх і англійскіх.

Ход урока

Учитель приветствует учеников, проверяет их готовность к уроку

Осуществляется при помощи кроссворда в презентации, ученикам задаются вопросы, в конце должно получится ключевое слово урока.

  1. Актуализация знаний и умений учащихся.

Вспоминаем Тегеранскую конференцию, основные вопросы, поставленные на обсуждение в ней, и как они связаны с изучаемым материалом сегодня на уроке.

Формально Белорусская стратегическая операция делится на два этапа.

На первом этапе (23 июня — 4 июля 1944 г.) проведены: Витебско-Оршанская, Могилевская, Бобруйская, Полоцкая и Минская фронтовые наступательные операции.

На втором этапе (5 июля — 29 августа 1944 г.) были проведены: Вильнюсская, Шауляйская, Белостокская, Люблин-Брестская, Каунасская и Осовецкая фронтовые наступательные операции.

Витебский укрепрайон, Борисов-Минск-Червень, Бобруйск.

3 июля 1944 г. был освобожден Минск.

Задание 3. В экране в презентации появляется картина, что это за картина, какому историческому событию она посвящена, кто её написал, какие чувства у вас вызывает эта картина?

Появляются два видеоролика и фотографии этих парадов.

Задание 4. С опорой на фотографии сравните два парада. План сравнения составьте самостоятельно. Для чего, по вашему мнению, были проведены эти парады?

6. Проверка понимания изученного

Работа с компетентностно-ориентированным заданием.

23 июня – 29 августа 1944 г.

7. Закрепление изученного

Вопросы. Почему 3 июля празднуется в Республике Беларусь как День Независимости?

О чем свидетельствовало принятие БССР в состав стран-основательниц ООН?

8. Физкультминутка

9. Информация о домашнем задании

Вопросы на с. 90

10. Подведение итогов. Рефлексия

9 мая 1945 г. стало Днем победы советского народа в Великой Отечественной войне. Этот день отмечается в Республике Беларусь как государственный праздник. Белорусы проявили патриотизм, мужество и самопожертвование. 449 уроженцев Беларуси удостоены высокого звания Героя Советского Союза, а 73 стали полными кавалерами ордена Славы. Эта победа досталась народам Советского Союза дорогой ценой. Погибло более 27 млн советских людей. Только на территории Беларуси захватчики расстреляли, замучили, повесили, сожгли заживо, уничтожили в газовых камерах более 2,2 млн человек. По уточненным данным, людские потери Беларуси составили не менее 2,8—3 млн человек, т. е. погиб каждый третий белорус. Нужно всегда помнить о тех, кто отдал свою жизнь в борьбе за свободу и независимость нашей страны.

Тэма: Беларусь у гады Вялікай Айчыннай вайны
Мэта: знаёмства вучняў з пачаткам Вялікай Айчыннай вайны і імёнамі людзей, якія гераічна абаранялі нашу Радзіму.
Задачы:
- забяспечыць засваенне вучнямі звестак пра шматлікія подзвігі, здзейсненыя беларусамі ў гады вайны;
- стварыць умовы для фарміравання ўменняў вылучаць галоўнае ў матэрыяле, ствараць выказванне па плане;
- закласці асновы для фарміравання пачуцця павагі да людзей, якія абаранялі Радзіму ў гады вайны.
Абсталяванне: падручнік, рабочы сшытак, фізічная карта РБ, малюнкі, карткі з заданнямі, прэзентацыя.

Оценить 182 0

Государственное учрежден ие образования

Учитель начальных классов

Кухаревич Ирина Владимировна

Тэма: Беларусь у гады Вялікай Айчыннай вайны

Мэта: знаёмства вучняў з пачаткам Вялікай Айчыннай вайны і імёнамі людзей, якія гераічна абаранялі нашу Радзіму.

забяспечыць засваенне вучнямі звестак пра шматлікія подзвігі, здзейсненыя беларусамі ў гады вайны;

стварыць умовы для фарміравання ўменняў вылучаць галоўнае ў матэрыяле, ствараць выказванне па плане;

закласці асновы для фарміравання пачуцця павагі да людзей, якія абаранялі Радзіму ў гады вайны.

Абсталяванне: падручнік, рабочы сшытак, фізічная карта РБ, малюнкі, карткі з заданнямі, прэзентацыя.

Арганізацыйны этап.

Добры дзень! Я ўсіх вітаю,

На ўрок я запрашаю.

Наш урок хай будзе плённым,

І цікавым, і натхнёным!

Поспехаў я вам жадаю,

Калі што – я паспрыяю!

Жадаю вам працаваць на ўроку з добрым настроем. І спадзяюся, што вы будзеце ( на дошцы – запіс):

У – уважлівыя

Р – разумныя

О – добразычлівыя

К – кемлівыя

Этап праверкі дамашняга задання.

Злучы падзеі з датамі

2.Растлумачце скарочаныя назвы

3.Якім чынам рабочыя фабрык і заводаў дапамагалі калгаснікам у 1920-1930-я гг?

а) Накіроўвалі рабочую сілу і тэхніку;

б) пастаўлялі прадукты харчавання і сыравіну.

4. Якія мовы ў 1920 – 1930 – я гг у БССР былі дзяржаўнымі?

3.Падрыхтоўка вучняў да работы на асноўным этапе.

На дошцы - малюнкі ваенных падзей (ваенных часоў гісторыі)

Настаўнік задае пытанне і перадае “мікрафон” вучню для адказа.

- Што агульнага на гэтых малюнках? (адлюстраваны ваенныя падзеі)

- Ад якіх ворагаў прыходзілася абараняцца нашым продкам у мінулыя часы? (ад крыжакоў)

-Хто такія крыжакі ? (нямецкія рыцары, якія рабавалі гарады і вёскі, забіралі людзей у палон)

- Адкуль яны нападалі на беларускія землі?

-Хто ўзначаліў барацьбу з рыцарамі – крыжакамі? ( князь Вітаўт: з малых гадоў вучыўся трымаць у руках зброю, сядзець на кані)

-Як называлася бітва, у якой крыжакі былі разбіты? Калі яна адбылася? (Грунвальдская бітва,1410г)

- Чаму беларусы, палякі,літоўцы, рускія і іншыя воіны перамаглі крыжакоў у Грунвальдскай бітве? (Мужнасць і гераізм удзельнікаў бітвы; ваенныя здольнасці Вітаўта; сумеснае выступленне славянскіх народаў супраць крыжакоў)

- Перамогу ў якой вайне святкуе беларускі народ 9 Мая?

(Вялікай Айчыннай вайне)

Пастаноўка задач урока.

Настаўнік: Сёння размова пойдзе аб тым, як савецкія людзі і, найперш за ўсё, жыхары нашай краіны змагаліся з ворагам, каб адстаяць сваю незалежнасць. Даведаемся пра мужнасць і гераізм беларусаў, якія аддалі сваё жыццё ў барацьбе з ворагам. Будзем слухаць, запамінаць, разважаць і рабіць вывады.

Эпіграф :

На свеце існуе слоў вельмі багата ,

Але найжахлівей з іх – слова “ вайна ”( А.Вечар. )

Гучыць аўдыязапіс песні “ Свя щ еная война ” ( муз.А.Аляксандрава,сл. В.Лебедева-Кумача).

-Які малюнак мог бы адпавядаць,на вашу думку, гэтай песні? (Многа-многа салдат ідзе па дарозе, многа-многа людзей запісваецца дабравольцамі на фронт…)

-Гэта была вельмі страшная вайна. Наш народ не рыхтаваўся да яе. Пачалася яна нечаканна : па-здрадніцку фашысцкая Германія напала на нашу краіну.

На дошцы запіс:

Германія СССР

Заваяваць увесь свет. Абараніць сваю тэрыторыю.

-Беларусы хацелі жыць у міры, але мірнае жыццё было парушана .

Расказ вучаніцы суправаджаецца паказам малюнкаў на слайдах, адзначыць на карце.

-Ранішнюю цішыню 22 чэрвеня 1941г. разарвалі залпы тысяч гармат. Вайна абарвала мірнае жыццё савецкіх людзей. Першы ўдар ворага прынялі на сябе пагранічнікі і воіны Брэсцкай крэпасці. На горад і на крэпасць абрушыўся агонь варожай артылерыі. З неба пасыпаліся бомбы. На захоп крэпасці Гітлер адводзіў усяго 3 гадзіны. Але план не здзейсніўся. Брэсцкі нешматлікі гарнізон (485 чалавек) змагаўся да апошняга. Гітлераўцы прымянілі сваё новае на той час узбраенне. Звышмагутныя гарматныя ўстаноўкі сістэмы “Тор”пасылалі адзін за адным у бок крэпасці снарады. Нават ворагі не маглі не дзівіцца мужнасці і гераізму абаронцаў крэпасці. У поўным акружэнні, без вады і прадуктаў, пры нястачы боепрыпасаў і медыкаментаў гарнізон змагаўся месяц, адбіваючы па 6-8 атак за дзень.

Работа з тэкстам падручніка. Запаўненне табліцы “Абаронцы Радзімы”

22 чэрвеня 1941г 1941-1945Брэсцкая крэпасць

Настаўнік : Экскурсія ў Брэсцкую крэпасць вельмі асаблівая,не падобная на іншыя: тут зямля, палітая крывёю яе абаронцаў, тут яны навечна засталіся, пакінуўшы пра сябе магутны дух памяці.

Прачытайце з тэкста “Абаронцы Радзімы” 2 абзац с.105

Хто такі Пеця Кацельнікаў? ( падлетак, які дапамагаў параненым, здабываў гранаты і патроны)

Працуем над 3 абзацам тэксту.

Чаму абаронцы, паміраючы, развітваюцца не з роднымі і блізкімі, а са сваёй Радзімай? (Абараняючы Радзіму, салдаты тым самым абараняюць ад ворага свой народ, сваіх родных і блізкіх.)

Пры абароне Брэсцкай крэпасці камандавалі салдатамі і пагранічнікамі А.Кіжаватаў і П.Гаўрылаў. (фотаздымкі)

Прачытайце на с. 106, што адбывалася ў баях пад Оршай?

Карта с.16-17 атласа .

Які подзвіг здзейсніў у час вайны А.Гаравец? ( Беларускі лётчык, Курская бітва, 9 вырожых самалётаў)

Хто такі Дзед Талаш? (100 –гадовы партызан і сувязны)

Які геройскі ўчынак здзейсніў Марат Казей? ( 14 – гадовы юны партызан, апынуўшыся ў акружэнні падарваў сябе гранатай. Піянер – герой, Герой Савецкага Саюза.) Карта с.16-17 атласа .

- Героямі Савецкага Саюза сталі тысячы хлапчукоў і дзяўчынак. Многія –пасмяротна. Сярод іх і Марат Казей, Коля Гойчык, Зіна Партонава і інш.

- А вы,сённяшнія юныя беларусы, павінны вучыцца ў іх мужнасці і любові да сваёй Радзімы.

- Каго яшчэ патрэбна адзначыць як самаадданага партызанскага камандзіра? (Міная Шмырова)

- Які подзвіг здзейсніў К.Заслонаў? ( Узначальваў падпольную групу,якая дзейнічала на станцыі Орша, разгарнулі “рэйкавую вайну”)

На працягу ўрока дошка запаўняецца матэрыялам падручніка.

Камандавалі пагранічнікамі і салдатамі пры абароне Брэсцкай крэпасці

Камандаваў батарэяй рэактыўных мінамётаў –“Кацюш” у абарончых баях пад Оршай

УКурскай бітве лётчык у адным з баёў збіў 9 варожых самалетаў, але загінуў і сам.

Партызанскі разведчык і сувязны, якому на той час было 100 гадоў.

Узначальваў падпольную групу,якая дзейнічала на станцыі Орша, разгарнулі “ рэйкавую вайну ” .

14 – гадовы юны партызан, апынуўшыся ў акружэнні падарваў сябе гранатай. Піянер – герой, Герой Савецкага Саюза.

Дзеці збіралі зброю, прыносілі ваду, цёплае адзенне для байцоў,хадзілі ў разведку,працавалі на заводах. Як дарослыя, гінулі за Радзіму.

Фізкультхвілінка (выкананне рухаў пад мелодыі ваенных гадоў ) .

7. Этап прымянення ведаў і спосабаў дзеянняў.


Выкананне заданняў у групах

1,2 – воблака герояў

3– крыжаванка

5 – заданні QR – код, ссылка

4– сінквейн “Што такое вайна?”

(Якая яна? Што робяць людзі? Як мы да яе адносімся? Вынік).

Абараніць, наступаць, перамагчы.

Мы супраць вайны на зямлі.

8.Кантрольна-ацэначны этап

Сёння на ўроку вы працавалі вельмі старанна, актыўна, выконвалі розныя заданні, таму ваша праца і старанні будуць абавязкова ацэнены.

На пачатку ўрока мы з вамі выконвалі тэставае заданне па тэме мінулага ўрока. Падлічыце, колькі балаў вы атрымалі.

За працу на ўроку я дабаўлю 1 бал маім памочнікам, якія рыхтавалі паведамленні (можна дабавіць таксама па 1-2 балы іншым вучням, якія актыўна працавалі напряцягу ўсяго ўрока).

Агучце, калі ласка, вашы адзнакі! Хто атрымаў 10 балаў? Падыміце руку. Хто атрымаў 9? І г.д.

VІІ . Вынік урока.

- Звярніце ўвагу на план нашага ўрока. Ці ўсе пытанні плана мы разгледзілі? Што для вас было незнаёмым?

-Малайцы! На ўроку вы сёння добра працавалі. Адзначце на лесвіцы поспеху свае дасягненні. (Дзеці прымацоўваюць чырвоныя зорачкі)

VІІІ . Рэфлексія .

- Прадоўжыце, калі ласка, фразы :

Вярнуўшыся дамоў, я раскажу…

Мне запомнілася…

Я сёння даведаўся…

Мне было цікава…

Ⅹ . Дамашняе заданне.

Падрыхтаваць паведамленні на тэму “Пачатак вайны” і “Абаронцы Радзімы”

Самааддана змагаліся з гітлераўцамі і франтавікі. Упершыню пад Оршай капітан Іван Флёраў камандаваў батарэяй рэактыўных мінамётаў –“кацюш”. Пад Магілевам, на Буйніцкім полі , адбылося грандыёзнае танкавае сражэнне ; адначасова ў ім удзельнічала больш за 100 танкаў.

У Курскай бітве лётчык Аляксандр Гарвец у адным з баёў збіў 9 варожых самалетаў, але загінуў і сам. Яму было прысвоена званне Героя Савецкага Саюза пасмяротна.

- Канстанцін Заслонаў (байцы звалі яго дзядзька Касця) узначальваў падпольную групу,якая дзейнічала на станцыі Орша. Пасля арганізацыі партызанскага атрада заслонаўцы разгарнулі так званую “ рэйкавую вайну ” . Заслонаў загінуў у час бою з фашыстамі. Яму было прысвоена зване Героя Савецкага Саюза пасмяротна.

На барацьбу з ворагам падняўся і стары, і малы. Напрыклад, партызанскім разведчыкам і сувязным стаў дзед Талаш ,якому на той час было 100 гадоў.

Васіль Іванавіч Талаш (1844-1946гг.).

У 75-гадавым узросце ён арганізаваў і ўзначаліў партызанскі атрад колькасцю 300 чалавек, які змагаўся супраць польскіх войскаў у 1919-1920гг.

Дзеці ж збіралі зброю, цёплае адзенне для байцоў,хадзілі ў разведку,працавалі на заводах, выступалі з канцэртамі ў шпіталях перад параненымі. І таксама,як дарослыя, гінулі за Радзіму.

Вторая мировая война изменила ход исторических событий. Она происходила в условиях новой расстановки сил в Европе. Договор о взаимном ненападении между СССР i Германией 23 августа 1939 г. засвидетельствовали, что большие страны обошлись с Польшей примерно так, как когда-то три монархии с Речью Посполитой. Война началась 1 сентября 1939 г., непредсказуемым нападением Германии на Польшу. В защиту Польши выступили Англия и Франция, они объявили войну Германии. Однако главные военные действия в сентябре развернулись на польском театре войны. Немецкие генералы имели многократную преимущество над поляками в танках, самолетах, артиллерии, живой силе. Дивизии рейха оккупировали Польшу с запада и севера (из Восточной Пруссии). Польские войска мужественно защищали свою страну. Первыми героями Второй мировой войны стали защитники Вестерплатте (под Гдыней), Млавы, Модлина, Варшавы.

Среди военнослужащих польской армии на "краю восточных" находилось много резервистов из числа белорусов, мобилизованных еще в апреле-июне 1939 По свидетельству польских источников белорусы проявили мужество и отвагу в боях под Млава, на побережье Гдыни, при защите Модлина и Хеля. Героической страницей участия белорусов в немецко-польской войне 1939 г. стала оборона Брестской крепости. Защитники во главе с бригадным генералом К. Плисовский отбили 7 вражеских атак. Однако, когда были исчерпаны запасы оружия, гарнизон крепости был вынужден покинуть позиции и отойти в юго-западном направлении.

Таким образом, для белорусов вооруженное сражение с немецкими войсками началось почти за два года до начала Великой Отечественной войны. Из 300 тыс. Польских военнослужащих, попавших в немецкий плен, 40 тысяч назвались белорусами. Несколько тысяч белорусов в составе польских военных частей перебрались на Запад во Францию, Англию. Немалая их количество оказалось на Западе вместе с армией Андерса. Белорусы приняли активное участие на фронтах Западной Европы. Они штурмовали Монте-Кассино в Италии, освобождали Норвегию и Францию. После окончания войны одни из них остались на Западе, другие вернулись в Беларусь. Многие из этих мужественных военных только в 90-х годах получили боевые награды назначенные им правительствами Польши и других европейских государств.

Согласно дополнительным секретным протоколом, прилагаемым к советско-германского пакта о ненападении, германский войска не должны были пересекать установленную границу по линии рек НАРЭ, Вислой i Сан на случай военного конфликта Германии с Польшей. Это означало, что Западная Беларусь, в т. Ч. Белостокское воеводство, в случае оккупации территории Польши Германией должна была отойти к БССР.

В условиях, когда уже почти все жизненно важные центры Польши были заняты немецкими войсками. Руководство СССР поставила задачу "положить конец угнетения трудящихся Западной Белоруссии и Западной Украины, предоставить полную безопасность рабочем этих областей". Утром 17 сентября войска Красной Армии перешли советско-польскую границу. Белорусский фронт насчитывал более 200 тыс. Солдат и офицеров. Войскам фронта противостояла 45 тысяч польских солдат и офицеров, из которых примерно половина бойцов не была вооружена и НЕ сведена в конкретные воинские единицы. Правительство Польши признал, что состояния войны страны с СССР нет. СССР тоже не объявлял войны Польше. Поэтому в приказе Верховного главнокомандующего вооруженных сил Польши маршала Э. Рыдз-Смиглы 17 сентября 1939 г. польским войскам предписывалось не вступать в бои с советскими воинскими подразделениями, за исключением попыток разоружения или явных боевых действий. Командиры польских частей должны вести переговоры "в целях выхода гарнизонов в Румынию, или Венгрию".

Большинство крестьян, рабочих, ремесленников, интеллигенции Западной Беларуси встречали Красную Армию как Узорешительницы. Еще до прихода советских воинских частей в некоторых местах создавались партизанские отряды, происходило разоружение полиции, колонистов. В селах и поселках формировались ревкома, принимавших властные функции.

Судьба края решалась в Москве. Об этом свидетельствует постановление Политбюро ЦК ВКП (б) от 1 октября 1939 г. «Вопросы Западной Белоруссии и Западной Украины", которая состояла из 33 пунктов. Постановление обязывало созвать Украинский и Белорусский Народные собрания из выборных, определяла содержание решений, которые должны были приниматься на собраниях.

Выборы в Народное собрание проводились при чрезвычайно высокой политической активности населения края. С юридической точки зрения это было всенародное плебисцит, подавляющее большинство участников которого высказалось в поддержку установления Советской власти, политики проведения радикальных социально-экономических преобразований, за воссоединение белорусского народа в едином национальном государстве. В выборах 22 октября было выбрано 929 депутатов, против голосовали около 10% избирателей. Имели место выставление кандидатов независимо от предлагаемых властями, попытки срыва предвыборных собраний.

Внеочередная пятая сессия Верховного Совета СССР на последнем заседании 2 ноября принял Закон о включении Западной Белоруссии в состав СССР и объединения с БССР. Процесс юридически-правового оформления принятия Западной Беларуси в состав БССР был завершен 12 ноября 1939 г. на внеочередной третьей сессии Верховного Совета БССР.

Территория, которая вошла в состав Белорусского ССР, составляла около 100 тыс. Км2 с населением 4,7 млн. Человек. Вильнюс и Виленский край решением московских властей были переданы Литве в качестве платы за согласие на размещение на литовской территории советских войск.

Читайте также: