Spotlight 9 3c grammar in use конспект урока

Обновлено: 06.07.2024

Оценить 2723 0

Lesson №29

Цель: расширение грамматических навыков

развитие навыков распознавания и использования в речи инфинитива и - ing форм глагола;

развитие умений ознакомительного и поискового чтения;

развитие навыков распознавания и использования наречий too/enough

- Good morning students! I’m glad to see you! You may have a sit!

As usual we are going to start with tongue twister

Are our oars oak?

2. Постановка цели урока:

- Look at the blackboard and say what themes we’re going to revise.

Yes today we are going to speak about infinitive, infinitive without to & -ing form

3. - Let’s refer to the Grammar Reference Section to get more information about infinitives.

a) do ex.1 individually and then check your answers with the class;

like/love/prefer/don’t mind/can’t stand, etc. + -ing form (examples: dust mites like eating, they can’t stand living);

can/must/may/will, etc. + infinitive without to (examples: you may think, they can carry, cockroaches can live); look forward

to/have difficulty (in)/be used to + -ing form (examples: they have difficulty laying);

kind/sad/lucky/clever/glad, etc. + to-infinitive (examples: they are always glad to do); manage/ want/

expect/offer/help/promise, etc. + to-infinitive (examples: the only one who wants to be, vacuuming . helps to get rid of, don’t expect to getrid of)

let/make/hear/see/feel + infinitive without to (examples: don’t let them live) .

- Now are going to do ex 2 p 30

Suggested answer key:

You will have difficulty in getting rid of cockroaches.

Cockroaches are glad to live in warm and

dark places. Dust mites like eating dead skin.

Cockroaches can carry diseases. Don’t let your

room get too warm as bedbugs lay eggs in warm

temperatures. Don’t expect cockroaches to die

4. - Fill in the gaps with the verbs in brackets in the correct form in ex 3 p 30. Then answer the questions Yes or No

5. - Now you are going to do ex 4,5,6,7,9 individualy on sheet of paper and then pass it to me

1 a) switching (recall), b) to switch (not forget)

1 A: to go, B: staying

2 a) drinking (do sth as an experiment), b) to open (made an attempt)

2 A: to do, B: doing

3 a) watching (finished action), b) to watch (interrupted what she was doing in order to do sth else);

3 A: to turn off, B: turning

4 a) talking (without stopping), b) to talk (proceeded)

4 A: to tell, B: worrying, to wait

5 A: fix, B: calling, fixing

Suggested answer key

I hate helping with the housework. I enjoy listening to music. I look forward to going shopping tomorrow. I can’t stand travelling by train. I can’t tidy my room today. I will visit my aunt on Sunday. My parents let me stay out late on Saturdays. I don’t mind walking the dog. I want to become a teacher. I like watching TV.

2 I avoid tidying my room.

3 I can’t stand washingthe dishes.

4 I usually avoid studying in my room.

5 I try to help my brother with his homework.

6 I don’t mind taking out the rubbish.

7 I can’t help playing video games.

8 I’d rather go to a friend’s house than stay at home.

9 I hatehelping with the gardening.

10 It’s not worth arguing with my brother; I never win.

6 - Please, pay attention to p 31. There is a theory box. Find out the main information and do ex 10.

Answer key :

2 James is clever enough to solve this problem.

3 I have enough money to buy this expensive watch.

4 They were too tired to stay awake during the film.

5 We’ve got enough food to give you some.

6 He spoke too fast for me to understand him.

7. Домашнее задание : Gr 5- Gr 7.

8. Подведение итогов урока.

- Ok! Now tell me,please, what did you find out on our lesson?

У вас недостаточно прав для добавления комментариев
Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться.
Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться.
Это займет не более 5 минут.

Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)

Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.

Заказать рецензию на методическую разработку
можно здесь

В нашем Отечестве воины издревле пользовались неизменной любовью народа, а трудная и опасная професс. Подробнее.

Спасибо большое педагогу за такую информативную работу. Почему работа понравилась лично мне. Потому . Подробнее.

Работа очень хорошая. Все наглядно и доступно. Много интересных фактов о комнатных растениях и их ро. Подробнее.

Пройдите курс дополнительного образования по теме: Оказание первой помощи в образовательных учреждениях

Оказание первой помощи в образовательных учреждениях Пройти обучение

Благодарность руководству образовательного учреждения за поддержку и развитие профессионального потенциала педагогического работника

Диплом за отличное владение и эффективное применение современных педагогических методик в условиях реализации ФГОС

  • Свидетельство о регистрации средства массовой информации ЭЛ № ФС 77 — 58841 от 28 июля 2014 года выдано Федеральной службой по надзору в сфере связи, информационный технологий и массовых коммуникации (Роскомнадзор).
  • Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 4276 от 19.11.2020 года. Серия 78 ЛО № 0000171 Выдана Комитетом по образованию Правительства Санкт-Петербурга
  • В соответствии с Федеральной целевой программой развития системы образования на 2011–2015 гг. и проектом концепции федеральной целевой программы развития образования на 2016–2020 гг.


Конспект урока английского языка в 9 классе к модулю 1 CELEBRATIONS (Праздники English in Use. Освоение образования прилагательных и причастий. Предлоги с прилагательными (dependent prepositions).

Содержимое разработки

Модуль 1 CELEBRATIONS (Праздники) 9 ч.

Lesson 6 (___)

Тема: English in Use.

освоить образование прилагательных и причастий на ed/-ing;

освоить значение и употребление фразовых глаголов (turn);

развивать навыки распознавания и использования предлогов в устойчивых сочетаниях;

развивать навыки во всех видах речевой деятельности;

развивать учебно-познавательную компетенцию через развитие способов учебной деятельности (способы работы с текстом, заполнение пропусков в тексте);

развивать эстетическое сознание через освоение культурного наследия народов мира;

воспитать нравственные ценности и ориентиры;

воспитать дружелюбное и толерантное отношения к ценностям иных культур.

Оборудование: УМК "Spotlight"- 9, под редакцией Ю.Е. Ваулиной, Дж. Дули, аудиодополнение, доска, презентация.

ПОДГОТОВКА К ВОСПРИЯТИЮ ИНОЯЗЫЧНОЙ РЕЧИ (ОРГАНИЗАЦИОННАЯ ЧАСТЬ УРОКА)

Greeting 1. Беседа.

T: Good morning, boys and girls.

P-s: Good morning, teacher.

T: I’m glad to see you.

P-s: We are glad to see you too.

T: Sit down, please. Let’s start our lesson. Answer my questions, please. What date is it today?

P1: Today is ….

T: Today we will revise the grammar rules on the theme: Word formation. What is word formation? Word formation is the creation of a new word. Then we’ll practice phrasal verbs (turn) and dependent prepositions.

Warming-up 3. Введение в иноязычную атмосферу.


Check on 4. Фронтальный опрос.

Homework Устная или письменная проверка лексического материала прошлых уроков.

ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ УРОКА

Grammar 1. Образование прилагательных и причастий на –ed/-ing. Ex 1, p20.

a) Forming past/present participles (-ed, -ing) (word formation)

T: Read the language box. When do we use past and present participles. Complete the task individually.

P1: 1 tiring 2 annoying 3 embarrassed 4 excited

P2: 5 amazing 6 bored 7 surprising 8 exhausting

b) Discussing the topic of a text/ Practising past and present participles.

T: You have a few minutes to think about what you want to tell the class. Use past/present participles in your presentation. Tell the class about what you think of April Fool’s Day.

P: I think April Fool’s day is exciting. It is a great way to play jokes on people and get away with it. I feel thrilled when I play a joke on someone. It’s lots of fun. I don’t get annoyed or angry if someone plays a joke on me. It’s all part of the fun. It’s not just another boring day like all the others.

T: Complete the task individually and check in your dictionaries if necessary. Read your sentences.

P: 1 tradition 2 audience 3 let 4 chance

P1: 1 My sister has the bad habit of interrupting people when they are in the middle of a conversation. Storytelling is a popular custom in Ireland.

P2: 2 Thousands of spectators gathered to watch the popular sporting event. A huge crowd lined up to get tickets to the Shakira concert.

P3: 3 Ian’s Mum made him clean up his room before he went to the cinema. Sue’s parents don’t allow her to go out on school nights.

P4: 4 Some people believe that a rabbit’s foot brings good luck. The celebration was a great opportunity for John to see all his old friends again.

Practising 3. Oсвоить значение и употребление фразовых глаголов (turn). Ex 3, phrasal verbs p20.

4 Этапы урока: 1. Организационный. 2. Подготовка учащихся к сознательному усвоению нового материала. 3. Усвоение новых знаний. 4. Проверка понимания учащимися нового материала. 5. Закрепление нового материала. 6. Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнению. Подведение итогов.

5 План урока: 1. 1.Организационный момент 2. 2.Речевая зарядка 3. 3.Чтение текста с извлечением конкретной информации 4. 4.Аудирование -самоконтроль выполнения предыдущего задания 5. 5.Введение и активизация лексики 6. 6.Грамматика: введение и активизация употребления модальных глаголов 7. 7.Письмо : составление плана для описание картины 8. 8.Монологическая речь: описание картины, используя план- схему 9. 9.Диалогическая речь: беседа в парах, используя клише Аудирование с целью извлечения конкретной информации Высказывания предположений по прослушанному 12.Подведение итогов урока, выставление оценок, рефлексия. 13.Объяснение домашнего задания

7 IV. Аудирование (самоконтроль).Cлушаем запись и проверяем себя. ( запись на СД) (слайд 20).(слайд 20) Небольшое подведение итогов работы с текстом( + и -). V.Введение и активизация лексики а)При работе с текстом вам встретились слова …., …, …. (использование интерактивной доски: перевод слов на русский язык закрыт ширмой), Как вы их перевели? Как и где можно найти нужную информацию? а)При работе с текстом вам встретились слова …., …, …. (использование интерактивной доски: перевод слов на русский язык закрыт ширмой), Как вы их перевели? Как и где можно найти нужную информацию? б) Проверяем (слайд 21). б) Проверяем (слайд 21).(слайд 21)(слайд 21) в) Выберите из двух предложенных слов, нужный вариант ( слайд) оформляем в форме теста. г) проверяем (слайд 22-23). г) проверяем (слайд 22-23).(слайд 22-23)(слайд 22-23) Вероятно, вы немного устали? Может быть вы хотите сделать зарядку?

10 IX. Диалогическая речь: беседа в парах, используя клише. На что еще нужно обратить внимание? На автора картины, как называется произведение искусства? (слайд 29).(слайд 29). Давайте попробуем расспросить о картине, используя клише (слайд 30). (слайд 30) X. Аудирование с целью извлечения конкретной информации. Скажите мне, пожалуйста, куда ходят люди, чтобы посмотреть картины? Послушайте запись и определите, куда собрались сходить два друга? (слайд 31).(слайд 31) XI. Высказывания предположений по прослушанному.

11 Сегодня мы с вами говорили о картинах, учились их описывать. Что вам понравилось на уроке, запомнилось? Какие трудности возникли у вас по ходу урока? Оценки за урок. Домашнее задание: выполнить упр. 6, стр.49 (описать картину) (слайд 32). XII. Подведение итогов урока, выставление оценок, рефлексия. Сегодня мы с вами говорили о картинах, учились их описывать. Что вам понравилось на уроке, запомнилось? Какие трудности возникли у вас по ходу урока? Оценки за урок. XIII. Объяснение домашнего задания Домашнее задание: выполнить упр. 6, стр.49 (описать картину) (слайд 32).(слайд 32).(слайд 32).

12 Objectives: Vocabulary: related to the mind Vocabulary: related to the mind Grammar: must/can't/may Grammar: must/can't/may Reading: for coherence and cohesion Listening: for specific information Listening: for specific information Speaking: describing a painting, making assumptions, suggestions Speaking: describing a painting, making assumptions, suggestions Writing: the plan of describing a picture Writing: the plan of describing a picture

13 Warm up 1.How many faces can you see in picture A?

15 2.How many dogs are in picture B - 2, 3 or 4?

16 B – two (heads), Four (bodies)

17 3. What do you see in picture C –an elderly couple, a vase or two people: one playing the guitar and the other listening ?

19 We don`t always see things as they really are because of optical illusions and because we all have different opinions.

20 Why do we not always see things as they really are? Read the text to check. Match phrases A-F to gaps 1-5. There is one extra phrase. A) which may not always be correct B) or fails to see something that is there C) to help us better understand a situation D) but we all know that they don't really E) and something else when we continue to stare at it F) so that we don't worry about unimportant details Listen and check.

21 Vocabulary нажмите на слово для проверки. Complicated – сложный Imagenation - воображение Location - местоположение Shade - оттенок Shadow - тень Background - задний план Foreground - передний план Maid - cлужанка Reflection - отражение Exhibition - выставка Canvas – холст

22 Vocabulary. The mind. Choose the correct words. 1.John lives in a(n) fantasy/imagination world. He's lost touch with reality. 2. Tim's car was so shiny that he could see his own shadow/reflection in it. 3. Patrick has a brilliant head/mind – he's training to be a brain/ head surgeon. 4. The magician in that show didn't really disappear-it was just a(n) test/illusion. 5.She`s got a vivid fantasy/imagination and always comes up with nice stories.

23 1.Fantasy 2. Reflection 3. Mind, brain 4. Illusion 5. Imagination

24 Read the box. What are the equivalents in your language? Grammar. Must/can't/may Must/can't + infinitive without to = we are sure about sth: This picture must be very old.( I'm sure it's very old) It can't be an original. (I'm sure it isn't an original) May + infinitive without to = we aren't sure about sth: This picture may be expensive.( I'm not sure if it's expensive; it's possible)

25 Making assumptions. Look at the painting and choose the correct word in each sentence. 1.The painting may/can't be oil on canvas. 2. The painting must/can't be quite old. 3.The room may/must be the kitchen. 4.The woman may/must be married. 5. She may/can't be rich. 6.She may/must be making breakfast.

26 1. May 2. Must 3. Must 4. May 5.Can`t 6. May

27 The plan of describing a picture. The plan of describing a picture. When describing a picture, describe it as fully as possible, as if describing it to someone who can't see it you should mention : When describing a picture, describe it as fully as possible, as if describing it to someone who can't see it you should mention : 1.The style 1.The style 2.Colours 2.Colours 3.Subject 3.Subject 4. Location 4. Location 5.Season/weather 5.Season/weather 6.What is in the foreground/background 6.What is in the foreground/background

28 Look at the painting and read the description. Is the description detailed? What is mentioned about: the people, the place? the colours? the style?

31 Making suggetions. Listen to two friends trying to decide where to go on Saturday afternoon. Where do they decide to go? To an art exhibition To a film festival To a dance performance To see a play

32 Homework : Page 49, ex. 6 Page 49, ex. 6 Describe this painting as fully as possible.



ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА
Homework 1. Домашнее задание.
T: Open your diaries, please, and write down your home task: Письменно выполнить упр.1 на стр.88. Повторить лексический материал прошлых уроков. Повторить правила прошлых времён.
Summarizing 2. Подведение итогов урока.
T: What did we do? What did we learn? What was difficult? Did you like our lesson? What did you like or didn’t you like today?
T: Thank you for sharing your opinions. Your marks are… That is the end of our lesson. Good luck. See you.

Читайте также: