Controversial issues план урока

Обновлено: 05.07.2024

Выполнила учитель английского языка высшей категории МОУ СОШ №33 г. Магнитогорска: Омеленчук Э.Ф.

Unit 4 “Environmental Issues”.

Используемая методическая литература: книга для учителя.

Используемое оборудование: компьютер, мультимедийный проектор.

Используемое программное обеспечение: MS Windows.

ЦЕЛИ урока:

Образовательные.

1. Осознание учащимися сущности языковых явлений, иной системы понятий, через которую может восприниматься действительность.

2. Знакомство с иностранным языком как средством общения.

3. Формирование умений высказывания мнения в письменной речи.

Развивающие.

1. Формирование у школьников механизма языковой догадки и умения переноса знаний и навыков в новую ситуацию на основе осуществления широкого спектра проблемно-поисковой деятельности.

2. Развитие умения преодолевать трудности, связанные с изучением нового материала.

Воспитательные.

1. Поддержание интереса к учению и формирование познавательной активности.

2. Воспитание культуры общения.

1. Учить читать текст с общим охватом содержания.

2. Научить извлекать нужную информацию из текста.

3. Учить задавать вопросы ,отвечать на них кратко.

4. Проверить усвоение лексики.

5. Развивать коммуникативную компетенцию учащихся в сфере устной монологической речи.

6. Ознакомление с проблемами окружающей среды посредством английского языка.

7. Познакомить учащихся с проблемами природы родного края.

8. Закрепление и расширение лексических навыков, навыков выражения своего мнения по теме урока.

9. Развитие познавательного отношения и интереса к изучаемой теме.

10. Обобщение лексико-грамматического материала по теме “Environmental problems” с использованием компьютерной презентации.

11. Формирование чувства ответственности за природу малой родины.

12. Развитие навыков письменной речи.

Учащиеся должны знать лексические единицы по теме “Environmental Problems” на английском языке.

Учащиеся должны уметь говорить на английском языке, извлекая необходимую информацию из текстов по теме “Environmental Problems”, и используя знакомую лексику.

Учащиеся должны написать эссе по теме.

Тип урока: Урок закрепления изученного материала.

Форма организации деятельности учащихся: Фронтальная и групповая.

1. Организационный момент.

Good morning, children. Sit down please. Who is on duty today?

Let us begin our lesson. We will speak about Environmental Problems in our the world and region

What words come to your mind when you hear “NATURE”

Pronounce them! Let’s work around the class (ученики называют лексику по теме).

2. Фонетическая зарядка.

T: Do you know the English equivalents of these Russian expressions? (на доске слова написаны на русском языке):

- проблемы окружающей среды – environmental problems

- экологическая катастрофа - environmental disaster

- экологическая безопасность - environmental safety

- акции в защиту окружающей среды - environmental actions

- защита определенной среды - environmental protection

- экологическая система - environmental system

3. Основной этап урока. Ознакомительное чтение.

Ex.1 p.124 Listen read and check.

Ex.2 p.124 Read the text and mark each sentences 1-6 as T(true), F(false) or Ns( not stated).

Ex.3p.124 Match the words in bold in the text to their synonyms in the list below.

4. Просмотр презентации.

Слайды 2-6- name the most important environmental problems

Among the most urgent problems are the ozone layer, acid rains, global warming, toxic pollution of atmosphere, disappearance of forests, contamination of underground waters by chemical elements, destruction of soil in some areas, threat to some flora and fauna representatives, etc.

One of the most important pollution problems is the oceans. Many ships sail in the ocean water- fishing ships, some ships carrying people, some carrying oil. If a ship loses some of the oil in the water, or waste from the ships in put into the ocean, the water becomes dirty.

Many sea birds die because of the polluted water. Many fish are dying in the sea, others are getting contaminated. Fishermen catch contaminated fish which may be sold in markets, and people may get sick from eating them. Lakes and rivers are becoming polluted, too. Some beaches are dangerous for swimming.

Another important problem is air pollution. Cars and factories pollute the air we use. Their fume also destroys the ozone layer which protects the Earth from the dangerous light of the Sun. Aerosols create large “holes” in the ozone layer round the Earth. Burning coal and oil leads to global warming which may bring about a change in the world’s climate.

The other problem is that our forests are dying from acid rains. Deforestation, especially destruction of tropical forests, affects the balance of nature in many ways. It kills animals, changes the climate and ecosystem in the world.

A person can do some damage to the environment but the greater part of pollution certainly comes from industry. Modern industry production is the main threat to nature.

Слайды 7-9- some words about the organizations fighting for environmentally free world

The activity of many public organizations is directed to protect environment. One of the most known organizations is “Greenpeace”, whose purpose is prevention of environment degradation. This organization was founded in 1971 by the activists from the USA and Canada and it has representations in 25 countries of the world.

“Greenpeace” acts against nuclear tests, radiating threat, pollution of the environment by waste industrial products, to protect the animal world, etc. This organization influences public opinion through mass media, under its aegis manifestations and protest actions are carried solutions for concrete ecological problems.

For example, the “Greenpeace” sent its boats to protect whales, and today commercial whaling is banned. In the North Sea Greenpeace swimmers turned back dump ships carrying chemical waste, and a new laws to protect the North Sea have been considered.

Слайды 10-12- environmental disasters

The Earth is the only planet in the solar system where there is life. If you look down at the Earth from a plane you will see how wonderful our planet is. You will see blue seas and oceans, rivers and lakes, high snow-capped mountains, green forests and fields. For centuries man lived in harmony with nature until industrialization brought human society into conflict with the natural environment.

Today, the contradictions between man and nature have acquired a dramatic character. With the development of civilization man’s interference in nature has increased. Every year the world’s industry pollutes the atmosphere with millions of tons of dust and other harmful substances.

The seas and rivers are poisoned with industrial waste, chemical and sewage discharge. People who live in big cities are badly affected by harmful discharge from plants and city transport and by the increasing noise level which is as bad for human health as lack of fresh air and clean water.

Слайды 13-15- environmental protection

When I look around I realize that not all people understand the importance of nature protection. On fine summer days a lot of people go out of town. They have picnics on the shores of lakes and the banks of rivers or on beautiful forest glades and they often leave behind a lot of rubbish- plastic bags and bottles, tins and paper. It makes me feel sad when I see people returning to town with huge bunches of forest or meadow flowers.

Many of these plants are included into the Red Book which contains the names of rare plants and animals. Some of them have become extinct and others are on the verge of disappearing. If we don’t realize that we are all responsible for what’s happening around us we will never feel secure about the future of the world we live in.

To solve this burning problem it is necessary for people to combine efforts, to raise safety standards at all industrial facilities, to adequately process by-products of industry, to set up an international space laboratory to monitor the state of environment and set up an international centre for emergency environmental assistance. All these measures will help us in solving these important problems and prevent us from dangerous illnesses and diseases.

Слайды 16- what we know about Chernobyl

There are a lot of places on our planet that need immediate help. Our country is not exception. The nuclear accident at Chernobyl, which took place on April 26, 1986., has seriously aggravated the ecological situation in Belarus. That catastrophe can be considered as the largest disaster of the 20th century. As the result of that accident 18% of territories of our republic were contaminated by radioactive elements. The agriculture of our country suffered great losses. More than 20% of the population has also suffered. A death rate among children has increased considerably. The wide researches are carried out, but health state of the people living in polluted areas, is worsened. The level of thyroid gland cancer has increased, the immunity of children and women is weakened, many diseases appear out only a few years later. Everyone understands that this catastrophe is a threat to health of our nation, and though years have already passed, the results will be shown on the future generations.

Слайды 17-21- how we can improve the situation

What can be done to protect nature? I believe that environment disasters can be avoided if people broaden ecological education and every person understands that the beauty of nature is extremely fragile and people must obey the unwritten laws of nature.

Governments must be prepared to take action against pollution. Air pollution could be reduced if plants and factories were made to fit effective filters on chimneys and car exhausts

. Green zones around big cities must be protected and extended. Natural resources should be used economically because their stocks are not unlimited.

Now some chemicals are banned and some must be controlled. In several countries there is frequent analysis of the water around the coasts. The time has come for the governments and their people to take responsibility for the policies that cause the environmental damage.

Now some chemicals are banned and some must be controlled. In several countries there is frequent analysis of the water around the coasts. The time has come for the governments and their people to take responsibility for the policies that cause the environmental damage.

Слайды 17-21- ecological situation in our region

Yet any new arrival to the city is likely to notice an industrial tinge to the air, like the whiff of a charcoal brazier and an acrid dryness at the back of the throat.

Russia’s state statistics service ranked Magnitogorsk the third most polluted city in Russia in 2015, finding that the level of benzopyrene, a carcinogen that has been linked to lung cancer.

In addition, millions of cubic meters of industrial waste water is pumped into the Ural River each year, according to environmentalists, polluting it with heavy particles, nitrites and other chemicals.

Information on the health effects of this pollution are one in 20 children born in the city is completely free of health problems and allergies.

5. Работа в парах. Выражение своего мнения по теме“It is the government’s responsibility to protect the environment.”

(Затем ученики высказывают мнения по теме, соглашаясь или нет , приводят свои аргументы (2-3) в поддержку темы или против.

Свидетельство и скидка на обучение каждому участнику

Зарегистрироваться 15–17 марта 2022 г.

ПЛАН УРОКА 07 . 02 .201 1

Предмет: английский язык.

Учитель: Аленчикова С.А.

Класс: 8 А

Тема: Global issues / concerns ( Module 5 - Глобальные проблемы человечества, урок 5 b )

Цель урока: совершенствовать коммуникативную компетенцию учащихся.

Обучающие: 1) формировать у учащихся представлений о проблемах по теме «Глобальные

2) систематизировать изучаемую лексику по данной теме;

3) продолжить закрепление грамматических тем: Passive voice

Развивающие: 1) развивать навыки неподготовленной устной речи;

2) совершенствовать навыки аудирования и самостоятельной работы с

текстом (ознакомительное и поисковое чтение);

3) формировать навыки планирования диалогической речи в рамках темы,

используя речевые клише учебника;

Воспитательные: 1) научить детей замечать проблемы человечества, понимать их причину,

находить способы разрешения глобальных проблем;

2) воспитывать чувство сострадания, толерантности, взаимопомощи.

Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, видео- и аудиозаписи, презентация к уроку, раздаточный материал.

· Книга для учителя;

· CD для работы в классе;

· CD для самостоятельной работы дома;

I . Этап (вводный)

Good morning, dear boys and girls.

I am glad to see you. I hope everybody is ready to work. Today we have gota lot of guests at our lesson and a very important person among them. It is the one of the authors of our students’ book – Podolyako Olga Yevgen’evna. Let’s greet our guests. Sit down, please. At the end of the lesson you may ask Olga Yevgen’evna some question if you have got them. Let’s start our lesson.

2., мотивация учебной деятельности, систематизация изученной ранее лексики,

At the previous lesson we begun to study the new module – global issues and we spoke about natural disasters. They are one of the aspects of this global theme. We met new words and now let`s review them.

(презнтация Global concerns . Показ первых 8 слайдов. Сначала выплывает картинка, учащиеся называют явление, затем по щелчку – слово. Таким образом проверяется и активизируется лексика прошлого урока).Данный этап урока плавно перетекает в основной этап.

II Основной этап. 1. Включение учащихся в речевую деятельность,

введение новой лексике по теме урока,

подведение учащихся к самостоятельному выводу о теме урока

Now we`ll meet new words, may be you know some of them, if you don`t, try to explain these words in English. ( продолжение показа презентации , слайды 9-16, в том же режиме .)

You have just know some new words. Who can tell me, what the theme of our lesson will be? Your guesses.(possible answers: global problems, global issues, world problems, etc.) Слайд 17сопровождается музыкой.

2. Краткое монологическое высказывание по теме урока

2.1.Просмотр видеосюжета Serious Amazon

2.2 Поисковое чтение и соотнесение сюжетов и картинок

2.3Аудирование c извлечением необходимой информации

2.4 Введение фраз повседневного общения.

2.5 Аудирование c полным пониманием информации и опроой на текст.

2.6 Отработка понимания фраз взаимодействия в диалоге. Прослушивание с целью проверки.

2.7 Планирование собственного диалога по предложенной схеме.

Well, choose one of the pictures from this slide. What can you tell about it.( Фронтальный опрос, каждый учащийся говорит по 1-2 предложения по картинке)

It is the time to watch a piece of film. Your task will be to catch the main idea. Pupils watch the film and make a suggestion about the main idea (to help wild extinct animals to survive near the Amazon river.( можно найти любой другой сюжет исходя из темы урока и представленной в презентации лексики )

Let`s open your students` books, page 76, exercise №2. You have got 2-3 minutes to match 5 fragments to 5 pictures.

(After pupils` answers) Which words helped you to understand?

Ex.3 p.76 ( listening for specific information)

Now you will listen to 6 people speaking about global issues. Match the speakers 1-6 to the statements A-F. You will listen to the recorder twice.

Задание выполняется на карточках , осуществляется моментальная взаимопроверка . Слайд 18 презентации.

What are your results?

Учащиеся называют свои оценки в соответствии с критериями, указанными на слайде.

Well done! All marks are A`s and B`s!

Look at ex.4 p. 77.

Now you will read these phrases after me( drilling phonetic and intonation) .

What are these expressions in our native language

Now you will listen to the dialogue ex. 5 p. 77.

During listening you should watch the text in your SB and underline the expressions from ex.4 p. 77. iIn this dialogue. Did you understand the task? OK . (После первого прослушивания учащиеся зачитывают фразы, которые подчеркнули, они ещё раз проговариваются хором и переводятся)

During listening and reading this dialogue you have come across some numbers. Now listen once more and tell what do these numbers represent?

1. Let`s read and guess the right answer.

2. Listen and check up.

Ex .8 p .77. Let`s try to make your own dialogues. Imagine you saw a documentary about child labour. Use the ideas from ex. 8 p.77 and phrases ex. 4 p 77 to make your dialogues. Use the dialogue in ex.5 as a model

(В парах учащиеся записывают свой диалог. В ходе работы учитель мониторит их деятельность, оказывая помощь при необходимости).

Если у учащихся возникли затруднения можно предложить им готовый диалог, оставить пропуски для фраз из упр.8, чтобы они их вставили и прочитали диалог по ролям. Раздаточный №2. Подчеркнутые фразы можно заменить на другие подходящие из упр.4

Завершающий. Подведение итогов урока.

Well, today we’ve done a lot of work to understand about global issues. You really work hard and succeeded.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок является заключительным уроком по теме "Глобализация - за и против". Форма урока (суд) способствует развитию навыка работы в группе и формированию коммуникативных, познавательных, информационных и социальных компетентностей обучающихся. разработанный урок соответствует требованиям общеобразовательной программы. При подготовке урока за основу был взят тематический материал УМК "Happy English" для 11 класса авторов М. Кауфман и К. Кауфман.

КОМИТЕТ ПО СОЦИАЛЬНОЙ ПОЛИТИКЕ И КУЛЬТУРЕ

МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ

СРЕДНЯЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА № 53 Г. ИРКУТСКА

GLOBALISATION IS BROUGHT TO COURT

ГЛОБАЛИЗАЦИЯ ПРЕДСТАЛА ПЕРЕД СУДОМ

(РОЛЕВАЯ ИГРА)

ОТКРЫТЫЙ УРОК

19.03.2014г. в 11а классе

учителем английского языка

высшей квалификационной категории

ПОЯСНИТЕЛЬНАЯ ЗАПИСКА

Подготовка к этому уроку шла на протяжении всей III четверти в процессе работы с новыми лексическими единицами, усвоением новых грамматических тем (исчисляемые и неисчисляемые существительные, условные предложения II и III условия, фразовые глаголы…), чтения и обсуждения текстов по теме монологических высказываний по проблемам глобализации и т.д.

Только после усвоения теоретического материала, выполнения всех практических заданий, закрепления речевых образцов и отработки речевых навыков проведение нестандартного урока стало возможным.

Форма урока выбрана в соответствии с требованиями рабочей и государственной программ. Она способствует развитию навыка работы в группе и формированию коммуникативных, познавательных, информационных и социальных компетентностей обучающихся.

Проведение заключительного урока в форме ролевой игры вызвало у учеников 11 а класса больше интереса, чем урок-проект.

Группы формировались с учетом интересов и языковых возможностей обучающихся. Руководители групп были назначены учителем, и, конечно, – из наиболее сильных учеников.

Урок проведён с использованием информационной технологии, презентация представлена 12 слайдами.

GLOBALISATION IS BROUGHT TO COURT.

ГЛОБАЛИЗАЦИЯ ПРЕДСТАЛА ПЕРЕД СУДОМ.

контроль сформированности навыков устной речи.

Задачи урока:

развитие умения слушать, понимать и высказывать своё мнение.

развитие умения планировать своё языковое поведение и умения делать оценочные высказывания по обсуждаемой проблеме;

развитие умения трансформировать полученную информацию в новую ситуацию;

формирование гражданской идентичности, развитие интереса к юридическим профессиям;

воспитание чувства сопричастности к тому, что происходит в стране и в мире.

ВСТУПИТЕЛЬНОЕ СЛОВО УЧИТЕЛЯ:

Globalisation is a controversial issue for businesses and governments throughout the world. We recognize globalisation through its effects. It is a bit like electricity- we cannot see it, but we certainly observe what it does. That is why different groups of people interpret it in different ways.

For the opponents of globalisation it is a threatening word, which threatens the environment as well as national cultures. And the supporters believe that globalisation will bring prosperity and economic growth.

Well, boys and girls, we were reading, talking and writing about this phenomenon during a lot of classes. I believe everybody understands now what it is what advantages and disadvantages it can bring to the world.

Today we are going to have our final lesson. It will be a role-play "Globalisation is brought to court". Some of you will try to accuse globalisation and even reward it while some others will do their best to defend it. The judge and the jurry will help us be just and understanding.

Mind the meaning of the following words, please. They will help you in your work:

English Help - Английский язык

English Help - Английский язык

English Help - Английский язык запись закреплена

Taboos and Issues.
Photocopiable Lessons on Controversial Topics

Сборник материалов для развития навыков разговорной речи. Политически некоррекетные шутки, сексуальные домогательства, развод, права сексуальных меньшинств, легализация наркотиков.. темы, которых обычно избегают не только в учебниках, но и в обществе. Данное пособие знакомит учащегося с выражениями и предлагает на обсуждение различные "щекотливые" темы. В дополнение к вышеуказанным темам здесь так же присутствуют упражнения по применению тех или иных выражений.

Дмитрий Овчинников


Дмитрий Овчинников

Анастасия Астафьева

Димка, да-да!)) Неожиданно для себя наткнулась на такую вот книгу. Со своими студентами тоже опробую, темы точно вызовут массу эмоций и бурные обсуждения!

Ольга Сухобокова

🔥

Книга - огонь

Читайте также: